Всеосвіта

Головне меню порталу

Головне меню порталу

Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Інтерактивне навчання для розвитку творчого потенціалу: створюємо цікаві вправи на платформі "Всеосвіта"
»
Взяти участь Всі події
Урок:

Стратегія вирішення екологічних проблем

16.02.2023
Змішаний

1

5

89

0

Опис уроку (учням цей опис не показується):

Навчальний матеріал гуртка "Юні екологи" ІІ року навчання в рамках розділу "Екологія та економіка".

Вміст уроку:
Опис, який учні побачать перед початком уроку

Мета:

  • надати екологічні компетенції в галузі охорони природи та раціонального природокористування;

  • розвивати екологічне мислення, відчуття власної причетності до вирішення екологічних проблем;

  • виховувати бережливе ставлення до рідної природи, до її ресурсів.

Завдання №1:

Теоретичний блок

Процеси глобалізації та суспільних трансформацій підвищили пріоритетність збереження довкілля, а отже, потребують від України вжиття термінових заходів. Протягом тривалого часу економічний розвиток держави супроводжувався незбалансованою експлуатацією природних ресурсів, низькою пріоритетністю питань захисту довкілля, що унеможливлювало досягнення збалансованого (сталого) розвитку.

Всесвітня Хартія природи відзначає, що при прийнятті рішень необхідно усвідомлювати, що потреби кожної людини можна задовольнити, лише забезпечивши відповідне функціонування природних систем. При плануванні і здійсненні діяльності в галузі соціально-економічного розвитку слід належним чином враховувати, що охорона природи є складовим елементом цієї діяльності. Природні ресурси повинні використовуватися в міру. Слід утримуватися від всякого скидання забруднюючих речовин в природні системи. При складанні будь-якого плану в якості одного з основних його елементів необхідно розробляти стратегію охорони природи, складати атласи екосистем і визначати вплив планованої політики та діяльності на природу.

Знання про природу слід широко розповсюджувати усіма можливими засобами.

Декларація Ріо основним інструментом вирішення проблем навколишнього середовища бачить реалізацію принципу сталого розвитку. Держави повинні застосовувати ефективні законодавчі акти у галузі навколишнього середовища, а також широко застосовувати принцип прийняття запобіжних заходів. Забруднювач повинен нести витрати, пов'язані з забрудненням. Відносно пропонованих видів діяльності, які, ймовірно, нададуть значний негативний вплив на навколишнє середовище і які повинні затверджуватися рішенням компетентного національного органу в якості національного інструменту, повинна здійснюватися оцінка екологічних наслідків.

Впровадження принципу сталого розвитку є основним інструментом боротьби з проблемами у навколишньому середовищі на міжнародному рівні, що відображений і у національному законодавстві України.

Експерти закликають до радикальних змін у видобутку та споживанні енергії, індустріях, будівництві, транспорті. Але, не чекаючи ініціатив на державному рівні, ми самі можемо спробувати допомогти планеті.

Кожен з нас може долучитися до збереження цієї планети і це не так важко, як здається на перший погляд. Пропонуємо 8 дуже простих способів, які можуть допомогти зберегти довкілля та ще й зекономити.

1. Відмовитися від поліетиленових пакетів – екологічно та економічно

За даними ООН, приблизно 5 трильйонів поліетиленових пакетів споживаються у світі щороку, або близько 10 мільйонів - щохвилини. Наразі, близько 60 країн світу почали боротьбу із пластиком на законодавчому рівні. І основним об’єктом цієї боротьби стали поліетиленові пакети, і, в певній мірі, пінопласт. Але боротьбу із поліетиленовими пакетами можна розпочати самостійно, просто зменшивши їх споживання. Наприклад, в магазині замість них можна використовувати багаторазові торбинки. Це не тільки зменшить кількість споживаного вами поліетилену, а й допоможе заощадити.

Наприклад, певний споживач  в супермаркет ходить два рази на тиждень, використовуючи по дві еко-торби щоразу. Це означає, що за цей час він використав би понад 200 пакетів.

2. Відмовитися від одноразових пляшок та посуду

Лише 9% усіх пластикових відходів, які були коли-небудь вироблені, були перероблені. Пластикові пляшки, одноразовий посуд – ми зустрічаємося з цими одноразовими виробами кожного дня. І їх використання можна легко обмежити. Замість того, щоб купувати воду у пластикових пляшках, можна придбати пляшку багаторазового використання і носити воду з собою. Замість одноразового посуду – звичайний.

Той пластиковий посуд, що був вживаний, можна власноруч переробити на якісь корисні поробки для свого побуту або здати на переробку.

3. Бути енергоефективним у побуті

Відповідно до звіту Міжнародного енергетичного агентства, глобальні викиди вуглекислого газу при виробництві енергії у 2017 році зросли до 32,5 гігатонн, встановивши рекорд.

Як берегти енергію у побуті? Існує безліч простих методів, які ще й дуже допоможуть заощадити. Наприклад, оптимальне освітлення. Вдень по-максимуму використовуйте ресурси природного світла. Коли вже вмикаєте світло ввечері, робіть це тільки там, де це необхідно (навіщо платити за освітлення цілої квартири, якщо ви знаходитесь тільки в одній кімнаті?). Використовуйте енергозберігаючі лампи – вони служать довше і споживають менше енергії, ніж звичайні.

Не грійте в чайнику більше води, ніж потрібно. Замість того, щоб сильніше увімкнуті електричний обігрівач, можна просто вдягти улюблений светр, у якому буде тепло й затишно. Прикрийте кран води під час паузи, коли ви безпосередньо не використовуєте воду під час вмивання, прання чи миття посуду.

4. Обирати найбільш екологічній транспорт

Типовий легковий автомобіль викидає приблизно 404 грами вуглекислого газу на милю (1,6 км). Протягом року середньостатистичне авто викидає 4,6 тонн вуглекислого газу. Замість використання персональної автівки, можна їздити на роботу на громадському транспорті. А ще краще - на велосипеді або пішки. Це не тільки екологічно, а ще й безкоштовно. Бонус в такому випадку - скинуті калорії.

5. Економити воду

Свіжа, чиста вода – це обмежений ресурс. 2.1 мільярди людей у світі не мають доступу до безпечної питної води, відповідно до даних Всесвітньої організації охорони здоров’я. Економити воду, насправді, не так важко. Замість ванни, можна прийняти душ.. Вимикання води, поки ви чистите зуби два рази на день, може зберегти 30 літрів води на день – а це 900 літрів на місяць.

6. Купуйте менше та не викидайте

Рекомендуємо виважено ставитися до покупки нових речей. Чи дійсно вони вам потрібні? Досить часто стається так, що речі, які ми купуємо, стають нам невдовзі непотрібними. Що з ними робити? Їх можна віддавати на пункти переробки сировини або просто виставляти поряд зі сміттєвими контейнерами. Комусь знадобляться.

7. Сортувати сміття і віддавати на переробку

Замість того, щоб скло, пластик та папір опинилися на смітнику чи в океані, вони можуть бути перероблені на інші продукти. Для цього ми маємо сортувати відходи та викидати їх у спеціальні смітники для переробки. Віддавати на переробку можна такі речі як папір, батарейки, пластик, скло та багато іншого.

Розберемо на прикладі паперу. Папір становить більше 25% муніципальних твердих побутових відходів, що генеруються щорічно, - це більше ніж будь-який інший матеріал. Перероблений папір використовується для виготовлення нових паперових продуктів, що допомагає зберігати дерева та інші природні ресурси. Як зменшити кількість паперу, який ми використовуємо? Друкувати менше. Використовувати обидві сторону аркушу. Використовувати менше серветок. Віддавати на переробку папір, газети, паперові обгортки та інші паперові продукти.​

8. Екологічна культура особистості стане екологічною культурою мас

Кожен з нас може виважено й відповідально ставитися до довкілля: не розкидати сміття навколо себе й перешкоджати робити це іншим – проводити агітацію, роз’яснення, демонструвати приклади власної культурної поведінки, проводити заходи по прибиранню сміття у парках, лісах, в інших рекреаційних зонах.

Використані джерела:

http://dspace.onua.edu.ua/bitstream/handle/11300/2514/Yureskul%20Osnovni%20ekologi4ni%20problemy.pdf?sequence=1&isAllowed=y

https://ukrainian.voanews.com/a/sim-porad-yaki-dopomozhut-zberegty-dovkillia-ta-sche-zekonomyty/4618831.html

Рефлексія від 5 учнів

Сподобався:

5 0

Зрозумілий:

5 0

Потрібні роз'яснення:

5 0
Рекомендуємо

Сучасні екологічні проблеми у світі та в Україні.

Сучасні екологічні проблеми у світі та в Україні.

637

31 грн

Стратегія сталого розвитку природи і суспільства

Стратегія сталого розвитку природи і суспільства

155

Біологія
10 клас

20 грн

Глобальні проблеми людства. Природоохоронні технології.

Глобальні проблеми людства. Природоохоронні технології.

98

Технології
11 клас

50 грн

Роль хімії у розв'язанні енергетичної проблеми

Ефективність мовлення. Мовленнєва подія. Мовленнєвий вчинок. Стратегія й тактика мовлення

Ефективність мовлення. Мовленнєва подія. Мовленнєвий вчинок. Стратегія й тактика мовлення

77

Українська мова
10 клас

20 грн

Схожі уроки

Заморський карантинний бур’ян

Заморський карантинний бур’ян

418

Екологія
6—7 клас

Екологічне мислення й охорона довкілля. Екологічна політика України.

"Дослідження. Скільки сміття продукує моя родина?" гурток "Відповідальне споживання".

"Дослідження. Скільки сміття продукує моя родина?" гурток "Відповідальне споживання".

8

Екологія
5—11 клас

"Полігони та несанкціоновані звалища ТПВ" гурток "Відповідальне споживання".

"Полігони та несанкціоновані звалища ТПВ" гурток "Відповідальне споживання".

9

Екологія
5—11 клас

"Проблема накопичення ПВ в Україні" гурток "Відповідальне споживання".

"Проблема накопичення ПВ в Україні" гурток "Відповідальне споживання".

9

Екологія
5—11 клас