Конструктор уроків
Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.
Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.
№1:
Теоретичний блок
Водойми України
Мета: уточнити та розширити знання учнів про водойми України, про річки, їх будову, особливості гірських і рівнинних річок; розвивати пізнавальний інтерес, мовлення; виховувати бережливе ставлення до багатств рідного краю.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про водойми України.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
— Вода — цінний дар природи. Без води не було б життя на Землі. Тому до водойм треба ставитися дбайливо, по-господарськи їх використовувати та охороняти.
— Які водойми ви знаєте?
— В Україні налічується 70 тисяч річок, з них близько 4 тисяч — завдовжки понад 10 км, 137 річок — завдовжки понад 100 км.
— Дніпро — найбільша в країні і третя за величиною в Європі (після Волги і Дунаю) річка. Вона бере початок на півночі Смоленської області і котить свої води до Чорного моря через Росію, Білорусь, Україну, долаючи шлях 2201 км. У межах України довжина Дніпра складає 981 км. Найбільшими притоками Дніпра є Прип’ять і Десна. Меншими за величиною є Тетерів, Псел, Ворскла, Рось, Самара, Конка, Інгулець. Усього у басейні Дніпра — 1424 притоки.
Дністер — друга за величиною річка України, яка протікає у семи областях. Початок бере на північному сході схилу Карпат і впадає у Дністровський лиман Чорного моря. Загальна протяжність річки — 1352 км. Протяжність Україною — 692 км. На території України в Дністер впадають майже 500 річок.
Південний Буг — річка на південному заході України. Єдина велика річка України, що повністю протікає по її території. Довжина річки — 857 км. Південний Буг має 301 приток, кожен з яких завдовжки до 10 км.
До великих річок належить також Сіверський Донець. Його довжина складає 1053 км, а в межах України — 672 км.
Дунай — друга за протяжністю (після Волги) річка в Європі. Довжина — 2960 км. Її називають «інтернаціональною» річкою, оскільки від витоку до гирла вона протікає по території або по межі 10 держав.
— Ріки України — це багатство нашої Батьківщини. З давніх часів вони використовуються як судноплавні шляхи для перевезення вантажів і пасажирів. На річках побудовані гідроелектростанції. Воду річок використовують для зрошування земель, а також там розвинене рибне господарство.
2. Робота за підручником (с. 113–116)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання на с. 113.
— Як утворюється джерело?
— Приємно напитися джерельної води. Запишіть, чому вона чиста і холодна.
— Що відбувається з водою, коли вона проходить через товщу землі? Дайте правильну відповідь: очищається, забруднюється, нагрівається, охолоджується.
— Як утворюється річка?
— Що таке виток річки? Що може бути витоком річки?
— Розкажіть за малюнком 103 про річкове русло.
— Розкажіть за малюнком 104 про будову річки.
— Які притоки є у Дніпра?
— Як визначити лівий і правий берег річки?
— Які бувають річки?
— Що ви дізналися про рівнинні і гірські річки?
— Назвіть рівнинні річки України. Розкажіть про них.
— Назвіть гірські річки.
— Чим живляться річки?
Учні виконують практичну роботу на с. 116.
— Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 116.
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Гра «Відгадай»
— Про яку річку йдеться?
«Коли ми під’їхали до річки, мені стало ніяково. Вода мчала зі скаженою швидкістю, увесь час чувся гул каменів, що перекочуються. Мій кінь тривожно пирхав, а у мене від швидкої течії починала крутитися голова, але потрібно було, не втрачаючи часу перебиратися на ту сторону, оскільки вода прибувала з кожною хвилиною».
«Правильно несе свої могутні води красуня річка, чим далі вона тече, тим стає багатоводнішою, ліниво, спокійно течуть її прозорі води, тут можна бачити багато піщаних мілин, у весняну повінь річка широко розливається».
2. Гра «Закінчи речення»
Річки несуть свої води у...
Місце, де починається річка, називається...
Місце, де річка впадає у море, озеро або іншу річку, називається...
Руслом називається...
Гирло це — ...
Кожна річка має...
Річки впадають...
Менші річки, що впадають у велику річку, називаються...
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чого вас навчив сьогоднішній урок?
— Назвіть річки України.
— Яка річка найдовша?
— Де бере початок Дніпро?
— Назвіть притоки Дніпра. (Прип’ять, Псел, Ворскла, Десна)
— Де бере початок Дністер?
— Де протікає Сіверський Донець?
— Куди впадає Південний Буг?
— Де на території України протікає Дунай?
— Які бувають річки?
— Розкажіть про будову річки.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 113–116).
Знайти прислів’я і приказки про річки, дібрати пісні, у назвах яких згадуються річки, скласти вірші про річку.
№2:
Теоретичний блок
Тетерів — притока Дніпра, одна з найкрасивіших річок Українського Полісся. Головна річка Житомирщини напуває своїми водами міста Житомир, Коростишів, Радомишль. В минулому річка була повноводною, чистою, її скелясті, вкриті лісами береги, влучно називали Поліською Швейцарією.
Починається Тетерів на північному схилі Придніпровської височини, на крайньому південному заході Житомирської області і впадає в Дніпро нижче від гирла Прип’яті. Довжина річки — 365 км, 276 з них – в межах області. У верхній і середній течії долина вузька, на окремих ділянках каньйоноподібна (біля Денишів, Житомира, Коростишева), а в нижній течії долина значно розширюється, але має чітко окреслені береги. Ширина русла у верхів’ї дорівнює 3-10 м, в середній і нижній течії розширюється до 40-100 м, а в гирлі — до 200. В межах Українського кристалічного щита (до Радомишля) Тетерів має швидку течію, в окремих місцях зустрічаються перекати і невеликі пороги.
Живиться Тетерів талими сніговими водами, важливу роль відіграють також дощові та підземні води. Тетерів має значні запаси гідроенергії, але гідроенергоресурси його використовуються лише частково. Найбільші притоки Тетерева — Гнилоп’ять, Гуйва, Ішіа, Возня, Здвиж.
Тетерів дуже мальовничий, особливо в районі села Дениші. Тут берега річки абсолютно різні: один являє собою хвойний ліс з прямовисними кручами, порослими травою і кущами, а інший – зелений килим з дрібної трави з пишними розлогими деревами. На річці також безліч водосховищ і ставків, що робить її подвійно живописною.
У зв’язку з береговими особливостями річки Тетерів, з яскравих представників флори переважає скельна рослинність. Що стосується фауни – річка милує різноманітністю видів риби. У річці живуть такі хижаки: сом, окунь, щука, судак. Подейкують, що кілька століть тому в водоймі водилися осетри. З огляду на те, річка має досить великі глибини – рибалкам вдається відловлювати час від часу дійсно рідкісні екземпляри.
Цікаві факти про Тетерів
Скелі, найбільш вражають своєю красою, що знаходяться на берегах Тетерева мають назви. У місцевих жителів про них складено багато оповідань і легенд. Так скеля, що має ім’я – Голова Чацького, перебувати на лівобережжі Тетерева і має ширину 120 м, а висоту – 30 м. На правобережжі перебувати скеля з назвою Чотири Брати, шириною трохи більше 150 м, а заввишки трохи нижче і досягає 10 м. Скелі утворені сірими видозмінюється кристалічними породами яким близько 2000 млн. років.
Усі наші великі річки за міжнародними стандартами належать до забруднених та дуже забруднених, те саме стосується і більшої частини їх головних приток. Чимало річок, де граничнодопустимі концентрації для однієї чи кількох речовин перевищені в десятки разів.
На фото річка Тетерів (те, що від неї залишилось), яка живить водосховище «Відсічне», з якого бере воду для Житомира. Сьогодні річка зневоднена, а рівень водосховища критично малий. Схожі маловодні періоди були в 1993 та 2004 роках. Є загроза суттєвого обмеження Житомира у водопостачанні.
Рішенням Житомирської обласної ради від 20.11.2014 № 1329 Затверджена ОБЛАСНА КОМПЛЕКСНА ПРОГРАМА ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА В ЖИТОМИРСЬКІЙ ОБЛАСТІ.
Завдання Програми у сфері охорони та раціонального використання водних ресурсів є збереження водних об’єктів як елементів природного ландшафту, придатних для існування у них біологічних об’єктів та використання їх людиною:
– забезпечення раціонального використання водних ресурсів, неперевищення екологічно допустимих норм забору води з водних джерел, протидія замуленню водних об’єктів;
– гарантування дотримання екологічних норм якості води у водних об’єктах для забезпечення сприятливих умов існування біологічних видів, що мешкають безпосередньо у них, та таких, що використовують воду для пиття та підтримки біорізноманіття;
– охорона верхніх ланок гідрографічної мережі від захаращення відходами, скидання стічних вод приватного сектору, поверхневого стоку з автошляхів та ін.;
– дослідження перерозподілу забруднень у річковій системі з метою визначення граничних можливостей самоочищення водних об’єктів;
– контроль паводкових відкладень на заплавах, що є показником забруднення водозбору.
Показники виконання природоохоронних заходів:
– якість води у водних об’єктах;
– обсяг скидів забруднюючих речовин у водні об’єкти;
– рівень захворюваності населення, пов’язаний з якістю питної води та задовільним станом біоценозів.
https://vseosvita.ua/library/dodatkovij-material-teteriv-439005.html
Рефлексія від 0 учнів
Сподобався:
Зрозумілий:
Потрібні роз'яснення: