+ Додати матерiал
і отримати
безкоштовне
свідоцтво
! В а ж л и в о

Чи потрібно змінювати час першого уроку?

О котрій годині в українських школах мають починатися заняття, і чи дійсно ці зміни потрібні?

Привчити дитину до раннього підйому попервах дуже важко. Загадайте себе у юному віці. Наші батьки намагались пробудити нас будь-якими способами, і сонними ми йшли до школи. Тож питання початку навчання у школах досі актуальне. О котрій годині розпочинаються уроки в різних країнах світу? 

Польща 

  • Навчання у польських школах загалом розпочинається о 8:00-8:30 годині. Навчаються учні п’ять днів, як і в Україні. 

Фінляндія 

  • Фінські школярі сідають за парти о 9 годині ранку.

Америка

  • У багатьох американських школах існує власний розпорядок дня. Навчання може починатися о 8:30 годині. 

Японія 

  • Уроки в цій країні розпочинаються о 8:30-8:45 годині.

Чи варто змінювати час першого уроку в українських школах? На це питання в студії ТСН відповідає Андрій Мельник – директор київської спеціалізованої школи №203.

Я б хотів сказати, що це рішення залежить скоріше від того, наскільки батьки готові змінюватися. І, в принципі, досвід показує, що той графік роботи, коли навчання починається о 8:30 годині, є найоптимальнішим, – зазначає пан Андрій. 

Частіше за все, діти не висипаються через недотримання режиму сну.

Пан Андрій вважає, що кожна дитина має той час, який необхідний її організму для відпочинку: 

Слушно було сказано в сюжеті, що дитина має певний час на сон, який її потрібен фізіологічно. Чим старша дитина і людина – цей час скорочується. Діти початкових класів, а ми повинні сказати, що в нас йде тенденція до того, що діти приходять в школу все меншого віку. У нашій школ є випадки, коли приходять діти 5-річного віку. Голова відповідальність лежить на батьків. Для того, щоб дитина виспалась вночі, і не дрімала зранку – потрібний правильний режим. Дитина повинна прокинутись за 1-1,5 години до того часу, коли має йти до школи.

Пан Андрій жартує, що найчастіше запізнюються ті учні, які живуть найближче, бо вважають, що вони встигнуть до початку уроку. 

Ми говоримо про досить прості речі. Але часто, коли мені говорять, що дитина втомлюється, то я запитую «А котрій годині вона лягає спати?”. Мені відповідають, що пізно. А чому пізно? Бо дитина раніше не хоче. Склалась така ситуація, коли велика кількість електроніки заважає нашій нервовій системі заспокоюватись.

Пізніший початок уроків впливає на успішність дитини 

Дослідження Вашингтонського університету свідчить, що пізніший початок уроків дозволяє учням краще висипатися і отримувати високі оцінки. Учені провели експеримент і простежили тривалість сну у 10-класників у двох школах Сіетла. У  2016 році уроки починались о 7:50 годині. Наступного року – о 8:45. Дослідники видали підліткам трекери активності і попросили вести щоденник сну. З’ясувалось, що пізній початок занять дозволив дітям краще висипатися.

Директор, зокрема, зазначив, що за рішенням педагогічного колективу, у школі можна змінити початок уроків і тривалість перерв. 

Режим роботи школи включений в освітню програму, який затверджується раз на рік. Сам режим узгоджуються з батьками і вчителями: початок уроків і тривалість перерв. Якщо батьки або колектив приймають відповідне рішення, то це можна змінити. Я вважаю, що оптимальний початок другої зміни – 12:00-13:00 година. 


Фахівці радять, що перш ніж приступити до зміни графіка дитини, потрібно почати з себе. Лише на власному прикладі ви зможете продемонструвати дитині, що ранковий підйом необхідний.  

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти