Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Урок:

Суспільно-політичне становище у 1907-1914 рр.

17.04.2022
9 Клас

2

32

313

0

Вміст уроку:

Завдання №1:

Теоретичний блок

Тема: § 28. Суспільно-політичне становище у 1907-1914 рр.

Петро Столипін (1862-1911)

Головним провідником імперської реакційної політики від 1906 р. був голова Ради міністрів Петро Столипін. який у своїй діяльності спирався на ідеологію російського шовінізму. Політичні переконання Столипіна безпосередньо стосувалися України. У 1908 р. в Києві було створено «Клуб російських націоналістів міста Києва». 

Шовінізм - агресивна форма націоналізму, проповідь національної винятковості, протиставлення інтересів однієї нації інтересам іншої, схильність до розпалювання міжнаціональної ворожнечі й ненависті.

Циркуляр Столипіна від 20 січня 1910 р. із забороною реєструвати будь-які інородницькі («инородческие») товариства. Циркуляр також дозволяв губернаторам на їхній розсуд закривати вже зареєстровані товариства. В окремій інструкції міністр пояснював губернаторам, що заборона поширювалася на українські та єврейські організації.

Це роз’яснення стало першим в історії фактом офіційного визнання з боку вищих посадових осіб Російської імперії окремішності української та російської націй. Унаслідок згаданого циркуляра український рух знов опинився в підпіллі.

Прочитайте фрагменти документа і доберіть контраргументи до тез, сформульованих у ньому. Висловте свою оцінку наведеним міркуванням.

Із книги С. Щоголєва «Сучасне українство. Його походження, зростання і завдання» (Київ, 1913):

«І. Українська мова малопридатна для створення рідної малоросам обласної культури.

II. Південноросійська народна школа не потребує малоросійських підручників і викладання: підручники ж і книжки на мові українській не тільки некорисні, а й шкідливі. 

III. Націоналізація малоросійських народних училищ, як зазначав М. Драгоманов, необхідна для федеративного розпаду Росії, для знищення єдності і згуртованості російського народу як великодержавної одиниці в Європі.

IV. Наявність в малоросійській чи українській популярній літературі своєрідної (фонетичної) орфографії є фактором, що шкодить народній грамотності і гальмує культуру Півдня Росії.

«справа Бейліса» 1913 р. Прикажчика цегельного заводу киянина Менделя Бейліса, єврея за національністю, було звинувачено в убивстві з ритуальною метою християнського хлопчика Андрія Ющинського.

12 березня 1911 р року зник 13-річний Андрій Ющинський, учень Києво-Софійського духовного училища. За вісім днів понівечене знекровлене тіло хлопчика було виявлене викинутим у печері поблизу заводу Зайцева. На тілі було 47 ножових ран, зокрема 13 ран на скроні й тім'ї, через які хлопчик зійшов кров'ю й помер.

Бейліс був заарештований 21 липня 1911-го, бо ліхтарник вказав на нього, що той викрав дитину. У звіті, спрямованому царю, у вбивстві юридично був звинувачений Бейліс. 

Процес набув відомості через суспільний резонанс у пресі, як лівій, так і правій. У газетах з'явилися обвинувачення євреїв у ритуальному вбивстві.

Під тиском незаперечних доказів, протестів громадськості колегія присяжних засідателів, незважаючи на численні кривосвідчення чорносотенців, виправдала Бейліса.

У чому суть та якими були наслідки аграрної реформи Столипіна в Україні

Економічні наслідки реформи були вражаючі: збільшилось виробництво товарного хліба; місто за рахунок розорення частини селян поповнилось дешевою робочою силою; були освоєні нові території на Сході.

Які особливості мав національний рух 1908-1914 рр.

початку 1908 р. в Києві виникла нелегальна громадсько-політична організація - Товариство українських поступовців (ТУП) на зразок ЗУБО. Ініціаторами її заснування були представники Української демократично-радикальної партії.

Нова організація об’єднала тогочасну українську національну еліту. Її членами були, зокрема, М. Грушевський, Є. Чикаленко, С. Єфремов, В. Винниченко, І. Шраг та ін.

ТУП обстоювало три основні ідеї:

парламентаризм,

перебудову Російської держави на федеративних засадах, національно-територіальну автономію України.

Діяльність ТУП була спрямована на українізацію шкільної освіти, впровадження української мови в громадських установах, суді, церкві тощо.

Резонансною подією, яка стала навіть предметом обговорення в Державній думі, було виголошення доповіді

Дмитром Донцовим «Сучасне політичне положення нації і наші завдання» на II Всеукраїнському студентському з’їзді в 1913 р. у Львові.

У ній Д. Донцов обґрунтував ідею сепаратизму як протиставлення ідеї самостійництва: 

«Актуальним є не гасло самостійності - мріяли ж колись наші українці про самостійну Україну в злуці з Росією, актуальним, більш реальним, більш конкретним і скорше здійсненним є гасло відірвання від Росії, - політичний сепаратизм».

Антиукраїнська політика тривала й після смерті Столипіна 1911 р. Її кульмінація припала на березень 1914 р., коли імперська влада заборонила урочистості з нагоди 100-ї річниці народження Тараса Шевченка. Урядові заборони спричинили масові демонстрації студентів у Києві та інших містах України.

Каральні урядові заходи в умовах громадського спротиву і справді не досяглії мети: національно свідома українська громадськість відзначила Шевченків ювілей, організувавши демонстрації, мітинги, урочисті зібрання.

Так, 25 лютого (10 березня н. ст.) 1914 р. більшість студентів Києва не прийшли на лекції у свої навчальні заклади. День святкування перетворився на акцію протесту проти заборони вшанування 100-річчя Шевченка.

..Чорносотенна частина київського студентства, які звалися тоді "академістами", помагали, як тільки могли, поліції. Вони вчиняли бешкети; били вікна в редакції української газети, вихвачували з рук і рвали портрети Шевченка, бюсти, що стояли у вітринах, обкидали гряззю. Надвечір вийшов ювілейний номер газети, - вони платили великі гроші, купували їх пачками і тут же на вулицях рвали на шматочки. Але люди хапали клаптики і ховали на спомин про великий день.

Наслідки були відомі: всі помешкання київських тюрем були до вечора набиті студентами, курсистками і іншими учнями вищих і середніх шкіл».

Додатково для перегляду за темою:

Виконай завдання письмово:

2. Виберіть твердження, що характеризують становище України після поразки революції 1905-1907 рр.

1. Почали з’являтись українські періодичні видання. 2. Було легалізовано національні партії, відтак пожвавилася їхня діяльність. 3. Судочинство ґрунтується не на праві, а на сваволі бюрократії. 4. Відбулися вибори до І Державної думи Росії, з-поміж депутатів були й українці. 5. Заборона демократичних видань. 6. Посилення національного гніту. 7. Різке звуження сфери вживання української мови. 8. Впровадження на більшій території України стану посиленої охорони. 9. Створення в українських містах і містечках осередків «Просвіти». 10. Здійснення масових арештів. 11. Погроми прогресивних громадських організацій.

3. Чого прагнув досягти Петро Столипін, запроваджуючи аграрну реформу?

1. Підвищити ефективність сільськогосподарського виробництва. 2. Створити незалежний від органів адміністративного управління суд. 3. Подолати проблему аграрного перенаселення. 4. Підвищити товарність селянського господарства. 5. Зміцнити соціальну опору самодержавства на селі. 6. Надати селянам право особистої свободи, ліквідувавши залежність їх від поміщика.

4. Що передбачала аграрна реформа Петра Столипіна?

1. Селяни здобули право особистої свободи, позбувшись залежності від поміщика. 2. Руйнування селянської общини. 3. Дозвіл селянам отримати землю у приватну власність (хутір чи відруб). 4. Переселення селян у малоосвоєні райони Сибіру, Середньої Азії, Північного Кавказу. 5. У губерніях і повітах створювалися виборні установи, які отримали право розв’язувати господарські й культурні питання.

5. Дайте історичний коментар до подій та явищ, описаних у фрагментах джерел. У чому історичне значення згаданих подій/явищ?

«Після довгих нарад, обмірковувань вирішили ми 1908 року відновити давню безпартійну загальну організацію, що існувала від 1897 до 1904 року, але тепер уже під назвою "Товариство українських поступовців" (так званий ТУП), без усякої програми, лиш на платформі федеративного устрою Росії та автономії України, у яке увійшли ті самі громади, що входили в Демократично-радикальну партію» (Є. Чикаленко).

Завдання №2:

Завантаження файлу

Завдання за§ 28. Суспільно-політичне становище у 1907-1914 рр.№№2,3,4,5 Виконане в зошиті завдання прикріпи тут.

Рефлексія від 2 учнів

Сподобався:

2 0

Зрозумілий:

0 2

Потрібні роз'яснення:

1 1
Рекомендуємо

Політична географія та геополітика

Політична географія та геополітика

43

Аватар профіля Добинда Антоніна Вікторівна
Географія
11 клас

83 грн

Соціально-економічне становище доби перебудови. Історія України 11 клас

 Соціально-економічне становище доби перебудови. Історія України 11 клас

99

Аватар профіля Степанюк Сергій Степанович
Історія України
11 клас

83 грн

33 грн

Українські землі у складі Російської імперії. Національне та соціальне становище українського народу

Українські землі у складі Російської імперії. Національне та соціальне становище українського народу

267

Аватар профіля Пономарьова Наталія Вячеславівна
Історія України
9 клас

20 грн

Державний статус УСРР в 1921-1922 рр. Голод 1921-1923 рр. Упровадження НЕПу в УСРР

Державний  статус УСРР в 1921-1922 рр. Голод 1921-1923 рр. Упровадження НЕПу в УСРР

109

Аватар профіля Пономарьова Наталія Вячеславівна
Історія України
10 клас

20 грн

Сучасна політична карта світу

Сучасна політична карта світу

184

Аватар профіля Добинда Антоніна Вікторівна
Географія
10 клас

83 грн

Схожі уроки

Кримська війна 1853 -1856 рр. та реформи 60 - 70 рр. ХІХ ст.

Кримська війна 1853 -1856 рр. та реформи 60 - 70 рр. ХІХ ст.

359

Аватар профіля Глушко Лариса Іванівна
Історія України
9 клас

Заселення і розвиток Слобідської України

Заселення і розвиток Слобідської України

269

Аватар профіля Чуприна Марія Прохорівна
Історія України
8 клас

Українська революція і боротьба за збереження державності (1917-1921рр)

Українська революція і боротьба за збереження державності (1917-1921рр)

243

Аватар профіля Чуприна Марія Прохорівна
Історія України
5 клас

Утворення Галицько - Волинської держави

Утворення Галицько - Волинської держави

137

Аватар профіля Чуприна Марія Прохорівна
Історія України
7 клас

Воєнно-політичні події 1654-1657 років

Воєнно-політичні події 1654-1657 років

1192

Аватар профіля Hurska Viktoria Mikhailivna
Історія України
8 клас