Урок:

Штучне запилення . Нові технології розмноження рослин: способи культури тканин.

27.02.2026
0 0
Вміст уроку:
1
Опис, який учні побачать перед початком уроку

Вітаю вас на нашому занятті з квітникарства!

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

Сьогодні роздивимося методи штучного запилення та сучасних технологій розмноження декоративних культур (квітів) у сучасному квітникарстві.


1. Штучне запилення

Це процес перенесення пилку з пиляків на приймочку маточки за допомогою людини. У квітникарстві це використовується для селекції нових сортів або отримання насіння у рослин, які важко запилюються природним шляхом.

Основні етапи:

  1. Підготовка: Вибір батьківських пар. Квітки, які будуть материнськими, ізолюють (надягають марлеві мішечки) ще до розпускання, щоб запобігти випадковому запиленню комахами.

  2. Кастрація: Видалення тичинок у материнської квітки (якщо це двостатева квітка), щоб уникнути самозапилення.

  3. Збір пилку: Пилок збирають з батьківської рослини, коли він стає розсипчастим.

  4. Нанесення: Пилок наносять на приймочку маточки пензликом, ватним тампоном або безпосередньо пиляком. Найкращий час — ранок (8:00–11:00), коли вологість і температура оптимальні.


2. Нові технології: Культура тканин (In vitro)

Культура тканин (мікроклональне розмноження) — це вирощування рослин з невеликих частин (експлантів) у стерильних лабораторних умовах на штучних поживних середовищах.

Переваги методу:

  • Високий коефіцієнт розмноження: З однієї нирки за рік можна отримати тисячі рослин.

  • Оздоровлення: Можливість отримання безвірусного посадкового матеріалу (використання меристеми — тканини, що активно ділиться).

  • Незалежність від сезону: Процес триває цілий рік.

  • Збереження сорту: 100% генетична ідентичність материнській рослині.

Основні способи та етапи:

  1. Асептичне введення в культуру: Відбір здорової частини рослини (брунька, сегмент листка, вузол), її стерилізація та висадка на поживне середовище (найчастіше використовують середовище Мурасіге-Скуга).

  2. Власне розмноження: Використання фітогормонів (цитокінінів) для стимуляції утворення великої кількості нових пагонів.

  3. Вкорінення (Rhizogenesis): Перенесення пагонів на середовище з ауксинами для формування кореневої системи.

  4. Адаптація: Найвідповідальніший етап. Рослини-регенеранти поступово привчають до умов відкритого повітря та звичайного ґрунту, оскільки в "пробірці" вони жили при 100% вологості.

Цікавий факт: Більшість орхідей, які продаються в магазинах, та сучасні сорти гейхер, антуріумів і гербер розмножуються саме таким методом.


Порівняння традиційних та нових методів

Характеристика

Традиційне (живцювання/посів)

Культура тканин (In vitro)

Швидкість

Повільно

Дуже швидко

Стерильність

Не обов'язкова

Критично важлива

Обладнання

Мінімальне (теплиця)

Складна лабораторія

Стан рослин

Залежить від вірусів

Повністю оздоровлені

Отже, підбиваючи підсумок щодо сучасних методів розмноження у квітникарстві, можна зробити такі висновки:

1. Стратегічне значення штучного запилення

Штучне запилення залишається фундаментом селекційної роботи. Без нього неможливе створення нових гібридів (F1) з унікальним забарвленням, підвищеною махровістю чи стійкістю до хвороб. Це інструмент для створення «генетичного різноманіття».

2. Технологічний прорив культури тканин

Метод in vitro перевів квітникарство на промислові рейки. Якщо раніше для розмноження рідкісної орхідеї чи нового сорту лілії потрібні були роки, то зараз цей процес займає місяці.

Ключові висновки щодо мікроклонування:

  • Оздоровлення: Це єдиний надійний спосіб повністю очистити цінні сорти квітів від вірусів, які накопичуються при звичайному вегетативному розмноженні.

  • Економіка: Попри високу вартість лабораторного обладнання, собівартість однієї рослини при масовому виробництві значно знижується.

  • Збереження фонду: Технологія дозволяє зберігати рідкісні та зникаючі види рослин у "банках генів" на мінімальних площах.


Опис, який учні побачать після проходження уроку

Дякую за увагу!

До зустрічі!

Рефлексія від 0 учнів

Сподобався:

0

Так: 0

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 0

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 0

Так: 0

Рекомендуємо

Життєдіяльність рослин і новітні технології

Життєдіяльність рослин і новітні технології

302

Аватар профіля Галинський Сергій Федорович
Біологія
7 клас

25 грн

Сучасні інформаційні технології та системи. Поняття про штучний інтелект, Smart-технології.

Сучасні інформаційні технології та системи. Поняття про штучний інтелект, Smart-технології.

4566

Аватар профіля Самоліч Ігор Володимирович
Інформатика
8—11 клас

30 грн

1. Українська література ХХ ст. як новий етап в історії національної культури

1. Українська література ХХ ст. як новий етап в історії національної культури

317

Аватар профіля Сусліна Олена Володимирівна
Українська література
11 клас

20 грн

Властивості шовкових тканин

Властивості шовкових тканин

183

Аватар профіля Шмига Віолета Семенівна
Технології
змішані

25 грн

ГР2 Штучний інтелект та зображення

ГР2 Штучний інтелект та зображення

291

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Інформатика
8 клас

35 грн

Використання штучного інтелекту в різних галузях. Переваги та ризики застосування штучного інтелекту

Використання штучного інтелекту в різних галузях. Переваги та ризики застосування штучного інтелекту

236

Аватар профіля Нікішина Катерина Іванівна
Інформатика
8 клас

108 грн

Схожі уроки

Проведення фенологічних спостережень та агротехнічних заходів.

Проведення фенологічних спостережень та агротехнічних заходів.

46

Аватар профіля Мельгунова Олена Вікторівна
Квітникарство
змішані

Тематика дослідів, які проводяться на навчально-дослідній земельній ділянці, об'єктах захищеного ґрунту.

Тематика дослідів, які проводяться на навчально-дослідній земельній ділянці, об'єктах захищеного  ґрунту.

54

Аватар профіля Мельгунова Олена Вікторівна
Квітникарство
змішані

Догляд за живцями.

Догляд за живцями.

52

Аватар профіля Мельгунова Олена Вікторівна
Квітникарство
змішані

Підготовка та висівання насіння.

Підготовка та висівання насіння.

62

Аватар профіля Мельгунова Олена Вікторівна
Квітникарство
змішані

Розмноження квітково-декоративних рослин кореневими живцями.

Розмноження квітково-декоративних рослин кореневими живцями.

28

Аватар профіля Мельгунова Олена Вікторівна
Квітникарство
змішані

Розмноження квітково-декоративних і декоративно-листяних рослин стебловим і кореневими живцями.

Розмноження  квітково-декоративних і декоративно-листяних рослин стебловим і кореневими живцями.

47

Аватар профіля Мельгунова Олена Вікторівна
Квітникарство
змішані