Урок:

Урок-суд "Україна в роки сталінізму"

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Нетрадиційний урок для закріплення вивченого з теми "УРСР в роки радянської модернізації"

Вчитель історії Медвежевушківського ліцею Агрономічної сільської ради

Вінницького району Вінницької області

П’ятак Михайло Миколайович

Історія України. 10 клас

Тема: урок-суд «Україна в роки сталінізму»

Мета: а) узагальнити та систематизувати знання учнів з даної теми, виявити позитивні та негативні риси сталінської моделі соціалізму;

б) розвивати навички аналітичного та критичного мислення;

в) виховувати почуття нетерпимості до проявів несправедливості, історичне мислення.

Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.

Обладнання: підручник, ілюстративний матеріал, документи, портрети, відеоматеріали.

Структура уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Судове засідання

ІІІ. Підведення підсумків уроку

ІV. Домашнє завдання.

І. Організаційний момент

Вчитель нагадує учням, що для проведення суду учні 10 класу були поділені на три групи:

представники сторони звинувачення – прокурор та свідки (які готували матеріали для звинувачення Сталіна);

представники сторони захисту – адвокат та свідки (які готували матеріали на захист Сталіна);

представники ЗМІ (які мали представляти різні ЗМІ та висвітлювати хід та результати суду в пресі)

Також вчитель представляє секретаря та присяжних засідателів

ІІ. Хід уроку

В судовому засіданні приймають участь: суддя (вчитель); представники сторони звинувачення – прокурор та свідки (одна група учнів 10 класу); представники сторони захисту – адвокат та свідки (інша група учнів); присяжні засідателі (вчителі або учні інших класів); секретар суду (учень 10 класу, що слідкує за часом та допомагає вчителю), представники ЗМІ (третя група учнів 10 класу).

Розпочинає засідання суддя:

«Шановні панове присяжні засідателі, усі присутні! На сьогоднішньому судовому засіданні слухається справа Сталіна Іосифа Вессаріоновича. В суд з прокуратури поступили матеріали розслідування злочинної діяльності Сталіна. Прокурор від імені Української держави звинувачує Сталіна І.В. в скоєнні ряду злочинів та вимагає засудити Сталіна до довічного ув’язнення (заочно). На нашому засіданні ми маємо встановити істину, історичну справедливість та винести справедливий вирок.

Далі вчитель розповідає про правила проведення судового засідання та права сторін.

Слово для звинувачення надається прокурору. В своїй промові він зупиняється на основних звинуваченнях:

Репресії;

Голодомор;

Нищення української культури;

Великі людські втрати під час війни;

Негативні наслідки для економіки та екології України;

Та ін.

Прокурор викликає свідків для підтвердження звинувачень (не більше чотирьох). Свідки передають присяжним засідателям документальні матеріали (відео, документи, свідчення)

Далі слово надається адвокату, який захищає Сталіна і наводить контраргументи:

Створення індустріально потужної економіки;

Створення сильної держави;

Створення сильної армії;

Високий рівень розвитку освіти та науки;

Законність та правопорядок;

Особиста роль Сталіна у здобутті перемоги у ВВВ;

Обєднання українських земель в одній державі.

Свідки підтверджують дані факти (документи, карти, фото)

Заключне слово прокурора та адвоката – по 5 хв. (роблять короткий висновок).

Голосування присяжних засідателів – на картках Секретар суду роздає картки для голосування - «Винен. Не винен».

Отримавши результати голосування, суддя виносить орієнтовний вирок:

І варіант

«за результатами голосування присяжних засідателів та в зв’язку з недостатністю доказів вважати Сталіна І.В. не винним.»

ІІ варіант

«Вислухавши усі сторони та розглянувши надані докази суд постановив

Іменем Української держави вважати Сталіна винним у скоєнні злочинів проти людства, що виявились у організації масового свідомого знищення великої кількості людей під час репресій 1936-37 рр. та голодомору 1932-33 рр. згідно статтей 439, 440, 441 і 442 ККУ та пункту «с» статті 6 Статуту Нюрнберзького трибуналу.

Враховуючи те, що Згідно з ч. 5 ст. 49 ККУ давність не застосовується у разі вчинення злочинів проти миру та безпеки людства, передбачених у статтях 437—439 і частині 1 статті 442 засудити Сталіна І.В. до довічного ув’язнення (заочно).

Вирок набуває сили з моменту оголошення.

(Сучасне міжнародне право спирається на визначення «злочину проти людства», дане в статуті «Міжнародного військового трибуналу для суду і покарання головних військових злочинців європейських країн Осі» (Нюрнберзький трибунал). Дії, здійснені радянською владою в 30-х роках, цілком підпадають під дію пункту «с» статті 6 Статуту Нюрнберзького трибуналу: «...вбивства, винищування, поневолення, заслання й інші жорстокості, здійснені щодо цивільного населення до або під час війни, або переслідування за політичними, расовими чи релігійними мотивами... незалежно від того, чи були ці дії порушенням внутрішнього права країни, де вони були вчинені, чи ні». )

ІІІ. Підведення підсумків уроку

Вчитель підводить підсумки уроку та оцінює роботу кожного учня.

ІV. Домашнє завдання.

Учні, що були на судовому засіданні журналістами, мають на наступний урок підготувати статті та повідомлення для своїх ЗМІ про хід суду.

Вміст уроку:
1

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Нетрадиційний урок для закріплення вивченого з теми "УРСР в роки радянської модернізації"

Вчитель історії Медвежевушківського ліцею Агрономічної сільської ради

Вінницького району Вінницької області

П’ятак Михайло Миколайович

Історія України. 10 клас

Тема: урок-суд «Україна в роки сталінізму»

Мета: а) узагальнити та систематизувати знання учнів з даної теми, виявити позитивні та негативні риси сталінської моделі соціалізму;

б) розвивати навички аналітичного та критичного мислення;

в) виховувати почуття нетерпимості до проявів несправедливості, історичне мислення.

Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.

Обладнання: підручник, ілюстративний матеріал, документи, портрети, відеоматеріали.

Структура уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Судове засідання

ІІІ. Підведення підсумків уроку

ІV. Домашнє завдання.

І. Організаційний момент

Вчитель нагадує учням, що для проведення суду учні 10 класу були поділені на три групи:

представники сторони звинувачення – прокурор та свідки (які готували матеріали для звинувачення Сталіна);

представники сторони захисту – адвокат та свідки (які готували матеріали на захист Сталіна);

представники ЗМІ (які мали представляти різні ЗМІ та висвітлювати хід та результати суду в пресі)

Також вчитель представляє секретаря та присяжних засідателів

ІІ. Хід уроку

В судовому засіданні приймають участь: суддя (вчитель); представники сторони звинувачення – прокурор та свідки (одна група учнів 10 класу); представники сторони захисту – адвокат та свідки (інша група учнів); присяжні засідателі (вчителі або учні інших класів); секретар суду (учень 10 класу, що слідкує за часом та допомагає вчителю), представники ЗМІ (третя група учнів 10 класу).

Розпочинає засідання суддя:

«Шановні панове присяжні засідателі, усі присутні! На сьогоднішньому судовому засіданні слухається справа Сталіна Іосифа Вессаріоновича. В суд з прокуратури поступили матеріали розслідування злочинної діяльності Сталіна. Прокурор від імені Української держави звинувачує Сталіна І.В. в скоєнні ряду злочинів та вимагає засудити Сталіна до довічного ув’язнення (заочно). На нашому засіданні ми маємо встановити істину, історичну справедливість та винести справедливий вирок.

Далі вчитель розповідає про правила проведення судового засідання та права сторін.

Слово для звинувачення надається прокурору. В своїй промові він зупиняється на основних звинуваченнях:

Репресії;

Голодомор;

Нищення української культури;

Великі людські втрати під час війни;

Негативні наслідки для економіки та екології України;

Та ін.

Прокурор викликає свідків для підтвердження звинувачень (не більше чотирьох). Свідки передають присяжним засідателям документальні матеріали (відео, документи, свідчення)

Далі слово надається адвокату, який захищає Сталіна і наводить контраргументи:

Створення індустріально потужної економіки;

Створення сильної держави;

Створення сильної армії;

Високий рівень розвитку освіти та науки;

Законність та правопорядок;

Особиста роль Сталіна у здобутті перемоги у ВВВ;

Обєднання українських земель в одній державі.

Свідки підтверджують дані факти (документи, карти, фото)

Заключне слово прокурора та адвоката – по 5 хв. (роблять короткий висновок).

Голосування присяжних засідателів – на картках Секретар суду роздає картки для голосування - «Винен. Не винен».

Отримавши результати голосування, суддя виносить орієнтовний вирок:

І варіант

«за результатами голосування присяжних засідателів та в зв’язку з недостатністю доказів вважати Сталіна І.В. не винним.»

ІІ варіант

«Вислухавши усі сторони та розглянувши надані докази суд постановив

Іменем Української держави вважати Сталіна винним у скоєнні злочинів проти людства, що виявились у організації масового свідомого знищення великої кількості людей під час репресій 1936-37 рр. та голодомору 1932-33 рр. згідно статтей 439, 440, 441 і 442 ККУ та пункту «с» статті 6 Статуту Нюрнберзького трибуналу.

Враховуючи те, що Згідно з ч. 5 ст. 49 ККУ давність не застосовується у разі вчинення злочинів проти миру та безпеки людства, передбачених у статтях 437—439 і частині 1 статті 442 засудити Сталіна І.В. до довічного ув’язнення (заочно).

Вирок набуває сили з моменту оголошення.

(Сучасне міжнародне право спирається на визначення «злочину проти людства», дане в статуті «Міжнародного військового трибуналу для суду і покарання головних військових злочинців європейських країн Осі» (Нюрнберзький трибунал). Дії, здійснені радянською владою в 30-х роках, цілком підпадають під дію пункту «с» статті 6 Статуту Нюрнберзького трибуналу: «...вбивства, винищування, поневолення, заслання й інші жорстокості, здійснені щодо цивільного населення до або під час війни, або переслідування за політичними, расовими чи релігійними мотивами... незалежно від того, чи були ці дії порушенням внутрішнього права країни, де вони були вчинені, чи ні». )

ІІІ. Підведення підсумків уроку

Вчитель підводить підсумки уроку та оцінює роботу кожного учня.

ІV. Домашнє завдання.

Учні, що були на судовому засіданні журналістами, мають на наступний урок підготувати статті та повідомлення для своїх ЗМІ про хід суду.

Опис, який учні побачать після проходження уроку

Виконайте тести для закріплення знань:

1. Форсовану індустріалізацію передбачалося забезпечити за рахунок:

  • А запровадження політики «ножиці цін»;

  • Б підвищення податків;

  • В забезпечення коштами селян;

  • Г залучення іноземних інвестицій.

2. З якою метою здійснювалася суцільна колективізація?

  • А Для забезпечення населення країни дешевими продуктами;

  • Б як «допомога держави колгоспному будівництву»;

  • В полегшити вилучення селянської продукції державою;

  • Г піднести матеріально-технічну базу сільського господарства.

3. Якими були причини голодомору?

  • А Природне стихійне лихо;

  • Б надмірне вилучення хліба державою;

  • В прискорена суцільна колективізація;

  • Г продаж великої кількості зерна за кордон.

4. З якою метою була здійснення партійна чистка?

  • А Послабити ролі партії в державному житті;

  • Б зміцнити роль партії;

  • В зміцнити позиції Й. Сталіна;

  • Г поширити критичні настрої у ВКП(б)

    5. Як називався державний лад, коли суспільство потрапляло в цілковиту політичну залежність від компартійно-радянської олігархії?

    • А Авторитарний;

    • Б тоталітарний;

    • В демократичний;

    • Г ліберальний.

    6. Гоніння та репресії проти діячів культури 30-х рр. отримали назву:

    • А «справа № 30»;

    • Б «великий терор митців»;

    • В «знищення талантів»;

    • Г «розстріляне відродження».

    7. Якого року відбувся перехід до форсованої індустріалізації?

    • А 1928 р.;

    • Б 1929 р.;

    • В 1930 р.;

    • Г 1932 р.

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

Урок узагальнення з теми "Україна в роки Першої світової війни"

Урок узагальнення з теми "Україна в роки Першої світової війни"

709

Аватар профіля Пономарьова Наталія Вячеславівна
Історія України
10 клас

30 грн

"Культура України в роки Другої світової війни."

"Культура України в роки Другої світової війни."

510

Аватар профіля Гусак Людмила Вікторівна
Історія України
11 клас та III курс

57 грн

Урок повторення й узагальнення. Україна в перші повоєнні роки (1945 — поч. 50-х рр.)

Урок повторення й узагальнення. Україна в перші повоєнні роки (1945 — поч. 50-х рр.)

605

Аватар профіля Пономарьова Наталія Вячеславівна
Історія України
11 клас

20 грн

Україна в перші повоєнні роки (1945 - 1950-ті р.р.)

Україна в перші повоєнні роки (1945 - 1950-ті р.р.)

125

Аватар профіля Столяр Юлія Андріївна
Історія України
11 клас

50 грн

Україна на завершальному етапі війни (1944 – 1945 рр.). Культура України у воєнним час. Втрати України в роки війни

Україна на завершальному етапі війни (1944 – 1945 рр.).  Культура України у воєнним час. Втрати України в роки війни

407

Аватар профіля Пономарьова Наталія Вячеславівна
Історія України
10 клас

40 грн

Суспільно-політичне та соціально-економічне становище України в 2014-2022 роках

Суспільно-політичне та соціально-економічне становище України в 2014-2022 роках

382

Аватар профіля Кобернік Людмила Василівна
Історія України
11 клас

33 грн

Схожі уроки

Кримська війна 1853 -1856 рр. та реформи 60 - 70 рр. ХІХ ст.

Кримська війна 1853 -1856 рр. та реформи 60 - 70 рр. ХІХ ст.

787

Аватар профіля Глушко Лариса Іванівна
Історія України
9 клас

Заселення і розвиток Слобідської України

Заселення і розвиток Слобідської України

22

Аватар профіля Чуприна Марія Прохорівна
Історія України
8 клас

Українська революція і боротьба за збереження державності (1917-1921рр)

Українська революція і боротьба за збереження державності (1917-1921рр)

598

Аватар профіля Чуприна Марія Прохорівна
Історія України
5 клас

Утворення Галицько - Волинської держави

Утворення Галицько - Волинської держави

516

Аватар профіля Чуприна Марія Прохорівна
Історія України
7 клас

Воєнно-політичні події 1654-1657 років

Воєнно-політичні події 1654-1657 років

1809

Аватар профіля Гурська Вікторія Михайлівна
Історія України
8 клас

ЛІВОБЕРЕЖНА ТА ПРАВОБЕРЕЖНА УКРАЇНА У 60-70-Х РОКАХ ХVІІ СТОЛІТТЯ. ПЕТРО ДОРОШЕНКО

ЛІВОБЕРЕЖНА ТА ПРАВОБЕРЕЖНА УКРАЇНА У 60-70-Х РОКАХ ХVІІ СТОЛІТТЯ. ПЕТРО ДОРОШЕНКО

379

Аватар профіля Буланов Юрій Іванович
Історія України
8 клас