Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Арттерапевтична валіза педагога: готові вправи для літа
»
Взяти участь Всі події
Урок:

Тема. Головні та другорядні члени речення

Вміст уроку:
1

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Тема. Головні та другорядні члени речення

Мета. Створити комфортні умови для навчання, за яких кожен учень відчуває свою успішність, інтелектуальну спроможність, самостійність.

Навчальна: узагальнити й систематизувати основні відомості про головні і другорядні члени речення, їхню стилістичну роль у зв’язному висловлюванні, сформувати цілісну систему особистісних знань п’ятикласників із теми, структурувати вивчений теоретичний матеріал; удосконалити пунктуаційні вміння й навички, формувати загальнопізнавальні вміння ставити запитання до головних та другорядних членів речення й виділяти їх умовними позначками; удосконалювати творчі вміння визначати межі речень у зв’язному висловлюванні.

Розвивальна: розвивати   мовленнєво – комунікативні вміння редагування, моделювання, конструювання синтаксичних конструкцій; розвивати творчі вміння самостійно розв’язувати нові пізнавальні завдання; удосконалювати мисленнєві дії аналізувати, порівнювати, систематизувати й узагальнювати, доводити й обгрунтовувати; за допомогою мовленнєво – комунікативного дидактичного матеріалу розвивати спостережливість, уважність, кмітливість як важливі елементи розумової діяльності людини.

Виховна: виховувати любов до рідної природи, її краси, бережливе ставлення до неї; виховувати в учнів самостійність, справедливість, доброзичливість, гуманність, старанність, наполегливість, бажання творчо працювати.

Правопис: розділові знаки в реченнях.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Лексикологія: засвоєння нових термінів, прислів’їв і приказок.

Граматика: способи  вираження означення, додатка й обставини різними частинами мови.

Культура мовлення і стилістика: додержання правильної інтонації в реченнях.

Текст (риторичний аспект): удосконалення вмінь поширювати думку за допомогою другорядних членів речення.

Міжпредметні зв’язки: література, народознавство.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Наочність: схеми, таблиці, роздатковий матеріал, посібники «Просте речення», різнокольорові картки, ілюстрації, ІКТ.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Установчо – мотиваційний момент.

3. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.

Психологічна настанова щодо вивчення теми «Головні та другорядні члени речення»

Вступне слово вчителя.

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Він зимовий та цікавий.

Тож гостей зібрав чимало.

Повернімось обличчям до гостей,

Усміхнімось і промовим:

«Добрий день».

   Готуючись до сьогоднішнього уроку, я згадала слова Дмитра Білоуса:

Коли ти плекаєш слово,

Мов струна, воно бринить.

Калиново, барвінково

Рідна мова пломенить.

Коли мовиш, як належить –

Слово чисте, як роса…

І від тебе теж залежить

Мови рідної краса.

Нехай сьогоднішній урок наповнить ваші серця добром, красою, прагненням чути і відчувати слово.

Дорогі діти! Сьогодні урок незвичайний. Це – урок – подорож. Ми з вами будемо милуватися краєвидами України й виконувати різноманітні завдання. Для щасливого повернення нам потрібно виконати всі заплановані вправи.

Я закріплюю на дошці смайл «Радість» і бажаю всім вам гарного настрою і легкого засвоєння теми.

  Отже, щоб отримати очікувані результати, я пропоную швидкий темп роботи. Ви, звичайно, звикли до цього. А зараз зверніть увагу на правила поведінки на сьогоднішньому уроці (Стенд «Сьогодні на уроці. Можна і не можна.» Діти зачитують правила). Який висновок можна зробити з цих правил? Як ви сьогодні працюватимете?

Метод «Мікрофон» (Учні відповідають)

Вчитель. А для цього здійснимо науково – дослідницьку прогулянку в ту синтаксичну частину нашого мовного парку, яка називається «Синтаксис».

Будьте уважні та спостережливі, тоді прогулянка стане приємною і корисною.

Зараз ми з вами заглянемо на Теоретичну галявину і виконаємо завдання, яке має назву

II. Метод «Незакінчені речення» (усно)

Я починатиму речення, а ви продовжуйте

1. Синтаксис – це розділ мовознавчої науки, який... (вивчає будову словосполучень та речень)

2. Речення – це слово чи група слів, … (що передають повідомлення, запитання або пораду, прохання, наказ)

3. Двоскладним називається речення, у якому наявні.....(підмет і присудок).

4. За метою висловлювання речення розподіляють на......(розповідні, питальні і спонукальні).

5. За кількістю граматичних основ розрізняють......(прості і складні речення)

6. Якщо у реченні, крім головних, наявні і другорядні члени речення, то воно називається... (поширеним).

7. Граматичну основу речення становлять.....(підмет і присудок).

8. До другорядних членів відносять....(додаток, означення і обставину)

Вчитель. Молодці! З цим завданням ви впоралися, вирушаємо у подорож.

Як ви вважаєте, що сьогодні ми будемо повторювати на уроці? (учні відповідають)

Відкрийте зошити, запишіть число, тему уроку і епіграф до нього.

Зверніть увагу на епіграф до уроку

                                                 Епіграф:

                 Не просто слухати, а чути.

                       Не просто дивитися, а бачити.

                                Не просто відповідати, а міркувати.

                  Дружно і плідно працювати.

    А  як ви сьогодні працюватимете, про це я дізнаюся в кінці уроку.

Вчитель. Отже, протягом уроку ми повинні  узагальнити й систематизувати основні відомості про головні і другорядні члени речення, їхню стилістичну роль у зв’язному висловлюванні, сформувати цілісну систему особистісних знань із теми, структурувати вивчений теоретичний матеріал;  удосконалити пунктуаційні вміння й навички, формувати загальнопізнавальні вміння ставити запитання до головних та другорядних членів речення й виділяти їх умовними позначками; удосконалювати творчі вміння визначати межі речень у зв’язному висловлюванні. 

         Щоб цікавішою була мандрівка, сьогодні ви будете працювати у групах.

III. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.                                                           Вчитель. Переходимо до виконання поставлених перед нами завдань.

Метод «Кожен учить кожного» або «Навчаючи учусь»

Вчитель. Ви поділилися на групи

1 гр.(червоні) – Щасливчики

2 гр.(сині) – Винахідники

3 гр.(зелені) – Розумники

4 гр. (фіолетові) – Кмітливці

Вчитель. Молодці! Теоретичний матеріал ви засвоїли, вирушаємо в подорож на зустріч із практичними завданнями. Отже, до роботи.

Щоб перейти до опрацювання теми сьогоднішнього уроку, ми повинні прочитати речення. Зібрати літери в слово вам допоможуть чарівні стрілочки.

Скласти речення


 Відповідь: Веселиться дітвора, зрештою прийшла зима.

ІV. Конструктивне застосування теоретичних завдань. 

      Практичне виконання завдань.

Вчитель. Перша вправа, яка зустрілася нам у на шляху, має назву

1) Метод «Біг із бар’єрами» (письмово)

Завдання: прочитайте, поділіть текст на речення. Підкресліть граматичну основу речень.

         Прийшла зима. Сонечко не могло піднятися високо над землею. Сніги вкрили поле. Зашуміли тривожно верховіття дерев. Прокинувся в яру вітер.  Встав, вийшов із лісу. Застогнала хуртовина. Йде по землі холодний  вітрюга,  замерзають річки, гуде завірюха.

2) Метод «Сходження до мовного ідеалу» (усно)

Завдання: знайдіть у наведеному тексті випадки суржикового мовлення й виправте їх.

Тихо і спокійно зимового дня в лісі. Стоять стрункі, високі, нерухомі дерева зі сніговими шапками. Чути, як дятел стукає по стовбурі дуба. Це він шукає жучків і комах під корою. От щось зашепотіло. Пробіг зайчик, сів під дубом і оглянувся. Десь на ставку тріснула крига. Щось задзвеніло, заспівали синички і горобці. Впала сніжинка на кущ шипшини.

Слова: спокойно, непорушні, корой, зашептало, лопнула

                                  

 3) Плутанина 

    Завдання: відновити прислів’я і приказки, слова в яких розташовано в хаотичному порядку.

Прислів’я та приказки про зиму

1. Що влітку відкладеш, то взимку, як знайдеш.

2. Зима літо з'їдає, хоч перед ним і тікає.

3. То сніг, то завірюха, бо вже зима коло вуха.

4. Багато снігу – багато хліба.

Прислів’я та приказки про грудень

1. Грудень землю грудить і хату студить.

2. Грудень — не брат, а холоднеча — не сестра.

3. Смутний грудень, як прийде студень.

4. Грудень рік кінчає, а зиму починає.

Прислів’я та приказки про січень

1. Січень з груднем прощається, а на лютий очі косить.

2. Січи, не січи, коли я на печі.

3. У січні вночі панують сови та сичі.

4. Січень, наступає, мороз людей обнімає.

Прислів’я та приказки про лютий

1. Лютневі прикмети: метелиці та замети.

2. Як лютий не лютуй, а на весну брів не хмур.

3. Питає лютий, чи добре взутий.

4. Лютий воду відпускає, а березень — підбирає.

4) Метод «Творче конструювання»  (письмово)                                                                      Завдання: перепишіть речення, розкриваючи дужки і ставлячи слова в потрібному відмінку. Якими членами речення виступають ці слова?

Вітер з (гай) розмовляє, шепче з (осока). За (сонце) хмаронька пливе, червоні (пола) розстилає. Од заходу потягло тихесеньким, свіжим (вітерець). Весь степ був переповнений сивою (пряжа). Голубина ніч надворі позасвічувала (зоря).

З’ясувати значення незрозумілих слів:

Пола (ім.. ж.р.) – край кожної з половини верхнього одягу, що застібається  спереду.

Пряжа (ім.. ж.р.) – довга тонка нитка з коротких волокон конопель, льону, бавовни, яку одержують при прядінні.

5) Метод «Естафета» (письмово)                                                                                                    Завдання: зберіть зі слів речення. Встановіть зв'язок слів у реченні. Зробіть повний синтаксичний розбір речень.

Тоненька крига вранці заморозила річку й озера.

Лісові ялинки з радістю одягли снігові пухнасті шуби.

Мороз пензлем намалював візерунки на вікнах.

Легенькі сніжинки співають зимову пісеньку.

6) Метод «Мовні обрахунки» (усно)

   Завдання: обрахуйте кількість ужитих у тексті простих речень. 

              ВИТІВКИ ДІДА МОРОЗА

Тихий – тихий зимовий ранок. Нечутно, в шапці – невидимці хо­дить дід Мороз і сам милується власною майстерністю. Ще з ночі почав він свою роботу, щоб ранком здивувати весь світ. Кожний кущик, кожне деревце дід Мороз  прикрасив по – різному: на кущах глоду порозвішував тонке мереживо, на гілках черемхи — разки на­миста. А дубовому листу, що так і не опав восени, доточив розкішні торочки. Всіх обійшов, нікого не минув. Немало потрудився він і біля сосен.

Торкнувся кожної глиці і ніжним серпанком оповив крони. І зараз усі сосни мов купаються в білому мареві.

7) Метод «Творче конструювання»  (на картках)                                                                     Завдання: доповнити речення словами з довідки. Якими другорядними членами речення є вставлені слова?

Займався на сході … ранок. У … безодні неба танули … зірочки. А … обрій усе розгорявся … вогнями. Раптом звідти бризнула … іскорка. І ще одна, і ще. А за ними визирнув … край … кола. Сходило … сонечко.

Слова для довідок: далекий, миготливий, погожий, синій, рожевий, червоний, вогняний, яскравий, ясний. 

                                        

8)  Метод «Скажіть точніше» (письмово)                                                                                                              Поширити речення другорядними  членами.

Примчала зима. Розсипала срібло по землі. Намела снігові кучугури. Посміхається мороз.  Пливуть замріяні хмаринки. Повітря наповнюється дрімотою. Сон огортає землю. Не чути співу пташок. Холодно їм.  Діти розвішують годівнички. Лише вдалині постукує дятел та кричить ворона. Життя продовжується…

10) Графічний диктант (письмово)

Завдання: скласти речення до поданих схем.

Надпись: Складіть речення за такою схемою.

11) Метод «Творче конструювання» (на картці)                                                                        Завдання: із поданих слів підібрати те, яке, на вашу думку, найбільш вдало передає зміст речення.

(Повільно, урочисто, спокійно) сходило сонце, і світло (лагідно, ніжно, щедро) осяяло землю, що прокидалася.  По небі (легко, весело, хмурно) пливли невеликі хмари. Старий ліс (радісно, урочисто, таємниче, задумливо, глухо) шумів. Могутні ялини і сосни стояли (величаво, мовчазно, похмуро). Берізки (весело, радісно, завзято, сумно) шелестіли  своїми листочками.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

  Вчитель. Наша подорож закінчується. Щоб нас не спиняли в подальшій дорозі ніякі кордони і перешкоди, виконаємо останнє завдання.

13) Метод «Поетична синонімія» (усно)

    Завдання: колективне складання вірша.

Земля – ласкава (люба, рідна),

А сонце – щире (золоте),

А небо – лагідне (блакитне),

Життя прекрасне (дороге).

Вчитель. Так, життя прекрасне. Давайте цінувати і берегти все те, що нас оточує. 

     А зараз відкрийте щоденники і запишіть домашнє завдання (завдання в зошиті).

14) Домашнє завдання (на листку А – 4 учні дописують казку)

Продовжити казку.

                 Радісно знати, що залишив щось добре на землі

    Настала зима. Закружляли в повітрі легенькі сніжинки. Тихенько спустилися на землю та й думають:

  • Як тихо, спокійно і затишно тут! Будемо жити роки.

Сплять, дрімають, пригорнувшись одна до одної, слухають зимову пісеньку.

Та ось...

Вчитель. Діти! Чи повірили ви сьогодні у свої сили? Як ви працювали на уроці? 

       (Діти відповідають, утворюючи  на дошці прапор України)

Вчитель. З відповідей на поставлене питання ви виготовили прапор України.   

    Ще раз зверніть увагу на епіграф до нашого уроку. Чого ви навчилися на цьому уроці? Відповіддю на це питання стане анкета «Мої результати уроку», яку ви зараз заповните.    

            Учителі в цей час пишуть відгуки про урок.

 

Підсумок уроку.

  Оцінювання навчальних досягнень учнів. 

                

       Сьогодні ми з вами переконалися, якою багатою, милозвучною і барвистою є наша рідна українська мова. Всі ми живемо в Україні, пишаємося нею і сподіваємося на щасливе майбутнє. Де б ми не подорожували, але завжди повертаємося  додому, у рідну Україну. І наостанок нашого уроку пропоную послухати пісню у виконанні  Наталії Бучинської «Моя Україна», слова якої є прикладом безмежної любові до Батьківщини.

15) Метод «Угадай слово» (додаткове завдання)

Завдання: відгадати загадки – жарти.
1. Під яким кущем ховається заєць, коли йде дощ? (Під мокрим)
2. Без чого не буває криниці? (Без дна)
3. У який горщик не можна налити води? (У повний)
4. Що буде козі, коли їй мине сім років? (Восьмий піде)
5. Яким стане білий камінь, якщо кинути його у Чорне море? (Мокрим)
6. Від чого у качки лапи червоні? (Від колін)
7. Де є річка без води? (На карті)
8. Хто бачить свої очі? (Той, хто дивиться у дзеркало).

Рефлексія від 1 учня

Сподобався:

0

Так: 1

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 1

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 1

Так: 0

Рекомендуємо

"Головні та другорядні члени речення"

"Головні та другорядні члени речення"

935

Аватар профіля Голодняк Лідія Іванівна
Українська мова
5 клас

60 грн

Словосполучення і речення. Головні і другорядні члени речення.

Словосполучення і речення. Головні і другорядні члени речення.

458

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
6 клас

35 грн

Головні та другорядні члени речення. Означення

Головні та другорядні члени речення. Означення

2224

Аватар профіля Юрченко Наталія Миколаївна
Українська мова
5 клас та змішані

50 грн

Діагностувальна робота: Словосполучення і речення. Головні та другорядні члени речення (тестові завдання)

Діагностувальна робота: Словосполучення і речення. Головні та другорядні члени речення (тестові завдання)

289

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
5 клас

33 грн

Узагальнення вивченого з теми «Словосполучення і речення. Головні члени речення».

Узагальнення вивченого з теми «Словосполучення і речення. Головні члени речення».

388

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
8 клас

35 грн

Словосполучення і речення. Види речень. Розділові знаки в кінці речень. Головні і другорядні члени речення. Односкладні речення.

Словосполучення і речення. Види речень. Розділові знаки в кінці речень. Головні і другорядні члени речення. Односкладні речення.

203

Аватар профіля Страшко Анжела Юріївна
Українська мова
8 клас

30 грн

Схожі уроки

Правопис складних іменників (повторення й поглиблення).

Правопис складних іменників (повторення й поглиблення).

956

Аватар профіля Мірошніченко Леся Миколаївна
Українська мова
6 клас

Розділові знаки в СПР з кількома підрядними

Розділові знаки в СПР з кількома підрядними

1389

Аватар профіля Яковець Надія Василівна
Українська мова
9 клас

Розвиток зв"язного мовлення. Есе.

Розвиток зв"язного мовлення. Есе.

815

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Українська мова
10 клас

Спостерігаю за відмінюванням займенників 3-ої особи

Спостерігаю за відмінюванням займенників 3-ої  особи

617

Аватар профіля Сухорукова Валентина Михайлівна
Українська мова
4 клас

Послідовна підрядність.

Послідовна підрядність.

500

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Українська мова
9 клас

Поглиблення і систематизація найважливіших відомостей із синтаксису, пунктуації

Поглиблення і систематизація найважливіших відомостей із синтаксису, пунктуації

340

Аватар профіля Ніколенко Марина Олександрівна
Українська мова
11 клас