Досвід Щвейцарії: яка система освіти в одній з найпрогресивніших країн світу

Найголовніше про початкову, середню та вищу освіту у країні мальовничих гірських схилів та річок.

Ми продовжуємо вам розповідати про заклади освіти у різних країнах світу. Минулого разу ми розповідали про школи у Південній Кореї. Сьогодні пропонуємо вам звернути увагу на систему освіти Швейцарії. Ця країна поєднує в собі неймовірну красу природи та архітектури. Жити тут і навчатися – мрія для багатьох людей.

Відповідальність за освіту молодого покоління несуть кантони (основна адміністративна одиниця в Швейцарії) та общини, кожна з яких має власні вимоги та програми. Більшість дітей ще з раннього віку долучається до мовного різноманіття і здобуває освіту відразу кількома мовами. У Швейцарії є 4 державні мови: французька, німецька, італійська та ретороманська. 

Початкова школа

Початкова школа в Швейцарії, як і в Україні, розпочинається з 6 років. Але діти можуть спробувати свої сили раніше, до прикладу у 4-річному віці. Перед вступом кожна дитина спілкується з педагогом, який оцінює її лише психологічну зрілість.

Початкова школа міста Сьйон

Навчання в початковій школі триває шість років. Значну увагу вчителі приділяють вивченню мов. Усі школярі до початку навчання в середній школі мають знати мінімум дві державні мови. Вчитель може сам визначити, скільки часу необхідно витратити на вивчення теми з математики чи німецької мови. Зазвичай, урок триває без перериву, бо увага дітей постійно зосереджується на новій діяльності. Фізичний розвиток дітей та їхній світогляд – важлива складова освітнього процесу. У школах не дозволяється порівнювати учнів один з одним. Батьків до закладів освіти викликають в індивідуальному порядку разом з дитиною. 

Середня школа

Навчання у середній школі ділиться на два ступеня: Secondaire I – обов’язкова ступінь (навчання триває три або чотири роки в залежності від кантона) і Secondaire II – повна середня освіта.

Федеральна навчальна програма (Maturа) пропонується в кожній школі і поділяється на п’ять типів: древні мови, сучасні мови, математика і природні науки, сучасні іноземні мови, економічна наука. Незалежно від типу програму, Maturа включає в себе 10 обов’язкових предметів: 

1. Рідна мова.

2. Друга державна мова.

3. Математика.

4. Історія.

5. Географія.

6. Фізика.

7. Хімія.

8. Біологія.

9. Мистецтво (музика або малювання).

10. Фізкультура. 

Програма навчання у середній школі дуже насичена: уроки починаються о 8.00 годині ранку і закінчуються о 16.00. Під час великої перерви школярі обідають та відпочивають.

Незважаючи на щільний графік навчання учнів спорт і культурний розвиток залишаються важливим елементом навчання. Фізкультура поділяється на секції: футбол, велосипед, плавання, хокей, регбі. У Швейцарії, взимку, діти виїжджають на гірськолижні курорти, а в теплу погоду – йдуть в похід горами. Екскурсії відбуваються не лише в межах країни, а й за її кордонами. До прикладу поїздки до Німеччини, Франції та Італії.

Уроки в 5 класі

Після закінчення навчання на ступені Secondaire I учні, в залежності від своїх здібностей і захоплень, вирішують продовжувати навчання в середній школі та готуватися до вступу в академічний університет або ж роблять вибір на користь здобуття професійної освіти.

Навчання на ступені Secondaire II триває три роки. На цьому етапі школи пропонують учням міжнародну програму International Baccalaureate IB, після якої діти має змогу вступити до будь-якого університету світу.

Вища освіта

Навчання в університетах передбачає велику дослідницьку роботу, пов’язану із сучасними науками (фізика, хімія, нейробіологія, медицина). Проте на всю країну кількість державних вишів не превищує 12. Поряд з ними існують приватні заклади вищої освіти. Завдяки акредитації з іншими європейськими вишами, у випускників є можливість отримати кілька дипломів. Важливо, що якість швейцарської освіти щорічно підтверджують атворитетні рейтингові агентства QS World University Rankings і The Times Higher Education. Програма вищих закладів освіти побудована на Болонському процесі та заснована на накопичувальній системі кредитів:

1. Бакалаврат – 3 роки (180 кредитів).

2. Магістратура – 1,5-2 роки (90-120 кредитів).

3. Докторантура – 3-5 років. 

Цюрихський університет. Джерело: wikipedia

Ще з раннього віку дітям в Швейцарії пояснюють найважливішу думку – усі професії престижні і досягти високих результатів можна у будь-якій справі. Для цього лишень потрібно правильно оцінити свої здібності і таланти. Наступного разу ми розповімо вам про досвід Чехії. 

Деякі фотографії узяті з сайту Wikipedia і блогу “Мел”

Посилання на блог “Мел”https://mel.fm/

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Всеосвіта дарує

Три iPhone 12

+20 крутих призів з нашого фірмового магазину

до закінчення залишилось
00
00
00
00