Урок:

"Водойми України"

25.06.2021
0 0
4 Клас

2

0

235

0

Вміст уроку:

Завдання №1:

Теоретичний блок

Водойми України

Мета: уточнити та розширити знання учнів про водойми України, про річки, їх будову, особливості гірських і рівнинних річок; розвивати пізнавальний інтерес, мовлення; виховувати бережливе ставлення до багатств рідного краю.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про водойми України.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя

— Вода — цінний дар природи. Без води не було б життя на Землі. Тому до водойм треба ставитися дбайливо, по-господарськи їх використовувати та охороняти.

— Які водойми ви знаєте?

— В Україні налічується 70 тисяч річок, з них близько 4 тисяч — завдовжки понад 10 км, 137 річок — завдовжки понад 100 км.

— Дніпро — найбільша в країні і третя за величиною в Європі (після Волги і Дунаю) річка. Вона бере початок на півночі Смоленської області і котить свої води до Чорного моря через Росію, Білорусь, Україну, долаючи шлях 2201 км. У межах України довжина Дніпра складає 981 км. Найбільшими притоками Дніпра є Прип’ять і Десна. Меншими за величиною є Тетерів, Псел, Ворскла, Рось, Самара, Конка, Інгулець. Усього у басейні Дніпра — 1424 притоки.

Дністер — друга за величиною річка України, яка протікає у семи областях. Початок бере на північному сході схилу Карпат і впадає у Дністровський лиман Чорного моря. Загальна протяжність річки — 1352 км. Протяжність Україною — 692 км. На території України в Дністер впадають майже 500 річок.

Південний Буг — річка на південному заході України. Єдина велика річка України, що повністю протікає по її території. Довжина річки — 857 км. Південний Буг має 301 приток, кожен з яких завдовжки до 10 км.

До великих річок належить також Сіверський Донець. Його довжина складає 1053 км, а в межах України — 672 км.

Дунай — друга за протяжністю (після Волги) річка в Європі. Довжина — 2960 км. Її називають «інтернаціональною» річкою, оскільки від витоку до гирла вона протікає по території або по межі 10 держав.

— Ріки України — це багатство нашої Батьківщини. З давніх часів вони використовуються як судноплавні шляхи для перевезення вантажів і пасажирів. На річках побудовані гідроелектростанції. Воду річок використовують для зрошування земель, а також там розвинене рибне господарство.

2. Робота за підручником (с. 113–116)

Вправа «Мікрофон»

Учні відповідають на запитання на с. 113.

— Як утворюється джерело?

— Приємно напитися джерельної води. Запишіть, чому вона чиста і холодна.

— Що відбувається з водою, коли вона проходить через товщу землі? Дайте правильну відповідь: очищається, забруднюється, нагрівається, охолоджується.

— Як утворюється річка?

— Що таке виток річки? Що може бути витоком річки?

— Розкажіть за малюнком 103 про річкове русло.

— Розкажіть за малюнком 104 про будову річки.

— Які притоки є у Дніпра?

— Як визначити лівий і правий берег річки?

— Які бувають річки?

— Що ви дізналися про рівнинні і гірські річки?

— Назвіть рівнинні річки України. Розкажіть про них.

— Назвіть гірські річки.

— Чим живляться річки?

Учні виконують практичну роботу на с. 116.

— Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».

— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 116.

— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?

3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Гра «Відгадай»

— Про яку річку йдеться?

«Коли ми під’їхали до річки, мені стало ніяково. Вода мчала зі скаженою швидкістю, увесь час чувся гул каменів, що перекочуються. Мій кінь тривожно пирхав, а у мене від швидкої течії починала крутитися голова, але потрібно було, не втрачаючи часу перебиратися на ту сторону, оскільки вода прибувала з кожною хвилиною».

«Правильно несе свої могутні води красуня річка, чим далі вона тече, тим стає багатоводнішою, ліниво, спокійно течуть її прозорі води, тут можна бачити багато піщаних мілин, у весняну повінь річка широко розливається».

2. Гра «Закінчи речення»

Річки несуть свої води у...

Місце, де починається річка, називається...

Місце, де річка впадає у море, озеро або іншу річку, називається...

Руслом називається...

Гирло це — ...

Кожна річка має...

Річки впадають...

Менші річки, що впадають у велику річку, називаються...

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Чого вас навчив сьогоднішній урок?

— Назвіть річки України.

— Яка річка найдовша?

— Де бере початок Дніпро?

— Назвіть притоки Дніпра. (Прип’ять, Псел, Ворскла, Десна)

— Де бере початок Дністер?

— Де протікає Сіверський Донець?

— Куди впадає Південний Буг?

— Де на території України протікає Дунай?

— Які бувають річки?

— Розкажіть про будову річки.

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник (с. 113–116).

Знайти прислів’я і приказки про річки, дібрати пісні, у назвах яких згадуються річки, скласти вірші про річку.

Завдання №2:

Теоретичний блок

Тетерів — притока Дніпра, одна з найкрасивіших річок Україн­ського Полісся. Головна річка Житомирщини напуває своїми водами міста Житомир, Коростишів, Радомишль. В минулому річка була повноводною, чистою, її скелясті, вкриті лісами береги, влучно називали Поліською Швейцарією.

Починається Тетерів на північному схилі Придніпров­ської височини, на крайньому південному заході Житомирської області і впадає в Дніпро нижче від гирла Прип’яті. Довжина річки — 365 км, 276 з них – в межах області. У верхній і середній течії долина вузька, на окремих ділянках каньйоноподібна (біля Денишів, Житомира, Коростишева), а в нижній течії долина значно розширюється, але має чітко окреслені береги. Ширина русла у верхів’ї дорівнює 3-10 м, в середній і нижній течії розширюється до 40-100 м, а в гирлі — до 200. В межах Українського кристалічного щита (до Радомишля) Тетерів має швидку течію, в окремих місцях зустрічаються перекати і невеликі пороги.

Живиться Тетерів талими сніговими водами, важливу роль відіграють також дощові та підземні води. Тетерів має значні запаси гідроенергії, але гідроенергоресурси його використовуються лише частково. Найбільші притоки Тетерева — Гнилоп’ять, Гуйва, Ішіа, Возня, Здвиж.

Тетерів дуже мальовничий, особливо в районі села Дениші. Тут берега річки абсолютно різні: один являє собою хвойний ліс з прямовисними кручами, порослими травою і кущами, а інший – зелений килим з дрібної трави з пишними розлогими деревами. На річці також безліч водосховищ і ставків, що робить її подвійно живописною.

У зв’язку з береговими особливостями річки Тетерів, з яскравих представників флори переважає скельна рослинність. Що стосується фауни – річка милує різноманітністю видів риби. У річці живуть такі хижаки: сом, окунь, щука, судак. Подейкують, що кілька століть тому в водоймі водилися осетри. З огляду на те, річка має досить великі глибини – рибалкам вдається відловлювати час від часу дійсно рідкісні екземпляри.

Цікаві факти про Тетерів

Скеля Чотири братиСкеля голова Чацького в Житомирі | Житомирська область | Про УкраїнуСкелі, найбільш вражають своєю красою, що знаходяться на берегах Тетерева мають назви. У місцевих жителів про них складено багато оповідань і легенд. Так скеля, що має ім’я – Голова Чацького, перебувати на лівобережжі Тетерева і має ширину 120 м, а висоту – 30 м. На правобережжі перебувати скеля з назвою Чотири Брати, шириною трохи більше 150 м, а заввишки трохи нижче і досягає 10 м. Скелі утворені сірими видозмінюється кристалічними породами яким близько 2000 млн. років.

Усі наші великі річки за міжнародними стандартами належать до забруднених та дуже забруднених, те саме стосується і більшої частини їх головних приток. Чимало річок, де граничнодопустимі концентрації для однієї чи кількох речовин перевищені в десятки разів. https://greenpost.press/upload/media/2020/04/20/teteriv-3.jpg

На фото річка Тетерів (те, що від неї залишилось), яка живить водосховище «Відсічне», з якого бере воду для Житомира. Сьогодні річка зневоднена, а рівень водосховища критично малий. Схожі маловодні періоди були в 1993 та 2004 роках. Є загроза суттєвого обмеження Житомира у водопостачанні.

Рішенням Житомирської обласної ради  від 20.11.2014 № 1329 Затверджена ОБЛАСНА КОМПЛЕКСНА ПРОГРАМА ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА В ЖИТОМИРСЬКІЙ ОБЛАСТІ.

Завдання Програми у сфері охорони та раціонального використання водних ресурсів є збереження водних об’єктів як елементів природного ландшафту, придатних для існування у них біологічних об’єктів та використання їх людиною:

– забезпечення раціонального використання водних ресурсів, неперевищення екологічно допустимих норм забору води з водних джерел, протидія замуленню водних об’єктів;

– гарантування дотримання екологічних норм якості води у водних об’єктах для забезпечення сприятливих умов існування біологічних видів, що мешкають безпосередньо у них, та таких, що використовують воду для пиття та підтримки біорізноманіття;

– охорона верхніх ланок гідрографічної мережі від захаращення відходами, скидання стічних вод приватного сектору, поверхневого стоку з автошляхів та ін.;

– дослідження перерозподілу забруднень у річковій системі з метою визначення граничних можливостей самоочищення водних об’єктів;

– контроль паводкових відкладень на заплавах, що є показником забруднення водозбору.

Показники виконання природоохоронних заходів:

– якість води у водних об’єктах;

– обсяг скидів забруднюючих речовин у водні об’єкти;

– рівень захворюваності населення, пов’язаний з якістю питної води та задовільним станом біоценозів.

 

https://vseosvita.ua/library/dodatkovij-material-teteriv-439005.html

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0 0

Зрозумілий:

0 0

Потрібні роз'яснення:

0 0
Рекомендуємо

Рослини і тварини прісних водойм.

Рослини і тварини прісних водойм.

425

Аватар профіля Любчич Валерія Володимирівна
Природознавство
2—3 клас

30 грн

Подорожуємо Україною. Західна Україна.

Подорожуємо Україною. Західна Україна.

253

Аватар профіля Рубан-Оленіч Інна Іванівна
Мистецтво
11 клас

20 грн

Україна у світі

Україна у світі

407

Аватар профіля Рубан-Оленіч Інна Іванівна
Мистецтво
5—11 клас

35 грн

"МОЯ ДУХМЯНА УКРАЇНА"

"МОЯ ДУХМЯНА УКРАЇНА"

593

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
6 клас

38 грн

"З УКРАЇНОЮ В СЕРЦІ"

"З УКРАЇНОЮ В СЕРЦІ"

619

Аватар профіля Тунік Світлана Григорівна
Мистецтво
6 клас

38 грн

Схожі уроки

Практична робота "Визначення найвідоміших сузір"їв на карті зоряного неба"

Практична робота "Визначення найвідоміших сузір"їв на карті зоряного неба"

400

Аватар профіля Шеіна Тетяна Володимирівна
Природознавство
5 клас

Повітря – суміш газів.

Повітря – суміш газів.

629

Аватар профіля Шеіна Тетяна Володимирівна
Природознавство
5 клас

Повітря - суміш газів

Повітря - суміш газів

96

Аватар профіля Талпа Людмила Миколаївна
Природознавство
5 клас

Ґрунт, його значення.

Ґрунт, його значення.

117

Аватар профіля Давиденко Юлія Олександрівна
Природознавство
5 клас

Квест - подорож " Явища природи"

Квест - подорож " Явища природи"

283

Аватар профіля Гайворонська Наталія Вікторівна
Природознавство
5 клас