Урок:

Самооцінка і здоров'я. Поняття самооцінки. Види самооцінки. Формування адекватної самооцінки.

Вміст уроку:
1

Урок не містить жодного завдання. Додайте завдання.

Щоб додати завдання, оберіть категорію завдання на панелі запитань.

1

самооцінка.pptx

Тема. Самооцінка і здоров'я. Поняття самооцінки. Види самооцінки.

Формування адекватної самооцінки. ( 1 слайд )

Мета: ознайомити учнів із видами самооцінки, перевагами адекватної    

самооцінки, впливом самооцінки на  поведінку і здоров'я людини;

сприяти формуванню в дітей адекватної самооцінки;

розвивати життєві навички позитивної самооцінки;

виховувати в дітей чуйність, милосердя, толерантність. (2 слайд) Очікувані результати : наприкінці заняття учні:

  • пояснюють значення терміна «самооцінка»

  • розпізнають занижену, завищену та адекватну самооцінку в запропонованих ситуаціях

  • називають щонайменше дві переваги адекватної (здорової) самооцінки

  • пояснюють, як самооцінка впливає на поведінку людини

  • демонструють уміння адекватно оцінювати себе, підвищувати самоповагу завдяки вибору і досягнення цілей

Обладнання: мультимедійний проектор, скринька із люстерком всередині, фліпчарт і фломастери, матеріал підручника, картки із завданнями

Тип уроку:розвиток критичного мислення.

Хід уроку

Епіграф

Я - це Я, і Я - це  надзвичайно! 

                                                                                                     Вірджинія Сатір

І.Виклик

1.Привітання. Установка на позитивний настрій ( 3 слайд)

Чи  цікаво вам дізнатись, що сьогодні може статись?

Тож всідайтеся зручніше, попрацюємо скоріше.

2.«Незвичайне знайомство» (4 слайд)

Дітям по черзі кидаю повітряну кульку і ставлю запитання, наприклад: Якби ти був (була) птахом, то яким? Якби ти був (була)деревом, то яким? Якби ти був ( була) квіткою, то якою? Якби ти був ( була)стихією, то якою?

3.Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів.

1. Перевірка домашнього завдання

-  Що  таке  вміння,  навички  та  звички?  Наведіть  приклади.

- Що  необхідно  робити  для  подолання  шкідливої звички?

  Учні вибірково зачитують свої твори.

Висновок. Людина,  яка веде здоровий спосіб життя, заслуговує на шанобливе ставлення до себе. Це ставлення допомагає  їй підвищити власну  самооцінку.

4. Повідомлення теми і мети уроку.

- Домовленість про правила.

- Очікування учасників

На плакаті діти кріплять стікер-сердечка зі своїми  очікуваннями.

IІ.Осмислення.

1.Вправа «Люстерко»

Зазирнувши до цієї скриньки, ви побачите свого найкращого друга. Але поки що не розкривайте таємниці, щоб кожен міг побачити його на власні очі.

(Коли кожен побачить своє відображення, запитуємо:)

–То хто ваш найкращий друг?

-Любіть і шануйте свого найкращого друга.Щира повага до інших людей завжди ґрунтується на повазі до себе. Стався до інших так, як ти хочеш, щоб ставилися до тебе.

2.  Вправа "Образ Я"

Кожному учню пропонується вимовити "Я- це Я" з тільки йому притаманною інтонацією, мімікою, жестами. Потрібно зробити це так, щоб одним словом якомога повніше висловити сприйняття свого "Я", свою індивідуальність і своє місце в світі.

3. Робота з епіграфом (5 слайд)

Декларація моєї самоцінності за Вірджинією Сатір (відома американська психолог, психотерапевт ).

Я – це Я.
В усьому світі немає такої людини, як я.
Мені належить все, що є в мені:

  • моя свідомість, мої думки і плани;

  • мої очі, всі образи, які вони можуть бачити;

  • мої почуття, якими б вони не були, - тривога, насолода, напруження, любов роздратованість, радість;

  • мій рот і всі слова, які вони можуть вимовляти;

  • мій голос;

  • всі мої дії, звернені до інших людей і до себе.

Мені належать всі мої фантазії, мої мрії, всі мої надії і страхи.
       Мені належать всі мої перемоги та успіхи.
Я можу полюбити себе й затоваришувати із собою. Я можу зробити так, щоб усе в мені співвідносилось з моїми інтересами.
      Я знаю, що дещо в мені є незрозумілим, проблемним. В мені є те, чого я не знаю. Але, оскільки я дружу із собою і люблю себе, я можу обережно й терпляче дізнаватись все  більше і більше різного про себе.
Я можу бачити, чути, відчувати, думати, говорити, діяти. Я маю все, щоб бути близьким до інших людей, щоб бути продуктивним, вносити суть і порядок у світ речей і людей навколо мене.
      Я належу собі, а значить, я можу будувати себе. Я – це Я, і Я – це надзвичайно.
(За В. Сатір «Як будувати себе і свою сім’ю”)

4.Вправа «Хто я?» (6 слайд)

Ця вправа допоможе більше дізнатися одне про одного і побачити, як у дзеркалі, свої сильні та слабкі сторони.

На аркушах паперу запишіть цифри від 1 до 5 і п ’ять разів дайте відповідь на запитання: «Хто я?». Візьміть до уваги риси характеру, свої інтереси, вміння. Наприклад:
1. Я веселий.
2. Я люблю читати.
3. Я добре плаваю.
4. Я вмію куховарити.
5. Я не дуже сильний у математиці.

5. Інтерактивна інформаційна бесіда « Самооцінка – це…»  (7 слайд)

Самооцінка —  це ставлення до себе, оцінювання себе, своїх якостей і почуттів, можливостей і здібностей, вчинків і дій, переваг і недоліків. Набувається завдяки власному досвіду, залежить також від ставлення до тебе інших людей. Самооцінка може зміню­ватись упродовж життя.

  • Давайте поміркуємо, чи пов'язані ставлення до себе і ставлення до інших людей, якщо пов'язані, то як?

Примітно, що ставлення до себе і ставлення до інших людей впливають один на одного, утворюючи замкнуте коло: самооцінка - ставлення до інших - самооцінка.

Людина, яка вважає себе хорошою, бачить хороше в інших людях, добре до них ставиться і у відповідь отримує таке ж відношення, що підвищує її думку про себе і впевненість у своїх силах. Точно так людина з невисокою думкою про себе не бачить нічого гідного в інших людях.

6. Робота зі схемою «Види самооцінки» (8 слайд)

Залежно від того, як самооцінку співвідносять з реальними проявами людини, її поділяють на види.

Види самооцінки

Вид самооцінки

Поведінка підлітків

Завищена

переоцінюють свої реальні можливості

вважають себе найкращими

зверхньо ставляться до інших

переконані у своїй правоті

не визнають власних помилок

у власних невдачах звинувачують інших

іноді поводяться агресивно

Занижена

невпевнені в собі

бояться критики оточуючих

бояться висловлювати власні думки

перебільшують значення власних помилок

вразливі, потребують схвалення їхніх вчинків

в учнівських колективах почуваються скуто

Адекватна

впевнені в собі, відповідальні

поважають себе та інших

уміють визнавати власні помилки

у колективі поводяться спокійно і доброзичливо

відстоюють власні думки

енергійні, активні, оптимістичні.

Адекватна самооцінка — та, що відповідає реальності.

Неадекват­на — це коли людина себе неправильно оцінює.

Неадекватна самооцінка ускладнює життя не лише тим, кому вона властива, а й оточуючим. Конфліктні ситуації, у яких опиняється людина, зазвичай є результатом неправильної самооцінки.

7. Діагностична вправа « На якій я сходинці?» (9 слайд)

Учні одержують бланк з намальованою на ній драбинкою з 10 сходинок. Дається інструкція: "Намалюйте себе на тій сходинці, на якій, як ви вважаєте, зараз знаходитесь".

Після того, як всі намалювали, вчитель повідомляє ключ до цієї вправи:

- 1-4 сходинка - самооцінка занижена

- 5-7сходинка- самооцінка адекватна

- 8-10 сходинка - самооцінка завищена

8. Робота в групах.

Вибрати з переліку ознак ті, які стосуються певного виду самооцінки

( позначити маркером ).

Дитина з завищеною самооцінкою:

  • «Зоряна хвороба»

  • Дрібні успіхи

  • Постійно критикують інших

  • Труднощі у спілкуванні

  • Зарозуміла бесіда

  • Люблять хвалитися

  • Вважають,що завжди у всьому праві

  • Вимагають від оточуючих визнання

  • Підвищений тон, зневажлива інтонація

Дитина з адекватною самооцінкою :

  • Задоволена собою

  • Орієнтована на спілкування

  • Впевнена в собі

  • Впевнена у любові до неї

  • Відкрита до спілкування та нових знайомств

  • Помилки і невдачі сприймає більш спокійно

  • Відчуває психологічну захищеність та підтримку з боку батьків

  • Чесна

  • Допитлива

Дитина з заниженою самооцінкою :

  • Тривожна, багато переживає і хвилюється

  • Невпевнена в собі, своїх силах, можливостях

  • Сумнівається в своїй унікальності

  • Підозрює інших в обмані, змові, лицемірстві, небезпеці.

  • Відчуває самотність, страх, відчуженість

  • Важко і травматично адаптується

  • Схильна до обману, агресії  та помсти

  • Плаксива, образлива

  • Звинувачує інших

9.Руханка (10 слайд)

Чи знаєте ви, що таке австралійський дощ?

Ні? Тоді давайте разом послухаємо, який він. Зараз ви будете повторювати мої рухи.

-В Австралії піднявся вітер(тремо долоні)

-Починає крапати дощ (клацання пальцями)

-Дощ посилюється (почергове плескання долонями по плечам)

-Починається справжня злива(плескання по стегнам)

-А ось град –справжня буря (тупіт ногами)

-Але що це? Буря стихає (плескання по стегнам)

-Дощ вщухає(плескання по плечам)

-Рідкі краплі падають на землю (клацання пальцями)

-Тихий шелест вітру(потирання долонь)

-Нарешті виглянуло сонце (руки вгору)

ІІІ. Рефлексія

1.Інтерактивна вправа «Метод ПРЕС» (11слайд)

Запитання:  чи  може  самооцінка  впливати  на  поведінку і здоров’я людини?

1. Позиція.

Я вважаю, що...

(Висловте  свою  думку,  поясніть,  у  чому  полягає  ваша точка зору.)

     2.  Обґрунтування.

    Тому, що...

(Наведіть  причину  появи  цієї  думки,  тобто  на  чому  ґрунтуються докази на підтримку вашої позиції.)

     3.  Приклад.

Наприклад...

(Наведіть факти, що демонструють ваші докази, вони зміцнять вашу позицію.)

     4.  Висновки.

    Тому...

(Узагальніть свою думку, зробіть висновок про те, що необхідно робити; тобто це заклик прийняти вашу позицію.)

Приклади:

1. Я вважаю, що самооцінка може впливати на здоров’я.

Тому,  що  людина  із  заниженою  самооцінкою  часто  засмучується,  перебуває  в  стані  стресу.  А  це  погано  впливає  на захисні сили організму.

Наприклад,  у  людей,  що  постійно  перебувають  у  стресовому стані, частіше виникають захворювання серця.

Тому  я  вважаю,  що,  безперечно,  самооцінка  впливає  на настрій та здоров’я людини.

2. Я вважаю, що самооцінка може впливати на здоров’я.

Тому,  що  людина  із  завищеною  самооцінкою  здатна  переоцінювати  свої  можливості.  А  значить,  частіше  попадає в ризиковані ситуації.

Наприклад,  велосипедист,  що  має  завищену  самооцінку, може  переоцінити  свої  можливості  та  здійснити  спробу  виконати  ризикований  маневр  або  трюк,  не  маючи  достатніх умінь.  А  це  може  призвести  до  серйозних  травм  або  навіть складати небезпеку для життя.

Тому  я  вважаю,  що,  безперечно,  самооцінка  впливає  на здоров’я людини.

Висновок: отже,  ми  з’ясували,  що  самооцінка,  безумовно,  може  впливати  на  настрій  та  здоров’я  людини.  Неадекватна  самооцінка  може  стати  джерелом  цілої  низки  проблем.

А  зважена,  адекватна  самооцінка  дозволяє  з  гідністю  та  розумом  долати  різні  життєві  труднощі,  здобувати  важливі  й  корисні знання за будь-яких обставин.

2. Обговорення проблемних ситуацій

Легенда про Нарциса (12 слайд)

Було це давно. У Стародавній Греції жив дуже вродливий хло­пець Нарцис. Його краса чарувала всіх. Та йому ніхто й ніщо не по­добалося. Понад усе він любив полювати і блукати лісом.

Якось під час полювання Нарцис зупинився біля лісового озера. Вода в озері була чиста, як сльоза. Хлопець схилився, щоб напитися води. Із водяного дзеркала на нього дивилося юне вродливе обличчя, та таке гарне, що й переказати неможливо.

Вражений Нарцис почав вдивлятися у воду, милуючись диво­вижною красою «водяної людини». Ані голод, ані втома не могли відірвати юнака від дзеркальної гладі.

Сльози затуманювали очі, обличчя блідло і з кожним днем худ­ло. Ніхто не зміг би впізнати в ньому того гордого й самовпевненого юнака, що жорстоко зневажав усе красиве.

 Раптом Нарцис зрозумів: «Та це ж я! Ти — це я. Горе моє, я по­любив сам себе!» Сили юнака танули, як вранішня роса на сонці. Надивившись на себе, Нарцис помер. А на тому місці, де він вос­таннє схилив голову, виросла квітка зі сніжно-білими пелюстками. Та горда холодна квітка милувалася своїм відображенням в озерній дзеркальній гладі. Люди нарекли її ім'ям юнака — нарцис.

Якою була самооцінка  юного красеня Нарциса? (13 слайд)

Кожна група отримує ситуацію, аналізує і дає відповіді на запитання

Ситуація 1. Шестикласник Сергійко нещодавно записався до басейну і тренер вважає його талановитим. Хоча хлопець займається плаванням не так давно, та вже виграв змагання. Однак він думає, що тренер помиляється щодо його здібностей, а свою перемогу у змаганнях вважає випадковою.

- Яку самооцінку має хлопчик? (14 слайд)

- Як ця самооцінка впливає на його поведінку?

- Що ви можете порадити Сергієві?

Висновок. Те що Сергій не вірить у себе, може вплинути на його поведінку. Він міркує: « Для чого мені старатись, все одно  в мене нічого не вийде». А якщо не тренуватись і налаштовуватися на провал, шанси на перемогу зменшуються. Отже, через свою занижену самооцінку хлопець ризикує розчаруватися в собі й залишити спорт.

Ситуація 2. (15 слайд)

   Віта завжди отримує гарні оцінки з усіх предметів. І тому вона здивувалася, коли почула, що в цьому семестрі в неї невисока оцінка з іноземної мови. Дівчинка підійшла до вчительки і запитала, над якими темами їй треба попрацювати, щоб поліпшити результат.

- Яку самооцінку має дівчинка?

- Як ця самооцінка впливає на поведінку дитини?

- Що ви можете порадити Віті?

Висновок.  Отримати невисоку оцінку, звісно, неприємно. Однак Віта не звинувачує в цьому інших. Адекватна самооцінка дівчини допомагає їй визначити свої слабкі місця й поліпшити свій результат.

Ситуація 3(16 слайд)

  Денис вважає себе дуже талановитим співаком, тому для нього стало несподіванкою передостаннє місце в районному конкурсі талантів. Хлопець пояснює це тим, що судді поставилися до нього упереджено та підіграли іншим учасникам.

-  Яку самооцінку має хлопчик?

- Як ця самооцінка впливає на його поведінку?

- Що ви можете порадити Денисові?

Висновок. Те, що Денис вірить у себе, безумовно, добре. Проте він не може адекватно оцінити свої можливості й в усіх невдачах звинувачує інших:          «якщо я програв конкурс – винні судді». Отже, через свою завищену самооцінку хлопець може упустити можливість успішно розвинути свої здібності в інших сферах.

3. Вправа "Рекламний ролик"

- Усім нам добре відомо, що таке реклама. Щодня ми безліч разів бачимо рекламні ролики на екранах телевізорів і маємо уявлення, якими різними можуть бути презентації того чи іншого товару. От і уявімо собі, що тут ми зібралися для того, щоб створити свій власний ролик. Наше завдання - представити  людину  так, щоб підкреслити її кращі сторони, зацікавити нею. Все - як у звичайній діяльності рекламної служби.

Кожна група отримає картку, на якій написано ім'я одного з учасників  інших груп. Вам доведеться рекламувати цю дитину. В нашій рекламі діятиме ще одна умова: ви не повинні називати ім'я людини, яку рекламуєте. 

 Тривалість кожного рекламного ролика - не більше однієї хвилини. Група повинна буде вгадати, хто з її членів був представлений в цій рекламі.

Висновок: Завжди знаходь плюси і позитивне в людях, що тебе оточують.

4.Вправа «Продовжити розсипане речення».

( Учням пропонується знайти відповідність між частинками речення)

  • Любити себе – означає…

  • Якщо самооцінка у людини низька, то…

  • Той, хто не любить себе...

  • Людина, яка любить себе…

Після закінчення роботи діти зачитують свої варіанти.

  • Любити себе - означає гордитися своїми вчинками і бути упевненим, що робиш правильно.

  • Якщо самооцінка у людини низька, то вона відчуває безпорадність, безсилля і самотність.

  • Той, хто не любить себе, не може щиро любити інших.

  • Людина, яка любить себе, зберігає почуття власної гідності , не дозволяє себе принижувати.

5. Підведення підсумків. (18 слайд)

Важливо формувати адекватну самооцінку. Уміння адекватно оцінювати себе і свої здібності позитивно впливає на поведінку і здоров'я, сприяє успіху в житті.

Щоб сформувати адекватну самооцінку, необхідно вміти ставити перед собою мету та завдання в навчанні, житті.

6.Вправа « Баночка солодких мрій»

Діти по черзі називають свої задуми, мрії , бажання і кріплять паперові льодяники

7.Отримання зворотнього зв’язку.

- Чи здійснилися ваші очікування від тренінгу?

Діти малюють смайлик

8. Домашнє завдання. (19 слайд)

I рівень: опрацювати статтю в підручнику; дати усно відповіді на запитання підручника.

II рівень: розробити проект самовдосконалення за зразком на с.70

На закінчення тренінгу кожен учень отримує пам'ятку, в якій прописані кроки формування правильної самооцінки.

1.Годі порівнювати себе з іншими людьми.

2. Перестань сварити себе і дорікати собі.

3. Забудь про «не». Намагайся якомога рідше вживати негативні вислови на свою адресу.

4. Радій компліментам.

5. Оточи себе позитивом.

6. Виділяй час на улюблену справу.

7. Спілкуйся з позитивними й упевненими в собі людьми.

8. На зациклюйся на критиці.

9. Створи список своїх досягнень.

10. Повір у себе!

Рефлексія від 1 учня

Сподобався:

0

Так: 1

Ні: 0

Зрозумілий:

0

Так: 1

Ні: 0

Потрібні роз'яснення:

0

Ні: 1

Так: 0

Рекомендуємо

Заняття 5. Поняття «самооцінка». Риси, які допомагають стати успішним

Заняття 5. Поняття «самооцінка». Риси, які допомагають стати успішним

234

Аватар профіля Скачок Юлія Володимирівна
Психологія
7—9 клас

25 грн

Поняття про модель. Види моделей

Поняття про модель. Види моделей

476

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Інформатика
6 клас

30 грн

Поняття про травму. Види та класифікація травм

Поняття про травму. Види та класифікація травм

460

Аватар профіля Боровик Альона Василівна
Захист України
10 клас

20 грн

Поняття події. Види подій. Програмне опрацювання події

Поняття події. Види подій. Програмне опрацювання події

612

Аватар профіля Лизько Валентина Степанівна
Інформатика
6 клас

30 грн

Мій внутрішній космос

Мій внутрішній космос

409

Аватар профіля Крива Ольга Ростиславівна
Психологія
10—12 клас, дорослі та змішані

30 грн

УРОК № 5.1. Поняття про анімацію. Види анімації. Комп'ютерна анімація

УРОК № 5.1. Поняття про анімацію. Види анімації. Комп'ютерна анімація

240

Аватар профіля Пархомчук Вадим Олександрович
Інформатика
7 клас

20 грн

Схожі уроки

Небезпека інфікування ВІЛ та інфекціями, що передаються статевим шляхом

Небезпека інфікування ВІЛ та інфекціями, що передаються статевим шляхом

519

Аватар профіля Гамар Олена Іванівна
Основи здоров'я
8 клас

Особливості дії тютюнового диму алкоголю і наркотиків на розвиток репродуктивної системи підлітків

Особливості дії тютюнового диму алкоголю і наркотиків на розвиток репродуктивної системи підлітків

1430

Аватар профіля Янченко Віктор Григорович
Основи здоров'я
8 клас

«ВІЛ/СНІД: проблема людини і проблема людства. Тестування на ВІЛ-інфекцію, гепатити В, С. Протидія дискримінації ВІЛ-позитивних людей»

«ВІЛ/СНІД: проблема людини і проблема людства. Тестування на ВІЛ-інфекцію, гепатити В, С. Протидія дискримінації ВІЛ-позитивних людей»

64

Аватар профіля Прунь Людмила Йосипівна
Основи здоров'я
9 клас

Контрольна робота за розділом "Психічна і духовна складові здоров'я"

Контрольна робота за розділом "Психічна і духовна складові здоров'я"

53

Аватар профіля Савіщенко Валерія Романівна
Основи здоров'я
9 клас

Узагальнення з теми «Фізична складова здоров’я»

Узагальнення з теми «Фізична складова здоров’я»

67

Аватар профіля Прунь Людмила Йосипівна
Основи здоров'я
9 клас

самовихованняя характеру 9б

самовихованняя характеру 9б

439

Аватар профіля Попик Оксана Михайлівна
Основи здоров'я
8—9 клас