Зараз в ефірі:
Вебінар:
«
Ситуація успіху: основні поняття, сутність, технологічні аспекти, інклюзивна практика
»
Взяти участь Всі події
Новини
1741
1 березня 2019 о 15:00

5 порад, як навчити дітей фінансової грамотності

Розповідаємо про те, як навчити дітей грамотно розпоряджатися власними фінансами і розумітися на економічних процесах.

Уявімо, що ви – фінансово-грамотний споживач. Чи спадає вам на думку, яка це людина, що вона повинна знати і вміти? Фінансово обізнані люди ефективно планують і використовують особистий бюджет, приймають відповідальні рішення у сфері особистих фінансів, намагаються уникати зайвої особистої заборгованості; вільно орієнтуються на товарному ринку та ринку послуг; зокрема у послугах і продуктах, що пропонуються фінансовими установами.

Але як виховати людину фінансову-грамотним споживачем? Усе починається з самого дитинства. Упродовж дорослішання дитини батьки починають виділяти «кишенькові гроші». Хтось їх витрачає на смаколики чи іграшки, а хтось ці гроші відкладає у скарбничку. Далі постає запитання: як навчити дітей економії, як пояснити їм, що таке гроші і як грамотно розпоряджатися власними фінансами. Пропонуємо вам ознайомитися з п’ятьма порадами, які допоможуть навчити дітей фінансової грамотності.

Усе має свою ціну

Потурбуйтесь про те, щоб ваші діти вміли не лише рахувати гроші, але й розуміли, за що люди їх отримують, на що вони витрачаються, і чому речі та послуги коштують саме стільки. У молодших класах японських шкіл практикують так звані «поживні бесіди», передає сайт Etcetera. Потрібно перед дитиною поставити миску з супом і розповісти, з яких інгредієнтів він складається, скільки вони коштують, що потрібно для їх вирощування або виробництва тощо.

Навчити дітей економії

Коли ми говоримо про економію, то йдеться не лише про те, як менше грошей витрачати на покупки у магазинах, а й про зовсім інші речі. До прикладу, сторінок зошита вистачить на довше, якщо писати компактніше, а якщо правильно підготувати грядки для поливу, то можна витратити менше води. Те саме можна пояснити на прикладі батарейок та акумулятора. Батарейки швидко розряджаються, і ми, витрачаючи знову кошти, купуємо нові. Але зарядка слугує набагато довше, хоч і коштує дорожче, проте така покупка є однозначно вигідною.

Три прості, але важливі правила.План – як основа економії

Потрібно пояснити дитині, що необдумані рішення та спонтанні покупки найчастіше найменш економні. І тут у якості прикладу може слугувати стіл з брудним обіднім посудом. Дитина накладає собі їжі зазвичай більше, ніж може з’їсти, і це відбувається через почуття голоду, неуважності і наслідування іншим. Тому навчіть малюка трьох простих правил:

  • Я їм, коли хочеться, а не коли їдять інші;
  • Я беру менше, а потім додаю, щоб не залишати зайвого;
  • Я вибираю страви заздалегідь, відповідно до свого смаку.

Зробити вибір між «Хочу» і «Потрібно»

Ми не завжди можемо собі дозволити купити саме те, що захотілося у цей момент. Йдучи до магазину, ми купуємо те, що найнеобхідніше. Щоб навчити дитину робити правильний вибір, поясніть їй це на прикладі сімейного бюджету. Розкажіть, з якої суми складається сімейний бюджет і звідки надходять гроші. Далі потрібно пояснити, з чого складаються щомісячні сімейні витрати. Є обов’язкові і прогнозовані платежі (комунальні послуги, витрати на проїзд, оплата гуртків), змінні покупки (або варійовані витрати на продукти чи одяг), і факультативні (витрати на розваги). Далі потрібно від суми доходів відняти обов’язкові витрати, скласти план варійованих витрат і вирішити, на що піде залишок коштів. І звісно ж не забудьте про сімейні заощадження, якщо вони у вас є.

Шкільні бізнес-проекти 

Діти у початковій школі можуть відчути себе юними підприємцями. До прикладу, можна організувати ярмарку на якій дітвора продаватиме власні смаколики. Під час підготовки до ярмарки юним підприємцям доведеться підготувати стіл з товаром, встановити ціну, зробити рекламу, спрогнозувати обсяг виручки, і щонайголовніше, розподілити ролі: хто буде продавцем, промоутером, хто підноситиме товар і стежитиме за чистотою. А от куди витратити зароблені кошти, діти повинні вирішити спільно з батьками і вчителями.


Хочете навчитися організовувати процес економічного виховання дітей дошкільного віку? «Всеосвіта» підготувала надзвичайно цікавий онлайн-курс «Малюк у світі економіки та фінансів», авторкою якого є Олена Часнікова, старша наукова співробітниця Інституту педагогіки НАПН України, кандидатка педагогічних наук, авторка-розробниця навчальних курсів і посібників з економічної освіти для дітей і дорослих.

Програма дистанційного курсу складається зі шести модулів і тестових завдань для закріплення знань. Після проходження курсу ви отримаєте Свідоцтво із зазначенням академічних годин двома мовами: українською та англійською. Навчайтесь на нашій платформі у будь-який зручний для вас час! 

Стати слухачем курсу: https://vseosvita.ua/course/maliuk-u-sviti-ekonomiky-ta-finansiv-16.html

Вам також буде цікавим онлайн-курс «Основи фінансової грамотності»: https://vseosvita.ua/course/osnovy-finansovoi-hramotnosti-3.html

Всеосвіта – незалежне ЗМІ, що працює для вас та заради вас. Матеріали, які ми публікуємо, завжди вчасні, об’єктивні та перевірені. Наш проєкт існує завдяки вам

Підтримати нас можна по-різному. Ваші вподобання, поширення , коментарі дозволяють іншим людям дізнатися важливу інформацію, а замовлення брендованої продукції та електронних товарів допомагає нам інвестувати у розвиток новітнього українськомовного контенту.

Поширити
матеріал:

Використання статей порталу «Всеосвіта» дозволяється за умови прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на ці статті у першому абзаці. Назва порталу «Всеосвіта» має згадуватися обов'язково. У разі невиконання цих вимог, питання автоматично передаватиметься до юридичного відділу.