Урок:

Твір — опис процесу праці за власними спостереженнями в художньому стилі

Вміст уроку:
1

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

«Твір — опис процесу праці за власними спостереженнями в художньому стилі»

Мета: удосконалювати навики написання письмових висловлювань, зокрема опису процес праці, дотримуючись вимог стилю; логічно й послідовно висловлювати свої думки;

розвивати комунікативні та творчі компетентності, спостережливість, уміння здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз тексту з елементами опису процесу праці та написання власного твору на основі особистих спостережень;

формувати здатність чітко й грамотно висловлювати думки, використовуючи багатство художніх засобів мови;

виховувати повагу до праці та традицій рідного краю.

Очікувані результати:

формування предметних компетентностей: учень/учениця пише висловлення, у якому описано алгоритм виконання процесу праці; використовує відповідну лексику та граматичні конструкції для опису виконання дій; аналізує кожну дію та визначає її ключові етапи; структурує свої думки та викладає їх у логічній послідовності; відповідально ставиться до кожного етапу роботи; збагачує свій словниковий запас.

Обладнання та наочність: підручники, таблиці «Типи мовлення» та «Стилі мовлення», картки із текстом, пам’ятка «Як працювати над твором — описом процесу праці в художньому стилі».

Тип уроку: Урок розвитку творчих умінь.

Хід уроку

Не святі горшки ліплять, а прості люди

Народна творчість

І. Організаційний момент

Емоційне налаштування на урок

-Щодня ви бачите, як працюють ваші батьки, учителі, сусіди. Ви й самі вже вмієте виконувати різну роботу, але чогось ще не навчилися, щось у вас виходить недосконало, а дещо ви боїтеся розпочинати, бо не впевнені, що справитеся з нею. Однак не варто засмучуватися з цього приводу. Варто вірити у свої сили, постійно удосконалювати свої вміння й навички – і ви обов’язково досягнете гарних результатів. Бажаю вам на сьогоднішньому уроці розкрити свої здібності й нехай вам усе вдасться.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

ІІІ.Актуалізація опорних знань.

«Мозковий штурм»

1. Що таке текст? Яка структура тексту?

2. Які типи мовлення ви знаєте?

3. Які загальні питання можна поставити до кожного типу мовлення?

4. Що характерно для кожного з них?

5. Які види описів вам відомі?

6. Що таке опис виконання дії?

7. Які стилі мовлення вам відомі?

8. Які основні ознаки художнього стилю?

9. Чим він відрізняється від наукового?

10. У якому стилі можна описати виконання дії?

11. Яким стилем мовлення вам писати доступніше й цікавіше?

Чому?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

1. Робота з епіграфом

-Як ви розумієте слова «Не святі горшки ліплять, а прості люди»? Яке відношення вони мають до нашого уроку?

2. Проблемне питання

- Як ви вважаєте, з якою метою ми вдаємося до опису виконання дії?

ІV. Формування практичних умінь опису процесу праці

  1. Робота з текстом.

    • Який тип мовлення покладено в основу тексту?

Прочитайте уривок з оповідання С.Плачинди «Богатирська застава».

– Ідіть від хати до хати, – мовляв Будимир, – і зберіть по жмені вівса, пшениці або висівок. А чого – не питайте.

Пішли. Зібрали хутко, бо казали всім: "Так повелів Будимир".

А він порядкував біля церкви, вимахуючи порожнім рукавом правиці. Одним показав, де копати два колодязі по коліна. Не глибше! Накликав добрих теслярів, аби вони хутко спорядили добрячі цямрини. Жінкам звелів збовтати ціжу, з якої варять кисіль.

Збовтали. Тую кисільну бовтанку залили в широкий кадіб, який на вимогу Будимира поставили у виритий колодязь. І вельми подивувалися всі, бо виходило, ніби колодязь ущерть повний кисільної бовтанки.

– Це ще не все, – сказав Будимир. Він був збуджений. Його чередницька шапка-ковпак з'їхала набік. Заросле сивою щетиною худе лице почервоніло. Чорні очі палали молодо й завзято. Навіть зморшки на лиці розгладилися.– Хоч убийтеся, а знайдіть мені трохи меду.

Невдовзі таки знайшли велику миску меду, що була схована в княжій медовні.

Будимир попрохав жінок приготувати з меду солодку ситу, вилити її в кадіб, який поставити в другий колодязь.

2.Бесіда

  • З’ясуйте стиль мовлення тексту, свою думку обґрунтуйте.

  • Чи можемо ми стверджувати, що в уривку йдеться про процес праці?

  • Чи можна відчути, як автор ставиться до виконавців дій? Завдяки чому ми це розуміємо?

3.Слово вчителя

Особливістю тексту художнього стилю є те, що він не лише змальовує послідовність виконування певних дій людиною, а й викликає певне ставлення як до самої праці і її результату, так і до її виконавця. Такий текст емоційний, образний, у ньому вживаються художні засоби.

  • Які художні засоби ви знаєте?

  • Назвіть художні засоби, які використано в уривку з оповіданна С.Плачинди «Богатирська застава»?

  • Яка роль художнії засобів у творі?

4. Робота з пам'яткою «Як працювати над твором — описом процесу праці в художньому стилі»

1. У вступній чaстині твору вкажіть на оcобу, що виконує роботу, і зазначте нaзву трудoвої дії.

2. В оcновній чaстині твору, oписуючи безпосередньо процес праці, обов’язково дотримуйтесь чіткої поcлідовнoсті викoнaння дій, використовуючи при цьoму cпеціaльні слова (спочатку, потім, пізніше, затим, насамкінець та ін.).

3. Під час опису трудового процеcу вживайте словa, що аналізують виконувані oперації. Нaприклад: працювати швидко, легко, cерйoзно, спокійно, творчо, цікаво, зосереджено, вправно; праця успішна, блaгородна, відпoвідальна, напружена, нелегка, плідна, радіcна, сумлінна.

4. З метою створення тексту-oпису процесу прaці в художньому cтилі використовуйте худoжні зacоби (епітети, метафори, порівняння тощо).

5. Пaм’ятайте, що ocновною метою художнього oпису трудового процесу є характеристикa людини під чаc робoти та її ставлення дo прaці.

V. Складання твору — опису процесу праці

1. Мовленнєве завдання

Слово вчителя.

Українці – дуже трудолюбива й працьовита нація. Впродовж року вони виконують різноманіту роботу, супроводжуючи її піснями й різноманітними обрядами. І навіть на свята українські жінки не знають спокою, адже, будучи від природи гостинними й щедрими, готують різноманітні страви. Одним із найбільш шанованих свят нашого народу є Різдво. У переддень цього свята християни мають Святвечір, до якого за давньою традицією готується дванадцяти пісних страв, головне місце серед яких посідає кутя. Напевно, і у ваших родинах готують цю символічну страву.

  • Чи доводилося вам бачити, як готують кутю?

  • Чи берете ви участь у приготуванні цієї страви?

  • Яка атмосфера панує в родині?

Складіть твір-опис послідовності виконання дій під час приготування куті на основі власних спостережень у художньому стилі.Доберіть заголовок до твору.

2. Словникова робота

- Святвечір – одне з найурочистіших християнських свят, яке відзначається ввечері напередодні Різдва Христового. Цього дня закінчується Різдвяний сорокаденний піст і на столі виставляють 12 пісних страв на честь 12 апостолів.

- Кутя – це одна з найвідоміших і найважливіших страв українського різдвяного столу,кожен інгредієнт якої є символічним. Так пшениця означає достаток родини, мак є символом роду, а мед — здоров'я кожного з членів сім'ї.

- Фразеологізми, які характеризують виконання дії:

Не покладаючи рук.

Хто не працює, той не помиляється.

Сім раз відміряй-один раз відріж.

За всяке діло берись вміло.

Не почавши – думай, а почавши – роби.

Праця людину годує, а лінь марнує.

З молитвою на вустах, з працею в руках.

- Слова на позначення послідовності дій: спочатку, перш за все, потім, опісля, згодом, тепер, нарешті

3. Орієнтовна будова твору-опису процесу праці.

1.Вступ (підготовка до виконання дії)

2.Основна частина (послідовність дій, опис усіх операцій)

3.Висновок (результат роботи, враження від нього)

4. Колективне складання плану

Орієнтовний план

1. Традиції Святвечора у вашій родині.

2. Кутя – основна символічна страва на Святвечір.

3. Послідовність виконання дій у приготуванні куті.

4. Яка атмосфера панує в оселі під час виконанні цього процесу.

5.Чи подобається вам ця страва ?

5. Робота над складанням твору на чернетках.

6. Прослуховування двох-трьох творів.

Зразок учнівського твору

Святвечір – це особливий час, коли уся родина збирається разом, щоб розділити радість Різдва. На столі, де стоять дванадцять пісних страв, обовʼязково повинна бути кутя, яка є символом достатку, злагоди й зв’язку з предками.

У нашій сім’ї приготування куті – це завжди спільна справа. Ще задовго до свята ми купуємо усі необхідні інгредієнти. Зрання бабуся перебирає й промиває пшеницю та замочує її у воді. У цей час мама готує узвар, тато з братом чистять горіхи, а я перетираю мак у спеціальній ступці. Далі ми варимо зерно до готовності. Потім беремо мак, заливаємо окропом і розтираємо до появи білого соку. Опісля додаємо мед, подрібнені горіхи та сухофрукти. Згодом усе змішуємо й заливаємо узваром. Тепер страва готова. Нарешті викладаємо її в гарний посуд і прикрашаємо мандаринами.

Найбільше мене заворожує момент, коли мак перетворюється на білу запашну масу. Це ніби магія! А ще дуже важливо усвідомлювати, що кожен інгредієнт має своє символічне значення і додає в кутю не тільки смак, але й частинку родинної історії.

Мені дуже подобається кутя. Її смак завжди нагадує про тепло сімейного кола й традиції, які ми намагаємося зберегти.

7. Редагування творів учителем.

План аналізу описів виконання дії

  1. Чи розкрито тему? Чи цікаво розказано про виконання дії?

  2. Чи виразною є головна думка твору?

  3. Чи правильно скомпоновано твір?

  4. Чи відповідає текст вимогам художнього стилю?

VІ. Підсумок уроку

Рефлексія

- Працюючи на уроці, я зрозумів (-ла)... .

- Я запам’ятав (-ла)... .

- Важким (легким) для мене було ... .

- Найкраще мені вдалося …

- Я задоволений (-а) – незадоволений (-а) результатом своєї праці.

VІІ. Домашнє завдання

1. Переписати твір у робочий зошит.

2. Ознайомити рідних із результатами творчої роботи на уроці.

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

РМ. Контрольний твір опис-місцевості на основі власних спостережень.

 РМ. Контрольний твір опис-місцевості на основі власних спостережень.

793

Аватар профіля Гузік Віта Григорівна
Українська мова
8 клас

36 грн

РМ №9. Контрольний письмовий твір-опис пам’ятки історії й культури на основі особистих спостережень і вражень у художньому стилі.

РМ №9. Контрольний письмовий твір-опис пам’ятки історії й культури на основі особистих спостережень і вражень у художньому стилі.

548

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
8 клас

30 грн

Контрольний письмовий твір-опис природи в художньому стилі на основі особистих вражень

Контрольний письмовий твір-опис природи в художньому стилі на основі особистих вражень

205

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
6 клас

35 грн

ГР 1. Усний твір-опис місцевості (вулиці, села, міста) на основі особистих спостережень і вражень у художньому стилі (за планом).

ГР 1. Усний твір-опис місцевості (вулиці, села, міста) на основі особистих спостережень і вражень у художньому стилі (за планом).

994

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
8 клас

33 грн

Контрольний усний твір розповідного характеру в художньому стилі про виконання певних дій на основі власних спостережень з використанням дієприслівникових зворотів (за складним планом).

Контрольний усний твір розповідного характеру в художньому стилі про виконання певних дій на основі власних спостережень з використанням дієприслівникових зворотів (за складним планом).

738

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
7 клас

25 грн

Розвиток мовлення. Контрольний письмовий твір-опис природи в художньому стилі на основі особистих вражень або за картиною

Розвиток мовлення. Контрольний письмовий твір-опис природи в художньому стилі на основі особистих вражень або за картиною

1065

Аватар профіля Чечіль Наталія Анатоліївна
Українська мова
6 клас

25 грн

Схожі уроки

Правопис складних іменників (повторення й поглиблення).

Правопис складних іменників (повторення й поглиблення).

966

Аватар профіля Мірошніченко Леся Миколаївна
Українська мова
6 клас

Розділові знаки в СПР з кількома підрядними

Розділові знаки в СПР з кількома підрядними

1403

Аватар профіля Яковець Надія Василівна
Українська мова
9 клас

Розвиток зв"язного мовлення. Есе.

Розвиток зв"язного мовлення. Есе.

832

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Українська мова
10 клас

Спостерігаю за відмінюванням займенників 3-ої особи

Спостерігаю за відмінюванням займенників 3-ої  особи

622

Аватар профіля Сухорукова Валентина Михайлівна
Українська мова
4 клас

Послідовна підрядність.

Послідовна підрядність.

507

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Українська мова
9 клас

Поглиблення і систематизація найважливіших відомостей із синтаксису, пунктуації

Поглиблення і систематизація найважливіших відомостей із синтаксису, пунктуації

389

Аватар профіля Ніколенко Марина Олександрівна
Українська мова
11 клас