Урок
Тема: Способи зміни внутрішньої енергії тіла.
Мета: Навчальна : познайомити учнів з двома способами зміни внутрішньої енергії.
Розвивальна: Розвивати творчі здібності та логічне мислення учнів, показати практичне значення знань про способи зміни внутрішньої енергії, розвивати вміння спостерігати й аналізувати фізичні явища.
Виховна: Виховувати вміння застосовувати набуті знання та навички для вирішення завдань, пов`язанихз реальними об`єктами природи і техніки, вміння знаходити можливі джерела інформації.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Обладнання: монета, дошка, спиртівка, пробірка з водою закрита корком , навчальна презентація, комп`ютер.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Активізація опорних знань.
Фронтальна бесіда
Які види енергії мають частинки, з яких складається речовина?
Що таке внутрішня енергія?
Як внутрішня енергія пов'язана з температурою?
Чи існують у природі тіла, у яких відсутня внутрішня енергія?
III. Вивчення нового матеріалу.
Проблемне питання: «За якими ознаками можна довідатися, що внутрішня енергія змінилася?»
Учні висловлюють гіпотези.
Обговорення гіпотез.
Висновки:
перша ознака: зміна температури тіла;
друга ознака: зміна агрегатного стану;
третя ознака: зміна хімічного складу.
Досліди:
а) нагрівання тіла;
б) вода перетворюється на пару;
в) згоряння вугілля.
Висновок: внутрішню енергію тіла можна змінити у результаті зміни потенціальної енергії взаємодії молекул, або зміни кінетичної енергії руху молекул.
Фронтальний експеримент: тертя монети по дошці. (Нагрівання при ударі, згинання).
Питання:
Як змінилася температура монети?
Як змінилася її внутрішня енергія?
У результаті чого відбулися ці зміни?
Узагальнюючі відповіді. Учні приходять до висновку, що в усіх цих випадках внутрішня енергія тіла змінювалася з однієї причини: виконується робота.
Створення проблемної ситуації питанням: «Чи існують інші способи зміни внутрішньої енергії тіл?»
Спираючись на життєвий досвід учні можуть навести багато фактів з повсякденного життя, коли внутрішня енергія змінюється завдяки передаванню теплоти. (Нагрівання води на газовій плитці, підвищення температури повітря у кімнаті від системи опалення, і нагрівання землі сонячним промінням тощо).
Учні відкривають для себе ще один спосіб зміни внутрішньої енергії тіла – теплопередачу.
Отже, вони приходять до висновку, що в природі існує лише два способи зміни внутрішньої енергії – виконання роботи або теплопередача.
Вчитель проводить дослід, який демонструє, що виконання роботи самим тілом також веде до зміни внутрішньої енергії, але в цьому випадку внутрішня енергія зменшується (мал.1)
мал.1
Наступна проблемна ситуація настає, коли дві монети нагріти різними способами і запропонувати учням визначити, внутрішня енергія якої з монет змінена завдяки теплопередачі. Учні роблять висновок, що за результатом, неможливо встановити спосіб зміни внутрішньої енергії тіла.
Слід показати, що кожний спосіб зміни внутрішньої енергії тіла має свою міру. Спостерігаючи за тим, що ступінь нагрівання монети при терті залежить від кількості пересування її по дошці, учні з'ясовують, що в цьому випадку мірою зміни внутрішньої енергії тіла є робота. Після цього вчитель повідомляє, що при теплопередачі існує своя міра зміни внутрішньої енергії тіла, яка називається кількістю теплоти.
Енергію, яку одержує або віддає тіло при теплообміні, називається кількістю теплоти.
Кількість теплоти позначають великою латинською літерою Q
Якщо в процесі теплопередачі внутрішня енергія тіла збільшується, то Q>0, а якщо зменшується то Q<0.
Кількість теплоти вимірюється у джоулях. Використовуються також кратні одиниці кількості теплоти.
1кДж = 1000 Дж
1 МДж = 1000000 Дж
IV. Закріплення нових знань і вмінь.
1.Які способи зміни внутрішньої енергії вам відомі?
2.Чому після сильного шторму вода у морі стає теплішою.
3.№24.20. Як у процесі танення снігу змінювалася його внутрішня енергія? За якими ознаками можна довести,що внутрішня енергія змінилася? (стр. 171 Кирик),№ 24.15 стр. 170
V .Підсумок уроку.
Вчитель підводить підсумок уроку і оцінює роботу учнів.
VI. Домашнє завдання: прочитати § 4, вправа 4 виконати завдання4,5. (Бар`яхтар В.Г. Довгий С .О.)












