5 мультфільмів, які допоможуть виховати толерантність у школярів

16 листопада – Міжнародний День Толерантності. Усі ми різні, але це не привід засуджувати не схожих на себе!

Толерантність – це вміння ставитися до інших з розумінням, повагою і терпимістю. Надзвичайно важливо навчити дітей змалечку не засуджувати інших, не боятися людей з особливостями розвитку, навчитися знаходити спільну мову, співчувати і поважати права кожного.

Як говорити з учнями на складні теми невимушено? Допоможе у цьому перегляд і сумісне обговорення змістовних мультфільмів, кожен з яких має глибоку ідею.

 

1. Мультфільм «Ян»

Анімація розповідає історію про хлопчика Яна, який через хворобу змушений пересуватися на інвалідному візочку. Йому надзвичайно хочеться гратися з однолітками, щоразу він подумки уявляє себе у колективі. Однак хвороба повертає його до суворої реальності. Між ним та іншими дітьми стіна, яка хоч і має прогалини, але все ж, здається, непереборна. Однак вмить усе змінюється.

Подивіться цей мультфільм разом зі школярами та поясніть, що через стан здоров`я дітям з інвалідністю важче взаємодіяти з однолітками. Однак спілкування потрібне кожному і кожен прагне бути членом певної спільноти.   

 

2. Мультфільм «Вірте у любов, вірте у Різдво»

Ця історія про їжачка Генріха, якому через свої гострі голки не вдається потоваришувати з однокласниками. Генріх ненавмисно робить боляче іншим. Через це однокласники не приймають його до ігор і намагаються триматися подалі. Їжачок страждає від своєї особливості і йому страшенно самотньо. 

Минає час і напередодні Різдва Генді помічає, що однокласники разом щось шепочуться, дивлячись у його бік. Його же страшенно засмучає. Однак, коли сумний їжачок виходить на шкільне подвір'я, на нього чекає несподіванка – діти підготували для нього подарунок, завдяки якому їжачкові голки стануть м`якенькими.

Перегляньте цей мультфільм з дітьми і поясніть, що кожен має свої вроджені особливості, але це не привід триматись на відстані від тих, хто на тебе не схожий.  

 

3. Мультфільм «У ритмі серця»

Це зворушлива історія про підліткове кохання з першого погляду і переживання, що викликані раптовим виникненням закоханості. Тим більше, що ніжні почуття головного героя до хлопчика-підлітка. 

Як контролювати свої емоції? Що робити з цим почуттям? Яскравий мультфільм трепетно показує бурхливі емоційні переживання головного героя.

Чи варто переглядати цей мультфільм з дітьми? Ймовірно, так. Однак потрібно спокійно і грамотно пояснити школярам, що гомосексуальність – вроджена особливість певних людей. Це не добре і не погано. Це об'єктивна реальність, так само як хтось шульга, особистість з РАС або з іншими особливостями фізичного чи психічного розвитку. Сексуальна орієнтація це лише одна з ознак, за якою не варто оцінювати людину в цілому. 

 

4. Мультфільм «Дивовижна річ»

Мультфільм наочно розповідає, що всі люди різні, причому певні відмінності помітні неозброєним оком (наприклад, зріст, вік, колір волосся та інше), а інші (наприклад, уподобання та мрії кожного) – непомітні. Так само в усіх по-різному працює мозок, відповідно до чого у кожного свої схильності і таланти, а також відмінне світосприйняття.

Перегляд цього мультфільму дозволить зрозуміти, чому діти з розладом аутистичного спектру по-іншому сприймають навколишній світ і деколи незвично себе поводять. Поясніть школярам, що що така особливість робить спілкування важким, але не заперечує його, і незважаючи на труднощі можливе і необхідне.

 

5. Мультфільм «Гратись»

Анімація про те, як зеленошкірий чоловічок мріє потрапити до спільноти білошкірих. Однак вони надсміхаються над ним і не приймають до себе через те, що його колір відрізняється від їхнього. 

До яких хитрощів тільки не вдається головний герой, щоб приховати свою несхожість, але усе байдуже. Змирившись, він мріє про світ, в якому всі будуть унікальними за кольором.

Поясніть дітям, що стереотипність мислення у суспільстві подеколи змушує людей намагатися відповідати вельми умовним критеріям, що позбавляє їх індивідуальності. Бути собою і поважати право на це інших – сміливість і зрілість особистості. 

Подивіться ці мультфільми разом зі школярами під час виховної години. Їхній перегляд з обов'язковим сумісним обговоренням допоможе налаштувати фокус сприйняття школярів, а також навчить ставитися з повагою до особливостей інших людей.

Читайте також: 10 мультфільмів для вивчення абетки та опанування початкової навички читання

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.