Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Особливості застосування антикорупційного законодавства у сфері освіти
»
Взяти участь Всі події
Новини
10076
4 вересня 2019 о 19:27
pdf Роздрукувати

Бібліотека для НУШ

Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек завітає в українські школи! Якими зовсім скоро стануть бібліотеки України?

З 1 до 31 жовтня 2019 року в усіх куточках України проходить Місячник шкільних бібліотек під гаслом «Бібліотека Нової української школи – простір для освітніх можливостей кожного учня».

Згідно з Концепцією НУШ, кожна школа обов’язково повинна мати для задоволення освітніх потреб учнів сучасну бібліотеку, яка за потреби може стати ресурсним осередком і експериментальним майданчиком. Сучасне освітнє середовище, зокрема, і бібліотека, має забезпечувати вільний доступ до якісних електронних підручників, енциклопедій, архівів, лабораторій.

Вочевидь, переважна більшість українських бібліотек ще не можуть похизуватися таким рівнем інноваційності оснащення для того, щоб реалізувати усі завдання, поставлені перед сучасною бібліотекою. За офіційними даними, доступ до мережі Інтернет має 3,3 тис. публічних бібліотек (близько 21%), а загальна кількість комп’ютеризованих робочих місць у громадських читальнях і зовсім вражає – в середньому один комп’ютер на бібліотеку (усього 16 тис.).

Саме тому Інститут модернізації змісту освіти спільно з Державною науково-педагогічною бібліотекою ім. Сухомлинського організовують Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек, аби перетворити бібліотеки з центру бібліотечних ресурсів і доступу до інформації у центр дослідження, відкриття, творчості та інноваційної педагогіки.

В рамках Всеукраїнського місячника планується проведення заходів, які сприятимуть задоволенню й розвитку інформаційних потреб і запитів користувачів, розширенню кола їх пізнавальних інтересів, забезпеченню дозвілля читачів, залученню нових користувачів до бібліотеки, рекламуванню бібліотеки, створенню її іміджу, – пояснюють представники ІМЗО.

 Які заходи плануються? 

В рамках Всеукраїнського місячника бібліотек відбудеться ряд заходів на місцевому рівні та на загальнообласному:

  • На обласному (міському) рівні
    конференції, семінари, панельні дискусії, тренінг, конкурс веб-сайтів, флешмоби, змагання серед блогів шкільних бібліотек, конкурс творів «Шкільна бібліотека майбутнього» та «Я розповім тобі про бібліотеку»;
  • У закладах загальної середньої освіти
    бесіди, читацькі марафони, благодійні акції, фотокрос, екскурсії у кращі бібліотеки міста, бібліоперформанс, конкурс малюнків, підготовка рекламно-іміджевої продукції, конкурс поезії, буккросинг, зустрічі з видатними діячами сучасності.

Докладніше про рекомендовані заходи щодо проведення місячника та перелік допоміжної літератури знайдете у документі.

Результати місячника висвітлюватимуться на Всеукраїнському вебінарі, що відбудеться за підтримки «Microsoft Україна».

 Напрямок розвитку бібліотек 

В Україні ухвалено Стратегію розвитку бібліотечної справи на період до 2025 року, згідно з якою в бібліотеках має відбутися низка позитивних змін, які наблизять ці інформаційні осередки до сучасних освітніх просторів. Згідно зі стратегією, новітня українська бібліотека має бути інклюзивною, оснащеною сучасним обладнанням з уніфікованою структурою пропусків (за допомогою єдиного читацького квитка).

Для осучаснення іміджу читацьких осередків до запровадження запропонована програма «Мобільні бібліотеки», що полягає в обладнанні засобів пересування стелажами та переліком літератури, розрахованої на різні вікові категорії й соціальні групи. Така практика сприятиме популяризації книги й читання жителів, які територіально віддалені від стаціонарних громадських бібліотек. До слова, «Мобільні бібліотеки» мають попит в усіх європейських державах.

Відповідно до статистичних зведень, мережа бібліотек для незрячих складається з 62 спеціалізованих бібліотек, загальний книжковий фонд яких – понад 1 млн 162 тис. одиниць зберігання. Інші ж читацькі установи переважно не пристосовані для користування ними особами з інвалідністю (зокрема, і для людей з порушеннями зору). Тому забезпечення безперешкодного доступу до бібліотечної мережі для осіб з інвалідністю є радше необхідністю, аніж побажанням.

Оцифрування видань в українських бібліотеках також знаходиться у зародковому стані. До прикладу, загальний фонд документів мережі бібліотек вишів України складають 120,7 млн видань, з яких лише 2,3 млн збережені в електронному форматі. Аналізуючи цю проблему, автори стратегії зазначили необхідність формування електронного бібліотечно-інформаційного простору України.

 До питання кваліфікованого персоналу 

Аби осучаснити бібліотечну справу, у стратегії пропонується залучення молодих та перспективних фахівців з вищою спеціалізованою освітою, що, звісно, вимагає оновлення освітніх послуг у вишах, де здобувають знання за фахом «Бібліографія».

Щоб збільшити частку молодих фахівців у кадровому складі бібліотек, планують провести низку заходів, спрямованих на розвиток бібліотечної справи. Щоправда, як саме творчу та ініціативну молодь збираються залучати до професії у документі не зазначено.

 На які ще оновлення в бібліотеках слід чекати українцям? 

Якщо вірити офіційним паперам, то на Україну вже досить скоро чекають бібліотеки із сучасними приміщеннями, де панує естетика та комфорт для усіх категорій громадян, а новітнє обладнання допомагає ефективно задовольнити усі інформаційні потреби відвідувачів. До 2025 року усі українські бібліотеки, згідно з офіційними документами, мають бути комп’ютеризованими та підключеними до мережі Інтернет. Ще до конкретних кроків, які допоможуть вирішити завдання стратегії, автори документу віднесли:

  • розробку та запровадження дієвого механізму регулярного поповнення та оновлення бібліотечних фондів з урахуванням потреб користувачів;
  • забезпечення безперешкодного доступу до документно-інформаційних ресурсів бібліотек для осіб з особливими потребами;
  • сприяння створенню відкритого доступу до наукової інформації через розвиток відкритих електронних архівів (університетських інституційних депозитаріїв).

Якщо Стратегія розвитку бібліотечної справи вдало реалізується на практиці, то вже за декілька років ми отримаємо бібліотеки, готові до інтеграції наукового та технологічного напрямків в освітній процес відвідувачів.

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.