Урок:

Технологія обробки конічних поверхонь

Опис уроку (учням цей опис не показується):

ПЛАН УРОКУ

Тема уроку: Обробка конічних поверхонь за допомогою повороту верхніх полозків супорта

Мета уроку:

Освітня: Навчитися правильно обчислювати кут повороту верхніх полозків супорта; визначати направлення повороту полозків; навчитися настроювати верстат для обробки конічної поверхні на задану величину.

Розвиваюча: Розвивати уміння застосовувати математичні знання на практиці; розвивати творчий підхід до роботи, як засіб виховання стійкої професійної зацікавленості.

Виховна: Сформувати гуманне ставлення до оточуючих (уміння слухати товаришів, бути дисциплінованим, відповідальним при виконанні самостійної роботи, вимогливим до себе); сформувати етичні якості особи: допомогти повірити у свої сили, сприяти підвищенню рівня професійної майстерності.

Оснащення робочого місця: Заготовка, різець прохідний відігнутий, штангенциркуль з ціною ділення за ноніусом 0,1-0,05мм; конічні калібри-втулки; вимірювальна лінійка, універсальний кутомір; захисті окуляри; гачок для виведення та видалення стружки, гайкові ключі, викрутка, креслення, інструкційна карта

Тип уроку: Урок вивчення трудових процесів та комплексів операцій.

Джерела використаної інформації: розкрити закрити
1. Міністерство освіти і науки України Міністерство соціальної політики України Державний стандарт професійно-технічної освіти ДСПТО 8211.DJ.28.52-2014 Професія: Верстатник широкого профілю Код: 8211 Кваліфікація: верстатник широкого профілю 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8-го розрядів. Видання офіційне. Київ, 2014.
2. Григорьев С. Н. Проблемы и перспективы развития отечественного машиностроительного производства. Справочник.
Инженерный журнал с приложением. 2011. № 12.
3. Металлообработка-2021. 21-я международная специализированная выставка «Оборудование, приборы и инструменты для металлообрабатывающей промышленности». URL: https:// www.metobr-expo.ru/ru/articles/novye-tehnologii-obrabotkimetallov/.
Вміст уроку:
1
Опис, який учні побачать перед початком уроку

1. Організаційний етап:

  • Перевірка наявності учнів.

  • Перевірка зовнішнього виду учнів.

  • Перевірка готовності учнів до уроку.

2. Вступний інструктаж:

  • Повідомлення теми та мети уроку.

  • Пояснення нового матеріалу (з розповіддю та показом майстром технологічного процесу)

Пояснення нового матеріалу майстер починає безпосередньо на робочому місці.

Вітаю вас з сьогоднішнім днем. Сьогодні ми розпочинаємо нову тему про обробку конічних поверхонь. Це важливий процес, що знаходить застосування в багатьох галузях, машинобудування, металообробка та інші індустрії. До сьогоднішнього уроку ми обробляли циліндричні поверхні: проточували зовнішні поверхні, точили на них зовнішні канавки, свердлили отвори, нарізали різьбу. У машинобудуванні, разом з циліндричними, широко застосовуються деталі з конічними поверхнями.

Щоб з циліндричної заготівки отримати конічну деталь, необхідно знати кут повороту каретки верстата. Цей кут для кожної деталі свій.

Від чого це залежить? Як його точно розрахувати, щоб деталь вийшла даних розмірів. І, взагалі, який загальний вид конічних поверхонь?

Згадаємо, що таке конус? Де в оточуючому середовищі, ми зустрічали конусні поверхні? Наприклад: равлик, шишка сосни, морозиво - ріжок, кратер вулкану, дорожній конус та інше. Також багато конусних поверхонь зустрічаємо в машинобудуванні (хвостова та ріжуча частина багатьох інструментів, деталі та вузли обладнання, конструктивні частини механізмів та інше).

У машинобудуванні переважно мають справу не з повним конусом, а з його частинами, з таким конусом, від якого відсічена частина.

Якщо від повного конуса відрізати його верхню частину плоскістю, паралельною його підставі, то отримаємо тіло, яке називається усічений конус.

Конічні поверхні характеризуються такими геометричними параметрами:

  • D - великий діаметр;

  • d - малий діаметр;

  • l - довжина конуса;

  • α – кут похилу;

  • 2α – кут конуса.

Обробка конусів при повернених верхніх полозків супорта.

Спосіб застосовний для обточування або розточування конусів невеликої довжини з різним кутом похилу. Довжина обробки обмежується довжиною переміщення верхніх полозків, які встановлюються під кутом похилу α конуса. Для цього, ослабивши дві гайки поворотної плити 3, повертають її разом з верхніми полозками 2 на необхідний кут, який відлічують за круговою шкалою 4 з ціною ділення 1. Долі градуса приблизно визначають на око. Потім гайки міцно затискають.

При обробці точних конусів описуваним способом виконують ряд пробних проточок заготівки і за наслідками контролю коректують кут установки полозків. Щоб виключити зрушення супорта під час різання, його слід нерухомо закріпити на станині затискним гвинтом каретки або включенням рукоятки маткової гайки.

Істотним недоліком розглянутого способу обробки конусів є ручна подача полозків і у зв'язку з цим невисока чистота обробки. На деяких верстатах, що мають механічне переміщення верхніх полозків (наприклад, верстат моделі 163), передбачена, можливість обробки довгих конусів наданням різцю одночасно двох подач; подовжньою всього супорта і подачі верхніх полозків, повернених до вісі центрів верстата під кутом b. В результаті складання цих рухів різець переміщається з результуючою подачею 5, направленою до лінії центрів верстата під кутом похилу конуса α.

Оскільки відношення подовжньої подачі супорта і подачі верхніх полозків у токарних верстатів величина постійна, то кут повороту верхніх полозків залежить тільки від кута похилу конуса.

Майстер звертає увагу учнів на вимоги охорони праці при роботі:

1) Слід надійно закріпити патрон на шпинделі щоб уникнути самовідвінчування при реверсуванні.

2) Не можна працювати на верстаті з невиправленими або не відрегульованими фрикційною муфтою коробки швидкостей і гальм.

3) Рукоятка перемикання верстата повинна безвідмовно діяти і фіксуватися у відповідних положеннях.

4) Не можна притискатися до станини під час роботи.

5) Перед перевіркою калібром-втулкою деталі, що оброблялася в патроні, потрібно відвести різець назад та в сторону на значну відстань.

2.3. Закріплення нового матеріалу:

2.3.1. Запропонувати учням самостійно провести налагодження верстату на обробку зовнішньої конічної поверхні за допомогою повороту верхніх полозків супорта та виконати обробку деталі згідно креслення.

2.3.2. Запропонувати учням розповісти правила охорони праці при обробці конічної поверхні.

3. Поточний інструктаж:

3.1. Видача завдань учням на день.

3.2. Стеження за своєчасним початком роботи учнів та організацією робочих місць.

3.3. Перевірка правильності виконання трудових прийомів.

3.4. Самостійне виконання робіт учнями згідно теми.

3.5. Перевірка дотримання учнями правил охорони праці.

4. Заключний інструктаж.

4.1. Підведення підсумків уроків.

4.2. Вказати учням на їх помилки на протязі уроку.

4.3. Оцінювання учнів.

5. Домашнє завдання.

5.1. Повторення теми уроку (обробка конічних поверхонь за допомогою повороту верхніх полозків супорта).

6. Прибирання робочого місця.

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Напишіть твір на тему: "Що означає бути токарем"

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

Технологія обробки фанери

Технологія обробки фанери

299

Аватар профіля Костєєв Володимир Анатолійович
Технології
5—6 клас

25 грн

Курсовий проект 7.1. Складання маршрутної технології для обробки поверхонь деталі

Курсовий проект 7.1. Складання маршрутної технології для обробки  поверхонь деталі

222

Аватар профіля Чемерис Олена Андріївна
Курсовий проект
IV курс та дорослі

200 грн

ТМ МЕТОДИ ОБРОБКИ ПЛОСКИХ ПОВЕРХОНЬ

ТМ МЕТОДИ ОБРОБКИ ПЛОСКИХ ПОВЕРХОНЬ

410

Аватар профіля Чемерис Олена Андріївна
ТМ
III—IV курси та дорослі

250 грн

Технології обробки текстових документів з використання OLE-технологій

Технології обробки текстових документів з використання OLE-технологій

142

Аватар профіля Матушкіна Пелагія Іванівна
Інформатика та компю'терна техніка
II курс

100 грн

ТМ 4 КУРС Технологія обробки ступеневих валів

ТМ 4 КУРС Технологія обробки ступеневих валів

229

Аватар профіля Чемерис Олена Андріївна
ТМ
IV курс та дорослі

260 грн

6. Вибір способів і визначення кількості ступенів (переходів) обробки поверхонь

6. Вибір способів і визначення кількості ступенів (переходів) обробки поверхонь

310

Аватар профіля Чемерис Олена Андріївна
Практика виробнича та переддипломна
III курс та VI курс

270 грн