Мета: ознайомити учнів з військовою лексикою та її видами, пояснити її використання на прикладах з романів; формувати навички творчо-пошукової роботи, розвивати критичне мислення; виховувати любов до батьківщини, формувати стійкі поняття про військові дії на сході України.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання:книги «Іловайськ» Є. Положій, «Оголений нерв» С. Талан. карта України,тактична карта бойових дій в зоні АТО.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
пояснювати та застосовувати на прикладах поняття та терміни:майдан, «тітушки», снайпер;
сепаратизм,«гради»,Правий сектор,антитерористична операція (АТО),майдан,гранатомет,«беркутівці»;
пояснювати причини і наслідки агресії Російської Федерації проти України;
описувати події, пов’язані з окупацією насході України, зокрема у Сєверодонецьку;
описувати основні події під Іловайськом;
характеризувати, порівнювати, узагальнювати та критично оцінювати процеси анексії Російською Федерацією Криму та окупації частини українського Донбасу, рівень і способи життя населення.
Революція гідності.
План вивчення нового матеріалу
Посилення сепаратизму насході України, його підтримка з боку Кремля.
Початок антитерористичної операції в Україні. Іловайський котел.
Вторгнення російських військ на Донбас.
Масова підтримка українського народу своєї свободи й незалежності. Волонтерський рух.
ХІД УРОКУ
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ
Повідомлення теми та мети уроку.
ВСТУПНЕСЛОВО ВЧИТЕЛЯ
2014 р. є особливо трагічним в українській історії. Революція гідності, здійснена народом на майдані, що не бажав коритися диктатурі та корупції, давала значні надії на краще, гідне життя.Але зовнішня агресія сусідньої, здавалося раніше, дружньої держави, призвела до війни та незнаних раніше випробовувань для українського народу.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Метод «Мозковий штурм»
Згадайте, які події осені 2013- зими 2014 року стали доленосними для народу України. Відповідь обґрунтуйте.
Завдання для учнів. Інтерактивна вправа«Фото асоціації»
- Попрацюйте в групах. Розгляньтесвітлини, впізнайте тастисло охарактеризуйте історичні події
Читання вчителем уривку з роману «Оголений нерв»С. Талан
Гена був у Києві на Майдані, де вирішувалася доля країни, і від того рішення залежала доля їхнього сина. Він телефонував двічі на день – вранці і ввечері, але часто не було зв’язку. Тоді Настя не знаходиласобі місця і ладна буласама летіти на Майдан, аби лише Гена повернувся додому. Жінка відчувала, що може трапитися з дітьми на Майдані щось лихе, недобре, що їх можуть побити, скалічити або навіть убити тітушки. Здавалося, що страшнішого, ніж пожежа у Будинку профспілок, уже нічого не буде, але навіть у моторошному сні вона не могласобі уявити того, що сталося вночі проти двадцять першого лютого. Людей, зовсім юних хлопців, незахищених, неозброєних, розстрілювали снайпери. Ні, не треба знову повертатися спогадами у той жахливий чассаме зараз, бо незможе заснути. Усе життя, до самого скону, її будуть мучити кошмари, бо не приведи Боже таке пережити матерям, які чекали своїх синів. Після того кривавого дня були наповнені нестерпним душевним болем ще три доби – син не телефонував, зв’язок із ним перервався.
Завдання: Робота з термінами«Майдан»,«тітушки»,«снайпер». Якаподія відбулася 21 лютого 2014 року?
Відповідь: Майдан – національно-патріотичніпротестні акції в Україні, передусім, проти корупції,свавілля правоохоронних органів тасил спецпризначення,а також на підтримку європейського вектора зовнішньої політики України.«Тітушки» – збірна назва найманців, часто люмпенізованих кримінальних елементів, гопників, молодиків, у тому числі спортсменів, які використовувалися українською владою для застосування фізичної сили і участі в масових сутичках.Снайпер – спеціальний боєць піхоти,або інших родів військ чи правоохоронних органів що вражає важливі цілі з першого пострілу, як правило із замаскованої засідки. 21 лютого 2014 року відбувалося силове протистояння між силовиками та протестувальниками, завершальний етап Революції гідності.
Перелічені військові терміни, взяті з романів «Іловайськ»
Є. Положія та «Оголений нерв» С. Талан, поділити на групи за такими назвами:
1. Назви зброї та боєприпасів;
2. Назви військових підрозділів;
3. Назви військових звань таадміністративних посад;
4. Назви технічного оснащення;
5. Назви амуніції.
Військові терміни:Правий сектор, «котел», «гради», «Азов», командир, бандерівці, кулемет, Самооборона, сепаратисти, Дніпро-1, бронежилет, «Ураган», гранатомети, беркут, «Миротворець», окоп, міномет, генерал, «рапіра», «денеер», «штурмовий загін», боєць, штурмовий загін, «тітушки», камуфляж, батальйон, блокпост, танк, шолом, бетеер.
У романі «Іловайськ» Євген Положій використовує багато абревіатур, тобто скорочень військових термінів та назв.
АГС
БМД
БМП
БТР
ДРГ
«Зушка», ЗУ
МТЛБ
РПГ «муха»
Саушка,САУ
СВД
Целокс
бойова машина десанту
ефективний медичний кровозупиняючий засіб
бойова машина піхоти
диверсійно-розвідувальна група
самохідна артилеристська установка
багатоцільовий тягач легкий броньований
реактивна протитанкова граната,ручний протитанковий гранатомет
бронетранспортер
снайперська гвинтівка Дехтярьова
автоматичний гранатомет станковий
Читання вчителем уривку з роману «Оголений нерв» С. Талан.
Донбасівці вірили російським каналам, але як пояснити, що північ Луганської області не піддалася обробці російських каналів? Наприклад, Сватове, невеличке містечко, яке не допустило проведення референдуму і жодного разу над містом не піднявся прапор чужинців. Північ Луганщини не захворіласепаратизмом. Чому хвора інша частина? Чому не піддаються жодній логіці розмови сепаратистів на визволеній території? Я впевнена, що сусідня країна провела один із найжахливіших експериментів над масовою свідомістю людей. Новітні технології були випробувані не на всьому Донбасі, а лише на його частині. Саме тому, що на півночі Луганщини технології не застосували, та частина докорінно відрізняється від іншої. Не знаю, скільки часу мине, поки людство дізнається про експеримент Росії над Донбасом, і чи постануть перед судом у Гаазі ті, хто випробував на українцях новітні розробки».
Питання.Що такесепаратизм?
Відповідь.Сепаратизм – практика відокремлення, відділення частини території держави з метою створення нової самостійної (суверенної незалежної) держави або входження до складу іншої держави чи набуття статусу найширшої автономії.
Розповідь вчителя
Іловайський котел. Найтрагічнішим епізодом АТО стала трагедія під Іловайськом, який мав стратегічне значення, оскільки знаходиться в 25 км насхід від Донецька, звільнення Іловайська дозволило б силам АТО повністю блокувати терористів в Донецьку. Українські військові увійшли в Іловайськ 18 серпня. Вони змогли взяти під свій контроль більшу частину міста, однак після введення регулярних російських військ 23 – 24 серпня сили АТО 28 серпня опинились в повному оточенні. Розпочались переговори щодо створення гуманітарного коридору для виходу українських військ з міста. Терористи заявили, що готові випустити бійців з оточення. 30 серпня о 10:00 українські військові організованими колонами почали рух з міста,обидві колони українських військ були розстріляні російською артилерією. За даними Міноборони, під Іловайськом загинуло 108 українських бійців,сотні бійців були поранені та захоплені у полон,де їх піддавали нелюдському поводженню.
Натомість, на інших ділянках наступ російської армії було відбито. У Маріуполі місцеві мешканці добровільно будували укріплення для українських бійців, які захищали місто.
5 і 19 вересня в Мінську Україна, Росія і ОБСЄ уклали угоди за якими сторони мали припинити вогонь, відвести важку зброю від лінії вогню та передати контроль за українсько-російським кордоном Україні. Після складних переговорів центральна влада України зголосилася надати частинам Донецької і Луганської областей, які станом на 19 вересня 2014 р. опинилися під контролем проросійських сил, широкесамоврядування. Однак, і цього разу Росія порушила угоду. Росія ввела на український Донбас тисячі одиниць військової техніки, що дозволило організувати низку атак на кількох напрямках.
Вирішення проблемного завдання
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ
Слово вчителя
Таким чином, війна, яку Росія розпочала проти України, перетворилась для останньої на справжню війну за незалежність. Незважаючи на переважаючий людський та технічний ресурсагресора, захисники України мужньо продовжують захищати незалежність нашої держави. Загроза втрати своєї державності консолідувала українськесуспільство, яке, незважаючи на мову спілкування чи регіон проживання, об’єдналось,аби дати відсіч агресору та відстояти своє право на вільне життя.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Робота зі словником «Військова термінологія»
Спілкуючись зі знайомими, родичами – учасниками АТО,скласти опорний конспект-свідчення учасників бойових дій насході України використовуючи військову лексику..
Використовуючи такі чи подібні уроки української мови під час якого учні вивчають військову термінологію значно полегшує роботу вчителя. Діти читаючи твори, ніби самі потрапляють у ті події і відчувають себе героями, спілкуючись використовують військову лексику, що є кращим варіантом запам’ятовування. Військова термінолексика є складовою частиною загальної лексики, тому її важливо опановувати.











