Конструктор уроків
1
Трудове навчання. 8 клас.
Тема. Найпростіші види мережок. Технологія виконання мережок «одинарний прутик» та «подвійний прутик».
Мета:
Освітня: створити умови для формування в учнів понять про прозорі техніки вишивання, про мережку та її види,ознайомити учнів із технологією виконання мережок «одинарний прутик», «подвійний прутик»;
Виховна: створити оптимальні умови для виховання в учнів поваги до праці, бажання брати участь в трудовому процесі, потреби виявити себе в різноманітних видах творчої діяльності, виховувати акуратність і точність під час виконання вишивальних робіт,сприяти актуалізації життєвого досвіду учнів та формуванню уявлення про зв'язок культури з життям та побутом людей;
Розвиваюча: сприяти розвитку естетико-сенсорної сфери особистості, що формує цілу низку життєвих компетентностей: соціальної, інформаційної, полікультурної, комунікативної, самоосвіти та саморозвитку продуктивної творчої діяльності учнів.
Обладнання: зразки швів, виробів, ілюстрації з журналів.
Інструменти та матеріали: п’яльці, нитки, голки, ножиці(із гострими кінцями), тканина.
Основні поняття: мережки, «одинарний прутик», «подвійний прутик».
Тип заняття: комбіноване.
Хід заняття
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Бесіда.
1) Які види швів називають мережками?
2)Як підібрати тканину для виконання мережок?
3)Якими нитками виконується закріпка мережки?
4) Яких санітарно-гігієнічних вимог слід дотримуватися при вишиванні?
Завдання «Чарівна скринька»
Знайдіть серед запропонованих інструментів та матеріалів необхідні для виконання мережки та поясніть їх призначення.
Творча задача
Схарактеризуйте типові помилки під час підготовки тканини для виконання мережок.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ З ПРАКТИЧНИМ ЗАКРІПЛЕННЯМ
1. Різновиди мережок.
Розповідь учителя.(Супроводжується демонстрацією зразків виробів, ілюстрацій).
Мережки є дуже різноманітними за технологією виконання й зовнішнім виглядом. В основному їх виконують нитками під колір тканини, що створює додатковий ефект прозорості вишивки. Але деякі види мережок виконують кольоровими нитками(муліне або котушковими).
Види мережок:
а) мережка «одинарний прутик» є найпростішою та виконується як основа для інших видів мережок;
б) мережка «подвійний прутик»;
в) мережка «роздвоєний прутик»(«черв’ячок»);
г) складні варіанти мережок: «ляхівка», «потрійна ляхівка», «стовпчики», «гречка», «із настилом», «абак» тощо.
Для виконання мережок будь-якого виду існують загальні правила:
краї мережок оформляють закріпками(«качалочками»);
усі ряди мережок виконують справа наліво;
кінці ниток закріплюють в «качалочках» із виворітного боку;
на початку роботи робочу нитку закріплюють петлею біля основи правої «качалочки».
2. Технологія виконання мережки «одинарний прутик».
Розповідь учителя.
Мережкою «одинарний прутик» починають вишивати будь-яку з мережок, її використовують як самостійний вид мережки, а також для оформлення країв готового виробу китицями.
ІV. ПРАКТИЧНА РОБОТА. Виконання мережки «одинарний прутик».
V. ПІДСУМКИ ЗАНЯТТЯ
Учитель підводить підсумки практичних робіт, відзначаючи кращі результати й аналізуючи типові помилки, допущені учнями.
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1) Підготувати матеріали й інструменти для вишивання.
2) Продумати композицію вишивання виробу.
2
ПРАКТИЧНА РОБОТА. Виконання мережки «одинарний прутик».
Інструменти та матеріали: тканина, нитки, голки, п’яльці.
Інструктаж з ТБ
Сьогодні ми будемо працювати з ножицями, голками, тому давайте повторимо правила безпечної роботи з цими інструментами.
Інструкційна картка
1. | Підготувати на тканині доріжку з висмикнутих ниток. |
2. | Біля основи правої закріпки робочу нитку петлею на двох нитках тканини(рис.а). |
3. | Справа наліво підхопити голкою чотири вертикальні нитки тканини(рис.а). |
4. | Обкрутити підхоплені нитки тканини робочою ниткою й вивести голку на дві нитки нижче від краю мережки.
|
5. | Закінчити ряд мережки, повторюючи пп. 3-4. |
6. | Голку вивести на виворітний бік тканини й закріпити нитку під стібками «качалочки». |
7. | Отримати мережку «одинарний прутик».
|
3. Технологія виконання мережки «подвійний прутик».
Учитель повідомляє учням, що мережку «подвійний прутик» починають і виконання мережки «одинарний прутик». Вона складається з нижнього і верхнього рядів.
ПРАКТИЧНА РОБОТА. Виконання мережки «подвійний прутик».
Інструменти та матеріали: тканина, нитки, голки, ножиці, п’яльці.
Інструкційна картка
1. | Підготувати на тканині доріжку з висмикнутих ниток. |
2. | Виконати нижній ряд мережкою «одинарний прутик». |
3. | Голку з робочою ниткою вивести на виворітний бік тканини, під виворітними стібками лівої «качалочки» перейти до верхнього краю мережки. |
4. | Вивести голку на лицьовий бік тканини біля верхнього краю лівої «качалочки». |
5. | Тканини повернути на 180° |
6. | Справа наліво, підхоплюючи стовпчик першого ряду «одинарного прутика», виконати другий ряд «одинарного прутика». |
7. | Отримати мережку «подвійний прутик».
|
Під час роботи вчитель контролює дотримання учнями технології виконання вишивки, санітарно-гігієнічних вимог і правил безпечної роботи, заохочує учнів, які найбільш успішно виконали завдання.
Рефлексія від 0 учнів
Сподобався:
Так: 0
Ні: 0
Зрозумілий:
Так: 0
Ні: 0
Потрібні роз'яснення:
Ні: 0
Так: 0