Статті
803
8 липня 19:15

Чому мова важлива? Навіть у футболі…

Мова є одним із маркерів повноцінного відповідального громадянина. Тож люди, які представляють країну на міжнародній арені, мають бути еталоном у ціннісній сфері та взірцем громадянськості.

Мовне питання не можна опускати до рівня вибору індивідом зручного для нього засобу комунікації. Італійська преса писала про те, що головний тренер нашої футбольної команди Андрій Шевченко не знає української мови, як про «дивний випадок». 

Адже мова є одним із маркерів повноцінного відповідального громадянина. Навряд чи треба комусь доводити прописну істину про те, що люди, які представляють країну на міжнародній арені, мають бути еталоном у ціннісній сфері та бути взірцем громадянськості. Це первинне, бо воно зрештою визначає й усе інше (вмотивованість на досягнення результату, імідж тієї чи тієї персони й країни, яку вона представляє тощо).

Не даремно ж одним із сучасних трендів є освіта, яка базується на цінностях (values-based education). 

Тому, мабуть, є певне раціональне зерно у різкому коментарі Viktor Tokarev:

За результатами Євро-2020 зробив висновок: у нас немає футболістів, у нас є лише футболери, люди, яких вчили всі юнацькі роки мистецтву поводження з м'ячем, правилам поведінки та взаємодії на майданчику, акапельному виконанню гімну, мату стосовно партнерів і тренерів, синхронним оплескам, але не навчили відповідальності перед тими, кого вони представляють – народом.

А це головний суддя і захисник команди. Якщо у всіх ЗМІ сурмлять про супер успіх збірної..., можна припустити, що і чемпіонат світу з футболу буде провалений. Гравці ж, ігруни, ігрюлі, так і залишаться футболерами–гастролерами, які знаходяться у пошуках високих заробітків, а у збірну приїздять відпочити.

«Кока-Кола, Хайнекен, свяжитесь со мной»  vs  «Пийте чисту воду!»

Не тільки мовна «культура» наших футболістів і їхнього тренера викликала подив. Дуже показовим був ще один епізод щодо цінностей, які пропагують кумири молоді.

Згадую, як мої шведські колеги, організатори програми з гендерної освіти, були просто шоковані, коли побачили, що рекламують наші спортсмени. Шведські спортсмени рекламують автомобілі, відповідальне батьківство, здоровий спосіб життя, товари для спорту… Наші ж рекламували тоді пиво «Чернігівське».

Ну не може кумир молоді, відомий спортсмен, рекламувати пиво! У нас його б просто з’їла преса, і такий вчинок означав би кінець спортивної кар’єри. Тому вони зважують репутаційні ризики й не погоджуються на таке, – пояснювали очманілі від побаченого неподобства шведи.

А тепер під цим кутом зору проаналізуємо два вчинки відомих футболістів.

Кріштіану Роналду, 36 років – португальський футболіст, нападник італійського «Ювентуса» і збірної Португалії, батько чотирьох дітей, – відставив пляшки Coca Cola й закликав: «Пийте чисту воду!»

А гравець збірної України, 31-річний Андрій Ярмоленко, батько трьох дітей, зробив навпаки й сказав, гігікаючи російською мовою: 

А можна, я дещо зроблю? Я бачив, Роналду прибрав пляшки Coca-Cola, а я поставлю Coca-Cola, поставлю Heineken. Зв'яжіться зі мною.

Звісно, після цього пройшла хвиля публікацій із заголовками на кшталт «У Кока-Коли та Хайнекена з'явився суперамбасадор». Амбасадор, якому начхати на цінності здорового способу життя?!

Ось відео, яке в мене особисто викликало іспанський сором. 

Благодійність як моральна чеснота

Почали з'являтись повідомлення про те, що деякі гравці збірної України з футболу щось із призових коштів за #EURO2020 віддають на благодійність. Можна лише вітати те, що вони нарешті долучились на загальноприйнятої практики. Цікаво, яка частина з 16 млн євро піде на благодійність?

Я зустрів лише два повідомлення на цю тему. Перше про те, що на призові з Євро-2020 футболіст Олександр Зінченко привіз до України відомого дитячого пластичного хірурга. Німецький хірург Клаус Екснер протягом тижня оперуватиме дітей з вродженими й післяопіковими ушкодженнями.

І друге – про те, що капітан збірної України Андрій Ярмоленко планує віддати призові за виступи на Євро-2020 на допомогу хворим і дітям, що потребують підтримки. Іншої інформації про наміри проявити практичну дитиноцентрованість поки що немає.

А от хорвати, наприклад, віддали на благодійність всі призові кошти з чемпіонату світу.

Читаємо повідомлення  за 18 липня 2018 року:

«Хорватська збірна досягла історичних для себе висот, дійшовши до фіналу Чемпіонату Світу-2018. «Картаті» поступилися у вирішальному матчі збірній Франції – 2:4, але срібні медалі стали великим успіхом для Хорватії.

За успішні виступи збірна Хорватії отримала значні призові: 21 мільйон фунтів за різними оцінками. Гравці й тренерський штаб збірної ухвалили рішення, що всі гроші будуть пожертвувані для того, щоб діти з неблагополучних сімей могли відпочити на літніх канікулах».

Хорватія сьогодні є найбіднішою країною в ЄС. Хорватія досі переживає наслідки військового конфлікту. Сьогодні в нашій країні пенсіонери не можуть задовольнити свої основні потреби, а молодь не може дозволити собі навчання.

У нас є діти, які не бачили моря, хоча Хорватія має понад тисячу кілометрів берегової лінії. У нас є діти, які голодують, у нас є цілі регіони, де на квадратному кілометрі живе лише кілька людей.

Всі футболісти, а також футбольна команда повідомляють громадськості, що всі призові з Чемпіонату світу будуть спрямовані до спеціального фонду для дітей Хорватії. Цей фонд буде фінансувати літні канікули дітей Хорватії, дітей, які ніколи не бачили Адріатичного моря. Члени нашої збірної завжди з народом Хорватії й роблять все можливе, щоб допомогти людям, чиє життя надзвичайно складне. Всі хорватські діти отримають можливість провести принаймні сім днів на хорватському узбережжі. Це найменше, що футболісти можуть зробити, – написано у зверненні головного тренера збірної Хорватії Златко Даліча у фейсбуці.

На жаль, щось не чути про схоже рішення на рівні збірної України…

Ще Фрідріх Ніцше зазначав: не навколо винахідників нового галасу, а навколо винахідників нових цінностей обертається світ. Будемо сподіватись, що футбольний галас незабаром вщухне і наше суспільство повернеться до «розумного, доброго, вічного». Бо сіяти його мають не тільки й не стільки ті, хто працює в освітній сфері. Це відповідальність усіх і кожного. А у тих, хто на якийсь час опиняється у центрі уваги, має бути особлива відповідальність та чітке розуміння своєї місії.

Вас також можуть зацікавити такі матеріали: Іспити на знання мови та розважальні заходи українською: мовний омбудсмен розказав про новий етап втілення норм мовного закону

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.