Урок:

Тема.Слова, близькі за значенням (синоніми).

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Мета: розширити уявлення учнів про слова, близькі за значенням (синоніми); формувати вміння добирати синоніми до загальновживаних слів, використовувати їх у мовленні; збагачувати словниковий запас; виховувати старанність, наполегливість, прагнення до оволодіння новими знаннями.

Вміст уроку:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Тема.Слова, близькі за значенням (синоніми).

Мета: розширити уявлення учнів про слова, близькі за значенням (синоніми); формувати вміння добирати синоніми до загальновживаних слів, використовувати їх у мовленні; збагачувати словниковий запас; виховувати старанність, наполегливість, прагнення до оволодіння новими знаннями.

Формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: приймати мету, яку ставить вчитель; створити умови, що сприяють появі інтересу до навчання, бажання вчитися; контролювати й оцінювати свої результати; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, аналізувати; розвивати критичне мислення, уміння висловлювати свою думку; самоорганізовуватися до навчальної діяльності, виконувати завдання за зразком, співпрацювати в парі, виконувати розумові операції й практичні дії;

комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, витримувати паузи);

соціальної: розвивати здатність продуктивно співпрацювати з однокласниками в парі, групі; виховувати толерантність, повагу до однокласників ;

здоров’язберігаючої: формувати основи культури здоров’я під час читання та письма, роботи з цифровими пристроями;

інформаційної: удосконалювати вміння добувати й опрацьовувати інформацію з підручника.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Освітнігалузі:мовно-літературна,природнича,технологічна,інформатична. Клас:3.

Перебіг уроку

1. Організація класу.

1.1.Вітання.

Доброго ранку – сонце привітне!

Доброго ранку – небо блакитне!

=Доброго ранку – в небі пташки!

Доброго ранку – зелені дубки!

Доброго ранку – люди привітні!

Я всім бажаю щоб посмішки квітли!

1.2Переіврка готовності.

-На уроці у нас сьогодні буде сяяти сонечко. Воно своїм теплом і світлом буде надихати нас на творчу роботу, а його лагідні промінці даруватимуть нам цікаві завдання, які відкриють безліч таємниць.Ви готові до роботи!?

1.3Гігієнічні вимоги до уроку.

Кожен з вас приготувався –

На перерві постарався.

Зараз сядуть всі дівчатка,

А за ними і хлоп’ятка.

Всі за парти ми сідаєм.

До роботи приступаєм.

Щоб помилок уникати,

Треба гарно працювати.

2.Актуалізація опорних знань.

2

2.1Гра «Упіймай словечко»

-Прочитайте. Назвіть в кожній групі слів слова, які звучать і пишуться однаково.

1) Поле засіяли добірним зерном пшениці. Наталка поле рядки.

2) Моя мати лікар. Добре мати рідну сестричку.

3

2.2Робота з текстом.

-Прочитайте текст, знайдіть у ньому помилки.

Діти з кубиків будували будинок. Хлопчики вправно зводили стіни будинку. Дівчатка поставили на будинку дах. Будинок вийшов чудовий.

  • Як можна уникнути цієї помилки?

  • Якими словами можна замінити слово будинок?

3.Мотивація навчальної діяльності.

- Мої очікування від уроку такі: на  уроці  буде  багато  цікавих  завдань ,   які    допоможуть нам краще пізнати українську мову ,дізнатись багато нового і корисного. Але це стане можливим за  умови, якщо ви будете старанними, активними, тактовними.

-Діти,а які ваша очікування від уроку?Щоб ви хотіли дізнатися від сьогоднішнього уроку?

4

4. Повідомлення теми та мети уроку.

З перших літер кожного малюка складіть слово


5

-Сьогодні на уроці ми будемо працювати зі словами, які пишуться по- різному, але близькі за значенням, дізнаємось, як вони називаються, і навчимося використовувати їх у своєму мовленні.

-Як ви вважаєте, наскільки важлива ця тема? Чому?

5. Вивчення нового матеріалу.

5.1 Вправа на увагу .

-Прочитайте текст, замініть слово будинок.

Діти з кубиків будували будинок. Хлопчики вправно зводили стіни будинку. Дівчатка поставили на будинку дах. Будинок вийшов чудовий.

-Слова, які мають близьке або однакове значення, але рiзне звучання, називають синонімами. Вони є словами однієї частини мови. Наприклад: лан, нива, поле.

-Українська мова дуже багата на синоніми. Так, до слова бити є 45 синонімів! А до слова говорити - аж 108!Якщо тобі важко дібрати синоніми, використовуй «Словник синонімів української мови».

6

5.2Вправа «Настрій».

-Вибери хмаринки із синонімама ,які відповідають настрою сонечка.

Хіхікає,посміхається,сміється,плаче,регоче,сумує.


-Отже,велика кількість синонімів уможливлює уникнення повторів 

7

5.3.Фізкультхвилинка.

8

5.4.Вправа «Поєднай».

- Прочитайте у колонках слова. Поєднайте синоніми.(Робота в парах)

друг

робоча

заметіль

стежка

школяр

будинок

горе

доріжка

учень

віхола

приятель

справа

житло

нещастя

-Багатство синонімів - ознака краси мови. Синоніми роблять нашу мову багатшою і виразнішою.

9

5.5Вправа «Знайди синоніми».

https://edugames.rozumniki.ua/task-online/

5.6Пальчикова гімнастика(Гойдалка).

Я на гойдалці гойдаюсь

Вгору й низ на ній здіймаюсь.

Висоти я не боюсь

Навкруги все роздивлюсь. 

6.Осмислення та систематизація знань,умінь та новичок.

6.1 Робота з підручником.

Вправи для самостійної роботи58-59 (Українська мова та читання (Захарійчук) 3 клас НУШ

https://pidruchnyk.com.ua/1525-ukrmova-ta-chytannya-zahariychuk-3klas-nush.html

10

6.2Вправа «Допомога фермеру«.

-Допоможи фермеру зібрати овочі.Вибери синоніми до слова «РОБОТА».

Труд,праця,відпустка,заняття,відпочинок,діло.

11

6.3Есе

Діти,пропоную вам написати коротельне есе на тему :«Синоніми»

12

7.Підсумок уроку.Руфлексія.

7.1 Рефлексія

Заповни таблицю

Я можу назвати…

Я вмію пояснювати, що таке…

Я можу порівняти…

13

7.2Підсумок уроку.

Висновок.Правильне використання синонiмiв допомагає увиразнити мовлення й уникнути тавтологiї, тобто повторення спiльнокореневих або тих самих слiв. 

14

8.Повідомлення д/з.

Вправа 60 (Українська мова та читання (Захарійчук) 3 клас НУШ

https://pidruchnyk.com.ua/1525-ukrmova-ta-chytannya-zahariychuk-3klas-nush.html

15

Синоніми
14 травня 2020
1 0
Аватар профіля Ковпак Христина ІГОРІВНА
Аватар профіля Ковпак Христина ІГОРІВНА
Українська мова
2 клас
28 6 142 18 201 0

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

Групи слів за значенням: синоніми, омоніми, антоніми

Групи слів за значенням: синоніми, омоніми, антоніми

169

Аватар профіля Кудревич Інна Василівна
Українська мова
5 клас, 10 клас, I—III курси, дорослі та змішані

30 грн

Синоніми (повторення і поглиблення). Синонімічний ряд. Роль синонімів у мовленні. Словник синонімів

Синоніми (повторення і поглиблення). Синонімічний ряд. Роль синонімів у мовленні. Словник синонімів

555

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
5 клас

33 грн

Урок культури мовлення. Вживання слів відповідно до їхнього лексичного значення, антисуржик, розрізнення паронімів, точність у використанні синонімів

Урок культури мовлення. Вживання слів відповідно до їхнього лексичного значення, антисуржик, розрізнення паронімів, точність у використанні синонімів

711

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
5 клас

33 грн

Урок з української мови на тему: "Синоніми та антоніми"

Урок з української мови на тему: "Синоніми та антоніми"

145

Аватар профіля Прокопів Мар'яна Василівна
Українська мова
4 клас

26 грн

Прикметники-антоніми, прикметники-синоніми (Інклюзивне навчання, 6 клас)

Прикметники-антоніми, прикметники-синоніми (Інклюзивне навчання, 6 клас)

334

Аватар профіля Алєксандрова Ксенія Гінтасівна
Українська мова
6 клас

25 грн

Тлумачний словник, словники антонімів, синонімів, омонімів, паронімів (практично).

Тлумачний словник, словники антонімів, синонімів, омонімів, паронімів (практично).

559

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
5 клас

33 грн

Схожі уроки

Правопис складних іменників (повторення й поглиблення).

Правопис складних іменників (повторення й поглиблення).

955

Аватар профіля Мірошніченко Леся Миколаївна
Українська мова
6 клас

Розділові знаки в СПР з кількома підрядними

Розділові знаки в СПР з кількома підрядними

1383

Аватар профіля Яковець Надія Василівна
Українська мова
9 клас

Розвиток зв"язного мовлення. Есе.

Розвиток зв"язного мовлення. Есе.

814

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Українська мова
10 клас

Спостерігаю за відмінюванням займенників 3-ої особи

Спостерігаю за відмінюванням займенників 3-ої  особи

616

Аватар профіля Сухорукова Валентина Михайлівна
Українська мова
4 клас

Послідовна підрядність.

Послідовна підрядність.

499

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Українська мова
9 клас

Поглиблення і систематизація найважливіших відомостей із синтаксису, пунктуації

Поглиблення і систематизація найважливіших відомостей із синтаксису, пунктуації

338

Аватар профіля Ніколенко Марина Олександрівна
Українська мова
11 клас