Як полюбити читати – радить наймолодша «буктюберка» України

Сучасні діти віддають перевагу комп'ютеру, а не книжкам. Як виховати любов до читання? Поради від юної блогерки.

14-річна Софійка Павловська живе у Луцьку. Вона стала книголюбкою завдяки своїй сім’ї. Через хороший приклад дівчина також привчилася до читання. Коли навчалася у сьомому класі, їй захотілося дізнатися думку одноліток щодо певної книги. Але жодних відгуків на неї Софія не знайшла. Тоді вирішила записати свій відеоогляд та спробувати зацікавити інших хлопців і дівчат.

Перше відео допомогла їй зробити мама. Його подивилося близько тисячі глядачів, і це надихнуло Софійку розміщувати наступні серії. Дівчина зконструювала щось на кшталт штативу, на який ставить телефон та знімає ролики самостійно. Читає близько семи книжок на місяць та ділиться власними думками у влогах.

За два роки прихильниця читання відзняла 47 роликів. До того ж, Софія є єдиною блогеркою-підлітком в Україні, яка знімає винятково про книги та читання, ділиться враженнями від книжок, що сподобалися.

По-перше, не хоче ображати тих, у кого інші літературні вподобання, а по-друге, вважає, що про історії, які не сподобалися, розповідати набагато важче. 

Софія впевнена, що діти, які кажуть, що не люблять читати, просто ще не знайшли книгу, яка б їх дійсно захопила. Через це, власне, не читають і дорослі. Поради Софії можуть бути корисними для тих, хто читає рідко та ще не відкрив для себе радість від читання.


Для дітей

 Порада №1 
Читати книги поза шкільною програмою

Софії подобаються далеко не всі літературні твори зі шкільної програми, і вона вважає це нормальним. Знає багато прикладів, коли після нецікавого твору діти взгалі втрачають інтерес до читання.

 Порада №2 
Звертати увагу на сучасних авторів, які пишуть для дітей та підлітків

Софія починала читати твори Василя Сухомлинського. Далі були Всеволод Нестайко, який став її улюбленим автором, Джеремі Стронґ, Ніна Елізабет Грьонтведт та інші. Софія радить: якщо не знаєте, яку книгу обрати, пошукайте в Інтернеті найбільш популярні книжки або запитайте тих, хто любить читати. Тоді, дійсно, оберете цікаву та корисну книгу.

 Порада №3
Якщо книжка не сподобалася, не треба дочитувати її до кінця

Принаймні так зекономите час. Звертайте увагу на зовнішнє оформлення книги – чи приємно її роздивлятися, чи яскрава обкладинка, змістовні малюнки та фотографії, чи зручний шрифт. Усе це важливо. Якісні книги зазвичай недешеві, але їх можна знайти у бібліотеці.

 Порада №4 
Не соромитися запитувати, що читають однокласники 
та позичати в них книги. Ділитися своїми книгами 

Влогерка дає читати свої книги усім однокласникам і переконана, що так популяризує книжку. Її не засмучує, що книга повертається до неї інколи зовсім пошарпана, адже це означає, що її прочитало чимало людей. 


Для батьків

 Порада №1 
Відвідувати із дітьми великі книжкові події та виставки, такі як: «Книжковий Арсенал» (Київ), Book Forum (Львів)

У 2017 році Софія виступала спікеркою на «Книжковому Арсеналі», де вона розповідала, як започаткувати та вести свій канал. Як книголюбка, вона відвідала львівський Book Forum. З нею поїхала подруга, яка не любить читати, але з поїздки привезла додому купу цікавих книжок. Про це Софія розповідає, як приклад, коли якісь книжкові заходи стають поштовхом для дітей, щоб відкрити для себе захопливий світ літератури.

 Порада №2 
Самим багато читати, аби подавати приклад дітям

Батьки Софії обов'язково читають перед сном і залучають до цього дітей. Молодші брати Софії почали просити, щоб їм почитали, коли бачили, що ввечері усі беруть до рук книги
Батько і мати відвідують місцеву бібліотеку, а дітям купують гарні книжкові новинки. Ще важливо вислухати дитину, якщо вона хоче розповісти про книжку, яку щойно прочитала. Дозволяйте їй це зробити.

 Порада №3 
Р
озставляти книги на доступному для дітей місці

Софія зізнається, що їй завжди хочеться потягнутися за книжкою, яка потрапила їй на очі. Книжки мають стояти так, аби на витягнутій руці можна було їх дістати з полиці.


Для вчителів

 Порада №1 
Проводити літературні зустрічі та робити це цікаво

Софія часто ходить до бібліотеки, в яких відбуваються ще й цікаві заходи, оригінально зорганізовані: можна обговорювати прочитані книги, грати в ігри, спілкуватися з однодумцями. В іншій бібліотеці часто виступають відомі письменники і Софія намагається потрапити на ці зустрічі. Перед кожним заходом створюють спеціальні групи у соцмережах, де можна обмінюватися думками із такими ж поціновувачами поезії та прози.

 Порада №2 
Радити на позакласне читання книжки, які пишуть молоді автори

У Софійчиній школі часто на позакласне читання радять прочитати сучасних авторів, які пишуть про підлітків 21 століття. Навіть тим, хто не любить розгортати книжку, цікаво інколи почитати про дітей з іншої країни, або про те, що турбує однолітківЯкби Софія на день стала міністеркою освіти, вона б такі книги додала й в шкільну програму. Вважає, що завдання, які дають вчителі як додаткове читання, можуть підштовхнути до читання дітей, які не надто те люблять.

 Порада №3 
У кожному класі повинна бути невеличка бібліотека

Софія мріє про те, щоб у кожному класі був літературний куточок, куди б учні приносили цікаві видання. Діти могли б приносити книжки, читати після уроків, брати їх додому. Адже шкільні бібліотеки поповнюються не так часто, як хотілося б.

Ви також можете переглянути відеоогляд юної блогерки або відвідати youtube-канал дівчинки.

Посилання на «Українську правду»: https://life.pravda.com.ua

899
15.04.2019 16:00:00

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ІСТОРІЇ УКРАЇНИ залишилося:
0
4
міс.
1
3
дн.
2
0
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!