Україна в 60-80-х роках ХХ століття. Шлях до незалежності
(5 клас. Історія України. Власов, Данилевська)
Мета уроку
Розповісти про політичне, економічне, культурне життя українців у 60-80 роки минулого століття. Показати, які рухи ц процеси сприяли тому, що у 1991 році українці обрали незалежність. Познайомити учнів з долями в’язнів сумління та поняттям “переконання”.
Формувати уміння працювати з літературними джерелами, переказувати текст, спираючись на хронологічну послідовність подій, сформувати навички аналізу аудіовізуального контенту.
Виховувати шанобливе ставлення до здобутків батьків, критичне сприйняття розповідей про життя у СРСР, повагу до людей, що здобували незалежність України.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
Актуалізація опорних знань.
Домашнім завданням попереднього уроку варто дати таке:
Розпитати старше покоління сім’ї про те, як родина переживала Другу світову війну. Скласти розповідь про це. Гарно б ілюструвати її фотографіями, якщо вони збереглися.
Початок уроку присвячуємо розповідям учнів.
Повідомлення теми та мети уроку. Пояснення вчителя (тези)
Блок “Політичний устрій”
Об’єднання українських земель після Другої світової війни. Приєднання Криму.
Встановлення радянської влади на всій території УРСР завершено.
Єдина легальна партія - КПУ і дисидентські (опозиційні) рухи.
Блок “Економіка”
Відбудова держави після війни. Будівництво житла, заводів, фабрик, шкіл тощо.
Нерівність розвитку села і міста.
Розвиток наукових досліджень. Основні наукові здобутки.
Аварія на Чорнобильській АЕС.
Блок “Культура”
Покоління “шістдесятників”. Доля в’язнів сумління на прикладі життя Василя Стуса. (Читання оповідання “Народе мій, до тебе я ще верну”)
Розпорядження про необов’язковість вивчення української мови.
Вступне слово вчителя до відео
Прагнення нашого народу до незалежності налічують не одне століття. Тому найжорстокіші міри радянської Росії у перші роки радянської влади і найпідступніші кроки у подальшому не змогли зламати прагнення українців збудувати свою власну незалежну соборну державу. І от у 1990 році це прагнення раптом вилилось у дуже незвичайну політичну акцію - такий мирний спротив всьому радянському, роз’єднуючому. Ця акція мала глибоке історичне коріння і називалась “Українська хвиля єдності”. Про неї у відео розповість відомий письменник, поет, музикант Сергій Жадан.
Обговорення відео
Продовженням яких історичних подій була “Українська хвиля”? Що ви про ці події пам’ятаєте?
Хто придумав цю незвичайну акцію? Як вона була втілена?
Подивіться на фото тих часів. Який настрій у людей? Що для них означає участь у ланцюгу єднання?
Чи можемо ми сказати, що “Українська хвиля” вплинула на те, що українці проголосували за вихід з Радянського Союзу і створення незалежної держави? Яким був цей вплив?
Завдання
Спробуйте відчути себе одним із учасників ланцюга єдності. Подумайте:
де ви стоїте?
хто стоїть праворуч і ліворуч?
який у вас настрій?
чому люди навколо посміхаються?
чи відчуваєте ви єднання з людьми на протязі всього ланцюга.
Вийдіть із-за парт і візьміться за руки. А тепер привітайтесь
Слава Україні!
Героям Слава!
Що ви відчуваєте? Хвилювання? Зворушення? Гордість? Нас у класі тільки 10. А скільки було у ланцюгу єднання? У скільки разів це більше?
Помножте наше хвилювання на це число і ви зрозумієте хвилювання, зворушення і гордість тих людей, що стояли у ланцюгу єднання.











