Предмет:Українська мова (проект «Інтелект України», 1 клас).
Тема:Цікава рідна мова
Мета: Формувати в дітей розуміння того для чого нам мова, які можливості має людина завдяки володінню мовою, якими цікавими особливостями сповнена наша рідна мова; розвивати увагу, мислення, пам'ять, зв’язне мовлення, вміння висловлювати свою думку, поважати думку іншого; виховувати бережливе ставлення до рідної мови, як творіння Божого.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Вітання
Вправа «Позитивні окуляри»
Сьогодні сонячні промені так щедро наповнили нашу класну кімнату, що потрібно одягнути чарівні позитивні окуляри, через які видно лише добре. Передаючи окуляри один одному, розказуйте про ті чудові риси, які бачите у своєму однокласникові.
…А я завершу цю вправу (одягаю окуляри): я бачу у моїх любих учнях такі чудові риси, як дружелюбність, чесність, доброта, прощення.
ІІ. Оголошення теми уроку.
Діти, на сьогоднішньому уроці ми попрацюємо з цікавими особливостями та можливостями нашої рідної мови. Давайте зараз назвемо чудові риси нашої української мови, як ми це робили у попередній вправі, адже її ми теж можемо вважати своєю подругою.
(Діти називають: рідна, милозвучна, найкраща, зрозуміла, цікава, лагідна…)
Заспіваймо разом пісню «Мова єднання» (музика і слова Олега Самойдюка)
https://www.youtube.com/watch?v=gh2JtQ4tRWI&t=2s
Бесіда
А чи знаєте ви, що мова – це великий дар, яким наділений кожен народ?
Бог створив людей для життя в злагоді і любові одне до одного. Стосунки між людьми в первісно створеному Богом світі відзначалися взаємною повагою, любов’ю та цілісністю. Проте з плином життя люди вдавалися до гріхів і спотворили взаємини людини з Творцем, іншими людьми і природою.
Ми з вами знаємо, що кожного дня можемо звернутися до Господа у молитві, можемо прославляти Його у піснях, віршах, молитвах. Також ми щодня спілкуємося з різними людьми: рідними, друзями, однокласниками, що дає можливість налагоджувати взаємини, проявляти свою любов та відданість. Таке спілкування дає нам можливість повертатися на істинний шлях, задуманий для людей Богом.
А за допомогою чого ми все це робимо?
Хто створив мову? Для чого(з якою метою)?
Що було б на Землі, як би не було мови? Як би люди спілкувалися?
Так, Бог створив з любов'ю кожну мову і ми повинні її берегти, цінувати і дізнаватися все більше й більше нового про мову.
ІІІ. Опрацювання теми
Наша рідна мова наділена цікавими особливостями письма, а кожне слово створене на основі певних сенсів. Господь дає людям можливість висловлювати свої почуття, емоції та думки підкреслюючи їх мелодійністю нашої мови. У наступних вправах ми з вами прослідкуємо, як знання нашої мови допомагатимуть нам вирішувати спільні завдання, пояснювати свої думки, проявляти свою творчість.
Ми з вами вже знаємо який цікавий, красивий та з безліччю особливостей український алфавіт. Розгляньмо рукописні букви алфавіту: назвіть та обведіть у своїх посібниках великі літери, що мають елемент «подовжена похила з нижнім лівим заокругленням».
Гра «Дивні цукерки». Зараз нам необхідно скласти частинки цукерок так, щоб утворилися слова (робота на інтерактивній дошці)

- Давайте разом поміркуємо: який сенс закладено у кожну назву дня тижня.
- Запишіть в своїх посібниках слова у логічному порядку за допомогою знака переносу. Останнім запишіть узагальнююче слово.
- Із зайвим словом (Літо) складіть та запишіть речення. Кожен прочитає своє речення для однокласників.
А зараз побудуємо звукові моделі до слів «останній» та «дзвоник», два учні працюватиме біля дошки, а решта у своїх посібниках. Обрати виконавців мені допоможуть «чарівні палички».
Що ж, ми з вами вже активно готуємося до Останнього дзвоника, а це значить, що незабаром нас усіх чекає Що? (літо)
Давайте трішки відпочинемо під літню руханку.
Фізкультхвилинка «Літо»
https://www.youtube.com/watch?v=VB78W7-AJok
Знання мови дає можливість проявляти свої таланти, вміння та навички. Давайте виконаємо вправу «Поети». Складіть речення, утворивши віршик. Над кожним словом поставте його порядковий номер.
Носики, щічки, засмагали, загоріли.
Щодня, з, ходимо, до, дорослими, річки.
*Поміркуйте, якого слова із завдання 2 стосується утворений вірш.
Ось ми з вами й спробували себе в ролях поетів і я вважаю, що нам разом це вдалося прекрасно! А тепер пропоную вам відчути себе ще й письменниками.
Розгляньте малюнки. Давайте з’єднаємо зображення парами.
А тепер за малюнками складемо цікаву розповідь. Кожен з вас буде її співавтором: один починає історію, а кожен наступний продовжує.

Яка чудова історія у нас з вами вийшла! Як ви себе почуваєте у ролі авторів? Чи сподобалось вам складати спільну історію, доповнюючи ідеї один одного?
Мова – важливий інструмент людей з допомогою якого ми можемо вдосконалювати себе, підтримувати інших, досягати злагоди з оточуючими людьми.
IV. Підведення підсумків уроку
Любі учні, Господь наділив кожного з вас безцінними дарами, підготував для кожного незрівнянний життєвий шлях, кожного дня дозволяє відкривати все нові й нові горизонти, вивчаючи і досліджуючи створений Ним світ. Подарувавши нам мову, Він з усією любов’ю прагне щоб ми дотримувалися Його істин та спілкувалися один з одним, наділяючи кожне слово добром, відданістю, щирістю.
Як ми можемо берегти мову?
Як ми можемо цінувати мову?
Що ми повинні робити для того, щоб дізнаватися нове про мову?
Я щиро вдячна вам за вашу працю на уроці, за вашу уважність, старанність, талановитість.
Урок завершено.











