Урок створено на основі відео проекту "Шануймося". Про події Революції на граніті учням розповідає безпосередній учасник і організатор подій, викладач Університету ім. Т.Г.Шевченка, політик В'ячеслав Кириленко.
Конструктор уроків
Урок створено на основі відео проекту "Шануймося". Про події Революції на граніті учням розповідає безпосередній учасник і організатор подій, викладач Університету ім. Т.Г.Шевченка, політик В'ячеслав Кириленко.
1
(5 клас. Історія України. Власов, Данилевська)
Мета уроку
Розповісти учням про шлях боротьби за незалежність України у 90-х роках минулого століття. Розкрити участь молоді та студентів у цій боротьбі.
Розвивати вміння встановлювати логічну послідовність подій революції, бачення, як протестні акції призводять до радикальних змін у державі.
Дати глибоке розуміння, як людина може вплинути і впливає на суспільне життя своєї країни, на державні процеси та історію.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Урок-квест
Матеріали до уроку:
Картки з ключовими поняттями для актуалізації опорних знань;
“Пряма часу” поділена на 15 відрізків, але не підписана (2-3 шт. у залежності від кількості команд);
Картки для написання на них ключових подій Революції на граніті.
Кріплення (магніти, скріпки, кнопки), якими картки будуть кріпитись на пряму часу.
Реквізит для мініатюр: бандани з написом “Я голодую”, таблички “Університет закрито”, “Закрито, всі на Київ!”, кілька порожніх, щоб учні самі щось на них написали.
Кожній команді буде потрібен гаджет, на якому вона може ще раз переглянути відео.
Хід уроку
Актуалізація опорних знань.
Для проходження квесту “Революція на граніті” нам потрібно пригадати наступні поняття:
Що таке хронологія? (Учні відповідають, учитель записує на дошці, або чіпляє картку з визначенням)
Що таке “лінія часу”? (Учні креслять лінію часу на дошці)
Що означає слово “революція”? (Визначення - на дошку)
Нам також потрібно розшифрувати абревіатури:
СРСР,
УРСР,
КПРС,
ВЛКСМ.
Повідомлення теми та мети уроку. Пояснення вчителя до квесту
Якщо озирнутись на історію України від часів Київської Русі до сьогодні, скажіть, яка найбільша цінність була у нашого народу?
Так, це наша незалежна держава!
А коли українці втрачали свою державу, що вони робили?
Боролись за незалежність.
Сьогодні ми з вами, разом із молодими українцями, переважно студентами, пройдемо один невеличкий відрізок на прямій часу. Він охоплює лише 15 діб 1990 року. Але у цей час події розвивались настільки щільно і стрімко, що історія України, можна сказати, писалась буквально на очах.
Умови квесту:
Подивитись відео https://www.youtube.com/watch?v=JZYRpKH4lfU&t=630s
Розбиваємось на команди.
Уважно переглядаємо відео стільки разів, скільки буде потрібно.
На табличках пишемо події, які відбувались під час революції і чіпляємо їх на “Пряму часу”, зазначаємо день і час, коли вони відбулись.
Коли роботу на “Прямій” закінчено, обираємо одну табличку і візуалізуємо події. Це може бути сценка, пантоміма, серія малюнків - будь-що на ваш розсуд і вибір.
Перемагає у квесті та команда, яка швидше дійде від першого до останнього дня Революції, найбільш повно розкриє події, які відбулись і найяскравіше покаже одну з них.
Результати квесту:
За результатами квесту учні складають хронологічну таблицю подій Революції на граніті
Дата | Подія | Значення |
2 жовтня 1990 р. 10.00 | близько 100 студентів вийшли на Майдан і сіли на гранітні плити | почалась Революція на граніті |
2 жовтня 20.00 | на Майдані з’явились намети | люди зрозуміли, що студенти сидять не просто так |
2 жовтня до 24.00 | міліція вимагає згорнути акцію | студенти показали рішучість |
2 жовтня вечір | кияни вийшли підтримати студентів | інформація поширилась по місту і країні |
2 жовтня вечір | термінове засідання Київради | підтримка студентів, заборона розгону |
3 жовтня ранок | на Майдан вийшли кияни, щоб взяти участь у акції | оголосили голодування більше 150 людей |
10 жовтня | голодуючі студенти розділились на похідні групи й тих, хто лишається голодувати | похідні групи почали залучати однодумців по гуртожитках і копусах внз |
11-12 жовтня | студенти перекрили Хрещатик | зупинився транспорт, люди з машин підтримали голодуючих |
12 жовтня | студенти почали проводити мітинги | з кожним днем кількість протестувальників зростала до 150 тис. |
15 жовтня | протестувальники вирушають на Верховну Раду і виголошують свої вимоги | у країні зупиняється навчання, припиняють роботу заводи, фабрики, люди підтримують вимоги |
15 жовтня | студенти проривають міліцейський кордон і влаштовують наметове містечко біля ВР | пів центру Києва під контролем революції |
15 жовтня | окупаційний страйк в університеті ім. Т.Г.Шевченка | повстале студентство зайняло червоний корпус і вивісило жлвто-блакитний прапор |
15-17 жовтня | у країні зупинилось все навчання у вишах, багато підприємств оголосили страйк | люди їхали у Київ підтримати вимоги революціонерів |
17 жовтня вечір | Верховна Рада приймає рішення задовольнити всі вимоги голодуючих студентів | перемога Революції на граніті |
5 Вимог “Революції на граніті
Відставка Голови Ради Міністрів УРСР Віталія Масола.
Недопущення підписання нового союзного договору.
Націоналізація майна КПРС і ВЛКСМ.
Повернення військовослужбовців-українців із лав радянської армії в Україну.
Призначення нових виборів на багатопартійній основі навесні 1991 року.
Питання для обговорення після квесту:
Хто був організатором Революції на граніті?
Які наслідки Революції?
Яку роль, на вашу думку, відіграла Революція на граніті у встановленні незалежності?
Яку дату ви б додали у хронологічну таблицю? (24 серпня 1991 року)
2
Висновки:
Щоб бути гідним громадянином моєї держави вже сьогодні (продовжити висловлювання):
я можу…
я мушу…
я хочу
Рефлексія від 0 учнів
Сподобався:
Так: 0
Ні: 0
Зрозумілий:
Так: 0
Ні: 0
Потрібні роз'яснення:
Ні: 0
Так: 0