Мета уроку: ознайомити учнів учнів із тепловим розширенням твердих тіл, рідин і газів та сформувати знання про ці явища.
Конструктор уроків
Мета уроку: ознайомити учнів учнів із тепловим розширенням твердих тіл, рідин і газів та сформувати знання про ці явища.
Вітаю на уроці!
1
Тема. Залежність розмірів фізичних тіл від температури
Домашнє завдання: знати теоретичний матеріал §2; вправа №2(1, 2, 5).
Основні питання уроку
1. Теплове розширення твердих тіл, рідин і газів
2. Причина теплового розширення
3. Характеризуємо теплове розширення тіл
4. Теплове розширення у природі й техніці
2
Запам’ятай!
Тверді тіла, рідини й гази під час нагрівання розширюються, а під час охолодження — стискуються.
Демонстрація теплового розширення твердих тіл.

Демонстрація теплового розширення рідин.

Теплове розширення газів

3
Запам’ятай!
Зі збільшенням температури збільшується швидкість руху частинок речовини, в результаті чого збільшується середня відстань між частинками і, відповідно, збільшується об’єм тіла.
Зі зниженням температури тіла рух частинок стає повільнішім, міжмолекулярні проміжки зменшуються і зменшується об’єм тіла.
Тверді тіла та рідини розширюються набагато менше, ніж гази.
Теплове розширення тіла залежить від речовини, з якої тіло виготовлене.
Існують речовини, об'єм яких на певних інтервалах температур під час нагрівання зменшується, а під час охолодження — збільшується (вода, чавун).
4
Розв’язування якісних задач
1. Чому решітку газової плити, на яку ставлять посуд для приготування їжі звужують біля газових пальників?
(Тому, щоб урахувати розширення решітки під час горіння газу в пальнику).
2. Чи можна медичним термометром вимірювати температуру киплячої води, температуру води з льодом?
(Ні, тому що межі вимірювання температури медичним термометром становлять (34-42) °С).
3. На терезах зрівноважили відкриту колбу. Чи порушиться рівновага терезів, якщо колбу нагріти за допомогою будь-якого нагрівача?
(Порушиться, тому що частина повітря вийде з колби й маса його зменшиться).
4. Яка з наведених фізичних величин, що характеризують тіло, не залежить від температури (тиск газу в посудині; об'єм тіла; маса молекул; густина тіла; швидкість руху молекул)?
5
Вправа №2(1).
6
Вправа №2(2).
7
Вправа №2(5).
8
Чому стоматологи не радять їсти дуже гарячу їжу?
9
Чому посудини із соком, лимонадом, мінеральною водою та іншими рідинами наповнюють не вщерть?
10
Додаткова інформація
Формули


11
Для допитливих
Експериментальні завдання
1. Візьміть порожню пластикову пляшку з-під води та покладіть її в холодильник (або в морозильник). Вийміть пляшку через 20-30 хв й одразу надягніть на її шийку повітряну кульку. Поставте пляшку в миску з теплою водою. Спостерігайте, що буде відбуватись. Поясніть.
2. Візьміть велику банку. Пропарте її (налийте невелику кількість гарячої води і злийте). Робіть усе акуратно, щоб не зазнати опіків! Наберіть у повітряну кульку води й покладіть на горловину банки. Спостерігайте, що відбудеться згодом. (Можна намалювати на кульці очі, ніс, рот — буде кумедніше).
Урок пройдено! Молодець!
Рефлексія від 5 учнів
Сподобався:
Так: 5
Ні: 0
Зрозумілий:
Так: 4
Ні: 1
Потрібні роз'яснення:
Ні: 4
Так: 1