Тема уроку: Вимова приголосних звуків. Уподібнення приголосних звуків
Мета уроку:
Навчальна: ознайомити учнів з нормами літературної вимови приголосних звуків, з'ясувати причини, що обумовлюють уподібнення приголосних, спрощення в групах приголосних;
Розвивальна: формувати загально- пізнавальні вміння правильно писати й вимовляти слова, в яких відбувається уподібнення;
Виховна: виховувати почуття відповідальності за навколишнє середовище, спонукати учнів до осмислення краси природи.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Перебіг уроку
Епіграф: «Учіться, любі діти,
вимовляти звуки чітко,
щоб ваша мова була гарна і зрозуміла».
І. Організаційний момент
II. Установчо-мотиваційний етап
1.Психологічна настанова щодо вивчення теми «Вимова приголосних звуків. Уподібнення приголосних звуків.
2 .Введення учнів у спроектоване поняттєво-термінологічне поле (учитель акцентує увагу п'ятикласників на визначеннях таких понять, як уподібнення, спрощення, асиміляція).
Уподібнення — зміна під впливом суміжного, близького звука.
Асиміляція — уподібнення одних звуків іншим.
III. Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Оголошення епіграфа.
IV. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п’ятикласників
1.Робота над текстом (навчальне читання вголос). (ГР-2)
Прочитати текст уголос.
ЕКОЛОГІЧНА КУЛЬТУРА ЛЮДИНИ
Любов до природи, бережливе ставлення до неї тісно пов'язується з поняттям «батьківщина». Шанувати природу неможливо без глибоких знань про навколишній світ. Калина під вікном рідної оселі, тополя на околиці села, лелече гніздо на клуні, криничка при перехресті доріг, боброва хатка в тихоплинній заплаві, терпкий запах лісової конвалії — усе це спогади нашого дитинства, наш духовний світ, з яким ми вирушали чи маємо вирушати в життя. Знати, а тим паче берегти ці нетлінні критерії — наш святий і непорушний обов'язок. Людина, котра не освоїла таких духовних цінностей, не перейнялася любов'ю до природи, рано чи пізно стане брутальним споживачем.
Ми іноді годинами можемо розповідати про далеку Амазонку, непрохідні джунглі, проте забуваємо про дніпрові кручі, карпатську смереку, які поруч з нами, про унікальну пам'ятку історії, що заростає бур'яном на околиці села чи міста. А між іншим, культура людини складається з багатьох чинників, серед яких особливе місце займає наше ставлення до природи (За В. Скуратівським).
«Мозкова атака» (ГР-1,ГР-4).
1). Яка основна думка тексту?
2). Чому любов до природи тісно пов'язана з поняттям «батьківщина»?
3) Що є обов'язком кожного громадянина України?
Випереджувальне завдання (ГР-1).
Учнівське повідомлення на лінгвістичну тему «Приголосні звуки української мови».
V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.
1.Пошуково-вибіркова робота (ГР-4).
Знайти і виписати з тексту «Екологічна культура людини» слова, в яких вимова приголосних не збігаються з написанням.
2. Створення проблемної ситуації.
П'ятикласникам пропонується дослідити, чому виникає така розбіжність між вимовою і написанням у словах гатка, берегти, розповідати, загадкову, боротьба.
3. Робота з теоретичним матеріалом із підручника задля зіставлення нових знань із базовими (ГР-4).
VI. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних і творчих умінь з теми.
1. Пошукове редагування (ГР-4).
Прочитати текст, знайти пунктуаційні недоліки, а також орфографічні помилки, пов'язані з опрацьованим на уроці матеріалом.
УКРАЇНА
1). Яка ж ти прикрасна земле в промінні сонця! Голуба зелена квітчаста. Звідси далеко на схід розкинулася україна.
Передранішній вітер злехка хвилює тирсу. Бліде небо михтить зірками до блакиті, що оповила етилову далечінь . (За М. Коцюбинським).
2). Далі на схід розкинулась контрасна хвиляста рівнина. Ще далі чарівне Поділля з доблестним народом. Від прип'яті до десни вишумлює Полісся з рідкістними мешканцями флори і фауни, а далі Київщина, лісостеп, полтавські ріки, що горнуться до дніпра, за яким степи аж до самої Херсонщини.
(За І. Цюпою).
2. Переписати речення, добираючи з дужок потрібні букви. Підкреслити орфограми (ГР-1) .
Моло(д, т)ъбу скінчили вчасно. (О. Донченко) Вляглося на при(з, с)ъбу осоння затишне. (П. Воронько) Багрець вечірньої зорі палав, ми(г, х)тів, пала(г, х)котів. (М. Бажан) Вітер віяв Маркові в спину і поле(г, х)шував йому ходу.
(М. Трублаїні) В лісі тягне во(г, х)кістю. (І. Нечуй-Левицький) Ле(г, х)ко обіцяти, але, ва(ж, ш)ко слова дотримати. (Народна творчість). Ді(г, х)тяр і смердить дьо(г, х)тем. (Народна творчість)
VII. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
Дати відповіді на питання :
1. Що таке асиміляція і до чого вона призводить?
2. Як перевіряються приголосні, що уподібнюються?
3. Унаслідок чого виникло спрощення?
4. 3 якими новими правилами орфоепії ви познайомилися у процесі роботи над темою?
VIII. Підсумок уроку
IX. Домашнє завдання
Підготувати розповідь про Дніпро, використовуючи слова на вивчені правила (уподібнення), підкреслюючи орфограми однією лінією.