Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати нашу рідну мову. Повторимо та розширимо знання про ситуацію спілкування та стилі мовлення.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Цікаво знати!
Спілкування – це процес встановлення і розвитку контактів між людьми, який породжується потребами спільної діяльності і містить обмін інформацією, вироблення єдиної стратегії взаємодії, сприйняття та розуміння іншої людини.
2. Пам’ятайте
Ви спілкуєтеся з людьми в різних ситуаціях.
Хто спілкується? (Адресант – хто говорить. Адресат – хто слухає.)
Для чого спілкуються? (Мета: розважитись, поінформувати, дізнатися інформацію, вплинути на когось, підтримати когось, домовитися про щось, зрозуміти щось, розповісти про себе …)
Де спілкуються? ( Удома ,У транспорті, У школі,У парку.)
Ви спілкуєтеся з різними людьми в різних ситуаціях. Тому використовуєш різні стилі мовлення.
а) Розмовний – удома ви розповідаєте про день у школі, використовуєте слова, які вживають усі, жести, міміку, емоції.
б) Художній – у бібліотеці ви читаєте літературний твір, де використовуються художні засоби: порівняння, епітети …)
в) Науково-популярний – у школі ви презентуєте проект, використовуєте наукові поняття, факти, числа)
г) Публіцистичний – ви слухаєте медіа: новини по радіо, де використовуються факти, думки журналістів про ці факти)
д) Діловий – купуєте ліки за рецептом, це короткий та чіткий текст, вказано назву документа)
Учіться розрізняти поняття «мова» і «мовлення». Коли знайомитеся зі звуками і буквами, із частинами слова та частинами мови, з будовою словосполучень і речень, ти вивчаєш мову. Коли ви спілкуєтеся з друзями, слухаєте чи говорите, читаєте або пишете. Це усне та писемне мовлення.