! В а ж л и в о

Довідки від директора: «один з батьків виконує обов'язки погано»

Чи може директор школи видавати довідки про участь батьків у шкільному житті дитини? Коментарі юриста.

Нещодавно в мережі з’явився допис, який стурбував спільноту освітян і батьків. Директор школи №148 імені Івана Багряного Сергій Горбачов на Facebook-сторінці написав про те, що до керівників закладів освіти звертаються батьки із проханням видати довідку про їхню участь у шкільному житті дитини. Зазвичай подібні довідки видаються батькам для судового процесу під час розлучення, для оформлення опіки чи додаткової відпустки для одного з батьків, який виховує дитину самостійно. У своєму дописі пан Сергій наголошує на тому, що керівники закладів освіти при видачі такої довідки керуються власними оцінками, а не фіксують певний факт. 

Повний текст за посиланням: https://www.facebook.com/sivangor/posts/2839377846077308

Він наголошує на тому, що довідка має фіксувати певний факт, а не оцінку цього факту посадовою особою. 

Відразу постають логічні запитання: що робити директору школи? Чи повинен він видавати довідки на запити батьків? І якщо так, то як правильно це робити, аби не втручатись у приватне життя? У пана Сергія є відповідь на це запитання: довідки на запити батьків потрібно видавати, однак школа має повідомляти лише факти, які їй відомі.

Жодні висновки на кшталт «належного» або «неналежного» виконання батьківських обов'язків у довідці не вказується. На думку пана Сергія, довідка, яку має право надавати школа про участь батьків у шкільному житті дитини має вигладати так: 

ДОВІДКА
про участь батьків учня / учениці ___ класу 
у шкільному житті дитини

Відповідно до заяви <...> та інформації класного керівника ___ класу <...> про участь батьків учня/учениці ___ класу <...> у шкільному житті дитини повідомляємо наступне.

Учень/учениця ___ класу <...> регулярно відвідує заняття у школі. Дитина завжди охайна, доглянута. Мати/батько дитини спілкується з педагогами, які навчають сина, цікавиться шкільним життям дитини.

Мати/батько <...> контакту із школою, де вчиться дитина, не підтримує, із вчителями не спілкується.

Дитину до школи приводять і забирають мати/батько/бабуся/дідусь. Довідка видана для пред'явлення за місцем вимоги.

Цей допис відразу зібрав понад 45 поширень і 50 коментарів. Що ж думають підписники? Ми зібрали кілька думок:

Підтримую, і головне в тому – що це в інтересах дитини. І тут директор школи (або школа) може мати серйозний вплив на подальше життя дитини, – коментує Ірина Шемечко.

Я розумію, що не все це можна робити за теперішнього навантаження вчителів, але дуже хотіла б отримувати з чіткою періодичністю (раз на тиждень чи раз на місяць) листи від школи, де були б зібрані зауваження/враження/побажання викладачів-предметників; хотілося б мати двосторонній канал зв'язку зі школою для термінових питань (чат/телефон/групу у месенджері); до цього було б непогано мати розклад прийомних днів викладачів, на які можна записатися, заповнивши форму. І дуже-дуже хотілося б, щоб ця система була прозорою, щоб про неї сповіщали і при вступі до школи, і на її сайті, і в соцмережах, – написала мати школярки Ксенія Новікова.

«Всеосвіта» спробувала розібратись у цій ситуації. Ми перевірили численні джерела, проконсультувались з юристом з багаторічним досвідом роботи в освітній сфері Володимиром Багрієм та відповідаємо на найголовніше запитання:   

Чи є довідка про участь батьків у шкільному житті дитини підставою для отримання додаткової соціальної відпустки?

Відповідно до статті 19 Закону України «Про відпустки», додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (стаття 73 Кодексу законів про працю України) щорічно надається:

  • жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або яка усиновила дитину;
  • матері особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
  • одинокій матері;
  • батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
  • особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків.

Пред’явлення  довідки про участь батьків у шкільному житті дитини в якості підстави для надання такої відпустки законом не передбачена.

Однак, ми хочемо вас ознайомити із фрагментом рішення Верховного суду від 30 січня 2019 року, в якому йдеться про право призначення відпустки та перелік подання необхідних документів:

Повний текст читайте за посиланням: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/79684663

Згідно з частиною четвертою статті 60 ЦПК України 2004 року доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Чинне законодавство не містить конкретного переліку документів, які слід пред'явити матері, що виховує дитину без батька, для отримання додаткової соціальної відпустки. Тому для підтвердження права на зазначену відпустку в цьому випадку роботодавцю має бути пред'явлений будь-який офіційно складений, оформлений та засвідчений в установленому порядку документ, в якому з достатньою достовірністю підтверджується відсутність участі батька у вихованні дитини.

Одним з таких документів, наприклад, може бути:

  • рішення суду про позбавлення відповідача батьківських прав;
  • ухвала суду або постанова слідчого про розшук відповідача у справі за позовом про стягнення аліментів;
  • акт, складений соціально-побутовою комісією, створеною первинною профспілковою організацією чи будь-якою іншою комісією, утвореною на підприємстві, в установі, організації, або акт дослідження комітетом самоорганізації населення, в якому зі слів сусідів (за наявності їх підписів в акті) підтверджується факт відсутності участі батька у вихованні дитини; довідка зі школи про те, що батько не бере участі у вихованні дитини (не спілкується з вчителями, не забирає дитину додому, не бере участі в батьківських зборах) тощо.

Згідно з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України одним з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Отже, з урахуванням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод всі судові процедури повинні бути справедливими.

На підтвердження доводів про те, що вона є одинокою матір'ю, яка виховує дитину без батька, ОСОБА_1 надала довідку Житлово-експлуатаційної дільниці № 210 міста Києва від 12 серпня 2015 року № 1039, в якій зазначено, що дитина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована та проживає разом з позивачем за адресою: АДРЕСА_1.

Також ОСОБА_1 надано довідку Середньої загальноосвітньої школи № 217 міста Києва від 07 вересня 2015 року, згідно з якою вихованням та утриманням ОСОБА_2 займається матір, а батько не бере участі у вихованні дитини та не цікавиться її навчанням.     


Довідка може підтверджувати лише факти, а саме: батько не відвідує батьківські збори; батько не звертається до вчителів дізнатись інформацію про успішність дитини; на виклики в школу приходить тільки мати. Проте не можна писати: батько не цікавиться дитиною, не займається її вихованням, бо це вже є оцінкою дій батька.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!