Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Тренінг “Арттерапія як засіб зниження рівня тривожності дитини”
»
Взяти участь Всі події
Урок:

"Водойми України"

Вміст уроку:

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1:

Теоретичний блок

Водойми України

Мета: уточнити та розширити знання учнів про водойми України, про річки, їх будову, особливості гірських і рівнинних річок; розвивати пізнавальний інтерес, мовлення; виховувати бережливе ставлення до багатств рідного краю.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про водойми України.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя

— Вода — цінний дар природи. Без води не було б життя на Землі. Тому до водойм треба ставитися дбайливо, по-господарськи їх використовувати та охороняти.

— Які водойми ви знаєте?

— В Україні налічується 70 тисяч річок, з них близько 4 тисяч — завдовжки понад 10 км, 137 річок — завдовжки понад 100 км.

— Дніпро — найбільша в країні і третя за величиною в Європі (після Волги і Дунаю) річка. Вона бере початок на півночі Смоленської області і котить свої води до Чорного моря через Росію, Білорусь, Україну, долаючи шлях 2201 км. У межах України довжина Дніпра складає 981 км. Найбільшими притоками Дніпра є Прип’ять і Десна. Меншими за величиною є Тетерів, Псел, Ворскла, Рось, Самара, Конка, Інгулець. Усього у басейні Дніпра — 1424 притоки.

Дністер — друга за величиною річка України, яка протікає у семи областях. Початок бере на північному сході схилу Карпат і впадає у Дністровський лиман Чорного моря. Загальна протяжність річки — 1352 км. Протяжність Україною — 692 км. На території України в Дністер впадають майже 500 річок.

Південний Буг — річка на південному заході України. Єдина велика річка України, що повністю протікає по її території. Довжина річки — 857 км. Південний Буг має 301 приток, кожен з яких завдовжки до 10 км.

До великих річок належить також Сіверський Донець. Його довжина складає 1053 км, а в межах України — 672 км.

Дунай — друга за протяжністю (після Волги) річка в Європі. Довжина — 2960 км. Її називають «інтернаціональною» річкою, оскільки від витоку до гирла вона протікає по території або по межі 10 держав.

— Ріки України — це багатство нашої Батьківщини. З давніх часів вони використовуються як судноплавні шляхи для перевезення вантажів і пасажирів. На річках побудовані гідроелектростанції. Воду річок використовують для зрошування земель, а також там розвинене рибне господарство.

2. Робота за підручником (с. 113–116)

Вправа «Мікрофон»

Учні відповідають на запитання на с. 113.

— Як утворюється джерело?

— Приємно напитися джерельної води. Запишіть, чому вона чиста і холодна.

— Що відбувається з водою, коли вона проходить через товщу землі? Дайте правильну відповідь: очищається, забруднюється, нагрівається, охолоджується.

— Як утворюється річка?

— Що таке виток річки? Що може бути витоком річки?

— Розкажіть за малюнком 103 про річкове русло.

— Розкажіть за малюнком 104 про будову річки.

— Які притоки є у Дніпра?

— Як визначити лівий і правий берег річки?

— Які бувають річки?

— Що ви дізналися про рівнинні і гірські річки?

— Назвіть рівнинні річки України. Розкажіть про них.

— Назвіть гірські річки.

— Чим живляться річки?

Учні виконують практичну роботу на с. 116.

— Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».

— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 116.

— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?

3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Гра «Відгадай»

— Про яку річку йдеться?

«Коли ми під’їхали до річки, мені стало ніяково. Вода мчала зі скаженою швидкістю, увесь час чувся гул каменів, що перекочуються. Мій кінь тривожно пирхав, а у мене від швидкої течії починала крутитися голова, але потрібно було, не втрачаючи часу перебиратися на ту сторону, оскільки вода прибувала з кожною хвилиною».

«Правильно несе свої могутні води красуня річка, чим далі вона тече, тим стає багатоводнішою, ліниво, спокійно течуть її прозорі води, тут можна бачити багато піщаних мілин, у весняну повінь річка широко розливається».

2. Гра «Закінчи речення»

Річки несуть свої води у...

Місце, де починається річка, називається...

Місце, де річка впадає у море, озеро або іншу річку, називається...

Руслом називається...

Гирло це — ...

Кожна річка має...

Річки впадають...

Менші річки, що впадають у велику річку, називаються...

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Чого вас навчив сьогоднішній урок?

— Назвіть річки України.

— Яка річка найдовша?

— Де бере початок Дніпро?

— Назвіть притоки Дніпра. (Прип’ять, Псел, Ворскла, Десна)

— Де бере початок Дністер?

— Де протікає Сіверський Донець?

— Куди впадає Південний Буг?

— Де на території України протікає Дунай?

— Які бувають річки?

— Розкажіть про будову річки.

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник (с. 113–116).

Знайти прислів’я і приказки про річки, дібрати пісні, у назвах яких згадуються річки, скласти вірші про річку.

2:

Теоретичний блок

Тетерів — притока Дніпра, одна з найкрасивіших річок Україн­ського Полісся. Головна річка Житомирщини напуває своїми водами міста Житомир, Коростишів, Радомишль. В минулому річка була повноводною, чистою, її скелясті, вкриті лісами береги, влучно називали Поліською Швейцарією.

Починається Тетерів на північному схилі Придніпров­ської височини, на крайньому південному заході Житомирської області і впадає в Дніпро нижче від гирла Прип’яті. Довжина річки — 365 км, 276 з них – в межах області. У верхній і середній течії долина вузька, на окремих ділянках каньйоноподібна (біля Денишів, Житомира, Коростишева), а в нижній течії долина значно розширюється, але має чітко окреслені береги. Ширина русла у верхів’ї дорівнює 3-10 м, в середній і нижній течії розширюється до 40-100 м, а в гирлі — до 200. В межах Українського кристалічного щита (до Радомишля) Тетерів має швидку течію, в окремих місцях зустрічаються перекати і невеликі пороги.

Живиться Тетерів талими сніговими водами, важливу роль відіграють також дощові та підземні води. Тетерів має значні запаси гідроенергії, але гідроенергоресурси його використовуються лише частково. Найбільші притоки Тетерева — Гнилоп’ять, Гуйва, Ішіа, Возня, Здвиж.

Тетерів дуже мальовничий, особливо в районі села Дениші. Тут берега річки абсолютно різні: один являє собою хвойний ліс з прямовисними кручами, порослими травою і кущами, а інший – зелений килим з дрібної трави з пишними розлогими деревами. На річці також безліч водосховищ і ставків, що робить її подвійно живописною.

У зв’язку з береговими особливостями річки Тетерів, з яскравих представників флори переважає скельна рослинність. Що стосується фауни – річка милує різноманітністю видів риби. У річці живуть такі хижаки: сом, окунь, щука, судак. Подейкують, що кілька століть тому в водоймі водилися осетри. З огляду на те, річка має досить великі глибини – рибалкам вдається відловлювати час від часу дійсно рідкісні екземпляри.

Цікаві факти про Тетерів

Скеля Чотири братиСкеля голова Чацького в Житомирі | Житомирська область | Про УкраїнуСкелі, найбільш вражають своєю красою, що знаходяться на берегах Тетерева мають назви. У місцевих жителів про них складено багато оповідань і легенд. Так скеля, що має ім’я – Голова Чацького, перебувати на лівобережжі Тетерева і має ширину 120 м, а висоту – 30 м. На правобережжі перебувати скеля з назвою Чотири Брати, шириною трохи більше 150 м, а заввишки трохи нижче і досягає 10 м. Скелі утворені сірими видозмінюється кристалічними породами яким близько 2000 млн. років.

Усі наші великі річки за міжнародними стандартами належать до забруднених та дуже забруднених, те саме стосується і більшої частини їх головних приток. Чимало річок, де граничнодопустимі концентрації для однієї чи кількох речовин перевищені в десятки разів. https://greenpost.press/upload/media/2020/04/20/teteriv-3.jpg

На фото річка Тетерів (те, що від неї залишилось), яка живить водосховище «Відсічне», з якого бере воду для Житомира. Сьогодні річка зневоднена, а рівень водосховища критично малий. Схожі маловодні періоди були в 1993 та 2004 роках. Є загроза суттєвого обмеження Житомира у водопостачанні.

Рішенням Житомирської обласної ради  від 20.11.2014 № 1329 Затверджена ОБЛАСНА КОМПЛЕКСНА ПРОГРАМА ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА В ЖИТОМИРСЬКІЙ ОБЛАСТІ.

Завдання Програми у сфері охорони та раціонального використання водних ресурсів є збереження водних об’єктів як елементів природного ландшафту, придатних для існування у них біологічних об’єктів та використання їх людиною:

– забезпечення раціонального використання водних ресурсів, неперевищення екологічно допустимих норм забору води з водних джерел, протидія замуленню водних об’єктів;

– гарантування дотримання екологічних норм якості води у водних об’єктах для забезпечення сприятливих умов існування біологічних видів, що мешкають безпосередньо у них, та таких, що використовують воду для пиття та підтримки біорізноманіття;

– охорона верхніх ланок гідрографічної мережі від захаращення відходами, скидання стічних вод приватного сектору, поверхневого стоку з автошляхів та ін.;

– дослідження перерозподілу забруднень у річковій системі з метою визначення граничних можливостей самоочищення водних об’єктів;

– контроль паводкових відкладень на заплавах, що є показником забруднення водозбору.

Показники виконання природоохоронних заходів:

– якість води у водних об’єктах;

– обсяг скидів забруднюючих речовин у водні об’єкти;

– рівень захворюваності населення, пов’язаний з якістю питної води та задовільним станом біоценозів.

 

https://vseosvita.ua/library/dodatkovij-material-teteriv-439005.html

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0 0

Зрозумілий:

0 0

Потрібні роз'яснення:

0 0
Рекомендуємо

Рослини і тварини прісних водойм.

Рослини і тварини прісних водойм.

639

Аватар профіля Любчич Валерія Володимирівна
Природознавство
2—3 клас

30 грн

Антропічний вплив на гідросферу. Причини порушення якості природних вод, дефіцит водних ресурсів, принципи оцінки екологічного стану водойм. Охорона водойм.

Антропічний вплив на гідросферу. Причини порушення якості природних вод, дефіцит водних ресурсів, принципи оцінки екологічного стану водойм. Охорона водойм.

60

Аватар профіля Стась Лариса Ігорівна
Біологія та екологія
11 клас

58 грн

Практична робота №4 "Складання ланцюгів живлення водойми, парку, лісу, поля, грядки"

Практична робота №4 "Складання ланцюгів живлення водойми, парку, лісу, поля, грядки"

172

Аватар профіля Стась Лариса Ігорівна
" Пізнаємо природу " / Біологія
6—7 клас

58 грн

Подорожуємо Україною. Західна Україна.

Подорожуємо Україною. Західна Україна.

312

Аватар профіля Рубан-Оленіч Інна Іванівна
Мистецтво
11 клас

20 грн

Україна у світі

Україна у світі

473

Аватар профіля Рубан-Оленіч Інна Іванівна
Мистецтво
5—11 клас

35 грн

Схожі уроки

Практична робота "Визначення найвідоміших сузір"їв на карті зоряного неба"

Практична робота "Визначення найвідоміших сузір"їв на карті зоряного неба"

767

Аватар профіля Шеіна Тетяна Володимирівна
Природознавство
5 клас

Повітря – суміш газів.

Повітря – суміш газів.

696

Аватар профіля Шеіна Тетяна Володимирівна
Природознавство
5 клас

Повітря - суміш газів

Повітря - суміш газів

159

Аватар профіля Талпа Людмила Миколаївна
Природознавство
5 клас

Весна в природі

Весна в природі

23

Аватар профіля Ракус Софія Олександрівна
Природознавство
2 клас

Квест - подорож " Явища природи"

Квест - подорож " Явища природи"

434

Аватар профіля Гайворонська Наталія Вікторівна
Природознавство
5 клас