Конструктор уроків
Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.
Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.
№1:
Теоретичний блок
Тема уроку: Складні слова. Правопис складних слів разом і через дефіс
Мета уроку:
навчальна: поглибити й закріпити знання учнів щодо вивчених правил про написання складних слів разом, через дефіс; вдосконалити навички культури письма.
розвивальна: сприяти розвиткові практичного зору, вміння швидко знаходити в текстах різні за написанням складні слова, логічно аналізувати їх правопис, підтверджуючи правилами; доречно використовувати складні слова в діалогічному та монологічному мовленні.
виховна: на основі краєзнавчого матеріалу збуджувати інтерес до історії свого міста, його неповторної природи й своєрідної культури, виховувати патріотичні почуття і гордість за свій славний край.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації вивченого.
Форма проведення уроку: урок – екскурсія.
Обладнання: таблиця, підручник, індивідуальні інформаційні картки.
Рідний мій Кривий Ріг – моє місто невтомне.
В світі інших таких не зустрінеш ніде…
В. Удовенко
Хід уроку
Організаційна частина
Хвилинка оптимістичного настрою
Доброго ранку, любі друзі!
Ось почався наш урок,
Кличе ж бо усіх дзвінок!
До роботи братись час!
Позитивний настрій в нас!
Ми - культурні, чемні діти,
Вмієм кожному радіти.
Посміхнулись, привітались-
І в Країну Знань помчались!
Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності.
Учитель: Діти, ви живете в славнозвісному місті Кривому Розі, в столиці руди і металу. Це – наша рідна земля, славна трудовими подвигами шахтарів і металургів, вчених, науковців і культурних діячів. Кривий Ріг-батьківщина президента України.
Це дуже красиве місто зі своєю самобутньою історією, неповторними краєвидами.
Пропоную провести віртуальну екскурсію визначними місцями Кривого Рогу. Помилуємося не тільки унікальними ландшафтами нашого міста, а й будемо спілкуватися, розвивати наше мовлення, творчу уяву, використовуючи складні слова, які можуть писатися разом, а також через дефіс.
Ми нещодавно вивчили тему про правопис складних слів, а тепер повторимо, узагальнимо і закріпимо вивчене на практиці.
Що ж візьмемо з собою в мандрівку по місту?
Звичайно, зошит, ручку, підручник, таблицю з правилами й наші знання про написання складних слів.
Усім відомо, що такі слова в основному пишуться разом і через дефіс .
Уявімо, що ми в екскурсійному автобусі . Ви – пасажири. Я – екскурсовод.
Екскурсовод – це і є складне слово, яке пишеться разом, бо утворене злиттям двох залежних слів – екскурсія і водити.
Водити що? – екскурсію.
Пропоную взяти з собою і оптимістичний настрій, і уважність, і творчу уяву, адже будемо активно обговорювати побачене.
Найголовніше – не забудьте правила про написання складних слів. Берімо їх із собою! Пригадаймо правила правопису, закріпімо їх!
* Складні слова творяться складанням двох або більше основ:
а) за допомогою сполучних О або Е: славнозвісний, працездатний, жовто-блакитний
б) без сполучних голосних: хліб – сіль, повсякденний, напівфабрикат.
Разом | Дефіс |
|
|
Винятки: жовтогарячий, червоногарячий, глухонімий, зловорожий, хитромудрий. | |
2. Слова, які повторюються, а також синонімічні та антонімічні слова: білий – білий зроду - віку вряди - годи без кінця – краю давним - давно один – сам тишком-нишком з давніх – давен більш - менш видимо – невидимо |
Але: повторення одного й того ж слова в різних відмінках – треба писати окремо: кінець кінцем, раз у раз, рік у рік, день у день, нога в ногу, одним один, сам на сам
Ось ми й повторили основні правила правопису складних слів.
До практики!
Під час подорожі я як екскурсовод буду озвучувати зупинки, називаючи номер і назву.
Для змістовного, захоплюючого спілкування приготувала допоміжні інформаційні картки (роздати учням картки.)
У тексті кожної картки є складні слова.
Зачитавши повідомлення, власник картки знаходить складні слова, правильно їх наголошуючи, потім аналізує правопис. Учні ці слова записують в зошити. Можливо, деякі слова будуть незрозумілими. Пропоную зазирнути в лексичну скриньку.
Лексична скринька
Ландшафт – доволі однорідна за походженням ділянка географічної оболонки( гірські породи, грунти, води);
Карколомні види – дуже небезпечні, через які можна зламати карк, шию;
Пантоміма – вид сценічного мистецтва, в якому образ створюється за допомогою міміки, пластики тіла;
МОДР – Міжнародна організація допомоги борцям революції;
Метротрам – метро, швидкісний трамвай
Екскурсовод:
Усім відомо, що місто Кривий Ріг – столиця руди й металу. Тут є 5 гірничо – збагачувальних комбінатів: Північний, Південний, Центральний, Новокриворізький, Інгулецький.
Почнімо екскурсію з Центрально – Міського району (які складні слова почули?)
Зупинка №1 «Арт – майдан». Це унікальна прикраса Криворізького академічного театру ім. Т. Шевченка. Тут проводять різноманітні шоу – концерти,мистецько – культурні заходи, мінівиставки картин і фотографій
Скільки складних слів у вашому повідомленні? (учень називає складні слова, пояснює їх правопис)
Зупинка №2 Екскурсовод: А чи доводилося вам чути абревіатуру МОДР?
Така складна абревіатура розшифровується доволі незвично – Міжнародна організація допомоги борцям революції.
Це живий пам’ятник історії міста.
Скелі МоДРу – один з об’єктів природничо – заповідного фонду Дніпропетровщини. Це геолого – географічна пам’ятка загальнодержавного значення. Саме зі скель МОДРу відкриваються карколомні види на панораму нашого гірничо – металургійного міста.
Назвіть складні слова, запишіть, поясніть правопис. Їдемо далі …
Зупинка №3 А ось славнозвісний Криворізький історико – краєзнавчий музей. Тут можна подивитися коротенький фільм у 3Д – відеогалереї про героїко – романтичну історію Криворіжжя.
Які прозвучали складні слова?(Учні ведуть обговорення)
Зупинка №4 Скульптура «Козак Кривий Ріг» зображує хороброго засновника нашого міста, одноокого козака Рога, який, за легендою, на межиріччі повноводних річок Інгульця і Саксагані заснував Кривий Ріг – місто козацької слави.
Які складні слова в цьому повідомленні?( учні називають, пояснюють правопис). Продовжуємо екскурсію.
Зупинка №5 А хто хоче перевірити наш швидкоплинний час із різнобарвним двадцятидвохметровим у діаметрі квітковим годинником.
Ніжнотонні квіти милують улітку зір, а взимку горять яскраво – жовті ліхтарі.
Назвіть складні слова в цьому дописі, запишіть їх.
Зупинка №6 Погляньте на неповторний ландшафт Кресівського водосховища, що розташоване в північно-східній частині міста поблизу мікрорайону Зарічного. Лісопаркові зони приваблюють містян. Знову чимало складних слів.
Зупинка №7 Театр «Академія Руху» - відомий в Україні як театр музично – пластичних мистецв, де гармонійно переплелися пантоміма з хореографією. Це воістину мистецько – професійний центр міста.
Це повідомлення також багате на складні слова. Поясніть правопис!
Зупинка №8 Криворізький метротрам –родзинка міста, це легкорейковий транспорт підземно – наземного типу, єдине місце в Україні, де узаконено лівосторонній рух.
У цьому повідомленні також доволі складних слів.
Екскурсовод:
Звичайно, ми відвідали далеко не всі визначні місця нашого гірничопромислового міста. Не побували в Ботанічному саду, на човниковій станції, не зупинялися біля величного заводу «Арселор Мітал», не помилувалися Карачунівським водоспадом, безліччю пам’ятників, парків відпочинку. Наша екскурсія завершена, тепер можна долучитися до творчості, згадуючи побачене й обговорене, збагатити своє мовлення складними словами.
Творча лабораторія
Учитель: Складіть, будь ласка, речення із складними сполученнями: залізорудний, жовто – блакитний.
( Діти складають речення, записують в зошит, вчитель залучає їх до вибору найкращих речень, які діти зачитують, пояснюють правопис слів, учитель аналізує творчу роботу учнів)
Учитель: Усі знають, що жовто – блакитний прапор – це наша святиня, наша гордість, символ нашої держави. Тож нехай він завжди майорить над рідним містом, над нашою нескоримою Україною. Нехай весь світ знає, що українці- працьовиті, добродушні люди, мужні й стійкі, талановиті й гостинні.(Учитель аналізує складені дітьми речення, редагує їх за потреби, дає поради)
Синтаксична криничка
Як бачимо, учні склали змістовні речення. Можна помилуватися лексичними та синтаксичними особливостями цих речень. Виконаймо синтаксичний розбір одного з них.
Кривий Ріг – залізорудне серцеУкраїни.
Спочатку знайдемо граматичну основу: Кривий Ріг (що?)-це підмет, виражений іменником, підкреслимо однією рискою, присудок (що це є?)- серце- складений іменний присудок, виражений іменником, підкреслимо двома рисками, залізорудне (яке?)-це означення, виражене складним прикметником, підкреслимо хвилястою лінією, України( чого?) -додаток, виражений іменником, підкреслимо пунктиром.
Речення розпов., неокл.. просте, пошир., повне, неускл.; між підметом і присудком, за правилами пунктуації, ставиться тире.
Підсумок уроку: (Учитель аналізує роботу учнів під час екскурсії, оцінює, відзначає найактивніших)
Учитель: Сподіваюся, ви, діти, переконалися в тому, що наша українська мова дуже багата на різноманітні слова, зокрема складні, а також зрозуміли, що ці слова вносять у наше мовлення експресивно-стилістичне забарвлення, прикрашають його, уточнюють, надають образності й конкретності.
А на прощання пропоную гру «Хто більше?»
Підберіть, будь ласка, якомога більше складних слів з першою частиною: міні, максі, стерео, екстра, псевдо.
Домашнє завдання: Написати мінітвір на тему: «Яке це щастя народитися і жити в залізоруднім серці України», використовуючи складні слова.
Рефлексія від 0 учнів
Сподобався:
Зрозумілий:
Потрібні роз'яснення:
Складні слова. Сполучні голосні [о], [е] в складних словах. Складноскорочені слова як різновид складних.