Українська вишиванка
Мета: закріпити знання дітей про Україну; продовжити знайомити їх з вишиванням як одним із видів українського декоративно-прикладного мистецтва, орнаментами вишиванок, елементами українського національного одягу; навчати бачити спільне і відмінне в одязі хлопчиків і дівчаток; формувати шанобливе ставлення до традицій українського народу, зокрема до національного вбрання; вчити дітей відповідати на запитання повними реченнями, послідовно та зв’язно розповідати про предмети українського національного одягу; вправляти у римуванні, в доборі прикметників до іменників, утворенні пестливих слів;вправляння дітей у виконанні ігрових завдань логіко-математичного характеру, симетричному викладанні орнаментів з готових геометричних форм та рослинних елементів; розвивати кмітливість, творчу фантазію;продовжити вчити дітей бачити самобутність та оригінальність українського національного вбрання; вправляти у прикрашанні одягу готовими елементами української вишивки; сприяти розвитку інтересу до завдань художньо-естетичного характеру.
Виховувати в дітей глибокі почуття любові до своєї Батьківщини.
Хід заняття
Вихователь:
Сьогодні, діти, ми з вами знову,
Про маленьких українців поведем розмову.
Про теплий, рідний, любий дім
І вишиваночку у нім.
Вихователь:Діти, скажіть мені, будь ласка, як називається наша Батьківщина? (Україна)
А яка наша держава Україна?
Дидактична гра « Яка наша Україна»
Діти: Квітуча, багата, зоряна, барвінкова, казкова, красива, чудова і т.д.
Вихователь: Молодці діти , а як називають людей які живуть на Україні? ( Українці)
А ви хто? ( Українці)
Ми є діти українські,
Хлопці та дівчата,
Рідний Край наш - Україна,
Красна та багата.
Гарні вишиванки, стрічки і намисто
Одяг український , одяг променистий
Наші вишиванки – мов оті віночки
Справжні українці – в вишитій сорочці
( звучить музика з’являються ляльки українець та українка)
Вихователь: Діти , сьогодні до нас завітали ляльки Україночка та Українець.
Малята у що одягнені ляльки? Який у них одяг? ( український , національний, святковий )
Вихователь: Наші ляльки одягнені в український національний одяг.
У що одягнений хлопчик? ( сорочка вишиванка, червоні шаровари, пояс, а на ногах чобітки)
У що одягнена дівчинка? (сорочка, спідничка,на ногах червоні чобітки, а на голові віночок.
Діти, а погляньте на себе. Які ви сьогодні красиві. А чому ви сьогодні так одягнені ? Що таке вишиванка? ( Вишиванка – це вишита біла сорочка)
Чим прикрашена сорочка? ( вишивкою)
Де саме розміщена вишивка? ( біля коміра на рукавах на манжеті і т.д.)
Вірш « Вишиванка» В.Крищенко
Мама вишила мені
Квітами сорочку.
Квіти гарні, весняні:
- На, вдягай, синочку!
В нитці – сонце золоте,
Пелюстки багряні,
Ласка мамина цвіте
В тому вишиванні.
Вишиваночку візьму,
Швидко одягнуся,
Підійду і обніму
Я свою матусю.
Вихователь: Я пропоную вам здійснити незвичайну подорож до історичного минулого нашого народу. Ми познайомимося з часточкою нашої історії . Ви дізнаєтесь про одне з народних ремесел – вишивання.
Вишиванка – це одне з найдавніших і найпоширеніших видів народної творчості. Вишиванку називають оберегом , тому, що з давніх часів вважалося , що вишиті на них символи можуть відганяти злих духів, захищати від нечистої сили. Вишиванка була невід’ємним елементом національного вбрання українців. В кожній хаті обов’язково була вишиванка , вона є символом чогось вічного. Український народ глибоко шанував вишиванки , їх зберігали і передавали як реліквії дітям , внукам, правнукам з покоління в покоління.
Вихователь: Діти погляньте на свої вишиванки? Якого вони кольору? Чим вони вишиті?( різнокольоровими нитками)
червоний колір – символ любові та щирості;
синій колір – символ неба, сили, здоров’я ;
жовтий колір – сонця, хліба, жита;
зелений колір – символ життя рослинного світу.
Вихователь: Діти , а ви знаєте як фарбували нитки для вишивання ваші бабусі, тепер багато штучних барвників , а раніше традиційно виготовляли барвники з багатьох компонентів живої природи.
З дикої груши ( декілька фарб – кора- темно коричневий , листя – жовту)
З кисличок( диких яблунь) – виготовляли жовтий колір.
Фарбували лушпинням цибулі, соком моркви, буряка.
Ось так у сиву давнину прапрабабусі фарбували тканини та нитки, кольори яких не змінювалися роками.
Фізкультхвилинка.
Хмарка сонечко закрила, (піднімання рук угору)
Слізки срібні обронила,
Ми ті слізки пошукали, (присідання)
У травичці позбираєм. (нахили тулуба вперед)
Пострибаєм, як зайчата (стрибки)
Полетимо, як пташенята (рухи руками)
Потанцюємо ще трішки, (« пружинка»)
Щоб спочили ручки, ніжки.
Всі веселі? От чудово!
А тепер до праці знову.
Вихователь: Діти , зверніть увагу на те, що орнаменти на вишиванках різні: геометричні та рослинні.
Що зображено на рослинних елементах?( квіти, пелюстки, листя, стебельця)
Що зображено на геометричних малюнках? ( трикутники, квадрати, круги)
Діти , а відгадайте загадку:
Два вишитих кінця:
« Помийся ти хоч трішки,
Бруд змий з свого лиця». (Рушник).
Вихователь: В сиву давнину рушник називали по різному:
Росяничка – рушничок з яскравими квітами.
Грайлик – рушничок із блакитними квіточками.
Сімейний – великий рушник із барвистими квітами по краях.
Утирач – рушничок без квітів з орнаментом.
( показує рушник)
Вихователь: Наші ляльки хочуть пограти в гру.
Дидактична гра» Зроби слова лагідними»
Сорочка – сорочечка ( хлопець, вишиванка, спідниця, чоботи, пояс,фартух, вінок,стрічка)
Творча гра «Склади віршик»
Одягну український віночок –
Затанцюю веселий …(таночок).
Гарні хлопці стоять біля ганку,
А на них сорочки – … (вишиванки).
Я танцюю гопак залюбки,
Адже в мене зручні … (чобітки).
Вишиванку везу на гостинець:
Пам’ятайте, що я – …(українець)
Вихователь: Діти, вишита сорочка – це оберіг українського народу. Вона є великим захистом для людей .
Зараз я розповім вам легенду, як вишита сорочка врятувала життя дітям.
Прийшло на землю зло. Тягнуло за собою всіх — і чоловіків, і жінок. І вже почало наближатися до маленьких діток. Стала на захист матуся одна. З’явився мамі Ангел і ось що сказав:
— Ти виший сорочку хрестиком, але нікому про це не розповідай! Бо вони не гідні!
І вишила мати сорочку для своєї дитини, та серце не витримало — всім розповіла сон. І цілу ніч матусі вишивали, співали і молились, щоб уберегти дітей від зла. Коли сонце проснулося, зло прийшло, та не знайшло хатини, куди б воно могло зайти!
— Діти, чому зло не змогло зайти до хати? (Матусі вишили сорочки-обереги своїм дітям.)
Бачите, яку силу має вишита сорочка, навіть від зла захищає!
Вишиванка — це святий оберіг. Зберігайте знання про українські вишиванки, шануйте, пам’ятайте рідну історію!











