! В а ж л и в о

Контакт дитини з хворим на кір: як запобігти інфекції

Зневажати захистом від хвороби не можна!

Лікарі радять, що треба вакцинуватися якомога швидше. Тим більше, що будь-які вікові обмеження для вакцинації наразі скасовані і робити щеплення безоплатно можуть і діти, і дорослі будь-якого віку.

 Хто вважається контактною особою: 

Контактні особи — люди, які перебували в прямому контакті з джерелом інфекції, тобто з людиною, хворою на кір. Людина стає заразною приблизно через 10 днів після інфікування. Найбільшу загрозу для оточуючих вірус кору становить в період від появи перших симптомів до закінчення періоду висипання.

Дитина чи дорослий, які контактували з хворим, вважаються контактними особами, а члени їх сімей – ні. Наприклад, якщо у класі дитини хтось захворів на кір, то дитина вважається контактною, а мати, батько, брат, сестра і інші члени сім’ї – ні.

 Кроки, якщо дитина контактувала з хворим на кір: 

  1. Дитина до 1 року (не щеплена, бо перша вакцина проти кору за Календарем профілактичних щеплень робиться у 12 місяців): негайно звернутись до сімейного лікаря чи педіатра. МОЗ України своїм наказом дозволило робити щеплення дітям від 6 місяців, якщо вони контактували з хворим на кір.
  2. Дитина 1-5 років, яка не була щеплена проти кору: негайно звернутись до сімейного лікаря чи педіатра, отримати 1 дозу КПК якомога швидше – бажано в перші три дні (72 години) від моменту контакту. Якщо минуло більше 72 годин від контакту, щеплення все одно рекомендовано, це може полегшити перебіг хвороби.
  3. Дитина 1-5 років, яка має 1 щеплення проти кору: отримати другу дозу КПК, але не раніше ніж через місяць від попередньої дози КПК;
  4. Дитина від 6 років і старша, яка не була щеплена проти кору: негайно звернутись до сімейного лікаря чи педіатра, отримати 1 дозу КПК в перші три дні (72 годин) від моменту контакту. Потім – не раніше ніж через місяць – отримати другу дозу вакцини КПК.
  5. Дитина від 6 років і старша, яка має 1 щеплення проти кору: негайно звернутись до сімейного лікаря чи педіатра, отримати другу дозу КПК якнайшвидше, бажано в перші три дні від моменту контакту.
  6. Дитина від 6 років і старша, яка має 2 щеплення проти кору: порадитися з лікарем, але вважається, що дві дози КПК захищають від хвороби.
  7. Ви не пам’ятаєте, чи робили дитині щеплення КПК, і не маєте документальних підтверджень: негайно зверніться до сімейного лікаря чи педіатра, дитину потрібно вакцинувати.

Зверніть увагу, якщо контакт із хворим на кір відбувся, важливо перевірити карту щеплень дитини та надолужити всі пропущені щеплення.

Усі діти до 18 років також отримують щеплення безоплатно.

 Якщо із хворим на кір контактував дорослий: 

Передусім, треба звернутися до свого лікаря – терапевта чи сімейного лікаря.

Зверніть увагу, що дві дози вакцини КПК формують імунітет на все життя.  Якщо ви отримали щеплення в дитинстві (за Календарем – в 1 і в 6 років), у вас, найпевніше, уже сформувався імунітет проти кору.

Зазвичай у людей, які перехворіли кором, формується імунітет до хвороби. Водночас перенесений кір НЕ є протипоказанням до вакцинації.

 Важливо: Якщо статус контактної особи і відсутність імунітету проти кору підтверджується, то отримати щеплення проти кору треба якомога раніше – найкраще в перші три дні від моменту контакту.

Нині безоплатно отримати щеплення проти кору можуть дорослі будь-якого віку, які не хворіли на кір раніше і не отримували вакцинацію та ревакцинацію проти нього (не мають жодного або лише одне з двох потрібних щеплень проти кору – ці дані зафіксовані в медичній карті).

Крім того, підставою для безоплатного щеплення є відсутність імунітету проти кору, паротиту чи краснухи – це можна перевірити аналізом на наявність специфічних антитіл IgG. МОЗ України скасувало будь-які вікові обмеження для безоплатної вакцинації дорослих, які контактували з хворим на кір.

Крім того, з червня 2018 року безоплатно вакцинуються проти кору люди будь-якого віку із груп ризику: медики і немедичні працівники закладів охорони здоров'я, освітяни і студенти, представників силових структур (МВС, Міноборони, СБУ, Національної поліції України, Національної гвардії України, Прикордонної служби України, Державної служби охорони). Дорослі з груп ризику безоплатно вакцинуються незалежно від того, чи були вони в контакті з хворим на кір.

 Де можна вакцинуватися: 

Щоби отримати безоплатне щеплення, зверніться до свого лікаря – терапевта, педіатра чи сімейного лікаря. Отримати безоплатне  щеплення вакцинами, закупленими державним коштом, можна у комунальних (державних) закладах охорони здоров’я, що надають первинну допомогу, а також у приватних медзакладах і лікарів-ФОП, які уклали договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ).

Усі регіони країни забезпечені вакцинами КПК (проти кору, паротиту і краснухи) виробництва Бельгії та США: станом на 1 травня в Україні було 1 074 856 доз.

Якщо вам відмовляють через відсутність вакцин, зверніться з письмовим запитом до керівника закладу або до місцевого управління чи департаменту охорони здоров'я.

Посилання на МОЗ: http://moz.gov.ua

Інфографіку взято з сайту МОЗ.

«Всеосвіта» писала про те, що МОЗ нагадує про необхідність щеплення проти кору. 

У Німеччині вакцинація проти кору буде обов'язковою. 

494
07.08.2019 18:00:00
Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації (лист МОН № 4/2181-19 від 30.09.2019 р.).

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Олімпіада «Всеосвіта Осінь – 2019»