Тема: Слова-назви ознак, протилежні за значенням.
Мета:
навчати учнів уживати прикметники у мовленні, добирати до слів — назв предметів слова — назви ознак;
формувати вміння добирати протилежні за значенням слова, вживати прикметники у прямому і переносному значенні;
закріпити вміння ставити запитання до назв ознак предметів, встановлювати зв’язки між прикметниками та іменниками, змінювати за зразком „один-багато”;
збагачувати словниковий запас учнів;
розвивати мовлення, вміння аналізувати;
виховувати старанність, уважність;
коригувати мову та мовлення.
Обладнання . Предметні малюнки (лисиці, зайця, вовка, ведмедя, колобка), презентація.
Хід уроку
І. Організація класу.
Всі сідайте тихо, діти.
Домовляймось не шуміти,
Руку гарно піднімати,
На уроці не дрімати,
А знання міцні хапати.Слайд 1
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Сьогодні до нас завітали герої із казки і не просто так, а принесли із собою цікаві завдання.
- І тільки тоді, коли виконаємо всі завдання, дізнаємося, з якої вони казки.
- Діти, а ви хочете дізнатись, хто завітав першим до нас сьогодні на урок?
- Тоді відгадайте загадку. Слайд 2
Хвіст пухнастий,
хутро золотисте,
в лісі живе,
курей в селі краде.
(Лисиця )
Малюнок лисички Слайд 3
- Які слова допомогли вам здогадатись, хто це?
- Що означають ці слова? (Ознаку предмета)
- На які питання відповідають слова, що означають ознаку предмета
(Який? Яке? Яка? Які?)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми з вами узагальнимо свої знання про слова-назви ознак.
- Але Лисичка мені підказує, це ще не все. Ще будемо на уроці мати роботу із словами, але якими, дізнаємося із гри «Скажи навпаки».
темний-світлий
довгий-короткий
високий-низький
веселий-сумний
білий–чорний
добрий–поганий
ліве–праве
великий-малий
Слайд 4
- Що можете сказати про ці пари слів? (Слова протилежні за значенням. Антоніми)
ІV. Повторення вивченого матеріалу.
1. Робота в зошитах
1) Каліграфічна хвилинка.
- Урок почнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки
- Але щоб розпочати роботу над завданнями, які чекають нас від казкових героїв, ми повинні отримати від Лисички перепустку: показати, що ви вмієте каліграфічно писати. Слайд 5
- Ой, хто це порозкидав слова ? А це, напевно, Лисичка пробігла, хвостиком махнула і розсипались слова.
- Допоможіть мені зібрати склади і скласти слова. (Пухкий, похмурий, праця)
- Прочитайте , які слова утворилися.
- Якою буквою вони починаються?
- Покажемо Лисичці, як ми каліграфічно пишемо літеру П п (пе) Слайд 6
(Діти пишуть)
- Якби ми групували у групи , яке слово було б зайве? (Праця)
- Чому? (Це слово-назва предмета, бо відповідає на питання що?)
- Як назвемо решту слів? (слова-назви ознак)
- Чому? (Бо відповідають на питання який?)
- Запишіть каліграфічно ці слова . (На дошці)
Перепустку ми отримали і попереду нас чекають зустрічі з героями з казки.
2 . Перша зустріч, зустріч із Зайчиком.
- Яке ж завдання нам приготував Зайчик. (Відкриваю)Слайд 9
- Вам потрібно визначити ряд слів, які називають ознаки предметів.
А) квітка, поле, день
Б) жовте, морозний, червона.
- Чому другий рядочок? (Бо слова відповідають на питання яке? який? яка?)
- До слів першого рядка підберемо ознаку із другого рядка. Прочитайте утворені словосполучення.
Червона квітка, жовте поле, морозний день
- Вони означають один чи багато?
- Утворимо так, щоб було багато.
Висновок
- Які питання ставимо, якщо прикметники виражають ознаку одного предмета?
(Яка? Яке? Який?)
- А багатьох предметів? (Які?)
- З якими словами найчастіше зв’язані слова-назви ознак? (З словами-назвами предметів)
Зараз Зайчик хоче з нами відпочити.
Фізкультхвилинка Слайд 10
Косооке зайченятко –
Довгі вушка, гарні лапки –
Повернулось вправо, вліво,
Головою покрутило.
Пострибало, потягнулось,
За морквинами нагнулось.
Подивилося навколо
І тихесенько присіло.
3. Робота в парах
- Наступна наша зустріч із Сірим Вовком.
- Яке ж завдання він нам приготував? (Відкриваю)Слайд 11
- Разом з вами це завдання буде виконувати і Вовк. Побачимо, хто правильно виконає це завдання. Слайд 12
— Запишіть слова-ознаки предметів, протилежні за значенням..
Сніг білий, а вугілля .... . Пух легкий, а камінь ....
Дерево високе, а кущ .... . Зима холодна, а літо ....
Молоко рідке, а сметана .... . Дорога широка, а стежка ....
— На які запитання відповідають записані слова?
4. Робота з текстом
- А зараз у нас відбудеться зустріч із Ведмедиком.
- Яке завдання він нам приготував? Слайд 13
- Прочитати текст.
Над дорогою стоїть старий низький будинок. Вікна в ньому маленькі, темні. Біля будинку – старий сад.
- Прочитайте друге завдання.
- Знайдемо слова назви ознак.
- Замінимо їх протилежними за значенням.
- Прочитайте утворений текст.
Над дорогою стоїть новий високий будинок. Вікна в ньому великі, світлі. Біля будинку – молодий сад.
- Запишіть змінений текст у зошити.
5. Робота в групах
- Остання зустріч – зустріч із Колобком.
- Що ж приготував нам Колобок? Слайд 14
— До поданих слів доберіть слова — назви ознак. Виграє той, хто назве
останню ознаку.
Сонце —
Вітер —
Ліс —
Дівчинка —
Мова —
Молодці! Справилися з усіма завданнями.
- З якої казки наші герої? Слайд 15
ІV. Підсумок уроку. Оцінювання.
Інтерактивна вправа „Незакінчене речення”.
Мені найбільше сподобалося на уроці …
Слова-назви ознак відповідають на питання…
Слова ніжна, красива – це …
Слово сміливий відповідає на питання …
Слово синє відповідає на питання …
Слова-назви ознак зв’язані з …
V. Домашнє завдання












