Мета:розширити знання дітей про калину, вчити використовувати в побуті калинові кетяги, як ліки; їх зовнішній вигляд, корисні властивості, заохочувати дітей до співрозмови з дорослим, до спроб відповідати на запитання українською мовою; активізувати у словнику слова «калина», «червоне», «намисто», «кущ»; формувати патріотичні почуття, розвивати зв'язне мовлення, увагу, пам’ять, спостережливість, дрібну моторику пальців рук, виконуючи нанизування дрібних деталей на ниточку; виховувати любов до природи рідного краю, співчуття до хворих, бажання проявляти турботу.
Хід заняття
1.Організаційний момент
- Доброго дня, любі діти. До нас сьогодні завітала гостя, а яка саме ми дізнаємося коли відгадаємо загадку.
У пучечках невеличких
На кущі живуть сестрички
З гіллячок звисають,
Вогником палають
Що це за красуня дивна? (калина).

- Так, це кущ калини.
стало чисто. І за це
Подарувала нам калинка ягідки червоні
Вони маленькі і кругленькі, але не солодкі
Кислі ягідки калини, мов серця палають
В них корисні вітаміни про здоровя дбають.
Ось така вона калина лікарська рослина
Всіх лікує, оце да! Її любить дітвора.
- Тому калину дорослі намагаються посадити біля кожної хати.
- Якого кольору ягідки калини? (червоні)
- Якої форми ягідки? (круглої)
- На що вони схожі? ( на червоні намистинки )
- Якого кольору листя, а якого — ягідки? (зеленого, червоного)
- Ягідки калини ростуть разом, дружно у пучечку.
- Як ви гадаєте, яка вона на смак? ( при можливості дати дитинці скуштувати ягідку калини)

Дітки, наша лялька Оленка захворіла. Коли я приторкнулася її лоба, то він гарячий.У неї температура! Як їй допомогти? Пригадайте, що робить мама, коли ви хворієте? (відповіді дітей)
- А я знаю, що нам допоможе. У нас є чарівний кошик, в ньому є смачні ліки – ягідки калини, вони допоможуть Оленці.
- Зараз приготуємо калиновий напій. Спочатку ягідки розтовчемо у банці товкачем. Заллємо гарячою водою, треба бути обережним.Ось калиновий напій готовий.

- Подивіться який у напою колір, ягідки віддали усі корисні вітаміни. Але ж напій дуже гарячий, наллємо його трішечки в чашку нехай охолоджується.
- А тим часом я пропоную для Оленки зробити подарунок - намисто з червоних намистинок.
Пальчикова гімнастика «Червона калина»
Є в нас ягідка одна, (Пальчики зімкнені в кільце.)
Дуже гарна та смачна, (Незначні повороти кистю руки.)
Не шипшина, не малина, (Легке струшування кистями рук.)
А червоная калина. (Плескання в долоні.)
Пропоную зробити намистинки з пластиліну

Якого кольору намистинки? (червоного)
Якої форми? (круглої)
На що ми будемо нанизувати намистинки? (на ниточку)
Намисто подаруємо Оленці.
Носи, Оленка на здоров’я і ніколи більше не хворій.
Поки ми робили намисто, калиновий напій охолов, тож напоємо чаєм Оленку.
3.Підсумок заняття
Дітки, хто в нас сьогодні захворів?
Яким чаєм ми напоювали Оленку?
Яким кольором калина?