Історія успіху однієї школи: спеціалізована школа №112 з поглибленим вивченням іноземних мов

Пропонуємо вашій увазі цікаве інтерв'ю з директоркою одного з найуспішніших закладів міста Києва.

Чимало в Києві існує шкіл, які відрізняються інноваційним підходом до навчання дітей, які мають необхідне матеріально-технічне забезпечення, актуальні методики та загалом, впроваджують IT-технології. Реалії сьогодення вимагають змінити підхід у роботі педагогів і забезпечити належний рівень освіти.

Навчити учнів критично мислити, приймати рішення самостійно, користуватись практичними навичками у власному житті – завдання не із легких, як для батьків, так і для вчителів.

Про свій цінний педагогічний досвід нам розповіла директорка спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням іноземних мов №112імені Т. Шевченка міста Києва – Карпінська Марія Юріївна. Пані Марія розповіла про специфіку викладання іноземних мов в школі, про шкільне життя учнів, про те, яким має бути сучасний педагог, та пояснила свою точку зору щодо системи освіти та прийнятих нових стандартів.

Спеціалізована школа №112 знаходиться в центрі міста Києва, неподалік від костелу Святого Миколая. Заклад відчинив свої двері у далекому 1938 році.

Марія Юріївна з широкою посмішкою на обличчі зустріла мене у власному кабінеті. На стіні висить багато нагород, це вразило.

Пані Маріє, розкажіть будь ласка, скільки років Ви працюєте у сфері освіти?

Я педагог із 25 річним стажем, проте, займаю посаду директора другий рік.

З якого класу відбувається навчання іноземних мов?

Вже з першого класу діти починають вивчати англійську, німецьку, французьку. Заняття відбуваються таким чином, щоб дітям було легше опанувати новий матеріал: це не монотонні уроки, все відбувається у формі гри. Наші діти мають гнучкий розум. Їм легко дається вивчення іноземних мов. Більшість учнів володіють мовою на високому рівні, і можуть спілкуватися з їх носіями.

Чи передбачені у вашій школі поїздки за кордон дітям та педагогам?

Так, наші учні відвідують Англію та Німеччину. Але я дотримуюсь такого принципу, що учні мають їхати туди не тільки з пізнавальною метою, але й проходити навчання. Діти можуть жити в сім'ях, відвідувати навчальний заклад,  повністю занурюючись у мовне середовище.  На жаль, в нас немає програм обміну. Батьки самостійно приймають рішення про те, чи можуть вони дозволити собі таку поїздку чи ні. Якщо так, то з дітьми їде наш вчитель.

Чи приймаєте Ви міжнародну делегацію тих країн, мову якої вивчаєте?

Ми співпрацюємо з громадськими організаціями, волонтери яких можуть організовувати такі зустрічі, але це не відбувається надто часто.

А як щодо педагогів? Чи переймають вони європейський досвід?

Учителі іноземних мов постійно беруть участь у семінарах, які проводять методисти Міжнародних освітньо-методичних центрів з метою удосконалення методики викладання. Вони також відвідують методичні семінари спільно з Гете–Інститутом та Французьким культурним центром, офіційними представниками видавництв літератури для вивчення іноземних мов. Для удосконалення навчання та вчителям  надаються  у розпорядження актуальні матеріали та інтерактивні сервіси, а також  широкий спектр можливостей для продовження освіти та підвищення кваліфікації. Вчителі школи мають   сертифікати -  міжнародно визнані докази  знання  німецької мови як іноземної, а також готують наших учнів до отримання  цих сертифікатів. Рівень викладання іноземних мов у нас досить високий. Про це свідчать численні перемоги наших учнів в мовних конкурсах, олімпіадах, МАНі, отримання мовних сертифікатів міжнародного зразка.  

Деякі школи співпрацюють з університетами Києва і студенти мають змогу на практиці перевірити, чи легко дається викладання. А у вашій школі така система працює?

Звичайно. Багато років ми плідно співпрацюємо з лінгвістичним університетом, тому студенти приходять до нас на практику і викладають іноземні мови. У нас це чітко контролюється: студенти ведуть конспекти, проводять уроки, позакласні заходи. Заняття починаються о 8.30 ранку, та є учні які приїжджають до школи набагато раніше, щоб не запізнитись на уроки.

То чим діти займаються після уроків? Які гуртки існують у вашому закладі?

У нас є лікувальна фізкультура (ЛФК), хореографія, мистецтво, гуртки та секції спортивного та наукового спрямування. Діти вибирають те, що їм подобається найбільше. Окрім гуртків, вони придумують цікаві конкурси, квести, зустрічі з цікавими людьми.

А де відбувається у вас урочисті заходи? Школа наче, не дуже велика.

Так, із цим у нас проблеми. На жаль, в школі немає актового залу. У нас не вистачає приміщень. Ми популярна школа, у нас хоче навчатись багато дітей, та на жаль, всіх прийняти ми не можемо. Усі урочисті події проходять в холі на першому поверсі, в коридорах. Учням дуже подобаються наші сходи, тому вони їх завжди оригінально обігрують.

А як щодо екскурсій?

 Учні часто подорожують по містах України. Таким чином вони знайомляться з оточуючим світом, і відвідують історичні пам’ятки. Нещодавно школярі відвідали Львів.

Скажіть будь ласка, як у вашій школі ставляться до шкільної форми?

Ми давно вже відійшли від того принципу, що учні мають ходити в шкільній формі. Ми вирішили, що це має бути діловий стиль. В другій половині дня учні мають змогу переодягнутись в ту одежу, яка їм зручна. Ніхто на них не буде кричати та докоряти, що хтось обрав для себе надто яскравий светр чи шкарпетки різного кольору. Кожна дитина – це індивідуальність.

Це добре, що у школі є така дисципліна. А як справляєтесь із підлітками, коли у них перехідний вік і вони не хочуть підкорятися правилам?

Так, із підлітками дійсно тяжко. Але у нас є висококваліфіковані педагоги, хороший психолог. Разом із ними нам вдається вирішувати проблемні ситуації. Ми допомагаємо усім без винятку. Наша задача – це навчити дітей долати труднощі, приймати рішення самостійно, не нав’язуючи думки батьків та вчителів.

Пані Марія, а що ви скажете про нові стандарти? Що вчителі про це думають?

Ми тільки розбираємось із нововведеннями. Потрібно усе  зрозуміти та обґрунтувати, як працювати далі. У нас працюють творчі висококваліфіковані вчителі, і вони звісно ж зможуть адаптуватися до нових умов. Тим більше, що багато чого ми вже досить давно застосовуємо в нашій роботі. Я не можу сказати, що це правильно: давати повну свободу дітям. Ви самі розумієте, що може статись, якщо діти будуть робити, те, що їм хочеться. Поки що не можу сказати, як зміни відобразяться на нашій школі, та я впевнена, що все буде гаразд.

Маріє Юріївно, а на Вашу думку, яким має бути сучасний педагог? Якими вміннями та навичками він має володіти?

Я вважаю, що вчителями не стають, а ними народжуються. Мабуть, ще в університеті більшість студентів розуміє, чи можуть вони викладати чи ні. Вчитель має бути мобільним – це головне.

Чим обумовлена популярність Вашої школи?

Наша школа дійсно популярна в Києві. Є такі батьки, які проживають за межами міста, і просять прийняти їх дитину на навчання в нашу школу. Вони так і кажуть «Я хочу щоб моя дитина була розумною». У нас хороший викладацький склад. Наші учні виборюють призові місця не тільки в місцевих олімпіадах, але й на міжнародних конкурсах. У нас серйозна підготовка учнів. Як я вже казала, в школі вони проводять практично весь день, але при цьому, атмосфера закладу сприяє, що учням максимально комфортно навчатись та проводити вільний від уроків час.

Маріє Юріївно, дякую Вам за цікаву зустріч. Які мудрі настанови Ви б далі сучасній молоді?

Бути добрішим, чути і розуміти один одного. Від наших дій залежить наше життя.

Ви праві. Бажаю вашій школі надалі тримати такі високі рейтинги. До побачення.

Здавалось би, невеличка школа у центрі міста, та стільки цікавого там відбувається. Учні проживають насичене життя завдяки титанічній праці педагогів, підтримці директорки закладу та батьків. Україна може пишатись тим, що наші учні отримують знання на належному рівні. Отже, майбутнє країни – в надійних руках!

Фотоматеріали взяті з офіційного сайту школи

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.