Урок:

Словосполучення. Головне й залежне слово в словосполученні.

Вміст уроку:
1
2

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

6 з 12 балів

Тема: Словосполучення.  Головне й залежне слово в словосполученні. *Практично.

Мета:

формування предметних компетентностей:   поглибити знання п’ятикласників про сполучення, сформувати поняття «лексичне словосполучення» і «фразеологічне словосполучення», навчити відрізняти лексичні словосполучення від фразеологічних, знаходити й виправляти граматичні помилки у зв’язних висловлюваннях;

формування ключових компетентностей: формувати загально пізнавальні вміння моделювати лексичні й фразеологічні словосполучення;

формування загальнокультурної компетенції: за допомогою мовленнєво–комунікативного матеріалу сприяти розумінню п’ятикласниками того, що людина в будь-яку пору року має безпосередній зв'язок із рідною природою

Тип уроку: засвоєння й поглиблення знань

Міжпредметні зв’язки:укр..літ, природознавство

Обладнання: телевізор,  презентація, підручник

                                Хід уроку

І. Організація класу

ІІ.  Внутрішня мотивація навчально-розвивальної діяльності учнів з теми «Словосполучення».

  • Мовознавство, або лінгвістика (від лат. lingua - мова) - це наука про мову. 01

  • Синтаксис ( грецьк. зв’язок, побудова,з’єднання) — розділ мовознавства, який вивчає словосполучення та речення   

  • Пунктуація (лат. пунктум — крапка) — розділ  мовознавства, який вивчає правила вживання розділових знаків 

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності 02

Бесіда за питаннями.

  • Що вам відомо про словосполучення?

  • Чи можна сполучення слів  я лечу назвати словосполученням? Чому? 03

Прочитайте й порівняйте сполучення слів трьох колонок. У якій з них подано словосполучення? Для виконання завдання скористайтеся алгоритмом. Зробіть висновок про особливості словосполучення.

на дисплеї            кучеряві хмари          брат і сестра

перед школою      підземний перехід     флешка і диск

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Робота з підручником.

Опрацювання теоретичного матеріалу (с. 28)

Словосполучення — це щонайменше два самостійних слова, одне з яких є головним, а інше — залежним, наприклад джерельна вода, дивитися фільм.                                             Будова                                                                                                                                           Головним називають слово, від якого ставлять питання. Залежним називають слово, яке відповідає на поставлене питання.

НАПРИКЛАД. у словосполученні джерельна вода головне слово - вода, бо від нього ставимо питання, а залежне слово - джерельна.

http://subject.com.ua/textbook/mova/5klas_2/5klas_2.files/image023.jpg

Зв’язок слів                                                                                                                                         Слова в словосполученні пов’язані за змістом і граматично.Граматичний зв’язок здійснюється за допомогою закінчень або закінчень і прийменників. ПОРІВНЯЙМО:

лісові квіти                   квіти з лісу

Зверніть увагу                                                                                                                                                     На відміну від слова, словосполучення точніше називає предмет, ознаку, дію, явище. Від речення словосполучення відрізняється тим, що не виражає закінченої думки.

  1. 2. Виконання вправ та завдань Робота біля дошки.

Вправа 04                                                                                                                                                           І. Прочитайте словосполучення. Визначте в них головні й залежні слова. Поставте питання від головного слова до залежного Запишіть словосполучення за зразком.

http://subject.com.ua/textbook/mova/5klas_2/5klas_2.files/image024.jpg

Багата уява, схожий на батька, швидко бігти, спортивний зал, відчути спрагу, повернутися вчора, звернутися з проханням, швидше за всіх.

II. Складіть і запишіть речення з двома словосполученнями (на вибір).

ФІЗХВИЛИНКА

 

 

 

 

05 Робота в зошитах.

  • Скласти словосполучення із слів, добираючи необхідний прийменник      і ставлячи залежне слово у відповідному відмінку. Побудувати схеми      словосполучень.

  •    І варіант- прямувати, ліс; йти, річка; турбуватися, тварини; спуститися, берег;  ступити, галявина;

  • ІІ варіант - сік, берези; гілляка, дуб; бігти, листя; спостерігати, природа; наближатися, яр.

 

06

  • Вибіркова робота 

  • Прочитати.

  • Із поданих речень виписати 4-5 словосполучень. Визначити в них головне й залежне слова. Чому головні члени речення не утворюють словосполучення?

  • Веселе сонечко ховалось в веселих хмарах. (Т. Шевченко).

  • Сміялись небеса блакитні колись маленькому мені. (Д.Білоус.)

  • Пропливають зорі України над моїм розчиненим вікном (В. Сосюра).

  • Зірок  достиглих розсипи небесні сіяють над оселями в селі. (Д.Білоус.)

  • Гаснуть вогні у місті, ніби в безодню моря  падають зорі янтарні. (М.Рильський.)

 

 

 

 

07 Творче конструювання

C:\Documents and Settings\Ярик\Рабочий стол\Kapitanchuk_2.JPG

 

 

 

08 Повторення матеріалу.

C:\Documents and Settings\Ярик\Рабочий стол\slide_2.jpg

09Робота з таблицею

C:\Documents and Settings\Ярик\Рабочий стол\5.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Вибірковий диктант

Прослухати загадки, відгадати їх. Із речень виписати кілька словосполучень, у кожному визначити головне й залежне слова.З'ясувати, як у кожному з виписаних словосполучень здійснюється граматичний зв’язок між словами. Визначити, якими частинами мови виражене кожне із словосполучень.

1. Червоний гість дерево їсть. 2. Увечері вмирає, а зранку оживає. 3. Ой за полем, за горами золота нагайка в’ється. 4. Кольорове коромисло через річку повисло. 5. Чорна корова, золоте теля. (Народна творчість.)

Відгадки.

1.Вогонь. 2. День. 3. Блискавка. 4. Веселка. 5. Місяць на небі.

ІV. Виконання вправ та завдань

Прослухати словосполучення. Визначити, який з двох варіантів правильний (його підкрeслено). Правильні варіанти записати, визначити в кожному головне та залежне слова. (Підняти руку- правильно)

Приймати участь    брати участь

відкрити двері    відчинити двері

розплющити очі    відкрити очі

подякувати вчителеві                        подякувати вчителя

 

Вправа з підручника*(залежно від часу)

VІ. Підбиття  підсумків  уроку

Розкажіть, що ви знаєте про словосполучення. Наведіть при­клади.

-Що спільного й відмінного між словом, словосполученням і ре­ченням?

(Столик, шаховий столик. Шаховий столик стояв біля книжко­вої шафи.)

VІІ.  Виставленя оцінок. Домашнє завдання

2

6 з 12 балів

ВВЕСТИ ВСІ СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ ЯКІ ВИ ЗАПИСАЛИ. (див. теорію)

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

Головне й залежне слово в словосполученні

Головне й залежне слово в словосполученні

1028

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
5 клас

35 грн

Синтаксис. Пунктуація. Словосполучення й речення. Словосполучення. Будова й види словосполучень за способами вираження головного слова.

Синтаксис. Пунктуація. Словосполучення й речення. Словосполучення. Будова й види словосполучень за способами вираження головного слова.

1131

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
8 клас

35 грн

Словосполучення. Відмінність словосполучення від слова й речення

Словосполучення. Відмінність словосполучення від слова й речення

372

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
5 клас

35 грн

Вставні слова і словосполучення. Групи вставних слів і словосполучень за значенням.

Вставні слова і словосполучення. Групи вставних слів і словосполучень за значенням.

392

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
8 клас

35 грн

Словосполучення і речення. Головні і другорядні члени речення.

Словосполучення і речення. Головні і другорядні члени речення.

459

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
6 клас

35 грн

Узагальнення вивченого з теми «Словосполучення і речення. Головні члени речення».

Узагальнення вивченого з теми «Словосполучення і речення. Головні члени речення».

451

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Українська мова
8 клас

35 грн

Схожі уроки

Правопис складних іменників (повторення й поглиблення).

Правопис складних іменників (повторення й поглиблення).

965

Аватар профіля Мірошніченко Леся Миколаївна
Українська мова
6 клас

Розділові знаки в СПР з кількома підрядними

Розділові знаки в СПР з кількома підрядними

1396

Аватар профіля Яковець Надія Василівна
Українська мова
9 клас

Розвиток зв"язного мовлення. Есе.

Розвиток зв"язного мовлення. Есе.

824

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Українська мова
10 клас

Спостерігаю за відмінюванням займенників 3-ої особи

Спостерігаю за відмінюванням займенників 3-ої  особи

619

Аватар профіля Сухорукова Валентина Михайлівна
Українська мова
4 клас

Послідовна підрядність.

Послідовна підрядність.

504

Аватар профіля Білецька Оксана Вікторівна
Українська мова
9 клас

Поглиблення і систематизація найважливіших відомостей із синтаксису, пунктуації

Поглиблення і систематизація найважливіших відомостей із синтаксису, пунктуації

384

Аватар профіля Ніколенко Марина Олександрівна
Українська мова
11 клас