Тема: Слова, протилежні за значенням ( антоніми ).
Мета: -ознайомити учнів з явищами антонімії;
-навчити користуватися антонімами у власному мовленні;
-виробляти уміння знаходити антоніми у текстах, добирати антоні-
мічні пари слів;
-розвивати мовлення учнів;
-виховувати чуття мови;
-коригувати мову та мовлення.
Обладнання: сюжетні малюнки, картки, підручники.
Хід уроку:
I. Організація учнів до уроку.
Дзвіночок покликав:
-Учитись пора!
Розваги покинь,
Дорога дітвора!
-Який сьогодні день?
-Який зараз місяць?
-Яке сьогодні число?
-Який зараз буде урок?
-Що ми будемо робити?
II. Основна частина.
1. Повідомлення теми і мети уроку.
-Сьогодні ви працюватимете зі словами, які мають протилежне значення, навчитеся їх розпізнавати в реченні і текстах, добирати такі слова, щоб яскравіше, переконливіше довести свою думку. Таких слів, а їх називають антонімами, у нашій мові безліч.
2.Опрацювання нового матеріалу.
а) робота над засвоєнням поняття про антоніми. ( впр. 194 ст. 82)
-Прочитайте речення. У кожного з них знайдіть слова, протилежні за значенням і запишіть їх парами.
Малої-великої
Гірка-солодка
Вранці-ввечері
Правда-брехня
Проблемне завдання: спостереження за ознаками антонімів.
-На які питання відповідають слова-антоніми? ( що?, яка?, коли? )
б) робота за малюнками.
-записати назви малюнків парами.
Великий-малий
Легкий-важкий
Веселий-сумний
Мокрий-сухий
Високий-низький
Твердий-м’який
Товстий-худий
Холодний-гарячий
3. Фізкультхвилинка.
Подивіться догори,
Тепер униз гляньте,
Повільно присядьте,
Швиденько устаньте.
Вправо-вліво нахиліться,
На пальчиках підніміться.
Пальці швидко зіжміть
І повільно розіжміть.
Сюди-туди поверніться,
До сусіда усміхніться.
4. Тренувальні вправи.
а) вправа 195 ст. 82
До виділених слів доберіть антоніми:
Свіжий хліб-черствий хліб;
Свіжа газета-стара газета;
Свіжа новина-стара новина;
Солодке яблуко-кисле яблуко;
Солодкі сни-страшні сни;
Солодкі ліки-гіркі ліки
Висновок: слово свіжий може мати кілька значень, і кожне з них має свій антонім.
б) вправа 196 ст. 86
III. Підсумок уроку.
-Про що ви дізналися на уроці?
-Які значення можуть мати слова?
-Які слова називають антонімами? (наведіть приклад)
-д/з Впр. 197 ст. 82
-оцінювання.



















