Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Зараз в ефірі:
Вебінар:
«
Дитяча тривожність: стратегії допомоги
»
Взяти участь Всі події
20 липня 2018 о 16:52

10 підтверджень того, що ми не знаємо про хімію нічого

Хімія – вкрай незвичайна наука. І хоча кожен та кожна з нас вивчають її в освітніх закладах, за лаштунками залишається безліч цікавого. Про це і розповімо.

Люди застосовують хімію вже декілька тисячоліть, ми давно навчились добувати метали з руди, ферментувати спирт і переробляти рослинні екстракти в ліки. Хімія це одна з провідних наук, без якої не обходиться практично жодна галузь виробництва.


1. Одними з основних понять в сучасній хімії є «атом» та «молекула». Вченим відомо лише понад сто видів атомів, а от молекул досліджено більше ніж 18 мільйонів.


2. Без хімічних процесів не можливе було б існування і нас з вами. Наприклад, в головному мозку кожної людини щосекунди відбувається близько ста тисяч хімічних реакцій.


3. Хоч водень є найбільш розповсюдженою речовиною у Всесвіті та становить близько 90 % усіх атомів, його газ є найлегшим, відтак літр газоподібного водню важить менше ніж 0,09 грам.


4. Атоми водню такі крихітні, що якщо їх викласти в один ланцюжок в кількості десяти мільйонів, то така черга буде довжиною лише близько одного міліметра.


5. В тонні граніту близько 2,5 г урану. Тобто з гранітної скелі, яка важить тисячу тонн можна видобути до 2,5 кілограма такої небезпечної речовини, як уран.


6. Коли вперше в швейцарських Альпах знайшли кришталь, то люди подумали, що це особлива заморожена вода. Українське слово кришталь запозичене з грецької мови та походить від слова, що перекладається, як лід.


7. Кумедно, але винуватцем відкриття йоду був кіт. За однією з версій кіт французького хіміка Бернара Куртуа перевернув сірчану кислоту у розчин золи з морських водоростей. Коли рідини змішались, в результаті хімічної реакції, утворилась пляма синьо-фіолетового кольору, це і був йод.


8. Мало хто знає, що «благородними» золото і срібло називають не через їхню красу та рідкісність, а через те, що вони стійкі до атмосферної корозії, тому і не ржавіють. На золото не впливають навіть кислоти, а розчиняється воно лише в суміші двох вкрай потужних кислот (азотної та соляної), яку називають «царською горілкою».


9. Температура закипання кисню -183 °C, а замерзає він при 218 °C. Хоч газ кисню не має кольору, в рідкому та твердому стані він блідо-блакитний. Тому якщо зрідити велику кількість повітря, воно матиме синюватий відтінок, схожий на воду.


10. Мало хто знає, що за рейс Київ - Париж сучасні літаки використовують від 15 до 25 тонн кисню. Таку ж кількість кисню може виробити в процесі фотосинтезу лише близько 8-16 тисяч гектарів лісу, звичайний легковий автомобіль використовує в 50-60 разів більше кисню ніж водій, який ним керує.

Отож, якщо ви вважали, що фізика чи геометрія – нудні науки, то ви просто підійшли не з того боку до їх освоєння. Кожна наука може бути фантастично цікавою, необхідно тільки спробувати нею «загорітися». І тоді, з натхненними очима, ви помітите, що хімія – це не щось абстрактне, записане у марудних рівняннях в підручниках, а це і є саме життя, що стосується буквально кожного аспекту нашої дійсності.

Посилання на Факт дня: https://www.factday.net