Урок:

Узагальнення за темою «Україна в умовах десталінізації (1953—1964рр.)».

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Урок - узагальнення. Мета: повторити, закріпити та узагальнити матеріал теми; розвивати вміння, навички, які формувалися на уроках; формувати навички користування науковою термінологією; розвивати логічне та історичне мислення учнів; виховувати в учнів почуття патріотизму, толерантності, поваги до історичного минулого своєї держави.

Вміст уроку:

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1:

Теоретичний блок

Узагальнення  за темою

«Україна в умовах десталінізації (1953—1964рр.)».

Мета:

  • повторити, закріпити та узагальнити матеріал теми;

  • розвивати вміння, навички, які формувалися на уроках;

  • формувати навички користування науковою термінологією;

  • розвивати логічне та історичне мислення учнів;

  • виховувати в учнів почуття патріотизму, толерантності, поваги до історичного минулого своєї держави.

Тип уроку:     перевірка й облік знань, умінь і навичок.

Обладнання: підручник, атлас, збірник завдань для тематичного оцінювання.

Хід уроку

І.         Організаційний момент

Методичні рекомендації з проведення уроку

ІІ.        Тематичне оцінювання

Питання на загал.

1.  Доведіть, що в період правління М. Хрущова в Україні відбувався процес русифікації.

2. Які наслідки мало запровадження системи раднаргоспів для розвитку економіки України?

3. До яких наслідків у розвитку сільського господарства України призвело освоєння цілинних і перелогових земель?

4. Схарактеризуйте процес реабілітації в Україні. Виділіть його етапи й особливості.

    5. Схарактеризуйте вплив десталінізації на розвиток української культури.

6. Як змінилися умови життя населення за роки правління Хрущова?

Тести

Варіант 1

1. Смерть Сталіна призвела:

а) до запеклої боротьби в партійно-державному керівництві;  б) до розпаду СРСР;

в) до початку Третьої світової війни.

2. Перша спроба усунути М. Хрущова від влади була здійснена:

а) 1956 р.;             в) 1958 р.   б) 1957 р.;

3. Які нові права отримала УРСР в економічній сфері під час «відлиги»?

а) Право самостійно розпоряджатися податками, що сплачувало населення України;

б) право формувати бюджет, самостійно розпоряджатися випущеною продукцією на території республіки;

в) дещо розширилися права республіки у формуванні свого бюджету, у питаннях матеріально-технічного постачання та збуту продукції.

4. Курс на розгорнуте будівництво комунізму в СРСР був проголошений:

а) на ХХ з’їзді КПРС;       в) на ХХІІ з’їзді КПРС.  б) на ХХІ з’їзді КПРС;

5. У чому полягала зміна в управлінні сільським господарством у другій половині 1950-х років?

а) Створювалися раднаргоспи;

б) створювалися виробничі колгоспно-радгоспні управління;

в) створювався Держагропром.

6. У 1963 р. відбулися робітничі страйки та заворушення:

а) у Києві;      г) у Дніпродзержинську;    б) у Чернігові;   д) у Маріуполі, в) у Кривому Розі;

7. Що змінила освітня реформа у викладанні української мови?

а) Була збільшена кількість уроків на викладання української мови;

б) було зафіксовано положення про факультативність вивчення української мови;

в) у російських школах УРСР припинялось викладання української мови.

8. Паспорти колгоспникам було видано:

а) 1956 р.;    г) 1959 р.;         б) 1957 р.;      д) 1961 р;    в) 1958 р.;

9. Яка з наведених характеристик умов розвитку української культури в 1950—1960-ті рр. відповідає дійсності?

а) Процес десталінізації дозволив діячам культури творити без обмежень;

б) в умовах певної свободи творчості за часів «відлиги» багато діячів української культури почали реалізовувати свій талант, але не всі їхні твори могли стати надбанням суспільства, оскільки панівний режим присікав будь-які відхилення від офіційної ідеології;

в) оскільки десталінізація відбувалась у чітко визначених межах, під пильним контролем партійного і державного апарату, то про появу талановитих творів не могло бути і мови.

10.  Наступником М. Хрущова при владі був:

а) Л. Брежнєв;     в) А. Жданов.                  б) М. Підгорний;

11.  Вищу раду народного господарства СРСР було створено:

а) 1962 р.;            в) 1964 р.         б) 1963 р.;

12.  Житлова проблема в хрущовський період вирішувалася шляхом:

а) перебудови існуючих житлових площ;

б) масового будівництва дешевого державного житла»;

в) наданням кредитів усім бажаючим одержати нове житло.

Варіант 2

1. У чому проявлявся опір партапарату процесові десталінізації у період 1956—1964 рр.?

а) У забороні публікувати рішення ХХ з’їзду КПРС;

б) у спробі усунути М. Хрущова від влади;  в) у припиненні процесу реабілітації.

2. Надзвичайне возвеличення будь-кого і поклоніння йому — це:

а) культ особи;       в) суб’єктивізм. б) волюнтаризм;

3. Які галузі промисловості були пріоритетними в УРСР у роки семирічки?

а) Легка, харчова промисловість, електроніка;

б) металургія, вугільна та електротехнічна промисловість;

в) машинобудування, літакобудування, суднобудування.

4. Органи управління народним господарством у 1957—1965 рр. називалися:

а) наркомати;       г) корпорації;     б) міністерства;    д) раднаргоспи.  в) трести;

5. Виникнення дисидентського руху в Україні спричинили:

а) порушення прав людини, розстріл демонстрацій протесту проти підвищення цін, здійснення десталінізації тільки у визначених межах;

б) контроль з боку репресивних органів держави за українською творчою інтелігенцією, заборона користуватися українською мовою та дотримуватися національних традицій;

в) дискримінаційна політика центру щодо України, порушення конституційних норм, русифікація республіки, непослідовність процесу десталінізації.

6. Організації, що стали першими осередками руху шістдесятників:

а) Клуб творчої молоді; в) УРСС;  б) клуб «Пролісок»;

г) Український революційний  центр.

7. Розвиток якої галузі української науки пов’язаний з іменем академіка В. Глушкова?

а) Медицина;   в) матеріалознавство; б) кібернетика;   г) генетика.

8. Дисиденти — це діячі:

а) які відкрито не погоджувалися з існуючою політичною системою, ідеологією;

б) які активно відстоювали ідеали ліберальної демократії;

в) які вели збройну боротьбу проти існуючого режиму.

9. Для загальної характеристики періоду правління М. Хрущова найбільш доцільно використовувати термін:

а) культ особи;   г) популізм; б) волюнтаризм;    д) суб’єктивізм, в) демагогія;

10.  Перший ядерний реактор в Україні було створено:

а) 1954 р.;   г) 1961 р.; б) 1956 р.;    д) 1964 р. в) 1960 р.;

11.  Чи використовували дисиденти насильницькі методи боротьби?

12.  Попередником П. Шелеста на посаді Першого секретаря ЦК КПУ був:

а) М. Хрущов;     в) М. Підгорний.  б) О. Кириченко;

Варіант 3

1. Вищі партійні та державні посади М. Хрущов поєднав:

а) 1957 р.;     в) 1962 р.; б) 1958 р.;      г) 1964 р.

2. Важливим засобом піднесення сільського господарства М. Хрущов вважав збільшення посівів:

а) пшениці;     в) картоплі;  б) льону;  г) кукурудзи.

3. У чому проявилася демократизація суспільно-політичного життя в період відлиги?

а) Була запроваджена демократична система виборів;

б) припинилося втручання партійних органів у діяльність господарських і культурних установ;

в) впроваджувалися «громадські засади» у різних галузях господарської, культурної діяльності, відбувалося деяке скорочення управлінського апарату, активізувалася діяльність рад, профспілок, комсомолу.

4. МТС було реорганізовано, а їх техніку продано колгоспам:

а) 1956 р.;   в) 1960 р. б) 1958 р.;

5. Система раднаргоспів була запроваджена:

а) 1956 р.  в) 1958 р. б) 1957 р.;

6. Для розвитку сільського господарства України освоєння цілинних і перелогових земель мало:

а) позитивне значення;              б) негативне значення.

7. На підтримку боротьби кримських татар за повернення на історичну Батьківщину виступив:

а) П. Григоренко;    в) Л. Лук’яненко.б) І. Дзюба;

8. Грошова реформа в період правління М. Хрущова була проведена:

а) 1956 р.;      в) 1964 р.       б) 1961 р.;

9. Початком десталінізації в СРСР слід вважати:

а) смерть Й. Сталіна;   б) виступ М. Хрущова на ХХ з’їзді КПРС;  в) усунення Л. Берії від влади.

10.  Українські переселенці освоювали цілину:

а) на початковому етапі;         б) упродовж всього періоду; в) на завершальному етапі.

11.  Шевченківську премію було запроваджено:

а) 1961 р.;         в) 1963 р.;                 б) 1962 р.;                              г) 1964 р.

12.  При усуненні М. Хрущова від влади партійне керівництво України:

а) підтримало М. Хрущова; б) сприяло відставці М. Хрущова; в) зайняло очікувальну позицію.

Варіант 4

1. Українську робітничо-селянську спілку (УРСС) очолив:

а) І. Драч;          в) Л. Лук’яненко,  б) П. Григоренко;

2. Запровадження семілітнього плану було зумовлене:

а) прагненням приховати економічні прорахунки шостої п’ятирічки;

б) започаткуванням системи програмування економічного розвитку, відійшовши від директивного планування;  в) розгортанням НТР.

3. Для творчості шістдесятників було характерним:

а) зображення реальних людей з їх багатогранними інтересами, відображення загальнолюдських цінностей та ідеалів, критичне ставлення до негараздів у суспільстві;

б) зображення радянської дійсності у прикрашеному вигляді, підкреслення переваг соціалістичного способу життя;

в) підтримка художніми творами курсу на комуністичне будівництво, на «інтернаціоналізацію» суспільства.

4. Перелічіть найбільш значні досягнення української науки в другій половині 1950-х — на початку 1960-х років.

5. Дніпровський каскад становлять:

а) Київська, Кременчукська, Каховська, Запорізька ГЕС;

б) Київська, Кременчукська, Каховська, Запорізька, Дніпродзержинська ГЕС;

в) Київська, Кременчукська, Запорізька, Дніпродзержинська  ГЕС.

6. Житлову проблему хрущовське керівництво намагалось розв’язати:

а) шляхом переселення мешканців міст у села;

б) виділенням кредитів на індивідуальне будівництво громадян;

в) широким будівництвом багатоповерхових будинків — «хрущовок».

7. Історичне значення ХХ з’їзду КПРС полягає:

а) у прийнятті нової програми КПРС — програми комуністичного будівництва;

б) у засудженні «культу особи» Й. Сталіна; в) у розробці нової зовнішньополітичної доктрини.

8. У роки «хрущовської відлиги»:

а) відбувалася кардинальна зміна радянської політичної системи;

б) реформи проходили в межах існуючої політичної системи.

9. Чи зріс рівень життя населення України в 1960-ті роки?

10.  Поставте події в хронологічній послідовності.

 а) Реформа системи освіти. 

 б) Святкування з нагоди 300-річчя Переяславської ради.

      в) Встановлення Шевченківської премії.

      г) Заснування Клубу творчої молоді в Києві.

11.  Посади перших секретарів ЦК КПУ в період правління М. Хрущова обіймали ...

12.  Чому в період правління М. Хрущова не було до кінця подолано наслідки сталінізму в різних сферах життя?

а) М. Хрущов сам належав до сталінського оточення;

б) зі смертю Сталіна не відбулася зміна влади;

в) радянська система не здатна до реформування;

г) сталінізм міцно укорінився у свідомості людей.

Історичний диктант.

Варіант 1

1. Що об’єднує вказані імена: І. Світличний, І. Дзюба, Ліна Костенко, В. Симоненко?

2. Чи сприяла реформа школи наприкінці 1950-х років русифікації?

3. Крим було передано до складу УРСР … р.

4. У якому році П. Шелест став Першим секретарем ЦК КПУ?

5. У якій галузі проявився талант Б. Лятошинського?

6. Чи проводились антицерковні кампанії в роки правління М. Хрущова?

7. Які три економічні «надпрограми» реалізовувалися в роки правління М. Хрущова?

8. У якому році відбувся ХХ з’їзд КПРС?

9. Семирічний план було прийнято на … рр.

10.  Чи було розв’язано житлову проблему в 1950—1960-ті роки?

11.  Який шлях розвитку економіки переважав у 1960-ті роки: екстенсивний чи інтенсивний?

12.  Як діяльність раднаргоспів позначилася на розвитку легкої промисловості УРСР: позитивно чи негативно?

Варіант 2

1. У перші роки перебування М. Хрущова при владі закупівельні ціни на сільгосппродукцію зросли, зменшилися чи залишилися незмінними?

2. Чи дали значний позитивний економічний ефект реформи, проведені в сільському господарстві на початку 1950-х років?

3. Ключовою подією ХХ з’їзду КПРС була доповідь М. Хрущова, присвячена …

4. Чи був дисидентський рух масовим?

5. Створення раднаргоспів сприяло централізації чи децентралізації управління економікою?

6. Автором праці «Інтернаціоналізм чи русифікація?» був…

7. У роки правління М. Хрущова обмежувався чи стимулювався розвиток присадибного господарства селян?

8. У 1956 р. було скасовано кримінальну відповідальність робітників та службовців за самостійне залишення підприємства, а селяни отримали паспорти й можливість вільно виїжджати на навчання чи роботу до міст. Чи стало після цього радянське суспільство схожим на західне суспільство ліберальної демократії?

9. «Відлига» — це…

10.  М. Хрущов надавав перевагу розвитку колгоспів чи радгоспів?

11.  Хто першим застосував термін «відлига» стосовно до політики М. Хрущова?

12.  Коли відбувся перший повоєнний пленум ЦК КПРС з питань розвитку сільського господарства?

Запитання для бесіди.

1. Які наслідки для подальшого розвитку України мав період «відлиги»?

2. Чим було викликане зростання впливу української номенклатури в керівництві СРСР? Чи впливало це явище на розвиток республіки?

3. Яке історичне значення ХХ з’їзду КПРС?

4. Чи відповідав рівень розвитку промисловості УРСР розгортанню процесів НТР?

5. Що зумовило появу дисидентського руху?

6. Схарактеризуйте зміни в системі управління народним господарством на рубежі 1950—1960-х років. Яке значення вони мали для України?

ІІІ.       Домашнє завдання

Рефлексія від 4 учнів

Сподобався:

3 1

Зрозумілий:

2 2

Потрібні роз'яснення:

3 1
Рекомендуємо

Україна в період десталінізації (1953 - 1964 р.р.)

Україна в період десталінізації (1953 - 1964 р.р.)

94

Аватар профіля Столяр Юлія Андріївна
Історія України
11 клас

66 грн

Україна в умовах незалежності

Україна в умовах незалежності

412

Аватар профіля Пономарьова Наталія Вячеславівна
Історія України
11 клас

20 грн

Урок узагальнення з теми "Україна в роки Першої світової війни"

Урок узагальнення з теми "Україна в роки Першої світової війни"

527

Аватар профіля Пономарьова Наталія Вячеславівна
Історія України
10 клас

25 грн

Опорний конспект для підготовки до ЗНО. Україна в перші повоєнні роки (1945-1953 рр.)

Опорний конспект для підготовки до ЗНО. Україна в перші повоєнні роки  (1945-1953 рр.)

409

Аватар профіля Пономарьова Наталія Вячеславівна
Історія України
11 клас

20 грн

Узагальнення й систематизація вивченого з теми "Дієслово"

Узагальнення  й систематизація вивченого з теми "Дієслово"

304

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
7 клас

33 грн

Схожі уроки

Кримська війна 1853 -1856 рр. та реформи 60 - 70 рр. ХІХ ст.

Кримська війна 1853 -1856 рр. та реформи 60 - 70 рр. ХІХ ст.

624

Аватар профіля Глушко Лариса Іванівна
Історія України
9 клас

Українська революція і боротьба за збереження державності (1917-1921рр)

Українська революція і боротьба за збереження державності (1917-1921рр)

441

Аватар профіля Чуприна Марія Прохорівна
Історія України
5 клас

Утворення Галицько - Волинської держави

Утворення Галицько - Волинської держави

337

Аватар профіля Чуприна Марія Прохорівна
Історія України
7 клас

Воєнно-політичні події 1654-1657 років

Воєнно-політичні події 1654-1657 років

1485

Аватар профіля Гурська Вікторія Михайлівна
Історія України
8 клас

ЛІВОБЕРЕЖНА ТА ПРАВОБЕРЕЖНА УКРАЇНА У 60-70-Х РОКАХ ХVІІ СТОЛІТТЯ. ПЕТРО ДОРОШЕНКО

ЛІВОБЕРЕЖНА ТА ПРАВОБЕРЕЖНА УКРАЇНА У 60-70-Х РОКАХ ХVІІ СТОЛІТТЯ. ПЕТРО ДОРОШЕНКО

164

Аватар профіля Буланов Юрій Іванович
Історія України
8 клас