Урок
Тема: Випромінювання.
Мета: Навчальна: визначити характерні ознаки випромінювання, порівняти три види теплопередачі, можливість їх здійснення в газах, рідинах і твердих тілах.
Розвивальна: Розвивати творчі здібності та логічне мислення учнів, показати практичне значення знань про випромінювання, розвивати вміння спостерігати й аналізувати фізичні явища.
Виховна: Виховувати вміння застосовувати набуті знання та навички для усвідомлення важливості ощадливого природо користування, потенціалу фізичної науки щодо збереження довкілля, вміння знаходити можливі джерела інформації.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу та систематизації знань.
Обладнання: теплоприймач праска , навчальна презентація, комп`ютер.
Метод проблемного навчання: частково пошуковий або евристична бесіда.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Активізація опорних знань
Які види теплопередачі вам відомі?
Що називається теплопровідністю?
Що називається конвекцією?
Яка найбільш відмітна властивість теплопровідності?
Як пояснити конвекцію на підставі закону Архімеда?
III. Вивчення нового матеріалу.
Вчитель створює проблемну ситуацію в результаті експерименту з теплоприймачем.
Спочатку учням демонструють дію установки з теплоприймачем під час передавання тепла в результаті теплопровідності: до поверхні теплоприймача прикладають нагріте тіло і спостерігають, як змінюються рівні манометра. Сформовані в учні знання дають змогу пояснити фізичну суть цього досліду.
Після цього демонструють дослід за малюнком 236 підручника

Учні спостерігають за показами манометра і переконуються, що теплоприймач нагрівається.
Проте пояснити це явище вони не можуть, тому що відомі їм види теплопередачі – теплопровідність і конвекція не мають тут місця. Отже, створена проблемна ситуація має кінцевим своїм результатом факт усвідомлення учнями ще одного – третього виду теплопередачі – випромінювання.
Підносячи до теплоприймача різні нагріті тіла предмети, учні усвідомлюють, що всі вони випромінюють у навколишнє середовище теплову енергію, але інтенсивність випромінювання різна. Результати переконують, що чим вища температура тіла, тим більше теплоти воно випромінює.
Працюючи з теплоприймачем учні помітили, що одна його поверхня блискуча, а друга чорна. Виникає проблемне питання: чи залежить випромінювання і поглинання теплової енергії від кольору і стану поверхні?
Відповідний дослід допомагає з’ясувати,що найкраще випромінює і поглинає теплоту чорна поверхня, найгірше-біла, блискуча.
Після цього з’ясовують, що теплову енергію земна поверхня дістає в основному від Сонця за рахунок випромінювання. Учні приходять до висновку,що цей вид теплопередачі можливий навіть у безповітряному просторі, у повному вакуумі.
Учні разом з учителем роблять загальний висновок:
Теплова енергія випромінюється всіма нагрітими тілами.
Передавання енергії випромінюванням може здійснюватися і в вакуумі.
Інтенсивність випромінювання залежить від температури тіла,чим вища температура, тим більше енергії випромінює тіло.
Випромінювальна і поглинальна здатність залежить від властивостей поверхні-найкраще випромінює і поглинає теплову енергію чорна поверхня, найгірше-біла (срібляста)
ІV. Закріплення і систематизація знань.
Бесіда «Питання-відповідь»
1.Людина гріється біля багаття . Який із трьох видів теплопередачі відіграє головну роль у передачі тепла від багаття до людини ?
2. Земля безупинно випромінює енергію в космічний простір Чому ж Земля не замерзає?
3.Який сніг скоріше тане навесні: чистий на полях чи брудний у містах? Чому?
Далі учні систематизують знання про три види теплопередачі.
Учням дається частково заповнена таблиця:
Вид теплопередачі | Механізм теплопередачі | Характерні ознаки | Як проявляється в природі | Де використовується | ||
Теплопровід- ність | Передача теплоти здійснюється молекулами або іншими частинками. Перенесення речовини не відбувається | |||||
Конвекція | Вітри в атмосфері, морські бризи. Морські та океанські течії, наприклад Гольфстрім. | Водяне і парове опалення приміщень. Політ планера у конвекційних потоках. Тяга в трубах промислових підприємств. | ||||
Передача теплової енергії Сонця. «Парнико- вий ефект» Землі | ||||||
V. Підсумок уроку.
Вчитель підводить підсумок уроку і оцінює роботу учнів.
VІ. Домашнє завдання: прочитати §7, вправа7, завдання 6. (Бар`яхтар В.Г. Довгий С.О.),закінчити складання таблиці.












