Лінгвістичні ігри на уроках мовлення (українська та іноземна мови)

Опановуємо правопис і запам'ятовуємо нові слова весело і невимушено!

Лінгвістична гра – це опанування дидактичного матеріалу і водночас весела забавка. Такі освітні ігри призначені для невимушеного вивчення мови і збагачення мовлення, а також для розвитку логічного і креативного мислення. Їхня відмінність від інших ігор – головним персонажем в них є мовознавство або лінгвістика.

Пропонуємо добірку цікавих лінгвістичних ігор, за допомогою яких учні з легкістю опанують  лексичні, граматичні та орфоепічні особливості мови.

Гра «Друкарська машинка»

За допомогою цієї гри учні швидше запам'ятають написання слів та відпрацюють певні правила правопису. Учитель добирає декілька слів напередодні проведення гри. Це можуть бути терміни, словникові, нові слова чи слова з певною орфограмою. 

Принцип гри: Кожному учневі вчитель присвоєю назву однієї чи декількох літер української чи іноземної абетки (це залежить від кількості дітей у класі). Щоб діти не заплуталися, напередодні надруковані на аркушах букви можна прикріпити до одягу.

За сигналом учителя учні мають «надрукувати» слово: спочатку плескає в долоні перша «буква», потім друга і т. д. Якщо слово «надруковане» правильно, то всі учні разом плескають у долоні.

Гра «Збери докупи літери»

Перш ніж проводити гру вчитель має дібрати слова і підготувати для кожного учня шаблони з літерами чи відповідними буквосполученнями. Слова добираються з урахуванням теми, що вивчається.

Принцип гри: Учитель пропонує учням зібрати зазначені слова із запропонованих літер чи буквосполучень. Той учень, який першим упорався із завданням – перемагає. 

Приклад завдання зі складанням слів з окремих складів (ключ: пташка, наплічник, маля, дзвоник, олівець):

Гра «Тематичний філворд»

Філворд – одна з найцікавіших лінгвістичних ігор. Із її допомогою можна не лише вивчати нові слова, а й тренувати уважність, посидючість, а також розвивати інтелект учнів.

Принцип гри: На буквенному полі «приховані» певні слова, які потрібно виокремити, послідовно рухаючись у певному напрямку.

Перемагає той, хто першим знайшов усі слова. Також цю гру можна використати як один із етапів командного змагання.

Скориставшись безкоштовним генератором філвордів,  можна створити самостійно заготовки зі словами на будь-яку тематику кирилицею чи латиницею. 

Гра «Розгадай шифр»

За допомогою цієї гри можна невимушено опановувати зі школярами абетку і вивчати нові слова.

Попередньо підготуйте ігрове поле з алфавітом, в якому поряд з кожною літерою вказаний відповідний шифр. Для шифрування можуть бути обрані різні принципи (цифри, символи, спеціальні позначки). 

Принцип гри: Роздайте учням бланки з шифрами та запропонуйте якнайшвидше їх розгадати, склавши зашифровані слова. 

  • Приклад шифрування з використанням цифр (ключ: бамбук, єнот, молоко, сестра, матуся).

  • Приклад шифрування з використанням спеціальних позначок (ключ: добрий день).

  • Приклад шифрування з використанням шифру Брайля (ключ: добрий день)

  • Приклад шифрування з використанням азбуки Морзе

Гра «Головоломки зі словами»

Головоломки зі словами – різновид загадки, головний сенс якої побудований на грі слів або складання слова з окремих частин. Такі ігри підвищують інтерес учнів до вивчення мови та роблять уроки більш цікавими.  

Принцип виконання: Учитель називає кілька слів і вказує, які їхні частини треба використати, щоб утворилося нове або зазначає, з якого слова потрібно утворити інше і за яким саме принципом.  

  • Шарада складів (нові слова, що створені зі складів інших слів). Приклад завдання: утворіть слово, узявши перший склад слова сестра, 2 склад слова поребрик, 4 склад – слова піраміда (ключ: середа).
  • Морфологічна шарада (нові слова, що утворені з морфологічних частин інших слів). Приклад завдання: утворіть слово, з використанням префікса слова посадка, кореня слова водити і суфікса слова командир (ключ: поводир).
  • Метаграма (слова, що відрізняються між собою однією буквою). Приклад завдання: перетвори слово зірка на маска (ключ: зірка – мірка – марка – маска).
  • Анаграма (слово з переставленими місцями літерами). Приклад завдання: розгадай слово нидпікурч, враховуючи підказку: без цього важче навчатися (ключ: підручник). 

Скориставшись безкоштовним генератором анаграм, можна створювати власні тематичні шаблони зі слів кирилицею чи латиницею. 

  • Логогрифи (нове слово утворюються додаванням чи вилученням 1 літери). Приклад завдання: створи ланцюжок слів, щоб перетворити слово стеля на я (ключ: стеля – теля – Еля – ля – я).

Отже, лінгвістичні або мовні ігри – відмінний спосіб невимушеного засвоєння правопису та вивчення нових слів у доброзичливій атмосфері. 

У бібліотеці «Всеосвіти» міститься велика кількість цікавих лінгвістичних ігор, які з успіхом використовують досвідчені педагоги. А які дидактичні ігри подобаються більше за все вашим учням? Діліться досвідом, додавайте власні напрацювання до бібліотеки «Всеоствіти», приєднуйтесь до всеукраїнської спільноти проактивних учителів! 


Плакат «Мовна скарбничка». Це розробка «Всеосвіти», яка допоможе дітям цікавій формі засвоювати граматичну будову словосполучень та речень. Завантажуйте безкоштовно! 

Завантажити: https://vseosvita.ua/library/plakat-movna-skarbnicka-68351.html

А для найменших стане в пригоді розмальовка 2 в 1 для вивчення англійської мови. 

Завантажити: https://vseosvita.ua/library/anglijskij-alfavit-rozmalovka-2v1-97022.html

Читайте також: Графічний диктант – прийом для розвитку уяви і опанування азів математики

#мова #лінгвістичні_ігри #головоломки

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
4
міс.
0
5
дн.
2
0
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!