Як виховують «громадян майбутнього» у Сінгапурі, де система освіти – одна з кращих у світі?

2291
20 травня 2019 о 18:30
Система освіти у Сінгапурі – одна з найдосконаліших у світі. Розповідаємо про її особливості.

 Важливість освіти 

У Сінгапурі – одному із фінансових центрів світу, освіта є однією з основних сфер діяльності. Зміни в системі освіти відбувалися одночасно із реформуванням законодавства і економіки. Наразі освітню систему Сінгапуру називають серед зразкових у світі, а сінгапурські школярі традиційно посідають перші місця в тестуванні PISA з математики, яке проводить Організація економічного співробітництва і розвитку серед 15-річних підлітків з 72 країн.

У бюджеті країни витрати на освіту становлять 13 млрд сінгапурських доларів щорічно і займають трете місце після видатків на оборону та інфраструктуру. Якщо хтось працює у системі освіти, незалежно від посади, – це найбільш шановані у Сінгапурі люди.  

Програми середньої школи – максимально диференційовані, а кожній дитині підбирають індивідуальний план навчання та розвитку в залежності від результатів іспитів. Перший раз школярі складають іспити після шести років початкової школи. Але дозволяється і у 12 років випробування не скласти, і такого учня ніхто зі школи не прожене.  У Сінгапурі вірять в те, що кожна дитина хоче і може навчатися, але для того треба підібрати для неї найкращий та найефективніший спосіб навчання. Тому навчальні програми дуже насичені та їх існує декілька, причому діти можуть переходити з однієї в іншу програму в залежності від результатів, які досягли на певному етапі.   

Кожна школа визначає свою місію, цінності та мету діяльності та втілюють їх у своїй діяльності. Наприклад, якщо така мета – лідерство, то учні самі проводять екскурсії для відвідувачів школи, приймають їх як господарі, або запроваджують шкільне самоврядування.  

 Ідеологія 

У школах Сінгапура поєднують духовність та практику. Сінгапурські вчителі довели на практиці, що компетентності  та знання переплітаються, як «молекули в ДНК», адже знання без навичок втрачають сенс.

Вчителька однієї зі шкіл запровадила та запропонувала усім колегам дотримуватися такої формули: освіта - це знання і навички, помножені на ставлення до них. E = A х (K + S), де Е (education) – це освіта, А (attitude) відношення, К (knowledge) знання, S (skills) навички.

Авторка ідеї коментує: якщо школа не дає навичок, результат освіти все ж є, тому що є ставлення до неї, помножене на знання. Школа не дає знань у цьому випадку після закінчення школи у дитини залишаються навички. Найстрашніше, коли у дітей не виникає особистого ставлення до навчання. У такому випадку, навіть якщо є знання і навички, результат освіти дорівнює нулю. Якщо ставлення негативне – такий же і результат освіти. Сінгапурська вчителька переконана, що важливо сприймати навчання не автоматично, а виробляти власне ставлення до всього, що відбувається, і активно брати участь у процесі. Навчають дітей таким чином, щоби викликати справжній інтерес до навчання. Система освіти побудована саме на цьому.

 «Громадянська освіта» 

У школах Сінгапуру дуже поширений предмет під такою назвою. Мається на увазі не тільки любов до батьківщини, а цілий комплекс цивільних компетентностей: самоврядування, знання країни, кібербезпека, патріотичне виховання, профорієнтація, сексуальне виховання. Перед початком кожного дня діти збираються на шкільному майданчику, піднімають прапор та співають гімн. Але це відбувається не формально, у дітей виховується любов до своєї країні. Адже після церемонії оголошується півгодини читання: немає уроків, всі влаштовуються затишно та читають.

У сінгапурських класах шумно, тому що навчається не менше 30 чоловік, у старшій школі буває до 44. Вчителі шукають способи контролювати дисципліну, але без тиску на учнів. Наприклад, закупили мобільні мікрофони і аудіосистеми. Відтоді вчителі не зривають голос, а діти почувають себе впевненіше біля дошки. Уроки проходять в різних форматах, зокрема, командна робота, фронтальне читання лекцій.

У Сінгапурі добре розвинена професійно-технічна освіта. У відновленні престижу робітничих та інженерних професій Сінгапур пройшов той же шлях, що і Фінляндія. Працює величезний портал MySkillsFuture, присвячений профорієнтуванню, яким користуються і діти, і вчителі. На ньому можна пройти тести, ознайомитися з рекомендаціями щодо вибору професії. У школах працюють консультанти за професіями. Діти зустрічаються з ними, обговорюють, як вибрати професію та зробити кар'єру. Консультанти проводять кар'єрні семінари - запрошують представників різних індустрій і сфер, які розповідають про свою роботу, відповідають на запитання школярів. Учні відвідують вузи, стажуються і проводять дискусії щодо різних професій.

 Різні національності і мови 

У Сінгапурі немає титульної нації. Мікс націй, який здається слабкістю, там зуміли зробити сильною стороною. Мова спілкування між націями та викладання – англійська, яка допомагає інтегруватися і у світі. Крім того, викладають і мови різних національностей, тому сінгапурці - білінгви.

У школах високий рівень інклюзії, толерантності у ставленні до представників інших національностей. Усі діти вчаться разом. У шкільних їдальнях облаштовані відразу п'ять вікон з національними кухнями, діти можуть пробувати різні страви. Діють програми, спрямовані на розуміння інших людей. Наприклад, у звичайній сінгапурської школі придумали гральні карти, на яких зображені страви різних національних кухонь. Їх розробили діти з батьками: виготовили блюдо своєї національної кухні, сфотографували його, написали рецепт. Фото та опис наклеїли на карти, з якими діти грали в школі, брали додому та готували смакоту власноруч. Ідея дуже сподобалася у міністерстві освіти, тому чиновники виділили кошти та зробили «кухонні» карти для всіх сінгапурських шкіл.

Відчувається увага до культур та звичаїв інших народностей, які проживають у Сінгапурі. Так, у музеї азіатської спадщини продаються книги на кшталт «Чому мусульмани не їдять свинину» або «Чому народ хінді носить червону крапку на лобі». У країні святкують день расової гармонії, Race harmony day, під час якого демонструють ріномаїття культур народів світу.

 Розвиток педагогів, громадян та галузі 

Сінгапурська освіта свого часу переживала період виживання. Потім запровадили підхід Thinking schools - learning nation. Єдину стратегію продовжують усі міністри, які опиняються на цій посаді.   

У Сінгапурі розвиток є однією з найбільших цінностей на рівні держави. На підвищення кваліфікації будь-якого громадянина, ким би він не працював, на рік виділяється $ 500. Людина навчається, закінчує курс, а потім їй повертають гроші. Так держава стимулює вдосконалюватися кожного громадянина.

На розвиток вчителів виділяють кошти з розрахунку близько 100 годин на рік. Для порівняння в Україні передбачено 150 таких годин – аж на пять років!

Сінгапурські вчителі мають можливість на власний розсуд розпорядитися державними грошима: їздити за кордон та знайомитися з тамтешньою освітою, зустрічатися з  колегами-іноземцями та навчатися один у одного. Розвиток та підвищення кваліфікації стає для них не обтяжливою необхідністю, а радістю.

У Сінгапурі немає комісій, які перевіряють діяльність вчителів та роботу школи. Замість цього діє самооцінювання, що зовсім не тотожно самопливу. Кожні два роки школи завантажують свої оцінки в спеціальну форму. Раз на шість років комісія робить опитування 80% персоналу, визначає слабкі сторони, прорахунки і підказує, куди і як рухатися далі.

Для вчителів у Сінгапуру видається багато спеціальної літератури, зокрема, з освітньої психології. В одній з книг наведені, зокрема, 24 методики викладання, які сформульовані за результатами вивчення світового досвіду освіти.

Світлини з сайту «ФОКУС»: https://focus.ua/

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.

Видавництво «Всеосвіта» є незалежним, офіційно зареєстрованим ЗМІ. Ми не підтримуємо жодну політичну партію. Головна мета – прозоре та різнобічне висвітлення усіх подій, що відбуваються у сфері освіти.

Сподобався матеріал? Поділіться та залишете коментар!

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00