Мета уроку: формування ключових компетентностей: предметних компетентностей; сформувати в учнів уявлення про поняття «громадянин», «громадянський обов’язок»; базових компетентностей: розвивати відчуття відповідальності, гордості, що ми громадяни України;виховувати в учнів повагу до Конституції України, державних символів, свідоме ставлення до обов'язків людини, громадянина, пізнати себе, свій народ, землю, бажання своєю працею розбудувати державу, примножувати її багатства.
Вміст уроку:
1
2
Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.
Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.
Хід урокуЕпіграф: Цінність держави визначається цінністю їх громадян. Дж. Міль. Щоб зробити з людей справжніх громадян, їм слід надавати можливість виявляти свої права громадян і виконувати права громадян. Арістотель. І. Організаційний момент ІІ. Актуалізація опорних знань. Коли людина бере участь у подіях, пов’язаних з життям країни, вона є її громадянином, і про це потрібно пам’ятати завжди. Бути сином або дочкою своєї країни означає робити все для її процвітання. Бути громадянином означає відповідальним за долю країни. Під громадянськістю розуміється уміння берегти свою країну. Кожна людина зобов’язана виконувати свій громадянський обов’язок. У громадян України є обов’язок любити країну, захищати її, поважати її символи, культуру, мову, традиції. Справжній громадянин наділений не тільки громадянськими якостями, але й громадянськими почуттями: почуттям любові, відповідальності, причетності, гордості за свою країну, провини . ІІІ. Оголошення теми, мети Мотивація навчання Бліц-опитування 1. Чи можна сказати, що і традиції, і звичаї, і мораль, і закон захищають права людей і вимагають від усіх поважати права і гідність кожного? 2. Що таке закон? 3. Як ви розумієте поняття «Традиція»? 4. Як ви поясните термін «Звичай»? 5. Які існують закони?
Перегляньте презентацію
Громадянин – це відповідальна людина за долю країни. Але чи всі, хто проживає на Україні, можуть назвати себе її громадянами? Звернімось до звичайної довідки і з'ясуймо, що громадянство є найпоширенішою формою відносин між особою і державою. Громадянин – це людина, яка має права, встановлені державою і виконує обов'язки перед державою. Основний зміст громадянства полягає в тому, що воно особі дає Батьківщину, а та, відповідно, цю особу захищає. Тому поняття громадянства тісно пов'язане з поняттям «Батьківщина», «рідна земля». Народившись, людина стає громадянином. Кожен з вас має свідоцтво про народження, а в ньому є запис : «Громадянин України». Такий же запис буде зроблено і у паспорті, який кожен з вас отримає в 16 років. «Україна». Саме так називається країна, в якій ми живемо. А що ви знаєте про Україну? Україна – одна з найбільших Європейських держав. Її площа дорівнює 604 тис. кв. км. Чисельність населення становить близько 50 млн. чоловік. На території України проживає понад 110 національностей. Столиця України – Київ.. Вишита колоссям і калиною, Вигойдана співом солов'я, Звешся величаво – Україною, Земле зачарована моя.
Прочитайте оповідання В. Сухомлинського «Людина, що буде вічно ходити по своїй землі і вічно дивитися на свою землю». Уважно прослідкуйте за головним героєм і подумайте, як цей вчинок стосується нашої теми? ЛЮДИНА, ЩО БУДЕ ВІЧНО ХОДИТИ ПО СВОЇЙ ЗЕМЛІ І ВІЧНО ДИВИТИСЯ В ЗЕМЛЮ Йшов жорстокий бій за нашу землю рідну. Боровся в цьому бою з ворогами молодий солдат. Командир наказав йому зав’язати кілька гранат і кинути під ворожий танк, що наближався до наших позицій. Зав’язав молодий солдат кілька гранат, поповз у чисте поле. Коли наблизився ворожий танк, солдат подумав, що в нього не вистачить мужності. Страх скував його душу і тіло, і він пролежав на землі, а танк пішов на наші окопи. Почув молодий солдат розриви снарядів і кулеметів. Ганебно біг він з поля бою. Ворожа куля ранила його в спину. Довго біг – полями і лугами, лісами і нивами. Довкола нього стояла рідна земля, поневолена ворогом. Темною ніччю прийшов він до рідної домівки. Вийшла з будинку мати, обійняла сина, пригорнула до грудей, заплакала. Аж ось побачила вона, що поранено сина в спину. - Чому ти поранений у спину? – запитала мати, відсторонюючи сина від грудей. Син мовчав. Він нахилив голову, опустив очі додолу і не міг підвести їх. - Ти боягуз, - сказала мати. – Проклинаю тебе. Йди і будь вічним Блукачем. Вічно ходи по землі і вічно дивися в землю. Застогнав син, проклятий матір»ю, і пішов від рідної домівки. Так і ходить він по рідній землі, нахиливши голову, і дивиться в землю. Ходить і буде вічно ходити з нахиленою головою. Люди відвертаються від нього, діти скрикують від страху, побачивши його згорблену спину. Ніколи не прийме його рідна земля, тому що він зрадив її. Така доля боягуза і зрадника. Бесіда Чому мати прокляла свого сина? Яке покарання чекало молодого солдата? Який обов’язок він не виконав? Чи актуальним є твір в наш час ? Чому? А які обов’язки в громадян України? Хто ж такий патріот сьогодні в нашій країні?
Свідомий громадянин - патріот України - ? Це патріотична самосвідомість, громадянська відповідальність і мужність, суспільна ініціативність і активність, готовність трудитись для розквіту Батьківщини, захищати її, підносити міжнародний авторитет. Це — повага до Конституції, законів Української держави, прийнятих у ній правових норм, сформована потреба в їх дотриманні, висока правосвідомість. Це досконале знання державної мови, постійна турбота про піднесення її престижу й функціонування в усіх сферах суспільного життя й побуту. Це — повага до батьків, свого родоводу, до традицій та історії рідного народу, усвідомлення своєї належності до нього як до представника, спадкоємця й наступника. Це — дисциплінованість, працьовитість, завзятість, творчість, почуття дбайливого господаря своєї землі, піклування про її природу, екологію. Це фізична досконалість, моральна чистота, висока художньоестетична вихованість. Це — гуманність, шанобливе ставлення до культури, традицій, звичаїв інших народностей, що населяють Україну, висока культура міжнаціонального спілкування.
2
Вправа « Продовж речення» Громадянин – це… Щоб бути справжнім громадянином потрібно…