Конспект заняття - мандрівки з розвитку зв’язного мовлення і культури мовленнєвого спілкування+ ранкова зустріч
Тема: «Урок дружби»
Освітні завдання: викликати бажання дітей спілкуватися рідною мовою під час подорожі з горобчиком; уточнювати та розширювати знання дітей про зиму, про життя птахів узимку, використовуючи мнемотехніку (мнемоквадрати), маніпулятивні ігри та перегляд відеофільму. Формувати вміння складати описові розповіді за серією сюжетних картин Н.Гавриш, А.Богуш до казки М. Пляцковського «Урок дружби» за допомогою репродуктивних та проблемних запитань вихователя; відповідати на запитання повними реченнями, слухати одне одного і доповнювати відповіді товаришів. Виховувати почуття дружби, чуйність, бажання допомагати.
Матеріали: дзвоник, сніжинка, ноутбук, презентація «Птахи взимку», гра – асоціація «Зима яка?», д/г « Що покласти в годівничку?», д\г «Доскажи слівце», д/г «Зима – добре, зима – погано», площинне зображення горобця, серія сюжетних картин до казки М.Пляцковського «Урок дружби», казка М.Пляцковського «Урок дружби»; «засніжені» ворота; фізкультурне обладнання – м’які блоки, дошка для ходьби.
Ранкова зустріч
Тема: «Допомога пташкам взимку».
Дзвенить дзвоник. Коло.
Привітання.
Встало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Будем дружно присідати,
Сонечко розвеселяти.
Встали - сіли, встали - сіли,
Бачте, як розвеселили.
Засміялось сонечко
Дітям у віконечко.
До нас завітала сніжиночка. Сніжинку по колу передаємо вітаємось та бажаємо гарного дня. (доброго ранку, Маша, бажаю тобі гарного дня)
Діти, сніжиночка принесла загадку:
Стало біло навкруги -
Я розпушую сніги,
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди,
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогадались?
Я - … (зима)Вірно! А якою буває зима?
Обмін інформацією:
Гра – асоціація «Зима яка?»
Мета: Розширити та уточнити знання дітей про зиму та зимові явища; вміти виділяти характерні ознаки зими; вчити дітей підбирати слова прикметники до іменника; розвивати пам'ять, образне мислення, увагу, мовлення, спостережливість ; виховувати допитливість, активність у грі.

Чому зима голодна? (відповіді дітей)
Подивіться як важко пташкам знаходити собі їжу.
Групова робота:
Перегляд презентації «Птахи взимку» https://www.youtube.com/watch?v=21MH3l1WIIU
Де птахи можуть знайти їжу? (відповіді дітей)
Чи все можна класти в годівничку?
Що покласти в годівничку?
Д/г «Що покласти в годівничку?»
Мета: розвивати увагу, спостережливість, мислення, мовлення; розширювати знання дітей про зимову підгодівлю пташок; закріплювати знання про корисну та небезпечну їжу для пташок; сприяти екологічному вихованню; виховувати любов до пташок.

Хід заняття:
До нас в гості завітала пташка, а яка ви дізнаєтесь коли відгадаєте загадку:
Маленький, сіренький,
По двору стрибає
Крихітки збирає.
На ґанок злетів
Цвірінькнув «Жив – жив» (горобець)
Вірно, це горобець. Його звуть Цвіріньчик. Він завітав до нас за допомогою. Справа в тому, що Цвіріньчик ще зовсім маленький і ще немає друзів. Він хотів би їх мати, бо самому сумно, але він не знає правил дружби. Цвіріньчик бачив одну історію про двох горобчиків і навіть сфотографував їх та не знає чи так вчиняють друзі. Допоможемо йому розібратися?(відповідь дітей)
Але коли він летів подув сильний вітер і вирвав деякі картинки. Вони розлетілися і Цвіріньчик не зміг їх знайти. Допоможемо знайти картинки?(так)
Ну що ж, ходімо шукати.
- Ой, як Зимонька розгулялась! Засніжила все навколо, скільки заметів! Доведеться пробиратися через замети.
Переступання через перешкоди (висота 20 – 25 см)
- Погляньте, діти ось снігова галявина, а на заметі конверт. Це напевне наша картинка, але земет його не віддає. Нам необхідно виконати завдання і тоді зможемо забрати конверта. Готові? (так)
Морозець вірша складав та деякі слова загубив. Повернемо слова.
Д/г «Доскажи слівце»
Мета: розвивати логічне мислення, слухову увагу.

Летять, летять...( сніжинки)
На поле, ліс і сад,
Веселий свій таночок
Танцює...( снігопад).
Надворі – лютий холод,
Тепла давно нема.
Заліз в копичку...( зайчик)
І солодко дріма.
Мете хвостом...( лисичка)
Сніжок біля сосни.
В барлозі спить...( ведмедик),
Солодкі бачить сни.
Молодці! Впорались з завданням. Віддав нам замет конверт з картинкою. Ходімо далі.
Перед нами річка, але крига зовсім тонка та крихка. Щоб не впасти у воду необхідно пройти по місточку міцно тримаючи один одного за руки.
Ходьба по дошці, покладеній на підлогу тримаючи один одного за руки.
Ми дійшли ще до однієї снігової галявини. І на заметі конверт. Забрати його зможемо лише виконавши завдання. Готові? (так)
Зима сумує та лютує, бо всі її лають, що вона погана. Але вона ж може бути і доброю. Підберіть та скажіть коли зима добре, а коли погано.
Д/г « Зима – добре, зима – погано»
Мета: розвивати увагу, спостережливість, мислення, зв’язне мовлення; закріплювати знання дітей про зимову пору року, її позитивні та негативні сторони; виховувати любов до холодної пори року.

І з цим завданням ми впорались. Всі картинки повернули, тому можемо повертатися у садочок та дізнатися історію горобчиків.
(Вивішую картинки в неправильній послідовності)
- Та це ж наші знайомі Чик та Чирик!
Подумайте та скажіть в якій послідовності можуть стояти картинки.
( Разом з дітьми вирішуємо послідовність картин)
Картина перша:
- Хто такі Чик і Чирик?
- Як ви зрозуміли, що вони друзі?
- В які ігри люблять гратися горобчики?
Картина друга:
- Де знаходиться Чик?
- Що він робить?
- Мені здається, він не хоче ,щоб про посилку дізнався його друг. Здогадалися чому?
Картина третя:
- Що робить Чик?
- Що робить Чирик?
- Чи можна вчинок Чика назвати дружнім? Чому?
Картина четверта:
- Як ви думаєте, навіщо Чирик збирає зернятка у пакетик?
Картина п’ята:
- Що ми бачимо на цій картинці?
- Чому Чик не захотів брати зернята?
- Кого б ви обрали своїм другом. Закінчить речення: «Я обираю другом…»
- Придумайте назву цій історії.

Пограємо трішки з Цвіріньчиком. Р/г «Горобчики»
А зараз я хочу вам прочитати історію про горобчиків яку розповів Михайло Пляцковський. Називається вона «Урок дружби».
- Сподобалась вам казочка?
- За що Чик подякував Чирика?
- Діти, які ми можемо скласти правила дружби? (посміхатися, допомагати, ділитися та пробачати)
Підсумок:
- Ну, що, горобчику. Чи допомогли тобі дітки?
- Так, дякую! Тепер я знаю правила дружби і обов’язково знайду собі друга. Ми разом прилетимо до вас у гості. До побачення!
- Діти ви були молодці! Впоралися з усіма завданнями та допомогли горобчику дізнатися як правильно вчиняють друзі.





