Практичне заняття
Конструктор уроків
Практичне заняття
1
Урок 29
Практичне заняття №4
«Вибори до органів місцевого самоврядування».
«Погана влада обирається добрими громадянами,
котрі не голосують»
Дж.Нейтан
Тема уроку: Вибори до органів місцевого самоврядування
(вибори міського голови)
Мета:
сформувати в учнів уявлення про процес місцевих виборів;
ознайомити з процедурою проведення виборів до органів місцевого самоврядування;
формувати в учнів розуміння необхідності та доцільності участі кожного у виборах, залежності долі країни від активності кожного громадянина у виборчій кампанії;
розвивати в учнів уміння аналізувати, зіставляти, робити висновки, удосконалювати творчо-пошукову діяльність, вміння розкривати суть певної проблеми;
показати важливість виборів та участі громадян у виборах як основної складової демократичного суспільства, здобуття власного досвіду участі у формуванні органів влади;
виховувати в учнів повагу до органів місцевого самоврядування та їх діяльності, вчити учнів визначати найдоцільніший шлях вирішення життєвих проблем;
сформувати соціальну активність учнів та підготовку їх до майбутньої участі у житті країни.
Завдання:
ознайомитися з основними етапами проведення виборчої кампанії;
ознайомитися з основними моментами голосування;
Очікувані результати:
Після цього уроку учні зможуть:
називати основні етапи процедури голосування;
вміти виконувати основні дії процедури голосування;
пояснювати необхідність участі у виборах.
засвоїти основні положення процесу голосування і підведення підсумків голосування на виборчій дільниці.
Тип уроку: практичне заняття
Основні поняття та терміни: виборець, офіційні спостерігачі, абсентеїзм.
Обладнання: таблиця, виборча скринька, бланки виборчих бюлетенів, списки виборців, мультимедійна презентація.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Вітання. Організація робочого місця.
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
Хоч загальне голосування і має певні темні сторони, але, попри все це, воно є єдиним способом розумного правління, бо є потужним засобом стримування грубої сили.
В. Гюго
Спробуйте своїми словами передати зміст цього висловлювання.
Йти на вибори чи ні, - особиста справа кожного, але в той же час треба пам’ятати: якщо ти не пішов на вибори, то тобі доведеться жити з чужим вибором наступні п’ять років.
Сьогодні ми будемо обговорювати тему «Вибори до органів місцевого самоврядування» та участі кожного громадянина у процесі виборів.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Ви зможете не тільки опанувати новими знаннями, а й розвинути багато корисних умінь і навичок, які знадобляться вам у дорослому житті. Ви зможете по-новому подивитися на проблеми політичного, державного і громадського життя, знайти інтерес і сенс в активній громадській діяльності. Сподіваюся, що це заняття, за мудрим висловом індійського філософа, «може змінити течію річки вашого життя» і після цього ви зрозумієте, що участь у виборах всього населення держави є просто необхідною.
ІV. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
ПРАКТИЧНА РОБОТА
Найважливішою формою прямої демократії є вибори, за допомогою яких здійснюється формування складу представницьких органів державної влади й місцевого самоврядування.
Цікаво знати
В історії відомі різні шляхи здійснення безпосередньої демократії. Найдавніший — Народні збори, де кожен міг висловлювати свою думку. Це було ще в часи первіснообщинного ладу, де на загальних зборах роду обиралися старійшини, пізніше — і воєначальники. Для прийняття рішень під час народних зборів різні народи використовували різні способи голосування. У стародавніх Греції та Римі громадяни голосували піднятими руками або кидали у величезний глек чорні і білі боби. У Великому Новгороді голосували криком. Звідси походить саме поняття «голосувати» — подавати голос, кричати. Перемагав на виборах той кандидат, за якого голосніше кричали. На Запорізькій Січі, голосуючи, козаки кидали шапки на купи — «за» і «проти». З часом процедура виборів ускладнилась.
Правова розминка:
Давайте з вами пригадаємо які державні органи ми обираємо в ході виборів?
Які типи виборчих систем ви знаєте?
Чи всі особи можуть взяти участь у виборах?
Ось сьогодні на практичному занятті ми і спробуємо з вами реалізувати ваше виборче право - обрати міського голову нашого міста.
І ЧАСТИНА
Робота з таблицею «Основні етапи проведення виборчої кампанії» (вправа з розвитку критичного мислення)
Перший стовпчик розрізаний на квадратики з зазначеними цифрами етапу, які учні повинні розташувати у потрібному порядку
1 | Складання списків виборців |
2 | Формування виборчих округів і дільниць |
3 | Формування виборчих комісій |
4 | Висування кандидатів та їх реєстрація |
5 | Передвиборча агітація |
6 | Голосування |
7 | Підрахунок голосів виборців |
8 | Встановлення результатів виборів та їх оприлюднення. |
Як ви гадаєте, чи всі громадяни мають право займатися агітацією?
Чи можете ви визначитися з етапом виборчої кампанії, за порушенням на якому може настати кримінальна відповідальність?
Який з етапів, на вашу думку, найбільше може вплинути на рішення виборців? Чому?
Звичайно, навіть бездоганно підготовлені вибори не відбудуться без їх головних дійових осіб – виборців, а також претендентів на виборну посаду - кандидатів.
Скажіть яку особу ми називаємо виборцем?
Цікаво знати:
Принцип загальності виборів не може порушуватися, обмеження встановлюються тільки законом. Доречно зазначити, обмеження були завжди, з часу появи виборів. У США наприкінці XVIII століття правом голосу користувалося тільки 4% населення, в Англії в середині ХІХ століття – менше 5%. Додаткові вимоги, які висувають до учасників виборів називають цензами.
Пригадайте, які види цензів вам відомі з курсу історії?
Ценз в історії виборів.
Расовий. 60-ті рр. ХХ ст., США. Негритянське населення, що становило 10% всіх американців не мало виборчих прав;
Статевий Довгий час були позбавлені права голосу жінки, навіть в таких демократичних державах, як Бельгія, Франція, Швейцарія жінки отримали право голосу лише в другій половини ХХ ст.;
Віковий. Існує зараз. В більшості країн він становить: для активного виборчого права - 18 років, для пасивного: в Італії, Канаді, США -25 років, у Великобританії, Росії – 21, Франції – 23.
Осілості – термін обов’язкового проживання в країні. В США – 1 місяць, в Австралії, ФРН, Японії – 3, Фінляндії – 20 місяців. В Україні такого обмеження немає.
Юридичний тренажер:
Чи встановлюється такі цензи в нашій державі?
Пригадайте, яким виборчим правом володіє особа, що бере участь у виборах і особа яку обирають?
Назвіть скільки років він складає для особи, що володіє активним виборчим правом та пасивним виборчим правом?
Пояснити учням, що сьогодні вони матимуть можливість взяти участь у місцевих виборах: обирати міського голову або бути обраним міським головою і пояснює хід подальшого «Виборчого процесу».
ІІ ЧАСТИНА
Рольова гра «Голосування на виборчій дільниці»
Перед початком рольової гри учитель демонструє учням зразок виборчого бюлетеня і показує як його необхідно правильно заповнювати. Засідання може відбуватися наступним чином:
1.Територія класу – одномандатний територіальний виборчий округ. Учитель оголошує постанову парламенту про проведення виборів та про створення в кабінеті виборчого округу № 46 (номер кабінету) та виборчої дільниці №12. (номер групи, класу)
2. Утворюється територіальна виборча комісія (та дільнична одночасно)
Прийом «Асоціативний кущ»
Які зовнішні асоціації у вас виникають при фразі «виборча дільниця»? (мета питання – з’ясувати, чи були діти на виборчих дільницях)
Голова ДВК: «Оголошую відкритим засідання комісії. Комісія отримала від міської виборчої комісії 27 бюлетенів по виборах міського голови. Пане секретар комісії прошу занести ці відомості до протоколу. Пропоную всім членам ДВК і іншим присутнім на нашому засіданні оглянути виборчі скриньки. Члени ДВК та офіційні спостерігачі оглядають скриньки. Голова ДВК при допомозі інших членів комісії пломбує виборчі скриньки. При цьому у кожну виборчу скриньку, що використовується для голосування на виборчій дільниці, опускається контрольний лист, в якому зазначені номер виборчої дільниці, час його вкидання у виборчу скриньку, прізвища голови, заступника голови, секретаря та інших членів дільничної виборчої комісії, присутніх при цьому осіб.)
Далі голова ДВК передає необхідну кількість виборчих бюлетенів для голосування членам комісії, які будуть видавати виборчі бюлетені виборцям у приміщенні для голосування. Члени комісії, які сидять за столами засвідчують своїми підписами у відомості отримання бюлетенів.
3. Комісія складає списки виборців, перевіряє та уточнює їх
Завдання комісії написати список виборців (відповідно списку журналу)
4. Відбувається висування та реєстрація кандидатів.
Учні групи пропонують свої кандидатури на посаду міського голови (висування та самовисування) Учні на минулому занятті отримали випереджувальне завдання.
5. Проведення передвиборчої агітації.
Рольова гра «Передвиборчі дебати»
Кандидати виступають з передвиборчими обіцянками, програмами дій.
Як ви розумієте поняття передвиборча агітація? Абсентеїзм (від лат.absentia— відсутність) — байдуже ставлення людей до своїх громадянських прав, що виявляється через свідоме ухилення від участі у виборах, зборах.
6. Голосування у день виборів.
Біля столу «Виборча комісія» встановлюється урна для голосування. «Виборці» по черзі підходять до столу «Виборчої комісії», члени якої знаходять прізвище «виборця», видають йому «Бюлетень» під розпис. Виборець відходить до вільного столу, робить позначку напроти певного «кандидата», складає бюлетень та кидає до урни для голосування.
Основні правила, які має знати кожен виборець.
Кожен виборець має голосувати особисто, голосування за інших, навіть найближчих родичів, за дорученням тощо не допускається.
Кожен виборець бере участь у виборах на виборчій дільниці відповідно до місця його проживання, де його внесено до списку виборців.
Виборчий бюлетень видається членом виборчої комісії на підставі документа, який посвідчує особу (паспорта, військового квитка).
Отримавши бюлетень, виборець має розписатися в списку виборців та у відривному талоні на виборчому бюлетені.
Для того щоб висловити свою думку, виборець у кабіні (кімнаті) для таємного голосування ставить позначку («галочку», хрестик тощо) проти прізвища кандидата, назви партії або варіанта рішення, яких він підтримує, або проти речення «Не підтримую жодного кандидата (жодної партії)».
Виборець має право зробити лише одну позначку. Бюлетень, в якому зроблено більше однієї позначки або не зроблено жодної, вважається недійсним.
Зробивши вибір, виборець кидає бюлетень у скриньку для голосування.
7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
«Виборча комісія» підраховує голоси.
20. 00 Голова комісії: «Оголошую процес голосування завершеним. Розпочинаємо засідання комісії. Доручаю заступнику голови комісії ведення протоколу. Секретаря комісії прошу вносити відомості до протоколу про підрахунок голосів виборців. До списку виборців на нашій виборчій дільниці було внесено 27 виборців. Участь у голосуванні взяло 2 виборців. Таким чином у нас мало залишитися невикористаних бюлетенів. Прошу порахувати невикористані бюлетені і погасити їх у спосіб передбачений Законом (при цьому члени комісії відокремлюють правий нижній кут таких бюлетенів). Прошу запакувати погашені бюлетені і контрольні талони. Приступаємо до підрахунку голосів виборців. Перевіряємо цілісність пломб на скриньках. Пломби не порушені. Відкриваємо виборчі скриньки (при цьому члени ДВК відкривають виборчі скриньки і висипають на стіл бюлетені). Підраховується їх загальна кількість. Далі вибираються недійсні бюлетені, а після цього бюлетені розкладаються у стоси за прізвищами кандидатів. Всі дані заносяться до протоколу, який підписується всіма членами ДВК.
. На цьому рольову гру можна вважати завершеною.
V УЗАГАЛЬНЕННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ
Дайте відповіді на наступні запитання:
Кого ми називаємо виборцем
Хто не має права брати участь у виборах
Що таке активне та пасивне виборче право?
За яким видом виборчої системи відбулися сьогоднішні вибори?
VI. Підведення підсумків уроку
Отже, на сьогоднішньому практичному занятті, працюючи з таблицею та давши відповіді на правові завдання провівши рольову гру ми змогли ознайомитися із основними нормами, що врегульовують питання місцевих виборів. Учитель аналізує роботу учнів на уроці і зазначає, що саме шляхом участі у виборах громадяни найчастіше реалізують своє право на участь в управлінні державою. Тому в інтересах кожного громадянина слід бути свідомим виборцем. Оголошує результати виборів.
VII. Домашнє завдання
Створіть презентації на тему:
«Виборча активність громадян незалежної України».
«Короткий екскурс в історію виборів»,
«Вибори в незалежній Україні»,
«Депутат – народний обранець»
VIIІ. Рефлексія
1. Що сподобалось на сьогоднішньому уроці?
2. Чи був урок корисним? Чому?
Рефлексія від 1 учня
Сподобався:
Так: 0
Ні: 1
Зрозумілий:
Так: 0
Ні: 1
Потрібні роз'яснення:
Ні: 0
Так: 1