Інцидент із завданнями ЗНО з історії України

Суперечки щодо помилок у незалежному тестуванні з історії України не вщухають! Цього разу баталія розгорілась щодо завдання №58.

Нещодавно «Всеосвіта» розповідала про зареєстровану петицію на сайті президента України, з вимогою визнати завдання ЗНО з історії України №58 некоректним. У документі також зазначене прохання про зарахування трьох тестових балів кожному абітурієнтові, у зв’язку з помилкою в тестовому завданні на встановлення правильної хронологічної послідовності.

За програмою ЗНО, ліквідація козацького устрою на Правобережжі була в 1713 році (у підручниках для підготовки теж зазначена ця дата), але відповідно до офіційних відповідей ця дата не підходить, – зазначає Анна Гріненко авторка петиції.

Український центр оцінювання якості освіти розглянув звернення учасників щодо завдання №58 ЗНО з історії України. Профільна комісія після розгляду питання оприлюднила офіційну відповідь. В УЦОЯО пояснили, що завдання №58, як і аналогічні запитання цього типу, спрямовані на перевірку розуміння загальної картини та логіки історичного розвитку на відрізку часу.

Також представники центру оцінювання наголошують на тому, що події, зазначені в завданні повністю відповідають програмі ЗНО з історії України. Йдеться про:

  • подію «ухвалення польським сеймом рішення про ліквідацію козацьких полків на Правобережній Україні», яка безпосередньо стосується повстання під проводом С. Палія (1702–1704 рр.). Адже ухвалення рішення спричинило вибух цього козацького повстання;
  • події «об’єднання під владою гетьмана І. Мазепи Лівобережної та Правобережної України, укладення таємного договору між шведським королем Карлом XII і гетьманом І. Мазепою, зруйнування за наказом московського царя Петра І гетьманської столиці Батурина» є складовими періоду гетьманування І. Мазепи.

У цьому конкретному випадку йдеться про період кінця ХVІІ – першої половині ХVІІІ ст. Сама умова засвідчує, що серед наведених у завданні подій є події як «дев’яностих», так і «нульових» років відповідно ХVІІ та ХVІІІ століть. Крім того, зі змісту завдання чітко зрозуміло, що вони нерозривно пов’язані з постаттю гетьмана Івана Мазепи й напрямами його зовнішньої політики, – коментують в Українському центрі оцінювання якості освіти.

За твердженням представників УЦОЯО завдання №58 має «однозначно правильну об’єктивну послідовність подій»:

  1. Ухвалення польським сеймом рішення про ліквідацію козацьких полків на Правобережній Україні;
  2. Об’єднання під владою гетьмана І. Мазепи Лівобережної та Правобережної України;
  3. Укладення таємного договору між шведським королем Карлом XII і гетьманом І. Мазепою;
  4. Зруйнування за наказом московського царя Петра І гетьманської столиці Батурина.

Офіційне пояснення установи:

Після завершення війни між Польщею та Туреччиною (1699 р.) потреба в козацькому війську відпала, і тому польський сейм ухвалив рішення про ліквідацію правобережних козацьких полків. Спроба силою реалізувати цей план призвела до повстання під проводом С. Палія (1702–1704 рр.). Ситуацією скористався гетьман І. Мазепа. У 1704 р. на Правобережжя вступили лівобережні козацькі полки під проводом гетьмана. Відбулось об’єднання під владою І. Мазепи Лівобережної та Правобережної України. Титул «гетьман обох берегів Дніпра» наповнився реальним змістом.

Проте політика московського царя Петра І щодо України змусила І. Мазепу замислитися над подальшою долею Гетьманщини. Гетьман, завдячуючи посередництву польського короля С. Лещинського, розпочинає переговори зі шведським королем, укладає таємний союз із Карлом ХІІ та 24 жовтня 1708 р., залишивши Батурин, вирушає на з’єднання зі шведським королем. Звістка про перехід І. Мазепи на бік шведів викликала лють царя Петра І. За його наказом московські війська на чолі з князем О. Меншиковим здійснили 2 листопада 1708 р. каральну акцію проти гетьманської столиці, що ввійшла в історію як «Батуринська різанина».

Матеріал узято з офіційної сторінки УЦОЯО у мережі Facebook

Подія «ліквідація козацтва на Правобережній Україні (1713 р.)» не має жодного стосунку до завдання № 58 оскільки пов’язана із системою міжнародних договорів 1711–1714 рр.

Насамперед це Прутський трактат (1711 р.) між Московським царством і Османською імперією, за яким цар Петро І зобов’язувався вивести з Речі Посполитої свої війська, що перебували переважно на території Правобережної України.

Виконуючи умови цього договору, Петро І видав указ про ліквідацію козацьких полків, зобов’язавши всіх полковників Правобережжя зі своїми полками перейти на Лівобережжя. Упродовж 1711–1712 рр. відбулося примусове переселення людей з правого берега Дніпра на лівий.

У 1713 р. було укладено Адріанопольський договір, який повторив в основному умови Прутського трактату та забороняв Петру I втручатися у внутрішні справи Речі Посполитої.

У 1714 р. до договору було додано дві статті, за якими турецький султан дозволяв військам Речі Посполитої зайняти територію Правобережної України (з якої вже було виведене населення ліквідованих царем Петром І правобережних козацьких полків).

Таким чином, ліквідація козацтва на Правобережній Україні, як подія 1713 року, не стосується нормативно-правового акта польського сейму, а є наслідком реалізації правового акта московського царя.


Обурені українці, після коментування УЦОЯО знову подали звернення до експертів, з посиланням на підручники, рекомендовані МОН та програму ЗНО.

Якщо вже є такий прецедент (щодо змісту завдання №42 - прим. "Всеосвіти"), чому тоді стосовно питання №58 відписують коментарі,  а не розглядають на комісії. Отож, ми просимо зарахувати абітурієнтам обидва варіанти (1699 і 1713), як правильні! Сподіваємося на ваше професійне, справедливе рішення! – зазначено у зверненні.

Нагадаємо, напередодні розміщення петиції, предметна фахова комісія з історії України встановила, що завдання №42 немає правильної відповіді.  

З повним текстом звернення можете ознайомитись в документі:

Посилання на офіційну сторінку УЦОЯО у мережі Facebook: https://www.facebook.com/zno.ukr.center

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

До ЗНО з ФІЗИКИ залишилося:
0
3
міс.
0
4
дн.
1
0
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!