ВСТУП. Що таке історія?
Мета: розкрити зміст поняття «історія», «історичні джерела»; охарактеризувати процес становлення перетворення історії на науку і розповісти про роль істориків у дослідження минулого нашої країни і світу; розвивати вміння працювати з підручником, як джерелом інформації, виховувати інтерес до історії як науки
Обладнання: підручники, зошит схеми.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності:
Сьогодні ви розпочинаєте вивчення нового для вас предмета, який називається «історія». Предмет для вас новий, але саме слово «історія» ви чули у своєму житті не раз. Давайте спробуємо назвати свої асоціації, коли чуємо слово «історія». Скажіть, на яких уроках у початковій школі вам траплялося слово «історія»?
Діти називають свої асоціації, вчитель записує їх на дошці.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу: постановка теми і мети уроку.
План:
Історія як наука.
Історичні джерела.
Хто такі історики.
Історія дуже цікава, але досить складна наука. А допоможе нам у вивчення історії підручник. Пропоную вам ознайомитись з підручником, його умовними позначками і структурою. Наш підручник складається з 6 розділів. В кінці вивчення кожного розділу ми будемо закріплювати вивчений матеріал і перевіряти знання, які ви отримали на попередніх уроках. Це будуть уроки узагальнення та тематичного оцінювання. Як ви вже мабуть звернули увагу в кожному розділі є практичні роботи. На практичних уроках ми будемо працювати з різними джерелами інформації - текстовими матеріалами, інтернет – ресурсами, місцевими історичними пам¢ятками, які будемо оглядати під час екскурсій. В кожному параграфі є умовні позначки, завдання, які потрібно виконати на початку уроку, завдання, які виконуються під час або після прочитання пункту параграфа; зав ждання для самостійної роботи і домашнє завдання.
Історія як наука
Словникова робота:
Історія - наука, яка вивчає минуле людства. Слово «історія» з грецької означає «дослідження», «повідомлення», «оповідь про події». Історію називають вчителькою життя.
(Учитель пропонує учням висловити свої думки про те, як вони розуміють цей вислів.)
Як ви гадаєте, з якої події починається вивчення історії? (поява перших людей)
Чому саме поява перших людей стала початком нової науки?
Разом з учнями вчитель заповнює таблицю
2. Історичні джерела
Що до помагає вченим історикам досліджувати минулі події? (учні називають різні предмети – зброю, легенди, книги, листи, одяг і т.д)
Всі ці речі в історії називаються історичними джерелами.
Робота над поняттям:
Історичні джерела - будь-які засоби інформації, які безпосередньо відображають історичний процес і дають можливість вивчати минуле людського суспільства.
Історія відповідає на запитання: Де? Коли? Як жили? Що робили люди? Людство не може жити без пам’яті. І ця пам’ять допомагає нам зрозуміти, звідки людина родом, чому так розуміє навколишній світ. Першими збирачами розповідей про минуле були мандрівні співці. Вони часто подорожували і в своїх піснях прославляли події, свідками яких були вони самі або про які дізналися від інших. Оскільки писемності тоді не було, то ці відомості до нас дійшли в усній формі, передавались вони з покоління в покоління. Ці твори увійшли до усної народної творчості.
Робота з підручником
Згодом люди почали записувати відомості про події. Значна частина цих записів до нас дійшла у вигляді літописів, мемуарів, листів. Поступово писемні відомості про минуле нагромаджувались,збільшувались і систематизувались. З них виникла окрема галузь знань – історична наука.
Інша частина сторичних джерел – це речі, які залишили після себе люди. Досліджують ці речі археологи, а наука, яка їх вивчає називається археологія.
Сьогодні історія вивчає різні події та періоди минулого, вивчає минуле окремих сіл, міст, країн і людства в цілому та життя визначних людей. Крім того історія вивчає і розвиток культури, різних галузей науки.
3. Хто такі історики
Людей, які вивчає минуле називають істориками. «Батьком історії» вважають Геродота, який подорожуючи країнами стародавнього світу, записував побачене і розповіді учасників різних подій. Свої розповіді він назвав «історіями». Всі його записи були складені у 9 книг і містять опис історії держав стародавнього світу – Греції, Єгипту, Вавилонії і ін. Саме завдяки «Історії» Геродота ми можемо дізнатися про стародавні держави,пам’ятки культури, війни і інші події, відомості про які не збереглися до нашого часу.
IV. Закріплення вивченого матеріалу: історичний диктант (усний)
Історія – це…(наука про минуле людства)
Люди, які вивчають історію називаються (істориками)
«Батько історії» вважають … (Геродота)
Писемні джерела, які описували події рік за роком - це …(літописи)
Літопис «Повість минулих літ» написав … (Нестор)
Михайло Грушевський написав … (Історія України – Русі)
Трипільську культуру досліджував … (археолог Вікентій Хвойка)
Борис Мозолевський вивчав … (життя скіфів)
V. Домашнє завдання:
Опрацювати § 1, питання на ст. 13 усно











