ПЛАН УРОКУ
Тема програми: Здатність виконувати найпростіші машинні роботи
Тема уроку: Виконання з’єднувальних швів (білизняних).
Мета уроку:
а) навчальна –навчити учнів виконувати шви різних видів; опанувати машинні і прасувальні операцій з дотриманням технологічних вимог, навчити розпізнавати та попереджати можливі дефекти, вказати на способи їх усунення; правильним та послідовним прийомам виконання технологічних операцій та закріпити знання.
б) розвивальна - розвивати охайність у роботі, сприяти формуванню і розвитку самостійності, цілеспрямованості, організованості, уміння проводити самоаналіз; розвивати художньо-професійне мислення, заохочувати прояв творчого підходу до виконання завдання; розвивати увагу в спостереженні за виконанням трудових прийомів і операцій;
в) виховна - виховувати в учнів естетичний смак, терпеливість, відповідальність, любов до обраної професії; виховувати свідому дисципліну, самоконтроль та взаємоконтроль, вміння користуватися власними знаннями та досвідом, дружні відносини в колективі, взаємодопомогу.
Тип уроку: урок з формувань професійних умінь та навичок.
Вид уроку: урок – пояснення з одноразовим показом трудових прийомів.
Дидактичне забезпечення (друковане, наочне тощо): Борецька Є. П. «Технологія виготовлення одягу», Труханова «Технологія виготовлення одягу»,
інструкційно-технологічні карти, зразки виробів, картки контролю, картки дефектів.
Матеріально - технічне забезпечення (матеріали, обладнання, пристрої тощо): лінійка, ножиці, голка, крейда, прасувальний стіл з праскою, сантиметрова стрічка, нитки білі, кольорові, ножиці, деталі крою.
Міжпредметні зв'язки: охорона праці, технологія, конструювання, матеріалознавство, моделювання одягу, спец малювання.
Методи навчання: пояснення, демонстрація прийомів або вправ виконання операцій.
Форма організації навчальної діяльності учнів:
індивідуально - колективна.
Хід уроку
І. Організаційна частина (~5хв):
-перевірка наявності учнів
-перевірка готовності учнів до уроку
-допуск з техніки безпеки
ІІ. Вступний інструктаж (~40хв):
2.1. Повідомлення теми програми.
2.2. Повідомлення теми уроку.
2.3. Повідомлення мети уроку.
2.4. Відновлення в пам’яті учнів теоретичних відомостей:
Фронтальне опитування. Запитання до учнів:
Для повторення раніше вивченого матеріалу згадайте:
Якими інструментами користується кравець?
Які вимоги до інструментів, якими користується кравець?
Правила охорони праці під час виконання ручних робіт
Правила охорони праці під час виконання машинних робіт
Вимоги безпеки праці після закінчення роботи
Що таке строчка?
Що таке ширина шва?
Які зшивні шви Ви знаєте?
2.5. Виклад нового матеріалу.
Види машинних швів. Деталі одягу з'єднують за допомогою швів (дивитися малюнок нижче) , які виконують рядом стібків, що утворюють строчку.
Найпоширеніший спосіб з'єднання деталей одягу — нитковий.
Шов — місце з'єднання двох або кількох деталей строчкою.
Ширина шва (припуск на обробку зрізів) — відстань від зрізів деталей виробу до строчки.
Стібок — переплетення ниток між двома проколами тканини голкою.
Строчка — послідовний ряд однакових стібків, що повторюються, ниткове з'єднання деталей.
Усі машинні шви поділяють за призначенням:
з’єднувальні — для постійного зшивання деталей швейного виробу;
крайові — для обробки зрізів деталей швейного виробу;
оздоблювальні — для декоративного оформлення деталей швейного виробу.
Вимоги до виконання машинних швів:
строчки рівномірні, суцільні, без розривів;
натяг стібків однаковий (переплетення ниток проходить між шарами матеріалу);
строчки закріплені на машині зворотною строчкою. Довжина закріпки 0,7-1 см;
ширина шва відповідає технічним умовам на його виконання;
по лінії шва на матеріалі відсутні брижі.
Від якості виконання ручних і машинних стібків і строчок залежить якість з'єднання, тобто міцність шва, його еластичність, економічність тощо.
Поради:
перед виконанням швів перевір, чи не залишились у виробі шпильки;
припуск на шов розміщуй праворуч від голки під час зшивання, а основні деталі — ліворуч;
роби закріпки на початку і наприкінці прямої машинної строчки. Закріпку на початку варто робити, відступивши від краю зрізу 0,7-1 см і виконати зворотну строчку, а потім продовжити шиття. Спочатку це здається зайвою тратою часу, проте досвід кравчинь показує, що закріпки є запорукою міцності шва, гарантією, що він не розпореться. Виконати закріпку просто, для цього на всіх швейних машинках існує «реверс» — важіль зворотного ходу;
усі операції закінчуй волого-тепловою обробкою виконаного шва
Правила безпечної праці на швейній машині
Небезпека під час роботи:
пошкодження пальців голкою;
попадання волосся або країв одягу в обертові частини швейної машини;
ураження електричним струмом.
Перед початком роботи:
перевірити справність машини та ізоляцію проводів;
перевірити, чи не залишилося в тканині голки або шпильки;
прибрати з робочого столу зайві предмети.
Під час роботи заборонено:
встановлювати шпульний ковпачок, заправляти нитку, міняти голку;
класти ножиці та інші інструменти близько обертових частин машини;
передавати ножиці, виріб або деталі під час роботи машини.
Після закінчення роботи:
вимкнути машину;
підкласти клаптик тканини під притискну лапку та опустити її;
прибрати робоче місце.
Класифікація машинних швів
З’єднувальні. Застосовують для з’єднування деталей виробу.
Крайові. Застосовують для обробки зрізів деталей виробу.
Оздоблювальні. Застосовують для художнього оформлення та гарного естетичного вигляду швейного виробу.
Групи з’єднувальних швів
Зшивні:
у запрасування;
у розпрасування;
на ребро;
розстрочний.
Накладні:
з відкритими зрізами;
із закритим зрізом.
Настрочні:
з відкритими зрізами;
із закритим зрізом.
Білизняні:
подвійний;
запошивний;
у замок.
БІЛИЗНЯНІ
Подвійний
Деталі складіть виворітними боками всередину, зшийте (строчка 1) на відстані 0,3–0,4 см від зрізів, потім виверніть на лицьовий бік, виправіть шов та виконайте строчку 2 на відстані 0,5–0,7 см від краю. Використовують для зшивання підкладки кишені, з’єднування деталей у робочому одязі.
Запошивний
Деталі складіть лицьовими боками всередину так, щоб нижній зріз виступав з-під верхнього на 0,5– 0,7 см. Зріз верхньої деталі обігніть припуском нижнього та прокладіть строчку на відстані 0,1–0,2 см від зрізу нижньої деталі (строчка 1). Потім шов розправте й обігніть його верхньою деталлю так, щоб необроблений зріз опинився всередині. Настрочіть необроблений припуск на відстані 0,1–0,2 см від згину (строчка 2). Використовують під час виготовлення натільної, постільної білизни, спецодягу, костюмів без підкладки, чоловічих сорочок.
Шов у замок
На машині виконайте спочатку накладний шов з відкритим зрізом (строчка 1). Потім перегніть деталі так, щоб зрізи опинились усередині, й прокладіть першу строчку (2) на відстані 0,1–0,2 см від згину; другу (3) – на 0,5–0,8 см від першої строчки. Використовують під час виготовлення білизни, виробів з джинсової тканини.
Термінологія машинних робіт
Зшивання – постійне з’єднування двох деталей, приблизно однакових за розмірами, складених лицьовими боками всередину.
Пришивання – постійне з’єднування дрібних деталей із великими.
Обшивання – постійне з’єднування двох деталей по краю з подальшим вивертанням їх на лицьовий бік.
Вшивання – постійне з’єднування двох деталей по овальному контуру.
Настрочування – постійне закріплення двох деталей, накладених одну на одну.
Розстрочування – прокладання строчки на деталях для закріплення припусків на шви та складок, спрямованих у протилежні боки.
Застрочування – прокладання строчки для закріплення підігнутого краю деталі або виробу, складок, виточок, спрямованих в один бік.
Обкантування – обробка зрізів деталей або швів смужкою з основної або оздоблювальної тканини, тасьмою для обробки краю або захисту зрізів від обсипання
2.6.Перевірка якості засвоєння учнями нового матеріалу.
Бесіда, фронтальне опитування:
Класифікація машинних швів
Назвіть з’єднувальні шви
Назвіть зшивні шви
Назвіть накладні шви
Назвіть настрочні шви
Назвіть білизняні шви
Вимоги до виконання машинних швів
Правила безпечної праці на швейній машині
2.7. Повідомлення учням денного завдання.
ІІІ – Поточний інструктаж (~270хв):
3 .1. Перевірка організації робочих місць учнів і своєчасності початку роботи.
3. 2. Перевірка правильності виконання трудових прийомів.
3.3. Перевірка дотримання учнями безпечних умов праці
3.4. Перевірка дотримання ТУ виконання роботи.
3.5. Проведення індивідуальних інструктажів з учнями.
3.6. Перевірка якості роботи і виконання денного завдання.
ІV – Заключний інструктаж (~20хв):.
4.1. Підведення підсумків роботи за день.
4.2. Аналіз типових помилок, які виникли під час виконання денного завдання.
Назвати основні недоліки, які виникли під час виконання робіт та їх проаналізувати.
Назвати способи виправлення дефектів.
4.3. Разом з учнями визначаємо кращі роботи.
4.4. Повідомлення учням оцінок. Відмічаю кращих учнів та повідомляю оцінки.
Майстер виробничого навчання _______________