Урок:

Урок День української писемності і мови

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Тема : День української писемності і мови

Мета:

  • збагатити знання учнів про історію виникнення письма, розвитку писемності Київської Русі, історію виникнення свята «День української писемності та мови»;

  • формувати розуміння того, що українська мова - наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава;

  • розширювати знання про красу і багатство української мови;

  • розвивати в учнів акторські навички, вміння працювати в колективі;

  • пробудити почуття національної гідності;

  • виховувати любов та повагу до рідної мови.

Вміст уроку:
1
Опис, який учні побачать перед початком уроку

Тема : День української писемності і мови

Мета:

  • збагатити знання учнів про історію виникнення письма, розвитку писемності Київської Русі, історію виникнення свята «День української писемності та мови»;

  • формувати розуміння того, що українська мова - наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава;

  • розширювати знання про красу і багатство української мови;

  • розвивати в учнів акторські навички, вміння працювати в колективі;

  • пробудити почуття національної гідності;

  • виховувати любов та повагу до рідної мови.

Обладнання: ілюстрації за тематикою заходу, виставка підборки книжок по темі, музичний супровід.

Хід заняття

І. Організаційний момент. Декламування віршів учнями про мову.

  1. Мова — краса спілкування,
    Мова — як сонце ясне,
    Мова — то предків надбання,
    Мова — багатство моє.

  2. Мова — то чиста криниця,
    Де б'є, мов сльоза, джерело,
    Мова — це наша світлиця,
    Вона як добірне зерно.

  3. Мова — державна перлина,
    Нею завжди дорожіть:
    Без мови немає країни —
    Мову, як матір, любіть!

ІІ. Повідомлення теми і мети виховної години.

ІІІ. Сприймання й усвідомлення учнями навчального матеріалу.

  1. Вступне слово вчителя.

Кожна епоха дарує людству нові винаходи і відкриття. Але найбільшим винаходом людства було письмо. Писемні знаки дали людям можливість зберегти знання про світ та природу. Перші спроби письма відносяться до 35-50 віків до нашої ери: спершу це була гілочка пальми - знак миру, пізніше - так зване вузликове письмо. Вузлики були різних кольорів, які древні люди вміли розуміти. Дещо пізніше схематично зображувались предмети й навіть явища, потім були ієрогліфи. Пройшло не одне століття аж поки створилися літери...

Перше ж слов'янське письмо з'явилося у IX столітті нашого літочислення, а алфавіт створили брати Кирило та Мефодій у 862 році... На основі давньоболгарських діалектів брати створили старослов’янську мову, яка прийшла до Київської Русі разом з прийняттям християнства. Нею писалися релігійні та офіційні тексти.

  1. Бесіда «Як з’явилися перші книги?» (інформація з літературного читання)

Люди вже давно збагнули, що треба навчитися записувати побачене й придумане так, щоб воно залишалось надовго і щоб про нього могли дізнатися інші. Вони пробували писати на різних матеріалах: глиняні дощечки, березова кора, на шовковій тканині, на металевих пластинах, навіть на пальмовому листі – папірусі.

Нарешті люди винайшли пергамент - дуже тонку, спеціально вичинену і відбілену шкіру тварин. Ось тоді вперше й народилося таке диво, як книги. Вони старанно писалися від руки, прикрашалися різними малюнками. Обкладинку виготовляли з дерев’яної дошки, обтягнутої товстою шкірою, оздоблювали її дорогоцінним камінням золотою застібкою. Та коштували книги дуже дорого: за одну книгу можна було виміняти череду корів або табун коней. Зрозуміло, що такі дорогі книги могли бути лише у дуже багатих людей.

  1. Бесіда «Нестор-літописець»

Одним з найосвіченіших людей Київської Русі того часу був Нестор-літописець. Окрім богословських знань мав виняткові здібності до історії та літератури, досконало володів грецькою мовою. Сімнадцятирічним юнаком прийшов до Печерського монастиря. Був працьовитим, чесним, богослухняним. Після трирічного випробування прийняв постриг. Головним послушенством його у монастирі стала книжна справа. В монастирі існувала велика бібліотека і молодий Нестор наполегливо опановував накопичені століттями знання, продовжуючи духовне зростання. З його праць збереглися розповіді про життя святих. Та найвизначніший його твір – «Повість временних літ», складений за раніше написаними літописами, архівними і народними переказами та оповіданнями з поєднанням сучасних авторові подій.

Помер Нестор – літописець 9 листопада бл. 1113 р., похований у Києво-Печерській лаврі. Тому за церковним календарем 9 листопада вшановують пам’ять Преподобного Нестора-літописця.

  1. Святкування Дня української писемності та мови в Україні.

А в Україні, починаючи з листопада 1997 р., згідно Указу Президента України встановлено День української писемності та мови, який відзначають щорічно 9 листопада в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця”.

  1. Цікаво знати!

У День української писемності та мови за традицією:

покладають квіти до пам'ятника Несторові-літописцю;

  • відзначають найкращих популяризаторів українського слова;

  • заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою;

  • починаючи з 2000 року Українська телерадіокомпанія проводить Всеукраїнський диктант національної єдності

  • стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика . Щорічна кількість учасників понад 5 млн із 20 країн світу.

  1. Конкурс знавців української мови ім.Петра Яцика.

У нашій школі щороку починаючи з третього класу, учні беруть участь у конкурсі знавців української мови ім.Петра Яцика.

  • Діти, а вам цікаво, хто ж такий Петро Яцик?

У 14 років, ставши сиротою, він був не просто господарем у домі, а й батьком молодшим братам і сестрам. У дорослому віці довелось емігрувати за кордон. Ставши видатним бізнесменом, він допомагав багатьом людям.

Петро Яцик давав кошти на будівництво українських шкіл та церков у Бразилії. За його фінансової підтримки з'явилося на світ чимало важливих книжок з історії та культури України.

  1. Конкурс-вікторина «Додай словечко»

*Перший конкурс «Продовжіть прислів’я»

Слово не горобець . . . (Слово не горобець, вилетить – не спіймаєш.)

Не кажи не вмію . . . ( Не кажи не вмію, а кажи навчусь.)

Зробив діло . . . 9 Зробив діло, гуляй сміло.0

Книга вчить . . .( Книга вчить, як на світі жить.)

**Другий конкурс "Метаграми"
Метаграми – це загадки, слова-відгадки яких відрізняються лише однією літерою.

а)Букву З поставим між складами -
буде любий нам народний твір,

С поставим - матимемо з вами

металевий головний убір. Що це таке? - це слова казка і каска.

б) Люблять нас усі збирати
Після дощику в ліску,
А як букву Г відняли,
Будем плавати в ставку. Так, це слова гриби і риби.

в) Гуде собі, літає.
З квіток нектар збирає.
А якщо ДЖ зітерти -
Буде в шафі одяг жерти. Так, це слова джміль і міль.

г) На неї птах сідає,
Вона його гойдає,
А звук ви замініть –
Звірятком стане вмить. Так, це слова гілка і білка

ІV. Узагальнення та систематизація знань учнів.

1. Перегляд підборки книжок по темі «День української писемності та мови».

2. Заключне слово вчителя.

- Сьогодні від нашого покоління в цілому і кожного з нас зокрема, залежить чи звучатиме гордо і могутньо наша українська мова.

3. Слухання пісні «Рідна мова».

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Урок День української писемності і  мови

Тема : День української писемності і  мови

Мета:

  • збагатити знання учнів про історію виникнення письма, розвитку писемності Київської Русі, історію виникнення свята «День української писемності та мови»;

  • формувати розуміння того, що українська мова - наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава;

  • розширювати знання про красу і багатство української мови;

  • розвивати в учнів акторські навички, вміння працювати в колективі;

  • пробудити почуття національної гідності;

  • виховувати любов та повагу до рідної мови.

Обладнання: ілюстрації за тематикою заходу, виставка підборки книжок по темі, музичний супровід.

Хід заняття

І.     Організаційний момент. Декламування віршів учнями про мову.

  1. Мова — краса спілкування, 
    Мова — як сонце ясне, 
    Мова — то предків надбання, 
    Мова — багатство моє.

  2. Мова — то чиста криниця, 
    Де б'є, мов сльоза, джерело, 
    Мова — це наша світлиця, 
    Вона як добірне зерно.

  3. Мова — державна перлина, 
    Нею завжди дорожіть: 
    Без мови немає країни — 
    Мову, як матір, любіть!

ІІ.  Повідомлення теми і мети виховної години.

ІІІ. Сприймання й усвідомлення учнями навчального матеріалу.

  1. Вступне слово вчителя.

Кожна епоха дарує людству нові винаходи і відкриття. Але найбільшим винаходом людства було письмо. Писемні знаки дали людям можливість зберегти знання про світ та природу. Перші спроби письма відносяться до 35-50 віків до нашої ери: спершу це була гілочка пальми - знак миру, пізніше - так зване вузликове письмо. Вузлики були  різних кольорів, які древні люди вміли розуміти. Дещо пізніше схематично зображувались предмети й навіть явища, потім були ієрогліфи.  Пройшло  не одне століття аж поки  створилися літери...

Перше ж слов'янське письмо з'явилося у IX столітті нашого літочислення, а алфавіт створили брати Кирило та Мефодій у 862 році... На основі давньоболгарських діалектів брати створили старослов’янську мову, яка прийшла до Київської Русі разом з прийняттям християнства. Нею писалися релігійні та офіційні тексти.

  1. Бесіда «Як з’явилися перші книги?» (інформація з літературного читання)

Люди вже давно збагнули, що треба навчитися записувати побачене й придумане так, щоб воно залишалось надовго і щоб про нього могли дізнатися інші. Вони  пробували писати на різних матеріалах: глиняні дощечки, березова кора, на шовковій тканині, на металевих пластинах, навіть на пальмовому листі – папірусі.

Нарешті люди винайшли пергамент - дуже тонку, спеціально вичинену і відбілену шкіру тварин. Ось тоді вперше й народилося таке диво, як книги. Вони старанно писалися від руки, прикрашалися різними малюнками. Обкладинку виготовляли з дерев’яної дошки, обтягнутої товстою шкірою, оздоблювали її дорогоцінним камінням золотою застібкою. Та коштували книги дуже дорого: за одну книгу можна було виміняти череду корів або табун коней. Зрозуміло, що такі дорогі книги могли бути лише у дуже багатих людей.

  1. Бесіда «Нестор-літописець»

Одним з найосвіченіших людей Київської Русі того часу був  Нестор-літописець. Окрім богословських знань мав виняткові здібності до історії та літератури, досконало  володів грецькою мовою. Сімнадцятирічним юнаком прийшов до Печерського монастиря. Був працьовитим, чесним, богослухняним. Після трирічного випробування прийняв постриг. Головним послушенством  його у монастирі стала книжна справа. В монастирі існувала велика бібліотека і молодий Нестор наполегливо опановував накопичені століттями знання, продовжуючи духовне зростання. З його праць збереглися розповіді про життя святих. Та найвизначніший його твір – «Повість временних літ», складений за раніше написаними літописами, архівними і народними переказами та оповіданнями з поєднанням сучасних авторові подій.   

Помер Нестор – літописець 9 листопада бл. 1113 р., похований у Києво-Печерській лаврі. Тому за церковним календарем 9 листопада вшановують пам’ять Преподобного Нестора-літописця.

  1. Святкування Дня української писемності та мови в Україні.

А в Україні, починаючи з  листопада 1997 р.,  згідно Указу Президента України встановлено  День української писемності та мови, який відзначають  щорічно 9 листопада в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця”.

  1. Цікаво знати!

У День української писемності та мови за традицією:

покладають квіти до пам'ятника Несторові-літописцю;

  • відзначають найкращих популяризаторів українського слова;

  • заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою;

  • починаючи з 2000 року Українська телерадіокомпанія проводить Всеукраїнський диктант національної єдності

  • стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика . Щорічна кількість учасників понад 5 млн із 20 країн світу.

  1. Конкурс знавців української мови ім.Петра Яцика.

У нашій школі щороку починаючи з третього класу, учні беруть участь у конкурсі знавців української мови ім.Петра Яцика.

  • Діти, а вам цікаво, хто ж такий Петро Яцик?

У 14 років, ставши сиротою, він  був  не просто господарем у домі, а й батьком молодшим братам і сестрам. У дорослому віці довелось емігрувати за кордон. Ставши видатним бізнесменом, він допомагав багатьом людям.

Петро Яцик  давав кошти на будівництво українських шкіл та церков у Бразилії. За його фінансової підтримки з'явилося на світ чимало важливих книжок з історії та культури України.

  1. Конкурс-вікторина «Додай словечко»

*Перший конкурс «Продовжіть прислів’я»

     Слово не горобець . . . (Слово не горобець, вилетить – не спіймаєш.)

      Не кажи не вмію . . . ( Не кажи не вмію, а кажи навчусь.)

      Зробив діло . . . 9 Зробив діло, гуляй сміло.0

      Книга вчить . . .( Книга вчить, як на світі жить.)

**Другий конкурс "Метаграми"  
    Метаграми – це загадки, слова-відгадки   яких  відрізняються лише     однією літерою.

а)Букву З поставим між складами - 
  буде любий нам народний  твір, 

  С поставим - матимемо з вами 

  металевий головний убір.    Що це таке?    -  це слова казка і  каска.

б) Люблять нас усі збирати 
    Після дощику в ліску, 
    А як букву Г відняли, 
    Будем плавати в ставку.   Так, це слова гриби  і риби.

в) Гуде собі, літає. 
    З квіток нектар збирає. 
    А якщо ДЖ зітерти - 
    Буде в шафі одяг жерти.   Так, це слова  джміль  і міль.

г) На неї птах сідає, 
    Вона його гойдає, 
    А звук ви замініть – 
    Звірятком стане вмить.   Так, це слова  гілка і білка

ІV.  Узагальнення та систематизація знань учнів.

1. Перегляд підборки книжок по темі  «День української писемності та мови».

2. Заключне слово вчителя.

Сьогодні від нашого покоління в цілому і кожного з нас зокрема, залежить чи звучатиме гордо і могутньо наша українська мова.

3. Слухання пісні  «Рідна 

Опис, який учні побачать після проходження уроку

Слухання пісні «Рідна мова».

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

Урок з української мови на тему: "Синоніми та антоніми"

Урок з української мови на тему: "Синоніми та антоніми"

143

Аватар профіля Прокопів Мар'яна Василівна
Українська мова
4 клас

26 грн

ГР 2. План підготовки до колективного заходу (концерту, екскурсії, озеленення території, туристичного походу, тижня математики, Дня української писемності та мови тощо) в офіційно-діловому стилі (письмово).

ГР 2. План підготовки до колективного заходу  (концерту, екскурсії, озеленення території, туристичного походу, тижня математики, Дня української писемності та мови тощо) в офіційно-діловому стилі (письмово).

963

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
8 клас

35 грн

Милозвучність української мови

Милозвучність української мови

527

Аватар профіля Павлух Іванна Олегівна
Українська мова
10 клас та I курс

30 грн

Лапки в українській мові

Лапки в українській мові

217

Аватар профіля Боброва Олена Володимирівна
Українська мова
4—5 клас

20 грн

Урок української мови. Тема: Слово. Лексичне значення слова. Тлумачний словник.

Урок української мови. Тема: Слово. Лексичне значення слова. Тлумачний словник.

277

Аватар профіля Нестеренко Ірина Юріївна
Українська мова
3 клас

100 грн

1. Розвиток української мови

1. Розвиток української мови

553

Аватар профіля Сусліна Олена Володимирівна
Українська мова
9 клас

20 грн

Схожі уроки

Правопис складних іменників (повторення й поглиблення).

Правопис складних іменників (повторення й поглиблення).

951

Аватар профіля Мірошніченко Леся Миколаївна
Українська мова
6 клас

Розділові знаки в СПР з кількома підрядними

Розділові знаки в СПР з кількома підрядними

1381

Аватар профіля Яковець Надія Василівна
Українська мова
9 клас

Розвиток зв"язного мовлення. Есе.

Розвиток зв"язного мовлення. Есе.

804

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Українська мова
10 клас

Спостерігаю за відмінюванням займенників 3-ої особи

Спостерігаю за відмінюванням займенників 3-ої  особи

613

Аватар профіля Сухорукова Валентина Михайлівна
Українська мова
4 клас

Послідовна підрядність.

Послідовна підрядність.

494

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Українська мова
9 клас

Поглиблення і систематизація найважливіших відомостей із синтаксису, пунктуації

Поглиблення і систематизація найважливіших відомостей із синтаксису, пунктуації

329

Аватар профіля Ніколенко Марина Олександрівна
Українська мова
11 клас