Урок:

Урок 02 Залежність розмірів фізичних тіл від температури Мета уроку:

03.09.2023
0 0
Опис уроку (учням цей опис не показується):

Урок 02 Залежність розмірів фізичних тіл від температури

Мета уроку:

Навчальна. Познайомити учнів із тепловим розширенням твердих тіл, рідин і газів.

Розвивальна. Розвивати в учнів інтерес до вивчення фізики.

Виховна. Виховувати вміння висловлюватися.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Обладнання: навчальна презентація, комп’ютер.


План уроку:

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

IІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

Перевірка домашнього завдання. Запитання для фронтального опитування

1. Чому не завжди можна оцінити температуру тіла на дотик?

2. У чому полягає стан теплової рівноваги?

3. Дайте означення температури тіла.

4. Наведіть приклади різних термометрів.

5. Опишіть принцип дії рідинного термометра.

6. Температуру якого тіла завжди показує термометр?

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

Чи однаково натягнуті дроти ліній електропередач взимку і влітку?

Чому, прокладаючи нафтопроводи та газопроводи, у деяких місцях роблять петлі?

Їдучи в поїзді, ви чуєте стукіт коліс. Це пов’язано з тим, що на стисках рейок залишаються проміжки. Для чого це роблять?

Чому, якщо набрати повну пляшку холодної води та поставити її відкритою в тепле місце, то згодом частина води з пляшки виллється?

Чому повітряна кулька, винесена з кімнати на мороз, зменшиться в об’ємі?


IІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Теплове розширення твердих тіл, рідин і газів

Нескладні досліди й численні спостереження переконують у тому, що:

Як правило, тверді тіла, рідини й гази під час нагрівання розширюються, а під час охолодження — стискуються.05004xta-d9a8-591x308.png

Теплове розширення твердих тіл:

Демонстрація за допомогою пристрою Ґравезанда (винайшов нідерландський фізик Вільгельм Якоб Ґравезанд (1688–1742)).

У нагрітому стані кулька не проходить крізь кільце.

Після охолодження кулька крізь кільце проходить.

Теплове розширення рідин:05004xtf-9405-573x316.png

Наповнимо колбу водою і закриємо її корком, в яку вставлена скляна трубка так, щоб частина рідини була в трубці. Якщо воду в колбі нагріти, то через деякий час можна помітити підвищення рівня води в трубці.



05004xtc-9f65-495x389.png

Теплове розширення газів:

Колба, заповнена повітрям. Нагріваючись, повітря в колбі розширюється, й деяка його частина виходить із колби — біля отвору трубки утворюються бульбашки повітря.



2. Причина теплового розширення

Питання класу

• У чому причина збільшення об’єму тіл під час нагрівання?

• Чи змінюється кількість частинок (молекул, атомів, йонів) речовини зі збільшенням температури?

Зі збільшенням температури збільшується швидкість руху частинок речовини, в результаті чого збільшується середня відстань між частинками і, відповідно, збільшується об’єм тіла.

І навпаки, зі зниженням температури тіла рух частинок стає повільнішім, міжмолекулярні проміжки зменшуються і зменшується об’єм тіла.

05004xtd-1f6b-525x292.png05004xtb-53af-526x292.png

3. Характеризуємо теплове розширення тіл

Зрозуміло, що не всі тіла під час нагрівання на ту саму температуру розширюються однаково.

Тверді тіла та рідини розширюються набагато менше, ніж гази.

Теплове розширення тіла залежить від речовини, з якої тіло виготовлене.

Існують речовини, об'єм яких на певних інтервалах температур під час нагрівання зменшується, а під час охолодження — збільшується (вода, чавун).

Вода, наприклад, під час охолодження стискується, як і більшість речовин. Однак починаючи з температури 4 °С (точніше 3,98 °С) і до замерзання (0 °С) вода розширюється.

05004xte-128b-918x481.png

4. Теплове розширення у природі й техніці

Саме завдяки таким властивостям води річки, моря й океани не промерзають до дна навіть у сильні морози. Вода за температури 4 °С має найбільшу густину, тому опускається на дно водойми. Густина ж води за температури 0 °С є меншою, тому вона залишається на поверхні та замерзає — перетворюється на лід. Оскільки густина льоду менша за густину води, то лід розташовується на поверхні води та надійно захищає водойму від глибокого промерзання. Такі властивості води та льоду мають неабияке значення для життя різноманітних водоростей, риб та інших істот у водоймах.05004xth-a3b8-420x582.png


Поверхня Землі прогрівається нерівномірно. У результаті повітря поблизу її поверхні розширюється теж нерівномірно. Цей факт — один із чинників утворення вітру, що зумовлює зміну погоди.

Нерівномірне прогрівання води в морях і океанах спричиняє виникнення течій, які суттєво впливають на клімат.

Різке коливання температури в гірських районах викликає розширення та стискання гірських порід. Оскільки це відбувається нерівномірно, виникають тріщини, що спричинюють руйнування гір, а отже, зміну рельєфу.

Явище теплового розширення широко використовується в техніці та побуті. Для автоматичного вимкнення нагрівальних пристроїв (наприклад, чайника) використовують біметалічні пластинки (а). У разі збільшення температури металева смуга 1 розширюється набагато більше, ніж смуга 2, виготовлена з іншого металу, тому пластинка вигинається (б) й розмикає електричне коло.05004xtg-386e-387x437.png

Теплове розширення повітря допомагає рівномірно прогріти квартиру, остудити продукти в холодильнику, провітрити помешкання.

Теплове розширення слід обов’язково брати до уваги під час будівництва мостів і ліній електропередач, прокладання труб опалення, укладання залізничних рейок, виготовлення залізобетонних конструкцій. Наприклад, бетон і залізо майже однаково розширюються під час нагрівання. Тому їх так широко використовують у будівництві. Якби бетон і залізо розширювалися по-різному, це призвело б до руйнувань будинків.

ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

Розв’язування задач

1. Чому решітку газової плити, на яку ставлять посуд для приготування їжі звужують біля газових пальників?

(Тому, щоб урахувати розширення решітки під час горіння газу в пальнику).

2. Чи можна медичним термометром вимірювати температуру киплячої води, температуру води з льодом?

(Ні, тому що межі вимірювання температури медичним термометром становлять (34-42) °С).

3. На терезах зрівноважили відкриту колбу. Чи порушиться рівновага терезів, якщо колбу нагріти за допомогою будь-якого нагрівача?

(Порушиться, тому що частина повітря вийде з колби й маса його зменшиться).

4. Чому стоматологи не радять їсти дуже гарячу їжу?

5. Яка з наведених фізичних величин, що характеризують тіло, не залежить від температури (тиск газу в посудині; об'єм тіла; маса молекул; густина тіла; швидкість руху молекул)?

6. Поясніть, чому лопається склянка, коли в неї наливають окріп? Чому перед тим, як налити в склянку кип’яток, у неї ставлять металеву ложку?

7. У новорічних гірляндах використовують блимаючі лампи, які містять у собі біметалеву пластинку. Поясніть, чому блимає лампа.

8. Для спорудження печей використовують глиняний розчин, а не цементний. Поясніть чому.

9. Чи однакова густина холодної і нагрітої, майже до кипіння, води? Чому?

10. Що може статися з діжкою, ущерть наповненою водою і щільно закритою, якщо її залишити на морозі?

11. Якщо бляшану банку нагріти й щільно закрити корком, то, охолоджуючись, вона сплющується. Чому?

12. Чому посудини із соком, лимонадом, мінеральною водою та іншими рідинами наповнюють не вщерть?


V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Бесіда за питаннями

1. Наведіть приклади на підтвердження того, що тверді тіла, рідини й гази розширюються під час нагрівання.

2. Опишіть досліди, які демонструють теплове розширення газів, рідин, твердих тіл.

3. У чому причина збільшення об’єму тіл під час нагрівання?

4. Від чого (крім температури) залежить зміна розмірів тіл під час їх нагрівання або охолодження?

5. У чому особливості теплового розширення води?

6. Наведіть приклади застосування теплового розширення в техніці.

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити § 2, Вправа № 2 (1-6)

Вміст уроку:
1
2
3
Опис, який учні побачать перед початком уроку

Опрацюйте навчальні матеріали !

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

2

Опрацювати відео !!!

3

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити § 2, Вправа № 2 (1-6)

Опис, який учні побачать після проходження уроку

Молодець ! Урок завершено .

Рефлексія від 11 учнів

Сподобався:

0

Так: 10

Ні: 1

Зрозумілий:

0

Так: 11

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 10

Так: 1

Рекомендуємо

Температура та її вимірювання. Температурний стан тіл

Температура та її вимірювання. Температурний стан тіл

64

Аватар профіля Гонтарук Лілія Петрівна
Фізика
II—III курси

21 грн

Тепловий стан тіл. Температура та її вимірювання.

Тепловий стан тіл. Температура та її вимірювання.

108

Аватар профіля Яковенко Тетяна Валентинівна
Фізика
8 клас

33 грн

Узагальнюючий урок "Рівновага тіл. Момент сили."

Узагальнюючий урок "Рівновага тіл. Момент сили."

111

Аватар профіля Гонтарук Лілія Петрівна
Фізика
I—II курси та дорослі

21 грн

Урок - практикум. Розв'язування задач на визначення температури повітря та атмосферного тиску.

Урок - практикум. Розв'язування задач на визначення температури повітря та атмосферного тиску.

675

Аватар профіля Базаренко Микола Миколайович
Географія
6 клас

33 грн

Практичне завдання. Вимірювання маси, об’єму і розмірів різних тіл.

Практичне завдання.  Вимірювання маси, об’єму і розмірів різних тіл.

201

Аватар профіля Звенигородська Катерина Леонідівна
Природознавство
5 клас

41 грн

7 клас. Урок 62. Практикум з використання інформаційних технологій (визначення мети)

7 клас. Урок 62. Практикум з використання інформаційних технологій (визначення мети)

400

Аватар профіля Вітенко Іван
Інформатика
7 клас

48 грн

Схожі уроки

Магнітні властивості речовини

Магнітні властивості речовини

271

Аватар профіля Кримський Олег Олексійович
Фізика
10—11 клас та дорослі

Джерела електричного струму. Електричне коло та його елементи.

Джерела електричного струму. Електричне коло та його елементи.

738

Аватар профіля Ковтуненко Марина Вікторівна
Фізика
8 клас

Умови виникненя електричного струму. Дії струму.

Умови виникненя електричного струму. Дії струму.

995

Аватар профіля Сергєєва Оксана Валеріївна
Фізика
8 клас

Електромагнітна індукція у випадку з рухомим провідником

Електромагнітна індукція у випадку з рухомим провідником

1792

Аватар профіля Сергєєва Оксана Валеріївна
Фізика
11 клас

Рівноприскорений прямолінійний рух. (2 урок)

Рівноприскорений прямолінійний рух. (2 урок)

709

Аватар профіля Ковтуненко Марина Вікторівна
Фізика
9 клас

Дисперсія світла. Спектроскоп.

Дисперсія світла. Спектроскоп.

826

Аватар профіля Ковтуненко Марина Вікторівна
Фізика
11 клас