Використовуючи цифрові інструменти(конструктор уроку) розробимо урок засвоєння нових знань для учнів 4 класу з теми "Сонячна система"
Конструктор уроків
Використовуючи цифрові інструменти(конструктор уроку) розробимо урок засвоєння нових знань для учнів 4 класу з теми "Сонячна система"
Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.
Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.
№1:
Теоретичний блок
Тема. Сонячна система, її склад. Сонце – зоря, центральне тіло Сонячної системи
Мета: формувати природознавчу компетентність: дати учням уявлення про Сонячну систему і Сонце як її центр; формувати ключові компетентності: уміння вчитися (розвивати в дітей творчу активність, допитливість, пам’ять, логічне мислення та фантазію, уміння спостерігати, робити висновки), комунікативну (розвивати комунікативні здібності учнів, уміння висловлювати свою думку, аргументовано її доводити), соціокультурну (виховувати інтерес до наукових знань), інформаційну (виховувати бажання дізнаватися більше, читати додаткову літературу)
Очікувані результати :
учень має уявлення про Сонце-зорю, склад Сонячної системи;
учень розуміє, що Сонце - центральне тіло Сонячної системи
Обладнання: Природознавство: підручник "Я досліджую світ" підруч. для 4-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. – К. : Генеза, 2021р. друга частина – 160с., відеофільм «Сонце»
Хід уроку
І. Організаційний момент
Усміхнімось сонечку:
Здрастуй золотаве! Усміхнімось один одному, Погляньмо ласкаво!
Хай сьогодні в кожне серце сонечко додасть тепла!
Від душі бажаєм щиро Миру, радості й добра!
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів, мотивація навчальної діяльності
Як часто ви дивитесь на небо?
- Які питання у вас виникають, коли ви дивитесь на небо?
- Чи є в неба краї? (Ні, Всесвіт безмежний)
- Чому сонце світить яскравіше за місяць? (Сонце – це зірка)
(Учитель узагальнює і доповнює відповіді учнів.)
- Люди завжди цікавились небесними світилами, багато чого нового про них відкривали і дізнавалися. Завдяки цьому виникла наука про небесні світила — астрономія (астрон — зоря, номос — закон).
План уроку:
1.Зорі-розпечені космічні тіла.
2.Сонце-зірка найближча до Землі.
3.Сонце-розпечена газова куля.
4. Роль Сонця в Сонячній системі.
5.Планети Сонячної системи. Планети земної групи і планети гіганти.
Повідомлення теми і завдань урока, первине усвідомлення нового матеріалу.
З давніх часів люди вірили в магічну силу Сонця. Йому поклонялися, влаштовували свята, складали пісні. Чому? Якби Сонце перестало існувати, що сталося б із життям на Землі? Чи знаєте ви, що таке Сонячна система? Які тіла входять до її складу?
Бесіда:
-Які космічні тіла ви знаєте?
-Скільки планет обертається навколо Сонця?
-Чому їх можна бачити?
-Що таке космос, Всесвіт? Із чого він складається?
-Як його уявляли давні люди?
-Якою бачили Землю давні українці? Як вони ставилися до сонця?
Отже, сьогодні на уроці ми поринемо до Сонячної системи.
Етап засвоєння нового матеріалу
Розповідь учителя. Сім’ю зірок очолює Сонце. Це величезна розжарена куля. Якщо уявити, що Сонце — кавун, то поряд із ним Земля виглядатиме як ягода смородини.
Якщо уявити, що можна зробити гігантські ваги і на одну їх шальку покласти Сонце, то на іншу шальку потрібно покласти 330 тисяч таких планет, як Земля. Уявляєте цю зірку?!
Вчені, які вивчають Сонце, говорять, що його поверхня нагадує киплячу кашу. Каша вирує, пирхає. Тільки це газова каша, і гуляти по ній навряд чи захочеться. Адже сонячна каша неймовірно гаряча, її температура — 6 тисяч градусів. Навіть важко уявити! Але все таки ми любимо цю зірку і ласкаво називаємо сонечком.
Сонце — це зоря, найближча до нас у Всесвіті. Як і всі зорі, Сонце — це величезна розпечена газоподібна куля, що обертається довкола центра нашої галактики Чумацького Шляху, роблячи повний оберт кожні 225– 250 мільйонів років.
Світло проходить середню відстань від Землі до Сонця (150 мільйонів кілометрів) за 8 хвилин
Сонце випромінює багато тепла. Багато вчених вважають, що використання сонячних променів безпосередньо вигідніше, ніж використання навіть атомної енергії. У країнах, де багато сонячних днів, вже діє обладнання, яке, використовуючи сонячне тепло, плавить метали, нагріває воду, виробляє електричний струм. Створення сонячних електростанцій, які б збирали сонячне тепло і перетворювали його на електрику, зменшили б кількість атомних чи теплових станцій, які потребують багато пального і забруднюють довкілля.
Сонячна система у Всесвіті не одна. Усі зірки разом із планетами, що обертаються навколо них, утворюють величезні зоряні системи. Одна з них називається Галактикою. До складу Галактики належить і наша Сонячна система. Таких зоряних систем надзвичайно багато. Усі вони утворюють Всесвіт, що не має ані кінця, ані краю, що є безмежним у часі та просторі.
Робота в парах
Завдання: прочитайте підручник с.69-72 , пограйте в гру «Я – тобі, ти - мені» (діти ставлять один одному питання за вивченим)
1. Меркурій. Планета, найближча до Сонця. Отримала свою назву на честь римського бога торгівлі. Ця найшвидша планета здійснює оберт навколо Сонця за 87,97 земних діб. Маса Меркурія приблизно у 18 разів менша від маси Землі. Як найближча до Сонця планета, Меркурій отримує від центрального світила значно більше енергії, ніж, наприклад, Земля (у середньому в 10 разів). Удень на Меркурії спекотно, а вночі — мороз. Середня температура — +430 °С.
2. Венера. Друга за віддаленістю від Сонця, носить ім’я богині краси. Венера — третій за яскравістю об’єкт на небі. Її яскравість поступається лише яскравості Сонця та Місяця. Належить до планет, відомих людству з найдавніших часів. На світанку Венеру можна побачити в східній частині неба. А в західній його частині планету видно після 19, тоді, як Сонце сяде за обрій. Венера обертається навколо Сонця у зворотному напрямку — зі сходу на захід, а не із заходу на схід, як Земля й більшість інших планет. Період обертання Венери навколо осі щодо зір (зоряна доба) триває близько 243 земних доби. Середня температура — +500 °С.
3. Земля. Це третя від Сонця планета Сонячної системи, єдина планета, на якій існує життя. Її називають Планетою-садом, Блакитною або Зеленою планетою. Земля обертається навколо Сонця за період, що дорівнює 365,24 доби. Має супутник — Місяць. Період обертання планети навколо своєї осі — 23 год 56 хв 4,1 с. Середня температура — +30 °С.
4. Марс. Марс — четверта планета земного типу. Через криваво-червоний колір (у складі планети багато заліза) його іноді називають Червоною планетою. Марс довго асоціювали з війною та кровопролиттям, і тому його назвали на честь римського бога війни. На Марсі є метеоритні кратери, як на Місяці, вулкани, долини та пустелі, подібні до земних. Тут розташована гора Олімп — найвища відома гора в Сонячній системі. Планета має два супутники. Рік на Марсі триває 687 днів. Планета обертається навколо своєї осі, період обертання триває 24 години 37 хвилин. На Марсі також спостерігається зміна пір року, тривалість яких майже вдвічі більша, ніж на Землі. Середня температура — –23 °С.
5. Юпітер. П’ята й найбільша планета Сонячної системи, більш ніж у два рази важча за всі інші планети разом узяті й майже в 318 разів важча за Землю. Названа на честь найголовнішого римського бога. Уся видима поверхня Юпітера — щільні хмари, розташовані на висоті близько 1000 км над «поверхнею», де газоподібний стан змінюється на рідкий і утворює численні шари жовто-коричневих, червоних і блакитних відтінків.
Незважаючи на гігантські розміри, Юпітер доволі швидко обертається навколо власної осі, здійснюючи повний оберт усього за 9 годин 55 хвилин. При цьому в газовому океані планети виникають потужні вихори й циклони. Одна з прикметних рис Юпітера — пласке кільце, що складається з пилу й дрібних кам’яних частинок. Середня температура — –160 °С.
6. Сатурн. Шоста за віддаленістю від Сонця й друга за розмірами планета Сонячної системи. Назва походить від імені римського бога землеробства. Сатурн є величезною кулею, що швидко обертається навколо своєї осі (період — 10,23 години). Його маса у 95 разів більша за масу Землі. Сьогодні вченим відомо, що Сатурн оточує ціла серія 20 кілець, завтовшки всього 10–20 м. Кожне з них складається з безлічі брил снігу й криги, середній розмір яких сягає кількох метрів.
7. Уран. Сьома від Сонця велика планета Сонячної системи, належить до планет-гігантів. Уран рухається навколо Сонця по еліптичній орбіті. Один оберт навколо Сонця він здійснює за 84,01 земних роки. Період власного обертання Урана складає приблизно 17 годин. Він має 27 супутників. Середня температура — –220 °С. Відстань цієї планети від Сонця в 19 разів більша, ніж відстань Землі до центрального світила.
8. Нептун. Восьма за віддаленістю від Сонця й четверта за розміром планета Сонячної системи, що належить до планет-гігантів. Названа на честь бога моря. Світло від Сонця доходить до Нептуна трохи більше, ніж за 4 години. Тривалість року, тобто час одного повного оберту навколо Сонця,— 164,8 земного року. Нептун також має кільця — два широких і два вузьких. У нього є 8 відомих супутників. Середня температура — –210 °С.
Плутон
Найдальшу, дев’яту планету Сонячної системи – Плутон – було відкрито у 1930 році. Тривалість зоряного року становить 248 земних років, тривалість доби – 6,5 з.д.
Плутон обертається навколо власної осі подібно Урану і Венері у зворотному напрямку. Діаметр планети становить 2300 км, тому це найменша планета Сонячної системи. Поверхня планети являє собою крижану метанову пустелю, середня температура на якій сягає – 220 С.
Планета має один супутник Харон, який удвічі менший за діаметр Плутона, на відміну від Плутона переважно складається водяного льоду.
- До якої групи належить Плутон? (Плутон не належить до жодної з груп).
- Чому? (За хімічним складом він подібний до планет – гігантів, а за розмірами – до планет земної групи).
Фізкультхвилинка
1.Хочеш все про Всесвіт знать, Треба більш читати,
І тоді в небесний світ Можеш поринати.
Астрономом станеш ти, Щоб вивчати космос, Знати більше про зірки, Про сузір’я й Сонце.
Нам дощі і вітри, й зорепади не страшні. Бо маємо знання міцні.
Сонячну систему будемо ми вивчати.
Про планети й Сонце хочемо більше знати.
«Фантастична ситуація»
Чи змогли б ми прожити без Сонця? Спробуйте на мить уявити собі життя без Сонця. Що сталося б? (Відповіді учнів.)
Проблемна ситуація
Як ви думаєте, яке значення має Сонце для Землі? Як це небесне світило впливає на нашу планету Земля?
Відгадування загадки:
1.Що існує вік на волі,
А кружляє вічно в колі? (Планета.)
Робота з прислів’ями і приказками про Сонце
Люди з давнини поклонялися Сонцю як божеству. Стародавні греки називали бога Сонця Геліосом, єгиптяни — Ра, а наші предки-слов’яни — Ярилом.
-А які твори усної народної творчості про Сонце вам відомі? (Учні розповідають загадки, прислів’я, приказки про Сонце).
-Назвіть приказки про Сонце, про інші небесні тіла(Орієнтовні відповіді учнів: Зо світу до ночі сонце не стуляє очі. Сонця в мішок не зловиш. Сонця решетом не вхопиш. Сонце гріє, сонце сяє — вся природа воскресає; Від місяця не зріє пшениця; Світить місяць та не гріє; Гарно і при місяці коли сонця не має,)
Систематизація знань:
Гра «Відгадайте»
Відгадайте, до яких слів, поданих у правому стовпчику, підходять слова, написані ліворуч.
Меркурій «жива» планета
Венера «лінива» планета
Земля найближча до Сонця
Марс найбільша планета
Юпітер червона планета
Сатурн найжаркіша планета
Уран тверда планета
Нептун окільцьована планета
Плутон газовий гігант
Перевір себе
Меркурій найближча до Сонця
Венера найжаркіша планета
Земля «жива» планета
Марс червона планета
Юпітер найбільша планета
Сатурн окільцьована планета
Уран «лінива» планета
Нептун газовий гігант
Плутон тверда планета
Гра «Четвертий зайвий»
- І поясніть чому.
Меркурій, Земля. Плутон, Сонце. (Сонце – зірка)
Планети, комети, ґрунт, зорі. (Грунт – не пов'язаний з космосом)
Юпітер. Венера, Уран. Нептун. (Венера – не планета-гігінт)
Комети, астероїди, Місяць, метеорити. (Місяць – супутник планета, решта не пов’язані з планетами)
Гра- вікторина “Планети”
Кожна правильна відповідь – 1 бал. Визначити планету сонячної системи за її характеристиками. Дати відповідь, піднявши картку, номер якої відповідає номеру планети.
На якій планеті існує життя? (3 Земля)
Планета, яка обертається навколо Сонця «лежачи на боці». (7 - Уран)
Яка планета подорожує між Сатурном і Нептуном? (7 Уран)
Планета, яка отримала ім’я бога війни? (4 Марс)
Планета, що обертається навколо Сонця у зворотному напрямку — зі сходу на захід (2 Венера)
Планета, названа в честь бога моря (8-Нептун)
Планета, яка має найпотужнішу систему кілець. (6 - Сатурн)
Найбільша планета (5 - Юпітер)
Перша планета від Сонця (1-Меркурій)
Остання планета від Сонця. (9 - Плутон)
Планета, на якій, як і на Землі відбувається зміна пір року. (4 Марс)
Узагальнення знань:
Гра «Так чи ні?»
Сонце — не єдине джерело світла у Сонячній системі. //Так чи ні?
Усі планети лише відбивають сонячне світло. // Так чи ні?
Зорі не різняться між собою за розмірами. //Так чи ні?
Сонце — зоря середньої величини. ///Так чи ні?
Домашнє завдання: підручник с. 69-74 опрацювати матеріал.
Підсумок уроку.
Підбийте підсумки роботи, користуючись зразками:
● На уроці найбільшим відкриттям для мене було...
● Мені цікаво було дізнатися про...
● Після уроку я обов'язково прочитаю додаткову літературу про...
№2:
Теоретичний блок
переглянути відео до уроку
Сонячна система, її склад. Навчальне відео для дітей. Природознавство четвертий клас. ЯДС..mp4
№3:
Теоретичний блок
опрацювати презентацію
https://vseosvita.ua/library/prezentacia-na-temu-sonacna-sistema-504044.html
№4:
Тестування
Рефлексія від 1 учня
Сподобався:
Зрозумілий:
Потрібні роз'яснення: