Мета уроку: формувати компетентності предметні шляхом узагальнення вивченого матеріалу, закріплення, поглиблення, удосконалення знань учнів із розділу; побудови зв'язного висловлення , формування світогляду школярів, їх національної свідомості; виховання любові до рідної мови, інтерес до її вивчення; формувати громадянські, загальнокультурні, здоров'язбережувальні компетентності.
Тип уроку : узагальнення та систематизація вивченого.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку.
ІІІ. Актуалізація знань
Лінгвістичний турнір. Учні ставлять питання, називають, хто з однокласників буде відповідати. Якщо відповідь неправильна чи її немає, відповідає автор питання. Учитель слідкує, щоб весь теоретичний матеріал був повторений, тому сам може ставити питання до учнів класу.
Приклад.
1. Що вивчає словотвір.
2. Поясніть значення слова " словотвір".
3. Які слова називаємо похідними?
4. Непохідні слова - це...
5. Поясніть різницю між поняттями " твірна основа" і " твірне слово".
6. Які ви знаєте способи словотвору?
7. Які слова називаються складними?
8. Якщо від прикметника із суфіксом - ськ-утворити іменник із суфіксом - ин-, яку орфограму пишемо перед - ин- (- щ).
9. Якщо від прикметника із суфіксом - цьк-утворити іменник із суфіксом - ин-, яку орфограму пишемо перед - ин- ( - чч ).
10. У якому слові пишемо щдну літеру - ч - за попереднім правилом ( Галичина).
11. Якщо основа іменника закінчувалася на - г, - ж, - з, то який суфікс пишемо у прикметнику? ( -зьк- )
12. Якщо основа іменника закінчувалася на - к, - ч, - ц, то який суфікс пишемо у прикметнику? ( -цьк- )
13. Якщо основа іменника закінчувалася на - х, - ш, - с, то який суфікс пишемо у прикметнику? ( -ськ- )
14. Як пишуться слова з - пів ?
ІV. Систематизація й узагальнення вивченого
Визначте твірну основу у словах : школяр, зимовий, сніговий, перебігти, земляний, водяний, вітерець, льодок, безсонний.
Виконайте правильно вправу кодування . НА дошці записані способи словотвору і прономеровані
1 складання основ
2 абревіація
3 безафіксний спосіб
4 префіксальний
5 префіксально- суфіксальний
8 суфіксальний
7 перехід
Учитель читає по 2 слова, а учні записують код
Слова
- спортбаза, відеокарта
- перейти, розказати
- спів, пуск, вихід
- ООН, ЄС
- безмежний, надмірний, безрукавка
- військовий виступив, світла учительська
- медок, лісовий
Відповіді 1, 4, 3, 2, 5, 7, 6
Завдання " Розумний словотворець"
Від поданих прикметників утворити іменники із суфіксом - ин( а).
Німецький, ужгородський, турецький, канівський, житомирський, вінницький, черкаський, галицький, київський, хмельницький,гайдамацький, львівський, сумський, полтавський, криворізький.
" Редактор".Перевір себе : вставте пропущену літеру на місці пропуску
Брат...тво коза...тво брат...кий
сива...ький Завданнбджільни...тво товари...ький
каза...ький францу...кий пра...кий
оде...кий пта....ький чума...ький
Фізкультхвилинка
Словниковий диктант
Антивірус, пів яблука, тишком- нишком, пів Києва, півкуля, одним одна, хліб-сіль, перекотиполе, кінець кінцем, снігопад, пів відра, відеокарта, 70- річчя, милий- премилий, шестиповерховий.
Завдання " Конструктор". Виизначити значущі частини у словах , виконати словотворчий їх розбір.
Зернята, дощовий, присісти, кіношедевр.
Гра " Хто більше". Запишіть якомога більше слів, що закінчуються на - фон, та слів, що посинаються на теле-.
Розподільно- цифровий диктант
Слова із закінченням Слова без закінчень
У колонки записуємо тільки номери слів:
1 ліс, 2 простір, 3 швидко, 4 писати, 5 весело, 6 поні, 7 двір, 8 завод, 9 читати, 10 біль, 11 кенгуру, 12 спагеті, 13 час, 14 дощ, 15 повінь
Мовознавчий поєдинок. Хто з учнів усно утворить від поданих пар слів нове способом складання
Край знати, мороз стійкий, трусити земля, босими ногами, верба лози, сухий фрукти
VI Узагальнення знань
VII Рефлекія. Підсуки уроку
VIII Домашнє завдання : параграфи 16 - 20 повторити, впр. 178